Mετρήσεις στο σαλόνι μου και πρόβλημα (;) σε ηχεία

Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
Ηχεία όλα ίδια σειρά ,ίδια γούφερ , ίδια τουίτερ : Κlipsch RP 6000F , RP 600C( κεντρικό) , RP 600M ( surround) ,Subwoofer ένα XTZ 12.17 Edge .
Umik 1 (καλιμπραρισμένο)
REW.

Αρχικός σκοπός των μετρήσεων ήταν η ισοστάθμιση στα χαμηλά και η ενσωμάτωση του sub στα υπόλοιπα ηχεία .
Κατά την εξέλιξη των μετρήσεων συνάντησα διάφορα παράλογα πραγματάκια που δεν μπορώ να τα εξηγήσω με τις γνώσεις που έχω .
Εδώ να πω ότι οι μετρήσεις έγιναν προσεκτικά αρκετές φορές με τα πάντα off στον ενισχυτή (Υpao , DRC , κτλ, κτλ )
Οι περισσότερες μετρήσεις έγιναν με τη μέθοδο του κινούμενου μικροφώνου στο RTA του REW επίσης με σωστές ρυθμίσεις κτλ διασταυρωμένες διπλά και τριπλά απο εδώ , απο το Audio Science Review και απο το Av Nirvana .

Ξεκινάω με μπροστά αριστερό , δεξί ως Large , κινούμενο μικ 75db .
(Λογική απόκριση )
l,r 75db.jpg


Συνεχίζω με αριστερό , δεξί , κεντρικό, κινούμενο μικ 75db
(Λογική Απόκριση ) αν και παρατηρώ ότι το κεντρικό αρχίζει να χάνει λίγο από τα 4 - 10 Khz
l,r,c 75db.jpg


Να μη τα πολυλογώ και να έρθω στο πρώτο πρόβλημα , παρατήρησα λοιπόν ότι η καμπύλη του κεντρικού αλλάζει δραματικά ανάλογα με την ένταση της μέτρησης .
Δείτε παρακάτω διαφορά πως αρχίζει να στρώνει η καμπύλή όσο δυναμώνει η ένταση .
Οι μετρήσεις στις φωτό είναι από τη θέση ακρόασης 2.7μ .
Το μοτίβο επαναλαμβάνεται επίσης σε μέτρηση 1 μ από το ηχείο .
center 4 different volumes.jpg


Το παραπάνω δεν συμβαίνει π.χ στa μπροστά ( ίδια σειρά , ίδιο τουίτερ με το κεντρικό) όπου η καμπύλη παραμένει ίδια σε όλες τις εντάσεις.
front r different volume.jpg


Δείτε μια μέτρηση των 3 μπροστά στα 65db , τι διαφορά έχει το κεντρικό με τα υπόλοιπα , δείτε επίσης στη δεύτερη φωτό που έβαλα εδώ , την ίδια μέτρηση στα 75db πως μαζεύεται διαφορά .
l,r,c 65db.jpg


Θα συνεχίσω σε λίγο με παρόμοιο πρόβλημα που εμφανίζεται σε αρκετά μεγαλύτερο βαθμό σ ένα από τα δύο surround RP600M όπου θεωρώ ότι έχει ξεκάθαρα πρόβλημα .( Έχω επικοινωνήσει ήδη με τον Λάιο εδώ και ενάμιση μήνα και περιμένω για service μέσα στην εγγύηση..) καθώς και κάποιες μετρήσεις του subwoofer.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
Συνεχίζω και ενώ δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να ανησυχώ για το κεντρικό εσείς θα μου πείτε ..
Ανησυχώ όμως σίγουρα με το αριστερό surround ηχείο όπου μπορώ να το βάλω απέναντι στο ίδιο RP 600M που ήρθε ζευγάρι στο ίδιο κουτί .
Για να είμαστε καλυμμένοι δεν υπάρχει περίπτωση σφάλματος στις μετρήσεις , δεν υπάρχει περίπτωση κακής καλωδίωσης , δεν υπάρχει περίπτωση βλάβης του ενισχυτή. Οι παρακάτω μετρήσεις ακολουθούν πάντα το προβληματικό ηχείο όπου και όπως να συνδεθεί .

Σύγκριση αριστερού surround μπλε με δεξί surround καφέ .
unnamed (1).jpg


Κάνοντας το ίδιο πείραμα με μετρήσεις σε διαφορετικές εντάσεις πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα . Ανησυχητικά παρόμοια απόκριση με το κεντρικό ηχείο , ιδίως στις χαμηλότερες εντάσεις . Θα βάλω και απευθείας σύγκριση παρακάτω .
ls 4 different volumes.jpg


Δείτε το άλλο RP 600M πως μετράει . Ίδια απόκριση σε όλες τις εντάσεις , ακριβώς ίδια απόκριση με τα δύο κυρίως μπροστά .
rs 3 different volumes.jpg


Δείτε και το κεντρικό σε σχέση με το αριστερό (προβληματικό) surround πόσο παρόμοια είναι.
ls , c.jpg


Το κεντρικό στρώνει λίγο καλύτερα πάντως στα 80db .
 
Last edited:

Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
Συνεχίζω και βάζω RT 60 για το κεντρικό στις διαφορετικές εντάσεις .
rt 60 center.jpg


Και μέτρηση του Sub το LFE κανάλι με τη μέθοδο του κινούμενου μικροφώνου 30 εκ αριστερά, δεξιά , μπρος , πίσω απο τη θέση ακρόασης .
Έχω mini dsp 2X4 για να κάνω αργότερα ότι μπορώ .
sub 100 averages.jpg


Μου έκοψε τη φόρα το κεντρικό όπου με προβλημάτισε η παρόμοια συμπεριφορά με το αριστερό surround που ήδη ήξερα ότι υπάρχει πρόβλημα .
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
Να προσθέσω κάτι τελευταίο , όσο περίμενα και περιμένω ακόμα το Λάιο για το αρ. surround επικοινώνησα με τη Klipsch. Tους έστειλα τα παραπάνω γραφήματα για το rp600m και μου είπαν ότι εάν δεν υπάρχει κάποια χαλάρωση στην εσωτερική καλωδίωση , τότε ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κροσόβερ . Εάν αποδειχτεί ότι υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα και στο κεντρικό περιπλέκονται τα πράγματα καθώς το έχω αγοράσει από την Γερμανία .
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
Καλημέρα πρόσφατα είδα ότι τα δυο ηχεία που σας έλεγα παραπάνω με τη περίεργη απόκριση , παρουσιάζουν μεγάλη κορυφή αρμονικής παραμόρφωσης , συγκεκριμένα της 3ης στο σημείο που ξεκινούν οι παραξενιές .

HARMONIC DISTORTION CENTER.jpg
HARMONIC RP600M.jpg


Τα παραπάνω γραφήματα είναι από τη θέση ακρόασης , έγιναν μετρήσεις και από το 1μ όπου τα αποτελέσματα έμειναν τα ίδια .

Η παραμόρφωση της 3ης αρμονικής φτάνει το 5% , τι σημαίνει αυτό ; Πρόβλημα στa tweeter ;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Καλημέρα πρόσφατα είδα ότι τα δυο ηχεία που σας έλεγα παραπάνω με τη περίεργη απόκριση , παρουσιάζουν μεγάλη κορυφή αρμονικής παραμόρφωσης , συγκεκριμένα της 3ης στο σημείο που ξεκινούν οι παραξενιές .

View attachment 248434 View attachment 248435

Τα παραπάνω γραφήματα είναι από τη θέση ακρόασης , έγιναν μετρήσεις και από το 1μ όπου τα αποτελέσματα έμειναν τα ίδια .

Η παραμόρφωση της 3ης αρμονικής φτάνει το 5% , τι σημαίνει αυτό ; Πρόβλημα στa tweeter ;
Από την στιγμή που τα ηχεία έχουν διπλοκαλωδίωση, μπορείς να μετρήσεις τον κάθε κλάδο χωριστά και να βρεις αν προέρχεται από τα midwoofer ή την κόρνα.
Επειδή η μονάδα των midwoofer είναι <<περίεργη>>, για να το πω ευγενικά, ενδέχεται να είναι εκεί το θέμα.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
Από την στιγμή που τα ηχεία έχουν διπλοκαλωδίωση, μπορείς να μετρήσεις τον κάθε κλάδο χωριστά και να βρεις αν προέρχεται από τα midwoofer ή την κόρνα.
Επειδή η μονάδα των midwoofer είναι <<περίεργη>>, για να το πω ευγενικά, ενδέχεται να είναι εκεί το θέμα.
Kατανοητό.
Για να γίνει αυτό δηλώνω στον ενισχυτή τα ηχεία ως bi amped αλλά συνδέω αρχικά τα καλώδια μόνο κάτω παίρνω full range μετρήσεις στη συνέχεια τα συνδέω μόνο πάνω και παίρνω full range μετρήσεις . Έτσι γίνεται η διαδικασία ;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Kατανοητό.
Για να γίνει αυτό δηλώνω στον ενισχυτή τα ηχεία ως bi amped αλλά συνδέω αρχικά τα καλώδια μόνο κάτω παίρνω full range μετρήσεις στη συνέχεια τα συνδέω μόνο πάνω και παίρνω full range μετρήσεις . Έτσι γίνεται η διαδικασία ;
Χμ δοκίμασε το όπως το λες. Αν και με την <<Αυτόματη διόρθωση>> ενεργοποιημένη δεν ξέρω να σου πω αν επιδράσει στο αποτέλεσμα. Πιστεύω όχι.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
Χμ δοκίμασε το όπως το λες. Αν και με την <<Αυτόματη διόρθωση>> ενεργοποιημένη δεν ξέρω να σου πω αν επιδράσει στο αποτέλεσμα. Πιστεύω όχι.
Eυχαριστώ , εσύ τι τρόπο προτείνεις ;
Aυτό με την αυτόματη διόρθωση δεν το κατάλαβα . Πάντως τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει περίπτωση να είναι το midwoofer .
Στις χαμηλότερες εντάσεις η καμπύλη είναι χάλια δεν εμφανίζεται παραμόρφωση στο γράφημα , στη κόκκινη καμπύλη που στρώνει εμφανίζεται το μεγάλο ποσοστό παραμόρφωσης , σαν να ζορίζεται το woofer να παίξει τις συχνότητες κοντά στο σημείο αποκοπής .
center 4 different volumes.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Για να σε βοηθήσω, κάποιες μετρήσεις από το αρχείο μου...
Το ηχείο είναι το RP-160 που φοράει την ίδια μονάδα midwoofer με τα δικά σου και αφορούν μόνο το 6,5αρι.
Klipsch 160 woofers crossover.png

Η μέτρηση ροζ είναι σκέτο το μεγάφωνο, χωρίς crossover. Φαίνεται καθαρά το έντονο σπάσιμο του κώνου στην περιοχή που έχεις πρόβλημα.
Η πράσινη μέτρηση είναι το midwoofer με το crossover της Klipsch. Φαίνεται η καταστολή του <<σπασίματος>> σε κάποιο βαθμό, αλλά πάλι μπαίνει έντονα στο φάσμα η κορυφή.
Η τρίτη μέτρηση, η πορτοκαλή, είναι με δικό μου crossover. Φαίνεται η έντονη καταστολή.
 


Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
@PeterMeni μέτρησα ξεχωριστά τα woofer και τα tweeter των δυο rp600m το rp 600c δεν έχει διπλοκαλωδίωση.
Φαίνεται το πρόβλημα να είναι στο tweeter .
tweeter.jpg
woofer.jpg
woofer distortion.jpg
tweeter distortion.jpg


@PeterMeni @Petros_Dalipis τα ηχεία μετρήθηκαν στο πάτωμα ίδια θέση στο ίδιο κανάλι , 1 μ απόσταση .
Παντού μέσα στο χώρο τα αποτελέσματα είναι ίδια . Όσο μου επιτρέπεται ο χώρος είναι προσεγμένος , δεν υπάρχουν κρυσταλιέρες κτλ .
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Με όλες τις φθηνές μονάδες συμβαίνει να παρουσιάζουν αποκλίσεις μεταξύ τους.
Πάντως είναι περίεργες οι μετρήσεις. Για παράδειγμα στην τελευταία... Δεν μπορεί ξαφνικά το <<προβληματικό>> tweeter να μειώνει κατακόρυφα την παραμόρφωση του στους 6500 Hz.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.124
Με όλες τις φθηνές μονάδες συμβαίνει να παρουσιάζουν αποκλίσεις μεταξύ τους.
Πάντως είναι περίεργες οι μετρήσεις. Για παράδειγμα στην τελευταία... Δεν μπορεί ξαφνικά το <<προβληματικό>> tweeter να μειώνει κατακόρυφα την παραμόρφωση του στους 6500 Hz.
και το κεντρικό κάτι παρόμοιο κάνει .
RP 600C %.jpg

Περίεργη μου φαίνεται και η κορυφή που παρουσιάζουν τα "προβληματικά" μετά τα 10000 σε σχέση με τα άλλα .
Το θέμα είναι ότι έχω πέντε ίδια ηχεία και τα 2 παίζουν διαφορετικά .
Στη θέση ακρόασης για να έρθουν στα ίσια θέλουν αρκετό eq .
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.504
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top