Mετρηση ληψης Fm

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Καλησπερες υπαρχει τροπος να μετρησουμε την ληψη των fm?
μπορει να εχω network player στο ρακ αλλα οταν ακουω fm το κανω κυριος απο ενα harman kardon tu980 που εχει αρκετα καλη ποιοτητα ηχου, κεραια εχω εξωτερικο διπολο με ενδιαφερει η ληψη γιατι ακομα και χαλκιδα με εξωτερικο διπολο πιανω αρκετους ραδιοφωνικους σταθμους απο αθηνα kosmos 93.6, best, red.

Καποτε ειχα ενα ραδιοφωνο technics st gt 350 που μετραγε σε db το σημα το τραβουσα εξω με μπαλαντεζα εστριβα πειραματιζομουν με το διπολο και εβλεπα βελτιωση μεχρι και 8 με 10 db πανω στο σημα.

Το technics ομως πουληθηκε υπαρχει καποιος αλλος τροπος μετρησης?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Να υποθέσω πως αναζητάς κάτι οικονομικό.
Υπάρχουν όργανα μέτρησης, τα λεγόμενα πεδιόμετρα, που κάποια περιλαμβάνουν και VHF 87-108 MHz, αλλά δεν είναι οικονομικά.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Σε ευχαριστω Πετρο για την απαντηση σου ενταξει οικονομικο μην ξεφυγω.
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Γιατί δεν βάζεις μια παντοκατευθυντική ground plane να τελειώνεις;
θα το ψαξω μαστροκωστα θα πιανει καλυτερα απο το εξωτερικο διπολο που εχω? θα πειραματιστω δεν το ειχα σκεφτει.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Δεν ξέρω αν με την ground plane θα μπορείς να έχεις ικανοποιητική λήψη μακρινών σταθμών.
Καλύτερη λήψη μακρινών θα έχεις με κατευθυντική κεραία v/u σαν της τηλεόρασης.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
θα πιανει καλυτερα απο το εξωτερικο διπολο που εχω?
Ναι. Αν, όμως, όλη η φασαρία είναι για τους αθηναϊκούς σταθμούς μόνον, πάρε την κατευθυντική που λέει ο Γιάννης.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Aν σε ενδιαφέρει να κάνεις λήψη απο μια μόνο κατευθυνση τότε θα χρειαστείς κατευθυντική κεραία yagi συνήθως για τα FM υπάρχουν τριών στοιχείων : δίπολο -ανακλαστηρας πίσω -κατευθυντηρας μπροστά και θα έχει 5-6db πάνω απο ένα δίπολο.Ασε που θα δεν θα έχεις προβλήματα απο τους τοπικούς σταθμούς που εκπέμπουν γυρω γυρω απο εσένα. Αλλοιώς 5/8 αυτές όμως αν και διαδεδομένες στην ευρωπη για λήψη δύσκολα θα τις βρείς εδω.
[DOUBLEPOST=1554011226][/DOUBLEPOST]
Aν σε ενδιαφέρει να κάνεις λήψη απο μια μόνο κατευθυνση τότε θα χρειαστείς κατευθυντική κεραία yagi συνήθως για τα FM υπάρχουν τριών στοιχείων : δίπολο -ανακλαστηρας πίσω -κατευθυντηρας μπροστά και θα έχει 5-6db πάνω απο ένα δίπολο.Ασε που θα δεν θα έχεις προβλήματα απο τους τοπικούς σταθμούς που εκπέμπουν γυρω γυρω απο εσένα. Αλλοιώς 5/8 αυτές όμως αν και διαδεδομένες στην ευρωπη για λήψη δύσκολα θα τις βρείς εδω.
κοίτα εδω
http://www.amfelectronics.gr/wisi_fm_antennas.html
http://www.condorantennas.com/index.php/el/products/fm

Ειχα τέτοιες τριων στοιχείων με πολύ καλά αποτελέσματα τότε (δεκαετία 80) ηταν φθηνές και διαδεδομένες τις κατασκεύαζαν πολλά εργαστηρια αντιγράφοντας ο ένας τον άλλον, αν έπεφτες σε μερακλή μάστορα ήσουν τυχερός.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top