M-audio Profire 610 firewire

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Λοιπόν, σήμερα την παρέλαβα!!!

Μετά από λίγα προβληματάκια στην εγκατάσταση (windows vista power...) έκανα τις πρώτες ακροάσεις

Το σύστημα μέχρι τώρα
PS3 ή Sony universal player
Benchmark Dac1 (το παλιό - χωρίς USB)
Behringer EP1500
Magnepan 1.6

Το σύστημα τώρα
Sony Vaio laptop firewire to...
M-audio Profire 610 S/PDIF to...
Benchmark Dac1 (το παλιό - χωρίς USB)
Behringer EP1500
Magnepan 1.6
Software: foobar2000 v0.9.6.2, WASAPI output support

Τα - μέχρι στιγμής - αποτελέσματα, με υλικό 16/44.1, 24/88.2, και ελάχιστα 24/96 & 24/192:

Με CD (direct play - χωρίς ripping):
Even με πριν, με καλύτερες χαμηλές, και λίγο ασάφεια στην εικόνα (θέλει χρόνο για να είμαι σίγουρος...)

Με 24/88.2 & 24/96:
Αναβάθμιση σε όλα (πριν δεν είχα τη δυνατότητα να παίξω 24/... στο σύστημά μου)

Με 24/192:
WOW!!!

Μένει να τη δοκιμάσω και σκέτη (κατευθείαν στον τελικό) και να αρχίσω να πειραματίζομαι με τις πολλές δυνατότητες του foobar και της κάρτας

P.S. Φαίνεται ότι η εποχή media player>ενεργά ηχεία, δεν είναι πολύ μακριά...!
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: M-audio Profire 610 firewire

.......

P.S. Φαίνεται ότι η εποχή media player>ενεργά ηχεία, δεν είναι πολύ μακριά...!
Ήρθε ! :137:


Πολύ ωραία μας τα είπες :126:
Όταν εξετάσεις το νέο παιχνίδι, θα ήθελα την γνώμη σου για το upsampling.
Τα cds (χωρίς rip) σου αρέσουν 24/ ? ....44.1 - 48.2 - 96 - 192 - ?

Καλή διασκέδαση ! :615:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ηλία Καλορίζικη!:)

Timbre το ίδιο θέμα με την δειγματοληψία έχω και εγώ με το vesta που "ταίζει" το Medea.
Αλλού μου αρέσει το upsampling σε 24/192 και αλλού το 16/44!
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Timbre & diabolical σας ευχαριστώ!

Ακούγοντας το ένα μετά το άλλο τα αρχεία μου, μου φαίνεται ότι ξεκινάει καινούργιο ταξίδι...

Άλλα ακούγονται καλύτερα με upsampling, κάποια όχι, τα υψηλότερης ανάλυσης νομίζω θέλουν περισσότερο buffer (μπορεί να ισχύει???), άλλα όχι...

Πάμε πάλι από την αρχή!!!

Thank God!!!
 


Μηνύματα
132
Reaction score
5
Μπορείς να μου κάνεις μια χάρη σε παρακαλώ???

Επειδή ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη κάρτα ήχου θα ήθελα να αξιολογήσεις και τα δικά της DAC και να τα συγκρίνεις με του benchmark. Αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιείς το benchmark και σαν προενισχυτή, δηλ. δεν έχεις ξεχωριστό προ. Ίσως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα.

Θα ΄θελα δηλαδή να συνδέσεις κατευθείαν την κάρτα ήχου στον ενισχυτή σου να δεις πως αποδίδει σε σχέση με το αμερικάνικο DAC.
Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη κάρτα έχει μπροστά έναν διακόπτη που ελέγχει την ένταση οπότε ίσως θα μπορούσε να λειτουργήσει και σαν προ.

Για πες μας τι ψάρια πιάνει η M-audio...
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Μπορείς να μου κάνεις μια χάρη σε παρακαλώ???

Επειδή ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη κάρτα ήχου θα ήθελα να αξιολογήσεις και τα δικά της DAC και να τα συγκρίνεις με του benchmark. Αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιείς το benchmark και σαν προενισχυτή, δηλ. δεν έχεις ξεχωριστό προ. Ίσως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα.

Θα ΄θελα δηλαδή να συνδέσεις κατευθείαν την κάρτα ήχου στον ενισχυτή σου να δεις πως αποδίδει σε σχέση με το αμερικάνικο DAC.
Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη κάρτα έχει μπροστά έναν διακόπτη που ελέγχει την ένταση οπότε ίσως θα μπορούσε να λειτουργήσει και σαν προ.

Για πες μας τι ψάρια πιάνει η M-audio...
Ελπίζω ότι η δοκιμή θα γίνει εξαντλητικά... το Σαββατοκύριακο:140:

Η κάρτα έχει πράγματι Octane pre-amps και master volume ώστε να μπορεί να λειτουργεί σαν προ-. Παρότι ισχυρίζεται οτι έχει "...premium D/A converters..." δεν βρήκα πουθενά ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι premium...:108:

Μια πρώτη - πολύ πρόχειρη - αίσθηση:
Σε 16/44.1 ο Benchmark φαίνεται μάλλον απαραίτητος
Σε υψηλότερες αναλύσεις, λόγω του οτι δεν είχα μέχρι τώρα εμπειρία θέλει υπομονή/δοκιμές

Βέβαια υπάρχει και το θέμα του ΦΟΒΟΥ...

Τί θα γίνει αν αποδειχθεί ότι δεν χρειάζεται το Benchmark???:110:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: M-audio Profire 610 firewire

.....
....
Τί θα γίνει αν αποδειχθεί ότι δεν χρειάζεται το Benchmark???:110:
Και δεν χαίρεσαι ! :126:

Πάντως εγώ δοκιμάζω δύο κάρτες και είμαι σίγουρος πια μου κάνει, όταν τις αλλάζω μεταξύ τους μου αρέσει η νέα ! :114:

Αυτό που θέλω να σου πω είναι .., μην βιαστείς.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Μπορείς να μου κάνεις μια χάρη σε παρακαλώ???

Επειδή ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη κάρτα ήχου θα ήθελα να αξιολογήσεις και τα δικά της DAC και να τα συγκρίνεις με του benchmark. Αν κατάλαβα καλά χρησιμοποιείς το benchmark και σαν προενισχυτή, δηλ. δεν έχεις ξεχωριστό προ. Ίσως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα.

Θα ΄θελα δηλαδή να συνδέσεις κατευθείαν την κάρτα ήχου στον ενισχυτή σου να δεις πως αποδίδει σε σχέση με το αμερικάνικο DAC.
Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη κάρτα έχει μπροστά έναν διακόπτη που ελέγχει την ένταση οπότε ίσως θα μπορούσε να λειτουργήσει και σαν προ.

Για πες μας τι ψάρια πιάνει η M-audio...

Λοιπόν, πρώτες συγκρίσεις (~30 ώρες ακρόασης με υλικό κλασική, τζάζ, έθνικ) και σε απευθείας σύγκριση (η m-audio έδινε ταυτόχρονα ψηφιακά με coaxial στο dac και αυτό στον τελικό και αναλογικά άμεσα στον τελικό με mute εναλλάξ)

1. Η m-audio ΔΕΝ μπορεί να οδηγήσει σε υψηλές στάθμες τον τελικό (χρειάζεται προ-) / εκτός αν έχω κάνει χοντρό λάθος - που δεν νομίζω γιατί έψαξα αναλυτικά το μενού και τις ρυθμίσεις της

2. Σε μεσαίες στάθμες(σαν DAC), αξιοπρεπέστατη (αν και το benchmark είναι, κατά τη γνώμη μου, ένα κλικ πάνω σε όλα - ανάλυση, χαμηλές, φωνές, ψηλές - αλλά σε καμία περίπτωση η μέρα με τη νύχτα)

3. Τι θα έπαιρνα αν ξεκινούσα τώρα:
Αν μπορούσα να βγάλω S/PDIF από το laptop (μεσω docking station κλπ), DAC1 μεταχειρισμένο <500 ευρώ και καυτευθείαν τελικό
Αν όχι, m-audio σε προ- ή ολοκληρωμένο!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: M-audio Profire 610 firewire

Και δεν χαίρεσαι ! :126:

Πάντως εγώ δοκιμάζω δύο κάρτες και είμαι σίγουρος πια μου κάνει, όταν τις αλλάζω μεταξύ τους μου αρέσει η νέα ! :114:

Αυτό που θέλω να σου πω είναι .., μην βιαστείς.
Αυτό συμβαίνει πάντα και σε μένα.

Όταν συγκρίνω μου αρέσει πάντα περισσότερο το δεύτερο...:142:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: M-audio Profire 610 firewire

Αυτό συμβαίνει πάντα και σε μένα.

Όταν συγκρίνω μου αρέσει πάντα περισσότερο το δεύτερο...:142:
Το 'βελτιώνεις'... :126:
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να εξαφανίσω τελείως κάποια clicks & pops.

Παίζοντας με foobar & wasapi, και δοκιμάζοντας διαφορετικά buffer sizes (μάλλον πάνω από 2000 είναι καλύτερα) και απενεργοποιώντας προγράμματα που καταναλώνουν πόρους κατάφερα να τα ελαχιστοποιήσω, αλλά έστω και σπάνια εξακολουθού να υπάρχουν.

Το περίεργο είναι ότι με τον Winamp (χωρίς wasapi ή άλλα plugins - δεν το έχω ψάξει), δεν υπάρχουν... Βέβαια ο ήχος είναι σαφώς χειρότερος
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.403
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top