M-AUDIO SUPER DAC

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καλησπέρα
Ειμαι σε σκέψη για αγορά του συγκεκριμένου DAC.Το θέλω για αναπαραγωγή Mp3 αρχείων από υπολογιστή μέσω usb.
επειδή έχω εξωτερική κάρτα ηχου soundblaster (usb)συνδιάζονται και τα δύο?
οι θύρες optical και coaxial που εχει το συγκεκριμένο DAC τι αρχεία μπορείς να αναπαράγεις?Μπορείς πολυκάναλα DTS η Dolby Digital?
Μου πρότειναν και το iFi Audio Nano iOne το οποίο είναι 100 ευρώ πιο ακριβό.Θα ηθελα την γνώμη για τα δυο προιόντα.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
M-AUDIO
  • 24-bit/192kHz high-definition audio conversion over a USB 2.0 connection
  • High-quality headphone amplifier with 1/4" and 1/8" outputs
  • Stereo analog line in
  • Stereo analog RCA line outputs
  • Coaxial and optical digital outputs
  • Wolfson digital conversion
  • USB-bus-powered
112924_25379954d947713f9987227a7c1c097d.jpg


Aναπαραγει δικαναλο ηχο μονο. Η soundblaster που εχεις δεν κανει την δουλεια που θελεις? Ποια ειναι?
Υπαρχει και το ifi nano iDSD https://www.soundimage.gr/product/ifi-audio-nano-idsd-le
Διαθεσιμο μπατζετ για την αγορα,και σε τι συστημα θα μπει?
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Η maudio είναι πολύ καλη και υποστηρίζει και πολυκάναλο μέσω spdif passthrough .Την έχω τοποθετήσει σε φίλο με εξαιρετικά αποτελεσματα ειδικά για τα χρήματα σας.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καλημέρα
H κάρτα ηχου είναι η soundblaster xf-1 surround.τη συνδέω με οπτική ινα με ενισχυτή HARMAN CARDN AVR151 και με usb με Laptop.
Ρωτάω με το Dac αν βελτιωθεί η ποιότητα του ηχου σε μουσική(κυρίως mp3 από σκληρό δίσκο)και επίσης αν μπορώ να ακούω ταινίες με πολυκάναλο ηχο (dts)οπως κάνω με την soundblaster.
Εγραψε παραπάνω ο φίλος κάτι με spdif αλλά δεν κατάλαβα τι εννοεί.
Επίσης μπορεί να συνηπάρξει και εξωτερική κάρτα ηχου και dac μιας και συνδέονται με usb και οι δύο.
επίσης την m-audio την εχω βρει από φίλο σε πολύ καλή τιμή.
την iFi Audio Nano iOne μου την πρότεινε κάποιος άλλος αλλά εχει και 100 ευρώ παραπάνω από την m-audio.
Και κάτι τελεταίο καλύτερη ποιότητα εχουν τα αρχεία flac-wav από τα mp3 και γιατί?
player εχω τον jetaudio Που πιστεύω είναι πολύ καλός.Διάβασα εδώ στο φορουμ για κάποιο foobar αλλά δεν ξέρω τίποτα παραπάνω.
κάθε βοήθεια ευσπρόδεκτη.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Επίσης μπορεί να συνηπάρξει και εξωτερική κάρτα ηχου και dac μιας και συνδέονται με usb και οι δύο.
.
Εννοειται πως ναι .
Δεν χρειαζεται ουτε να αλλαζεις επιλογη απο τα win , στο mpc πχ θα εχεις δηλωσει την x-fi στις επιλογες , για ταινιες , στο foobar θα εχεις δηλωσει το dac για μουσικη
[DOUBLEPOST=1546943851][/DOUBLEPOST]
Μπορείς πολυκάναλα DTS η Dolby Digital?
he Super DAC will only playback stereo files, but can pass-through Dolby 5.1 or DTS surround formats to be decoded and played back on your home stereo system.

https://m-audio.com/kb/article/1982

Δηλαδη ουσιαστικα δεν προσφερει κατι , σε αντιθεση με την x-fi
[DOUBLEPOST=1546944170][/DOUBLEPOST]
Ρωτάω με το Dac αν βελτιωθεί η ποιότητα του ηχου σε μουσική(κυρίως mp3 από σκληρό δίσκο)
Oλα σχετικα ειναι.Αν τα mp3 ειναι μαπιδια μπορει με μια καλυτερη καρτα να εχεις και χειροτερο αποτελεσμα, λογω οτι αποκαλυπτει περισσοτερο ποσο μαπιδια ειναι.Αλλα ενταξει μιλαμε για entry level κατηγορια , οποτε μην περιμενεις και συγκλονιστικες διαφορες , ουτε καν απο μια καλη καρτα ηχου μιας motherboard
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δε νομίζω πως θα είναι κάποια μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με τη soundblaster. Η Μaudio είναι ένα βολικό interface (με καλό dac chip) για να οδηγήσει ενεργά desktop ηχεία. Σίγουρα καλύτερη στην αναπαραγωγή από την SB αλλά μην περιμένεις και θαύματα για τη χρήση που θες.

Musicbee είναι ο καλύτερος "out of the box" player. Δωρεάν και με πάρα πολλά καλούδια που ίσως βέβαια αρχικά να μπερδεύουν λίγο το χρήστη.
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Και κάτι τελεταίο καλύτερη ποιότητα εχουν τα αρχεία flac-wav από τα mp3 και γιατί?
Παντως τρωγωντας ανοιγει η ορεξη .Μετα τα mp3 παει καποιος και στα flac , στο tidal hi-fi / spotify κλπ.

Tωρα αν ακουγονται οι διαφορες μεταξυ mp3 320 kbps και flac ...ορεξη να εχει να σερφαρει.Κατα προτιμηση με παγωμενη μπυριτσα, καπνιστο ζαμπον και σαγανακι συντροφια, κατι ελαφρυ δηλαδη :D
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο που διάθεσαν.Με βοηθήσατε πολύ.Κατέβασα το musicbee και εχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.Πρέπει να είναι καλύτερο από το jetaudio.
Θα ηθελα να μου πείτε και δυο λόγια το iFi Audio Nano iOne που μου πρότεινε κάποις φίλος μουσικός.Βέβαια εχει εκατό ευρώ παραπάνω και αυτό είναι ένα θέμα αλλά αν είναι κλάσεις ανώτερο από το m-audio καλύτερα να περιμένω και να πάρω το iFi Audio Nano iOne.
Καλή μουσική χρονιά να εχουμε.
και τέλος κάτι αρχεία με κατάληξη dsd Μου είπαν είναι τα καλύτερα αρχεία μουσικής αλλά με μεγάλο μέγεθος.Ισχύει?Βέβαια δεν ξέρω αν είναι συμβατά με (blu ray-dvd player - smartphones κτλ)δηλ αν μπορείς να τα βάλεις σε έναν δισκο και να το καρφώσεις οπουδήποτε και να παίξουν όπως γίνεται με τα mp3.
YΓ Δεν είμαι πολύ ειδικός γιαυτό γραφτηκα στο φόρουμ για να μάθω.Εχω όρεξη αρκετή.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Nαι σιγουρα , θα πρεπει να δεις τι υποστηριζει πηγη και το dac
Μετα μην τρελενεσαι με τις διαφορες ,γιατι μετα μπλεκεις σε ενα αεναο κυκλο καλυτερου ηχοσυστηματος-αναβαθμισεων αυτου-καλυτερων αρχειων - διαφορων πραγματικων-διαφορων placebo

Yπαρχουν διαφορες σελιδες με samples , συνηθως κλασσικη εχουν , πχ

http://www.2l.no/hires/index.html

Μια χαρα ειναι το ifi.Καποιος θα σε ρωταγε και απο τι αποτελειται το υπολοιπο ηχοσυστημα αλλα νταξ, ετσι περιοριζονται οι οριζοντες του ανθρωπου :D.Βασικα ειναι τοσα πολλα και καλα , ακομα και στην χαμηλη κατηγορια τα dac, που δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις.Και μετα γινεσαι πολυ καλος πελατης των αγγελιων,αυτα ειναι στανταρ βηματα :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top