MacOs vs Windows / iOS vs Android

Ποιο λειτουργικο συστημα χρησιμοποιειτε;

  • Windows

    Votes: 28 59,6%
  • Android

    Votes: 21 44,7%
  • MacOS

    Votes: 24 51,1%
  • iOS

    Votes: 20 42,6%

  • Total voters
    47

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
"Απο τοτε που χρησιμοποιησα iPhone δεν ξαναγυρνω σε Android"
Το εχω ακουσει παμπολλες φορες
Μονο μία φορα,ακουσα απο καποιον : "Εαν το Android τηλεφωνο σου,ειναι κορυφαιας κατηγοριας,δεν υπαρχει λογος αλλαγης"

Για τα Mac δεν εχω την παραμικρη αποψη

Θα αγοραστουν υπολογιστης και τηλεφωνο και θα ηθελα την αποψη σας

Γραψτε εαν θελετε τη γνωμη/προτιμηση σας και για υπολογιστη και για τηλεφωνο
Υπαρχουν σοβαροι λογοι ωστε καποιος να αλλαξει λειτουργικο;
Γιατι MacOS/iOS
Γιατι Windows/Android;

Εβαλα και Poll
Ωραιο δε θα ηταν να δουμε ποιο υπερισχυει στο forum;

Ευχαριστω παιδια :)
 
Last edited:




Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Λείπει και η τρίτη επιλογή: Linux
Σωστη παρατηρηση

Δεν λειπει καλε μου φιλε
Για εμενα οι επιλογες ειναι οι προαναφερθεισες
Το Linux το εχω δει και δε μου αρεσε
Το poll μπηκε για να δουμε τη διαφορα στα "βαρια χαρτια" τα οποια και με ενδιαφερουν

Σαφως και υπαρχει κοσμος που δουλευει Linux,απλα εμενα δεν μου "ταιριαξε"

Για λογους καταγραφης και εαν μπορει καποιος διαχειριστης,πολυ ευχαριστως να το προσθεσει

Χατιρια δε χαλαμε :biggrin:

:)
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.862
"Απο τοτε που χρησιμοποιησα iPhone δεν ξαναγυρνω σε Android"
Το εχω ακουσει παμπολλες φορες
Μονο μία φορα,ακουσα απο καποιον : "Εαν το Android τηλεφωνο σου,ειναι κορυφαιας κατηγοριας,δεν υπαρχει λογος αλλαγης"
Και μια από την κόρη μου, δύο. :tongue:

Ούτε να ξανακούσει για iPhone. Σε κάθε νέο android, πλάτη πλάτη τα κινητούλια και τέλος. Ούτε iTunes, ούτε άλλες π@παριές. Αντιθέτως στην δουλειά της (γραφίστρια) ο Mac της έλυσε τα χέρια.

Εγώ πάλι είμαι σαν το ανέκδοτο με τον παπαγάλο και τον κυρ-Θανασάκη: πάντα σταθερός σε android+Win.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
όλα έχουν υπέρ και κατά, δεν υπάρχει τέλειο,
εξαρτάται τι σου αρέσει και τι σε βολεύει σε διάφορα που κάνεις

πχ για μένα, το καλύτερο λειτουργικό σε κινητό ήταν το windows 10 mobile,
το ευκολότερο στη χρήση και στο να το φέρεις όπως ήθελες,
από την άλλη δεν με ενόχλησε τόσο η έλλειψη εφαρμογών, όσο η απίστευτη δυσκολία να συνεργάζεται με διάφορες εφαρμογές με το NAS,
στο θέμα αυτό με βόλεψε αφάνταστα το ios και το οποίο έχω, άπειρες εφαρμογές που συνεργάζονται με το NAS, ανοιχτά πρότυπα CalDAV, CarDAV κλπ

σε PC, Linux + Windows , είχα για λίγα χρόνια και MacBook, αλλά το άφαγε η αχρησία, 45 κύκλοι φόρτισης σε 5-6 (δε θυμάμαι καλά) χρόνια, κύρίως για να περνάω αναβαθμίσεις, ότι ήθελα να κάνω γινότανε ευκολότερα και γρηγορότερα είτε με Linux είτε με Windows

οπότε τι να ψηφίσω παραπάνω; δεν έχει νόημα

και τέλος μου αρέσει να δοκιμάζω τα πάντα, εφόσον είναι του χεριού μου,
πχ σε netbook είχα στημένο για ένα φεγγάρι το MeeGo
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Καλό το Θέμα,
όμως μία παράκληση:

Προσπάθησα μέσω διαδικτύου να ''φτιάξω'' ένα mini pc στο οποίο ήταν προ εγκατεστημένα τα win 10 κάποια άλλη πρόταση, όπως δεν τα κατάφερα. Κυρίως λόγω του ότι δεν γνωρίζω καλά την Αγγλική.
Αν έχει ασχοληθεί κανείς με το αντικείμενο , καλό είναι να μας δώσει τα ''φώτα'' του με ένα Θέμα ειδικά για αυτό το σκοπό.

Κατά τα άλλα πιστεύω ότι τα win 10 είναι ένα πλήρες, σύγχρονο, πολύ σταθερό πλέον λειτουργικό!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Όπως μπορεί και θέλει ο καθένας. Όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους.

Από προσωπικούς υπολογιστές είχα, έχω και θα έχω μόνο Apple. Βγάζω σπυριά με τα Windows.
Ένα HTPC που έχω τρέχει Windows και φτιάχτηκε μόνο για video playback. Ανοίγει και κατευθείαν πάει σε Kodi (μη τα βλέπω καθόλου).
Ο λόγος που επέλεξα το συγκεκριμένο ήταν γιατί το αντίστοιχο σε Mac Mini είχε πολλαπλάσια αξία και δεν τα έκανε και όλα.

Από κινητά από το 2007 με το iPhone 2G είχα iPhone και κατά το 2013 πήγα σε Android και από τότε μόνο με Android. Δεν έχω κάτι με το iOS, απλά δεν έχω λόγο να δώσω 1000€ για συσκευή όταν με 300€ κάνω αυτά που θέλω. Δεν έχω συναντήσει προβλήματα με τα Androids, αλλά λόγο συμβατότητας και του κλειστού λειτουργικού κάποια στιγμή όταν το επιτρέψουν και τα οικονομικά θα επιστρέψω στο iOS.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Καλησπέρα και από εμένα!

Έχω περάσει κατά καιρούς από όλα τα λειτουργικά, πάντα μου άρεσε να πειραματίζομαι και να διαμορφώνω δική μου άποψη. Δύσκολος δρόμος γεμάτος εκπλήξεις, χαρές και απογοητεύσεις.

Έστησα μέχρι και Hackintosh με 100% λειτουργικότητα, μεγάλη ικανοποίηση θυμάμαι..! Ωραίες εποχές..!

Έρχομαι στο σήμερα..
Στην εργασία μου χρησιμοποιώ Windows και πιο σπάνια Linux. Μαζί μου έχω πάντα από δίπλα και το Macbook Pro μου.

Στο σπίτι μου και κατ' επιλογή μου, απολαμβάνω το Mac OS με τα καλά και τα στραβά του. Τα καλά είναι περισσότερα, είναι ένας άλλος κόσμος (από τα Windows) και θα χρειαστεί να επενδύσεις χρόνο και αρκετή από την ψυχική σου υγεία για να το μάθεις σε ικανοποιητικό επίπεδο.
Θα σε ανταμείψει στο τέλος..!
Μήν το φοβηθείς..είναι υπέροχο!!

Σε κινητά έχω δουλέψει όλα τα OS και τα τελευταία χρόνια, έχω ευχαριστηθεί το iOS.


Στο δια ταύτα, ψήφισα MacOS και iOS!

Αυτά από εμένα
 





Μηνύματα
485
Reaction score
586
μια ζωή δουλεύω windows. Τα τελευταία χρόνια για προσωπική χρήση mac. Με τα windows κατά καιρούς έχω φάει απίστευτη ταλαιπωρία. Παρόλα αυτά αισθάνομαι πιο άνετα στο περιβάλλον αυτό.Δε μπορώ να παραβλέψω ότι έχουν γίνει άλματα σε σχέση με το παρελθόν.

Για το mac τι να πώ? Το αγοράζεις και το χρησιμοποιείς. Πέντε χρόνια τώρα το έχω καταευχαριστηθεί.
Για φωτογραφία-βίντεο θεωρώ ότι είναι ιδανικό.

τηλέφωνο ios, εδώ είμαι ξεκάθαρος. Δε κοιτάω πίσω...
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
είπαμε να γράψουμε ποιο μας αρέσει, όχι ποιο ... σπέρνει (δεν αναφέρομαι στο αποπάνω μήνυμα, γράφω αρκετή ώρα :p )

γιατί μετά η απάντηση είναι μία ..... windows,

(μη με παρεξηγήσετε, πάντα ήμουνα λάτρης των Mac (μέχρι που αγόρασα και κάλμαρα) καθώς και των ανοιχτών λειτουργικών και για πολλά χρόνια δεν έλεγα windows αλλά winblows)

και ο λόγος ότι αν το πάμε αντικειμενικά τα windows είναι το "καλύτερο" όχι επειδή τα κάνουν καλύτερα (πολλά κάνουν καλύτερα και πολλά χειρότερα)
αλλά επειδή έχουν υποστήριξη από σχεδόν τα πάντα

- έχω synology, και οι εφαρμογές για OSX έχουν λειψές δυνατότητες και δεν υπάρχουν όλες, ακόμη χειρότερα για linux

- έχω FreeNAS και υποστηρίζει εγγενώς τα windows (πχ previous versions στα snapshots απευθείας από το file explorer) παρά το OSX ή το linux παρά το ότι είναι freeBSD

- το ΕΙΖΟ που έχω για τη δουλειά, έχει ειδικό πρόγραμμα quality control μόνο για windows

- όταν ο EPSON σταμάτησε να τυπώνει μέσα στις γιορτές γιατί κάποιος μετρητής έπρεπε να γίνει reset στο σέρβις, βρήκα στο ίντερνετ το πρόγραμμα που χρησιμοποεί το service και μπόρεσα να κάνω δουλειά, όπως φαντάζεστε υπήρχε μόνο για windows

- ακόμη και σήμερα το word και excel είναι 99.9 % ίδια αλλά όχι 100% και θέμα που είχε η κόρη μου στο mac λύθηκε με τα windows που είχα εγώ. Kai access που επίσης χρησιμοποιώ δεν υπάρχει.

- άμα συνεχίσω μπορώ να γράφω πολλά ακόμη

έχω βρει και λίγα πρoγράμματα για mac και linux, που δεν υπάρχουν σε windows ή είναι σαφώς χειρότερα,
αλλά μιλάμε για εξαιρέσεις
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Δεν θυμάμαι να έχω κρατήσει συσκευή τηλεφώνου όταν είχα android πάνω από 1 χρόνο και να μην σέρνεται όσο περνούσε ο καιρός και ειδικά όταν έμπαιναν νέα updates χώρια που κάποια στιγμή δεν θα έπαιρνε την πιο καινούργια έκδοση.

Το iPhone 7plus που έχω τα τελευταία 4 χρόνια εξακολουθεί και φορτώνει αβίαστα κάθε νέο update του iOS και δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. Μπορείς να πεις ότι είναι και μειονέκτημα αυτό γιατί δεν μου δίνει ένα λόγο να πιαστώ να το αλλάξω. Οπότε και το ακριβό είναι σχετικό, αν σου βγάζει η συσκευή 5+ετία αγόγγυστα τότε δεν είναι ακριβή.

Το mac mini late 2012 ήρθε η ώρα του που δεν θα πάρει το καινούργιο Big sur MacOS. Για γενική σπιτική χρήση (browsing, office) δεν έχει καμία ανάγκη. Με τις φωτογραφίες ζορίζεται λίγο αλλά πλέον έχουμε φτάσει σε αρχεία 40Gb ή κάθε φωτογραφία από τη Z6. Μιας και το έφερε η κουβέντα το Photos του MacOS διάβαζε τα raw της νέας Nikon από την πρώτη μέρα. Γενικά και μόνο με τις εφαρμογές που δίνει πακέτο η apple για γραφείο, μουσική, φωτογραφίες αλλά και πιο προχωρημένες για δημιουργία μουσικής ή βίντεο καλύπτεται χωρίς να χρειάζεται κάτι άλλο. Αν τώρα χρειάζεται κάποιος επαγγελματικά εργαλεία π.χ. photoshop προφανώς και υπάρχουν και τα εγκαθιστάς με ένα κλικ απο το apple store. Υπάρχει υμβατότητα με τα κλασσικά εργαλεία office της microsoft οπότε δεν λείπουν ούτε αυτά.
Του χρόνου τέτοιο καιρό θα είμαι πιθανότατα με το νέο Μ1 είτε σε mac mini είτε σε macbook (θα υπάρξει σχετική διαπραγμάτευση με τις κόρες).

Έχω ακόμα appletv για media player και AirPods. Κόρες και σύζυγος iPad, iPhone, MacBook αναλόγως. Αυτά τα γράφω γιατί αν δεν έχει κάποιος εμπειρία από αυτό που γράφουμε και λέμε (οικο)σύστημα apple δεν μπορεί να καταλάβει ευκολα πως όλα αυτά μιλάνε μεταξύ τους και καταλαβαίνονται.
Να πω τέλος ότι τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει η apple σε κάποια πράγματα που δεν υπήρχαν παλιά και όσοι έχουν μείνει σε προηγούμενη φάση νομίζουν ότι έτσι έχουν παραμείνει τα πράγματα ακόμα και σήμερα και συνήθως σε αυτά βασίζουν την όποια αποστροφή τους. Πιο παλιά δεν υπήρχε το κλασσικό file system όπως το ξέραμε από τη microsoft. Οποιος δεν είχε εξοικείωση με το σύστημα της apple του φαινόταν αλλόκοτο χώρια που πράγματι δεν μπορούσε να κάνει απλές δουλειές με τον κλασσικό Microsoft τρόπο όπως η μεταφορά ενός αρχείου...και ακούτε να λένε για iTunes και διάφορα τέτοια. Πλέον δεν υπάρχουν αυτά. Επεξεργασία αρχείων όπως την ξέραμε όσοι μεγαλώσσαμε με microsoft από τον καιρό που βάζαμε τη μία δισκέτα μετά την άλλη για να τρέξουν τα windows.

Δεν έχω μετοχές στην apple ούτε με νοιάζει τι έχει ο καθένας. Σαν χρήστης και μόνο που έχω κάνει τη μετάβαση στο σύστημα της τα τελευταία 4 χρόνια, μετά από πόσα χρόνια microsoft και Android από γενησημιού τους έχω να πω ότι δεν πάω πίσω με τίποτα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα με κανένα Android κινητό μου, αν και όταν άλλαξα απο iOS σε Android πριν 10 ακριβώς* χρόνια :o , τα specs των περισσότερων ήταν ανεπαρκή. Ήταν βέβαια φθηνότερα.
Το βέβαιο είναι πως τα τελευταία χρόνια κανένα κινητό δεν σέρνεται, και υπάρχει επιτέλους κίνηση (με πρώτη την Samsung) να δέχονται 3 αναβαθμίσεις λειτουργικού, 4+ χρόνια σαναλέμε.
Κρίμα μόνο που τόσο λίγα κινητά προσφέρουν καθαρό Android (αν και έχει πιά μικρότερη σημασία λόγω υπερεπάρκειας προδιαγραφών).

Το άλλο που γενικά παρατηρώ είναι πως οι περισσότεροι Mac/iOS χρήστες, είτε είναι fanboiz είτε απλώς συνηθισμένοι στο Mac ecosystem, δεν έχουν χρησιμοποιήσει Windows απο XP ξερωγώ (ή και ποτέ, όπως παλιός φίλος με ιδιωτικό Macμουσείο με όλα απο ΙΙ). Σχεδόν πάντα όμως έχουν άποψη και θέλουν να σ' την επιβάλουν. :tongue: Ακόμα και σήμερα που επιτέλους είναι όλα καλά εργαλεία.

Προσωπικά βρίσκω σούπερ τα Mac των τελευταίων χρόνων, αν και σε καμία περίπτωση δε θα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά λόγω των απαιτήσεων ευελιξίας που ανέκαθεν είχα στα πάντα, έχω όμως με το iOS. Χάλια για 'μένα. :)

Γενικά, fuck fanboyism and fanboys! >:( Ας μην επεκταθώ γιατί θα πιάσουμε και τα AV.




*το έψαξα μόλις, νόμιζα πως ήταν λιγότερα. :oops:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top