MacOs vs Windows / iOS vs Android

Ποιο λειτουργικο συστημα χρησιμοποιειτε;

  • Windows

    Votes: 28 59,6%
  • Android

    Votes: 21 44,7%
  • MacOS

    Votes: 24 51,1%
  • iOS

    Votes: 20 42,6%

  • Total voters
    47

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ως προς την κινητή:

Η μόνη μου επαφή με την apple ήταν το iphone 4. Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε θέμα ποιότητας κατασκευής, λειτουργικού, σταθερότητας, αλλά και ευκολίας στην καθημερινή χρήση! Λόγω του υψηλού κόστους απόκτησης μιας πρότασης σε αυτό το στρατόπεδο , ξανά επανήλθα στα γνωστά και αποκλειστικά σε samsung. Όμως τι τα θες! Οικονομικότερα μεν, χαμηλή ποιότητα κατασκευής δε. Η amoled οθόνη, μπορεί σε ποιότητα απόδοσης να είναι κοντά ή ισάξια ενός iphone, σε όλα τα άλλα είναι σαν κατασκευή πολύ κατώτερη. Εύκολα χαράσσεται, ευπαθές στην πτώση - άνθρωποι είμαστε, αλλά και σε ευκολία λειτουργικού, νομίζω και εκεί είναι υπό, ακόμη και σε ποιότητα φωτογραφίας έρχεται πίσω από κάθε iphone! Έτσι η επόμενη μου αγορά θα είναι κάποια iphone πρόταση.
Ότι πληρώνεις... παίρνεις!

Επίσης και στο θέμα υπολογιστής, ο μόνος λόγος που παραμένω στα win ασχέτως του αν είμαι ευχαριστημένος ή όχι, έχει να κάνει αποκλειστικά με το οικονομικό!
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.571
Αυτό δεν μπορεί να σταθεί ως επιχείρημα γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Τα περισσότερα Android τηλέφωνα σε τιμές αντίστοιχες των iPhone δεν έχουν τα προβλήματα που αναφέρεις, ενώ οι δυνατότητές τους είναι συνήθως ευρύτερες (και τα specs ανώτερα, κατά περίπτωση).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Προσωπικά τα Samsung μου φαίνονται σαν φθηνά πλαστικά κινέζικα μπιχλιμπίδια. Ανεξάρτητα από τιμή.
Απαράδεκτη ποιότητα κατασκευής κυρίως στα πολύ ακριβά μοντέλα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Μιλα πες τα ολα. Να περιμενω;
Leaks γράφω. Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για εργαλείο δουλειάς.
Στη θέση σου εγώ θα περίμενα να παρουσιαστεί όλη η γκάμα μοντέλων με M1whatever.
Αυτο βέβαια προϋποθέτει ότι αντέχεις - μπορείς να ζήσεις για τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα με ότι έχεις.

Προσωπικά με ένα M1 MacBook Air θα είμαι super, plus μια καλή οθόνη επιπέδου Apple. Καλό το iMac τόσα χρόνια αλλά ερχόμενος από MacBooks μου λείπει η φορητότητα.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Η μόνη Apple συσκευή που τυγχάνει να έχω είναι ένα ipod touch 5th gen...

Αυτό που μίσησα πιο πολύ στη ζωή μου από software είναι το iTunes... μέχρι που το πέταξα και απλά δεν αλλάζω τη μουσική που κουβαλάει το ipod... Πόσο γελοίο εν έτη 2020 να μη μπορείς να βάλεις ένα φορητό player στον υπολογιστή και απλά να δεις τα αρχεία του σαν συσκευή αποθήκευσης...
Αυτό που αγάπησα είναι μόνο το ...facetime.

Δεν ψηφίζω γιατί λείπει το ...Linux και ας μην είναι το βασικό μου λειτουργικό. Δεν είμαστε ακόμη στο 1990 που έπρεπε να κάνεις τον guru για τα βασικά. Σήμερα στήνεις σε 15 λεπτά με μερικά κλικ ένα λειτουργικότατο λινουξάκι που για το μέσο χρήστη είναι μια χαρά από το πρώτο δευτερόλεπτο. (μέσος χρήστης = youtube, ταινίες, μουσική, email, social, ειδήσεις, αγορές, αιτήσεις κλπ σε διάφορα sites διακυβέρνησης...)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Προσωπικά τα Samsung μου φαίνονται σαν φθηνά πλαστικά κινέζικα μπιχλιμπίδια. Ανεξάρτητα από τιμή.
Απαράδεκτη ποιότητα κατασκευής κυρίως στα πολύ ακριβά μοντέλα.
Το Α70 είναι το κινητό μου αυτήν την περίοδο, και πράγματι συγκεντρώνει όλα αυτά που αναφέρεις! Πλαστικούρα, κακή ποιότητα κατασκευής. Γενικά δείχνει κατασκευή δεύτερης ποιότητας.
Δεν έχω εμπειρία ως προς την ποιότητα κλπ από άλλες προτάσεις του αυτού χώρου, εκτός samsung δηλαδή!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Το Α70 είναι το κινητό μου αυτήν την περίοδο, και πράγματι συγκεντρώνει όλα αυτά που αναφέρεις! Πλαστικούρα, κακή ποιότητα κατασκευής. Γενικά δείχνει κατασκευή δεύτερης ποιότητας.
Δεν έχω εμπειρία ως προς την ποιότητα κλπ από άλλες προτάσεις του αυτού χώρου, εκτός samsung δηλαδή!
Τη συγκεκριμένη εταιρεία δεν την πάω καθόλου. Όχι επειδή έτσι ξύπνησα αλλά επειδή τους έχω πληρώσει δύο απαράδεκτες συσκευές στο παρελθόν (smartphone & Tablet).
Παρ' όλα αυτά τους έδωσα μια ευκαιρία σε πρόσφατη αναζήτηση συσκευής για τη σύζυγο. Και απλά έβαλα τα γέλια όταν διαπίστωσα ότι το 2020 ζητάνε 350€ για μια συσκευή επιδόσεων iPhone 7 του 2016. Έτσι πήρα ένα Huawei Nova 5T στα ίδια χρήματα που του ρίχνει στα αυτιά από χιλιόμετρα.
Ντροπή.

Και φίλος καμένος Samsungάκιας για μια δεκαετία φέτος τους έστειλε. Καμένος, καμία συσκευή δεν έβγαζε 10' ζωής με το μαμά λειτουργικό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα με κανένα Android κινητό μου, αν και όταν άλλαξα απο iOS σε Android πριν 10 ακριβώς* χρόνια :o , τα specs των περισσότερων ήταν ανεπαρκή. Ήταν βέβαια φθηνότερα.
Το βέβαιο είναι πως τα τελευταία χρόνια κανένα κινητό δεν σέρνεται, και υπάρχει επιτέλους κίνηση (με πρώτη την Samsung) να δέχονται 3 αναβαθμίσεις λειτουργικού, 4+ χρόνια σαναλέμε.
Κρίμα μόνο που τόσο λίγα κινητά προσφέρουν καθαρό Android (αν και έχει πιά μικρότερη σημασία λόγω υπερεπάρκειας προδιαγραφών).

Το άλλο που γενικά παρατηρώ είναι πως οι περισσότεροι Mac/iOS χρήστες, είτε είναι fanboiz είτε απλώς συνηθισμένοι στο Mac ecosystem, δεν έχουν χρησιμοποιήσει Windows απο XP ξερωγώ (ή και ποτέ, όπως παλιός φίλος με ιδιωτικό Macμουσείο με όλα απο ΙΙ). Σχεδόν πάντα όμως έχουν άποψη και θέλουν να σ' την επιβάλουν. :tongue: Ακόμα και σήμερα που επιτέλους είναι όλα καλά εργαλεία.

Προσωπικά βρίσκω σούπερ τα Mac των τελευταίων χρόνων, αν και σε καμία περίπτωση δε θα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά λόγω των απαιτήσεων ευελιξίας που ανέκαθεν είχα στα πάντα, έχω όμως με το iOS. Χάλια για 'μένα. :)

Γενικά, fuck fanboyism and fanboys! >:( Ας μην επεκταθώ γιατί θα πιάσουμε και τα AV.




*το έψαξα μόλις, νόμιζα πως ήταν λιγότερα. :oops:
ο τύπος είναι τραγικός, μην το ακούτε (διαβάζετε). Κατηγορεί για fanboizμο mac χρήστες που δεν έχουν δει, λέει, windows από XP και μετά ενώ θεωρεί χάλια το iOS που έχει να το δει από το iphone4 !!111!!1!!! έλεος κάπου δηλαδής!!!11!!!!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
ο τύπος είναι τραγικός, μην το ακούτε (διαβάζετε). Κατηγορεί για fanboizμο mac χρήστες που δεν έχουν δει, λέει, windows από XP και μετά ενώ θεωρεί χάλια το iOS που έχει να το δει από το iphone4 !!111!!1!!! έλεος κάπου δηλαδής!!!11!!!!!
Ναι, όχι. Έχω ένα αηφόνι SE* αποκλειστικά για CarPlay. ;)
Πάρ' τ' @@ μου φάνμποϋ. :p




*δώρο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
ο τύπος ρε φίλε που μένει στο σπίτι που οι μεταφορικές κάνουν σήματα καπνού να πάει να παραλάβει και δεν πλησιάζουν ούτε αδέσποτα παπαγαλάκια! έχει και άποψη ρε φιλε για τη θεά την apple
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Προσωπικά τα Samsung μου φαίνονται σαν φθηνά πλαστικά κινέζικα μπιχλιμπίδια. Ανεξάρτητα από τιμή.
Απαράδεκτη ποιότητα κατασκευής κυρίως στα πολύ ακριβά μοντέλα.
Καθημερινά επισκευάζω κινητά και μπορώ να σου πω ότι ισχύει 100% το εντίθετο.

Τα iphone είναι η χαρά μας. Συνήθως στο άνοιγμα δεν χρειάζεται καν προθέρμανση για να τα ξεκολλήσεις, έχει φύγει η κόλλα από μόνη της, όπου υπάρχει είναι πολύ αδύναμη με εξαίρεση της μπαταρίας >:(>:(>:(>:(. ολα τα εξαρτήματα είναι πολύ αναίσθητα και στο λύσε δέσε μπορεί να χαλάσει κάτι ενώ το έχεις αφαιρέσει με απίστευτη υπομονή.

Μετά πάνε τα xiaomi - Huawei

H Samsung την κόλλα την βάζει με το κιλό και γενικά η όλη κατασκευη είναι πολύ στιβαρή

Δεν είναι τυχαίο ότι τα τελευταία Samsung είναι τα πιο δύσκολα σε επισκευή

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
ο τύπος ρε φίλε που μένει στο σπίτι που οι μεταφορικές κάνουν σήματα καπνού να πάει να παραλάβει και δεν πλησιάζουν ούτε αδέσποτα παπαγαλάκια! έχει και άποψη ρε φιλε για τη θεά την apple
UPS, ACS ήρθαν σήμερα παπαγάλε της Apple.
Έπεσε το μηνιατικάκι κι άρχισες; ;) :roflmao:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το Α70 είναι το κινητό μου αυτήν την περίοδο, και πράγματι συγκεντρώνει όλα αυτά που αναφέρεις! Πλαστικούρα, κακή ποιότητα κατασκευής. Γενικά δείχνει κατασκευή δεύτερης ποιότητας.
Δεν έχω εμπειρία ως προς την ποιότητα κλπ από άλλες προτάσεις του αυτού χώρου, εκτός samsung δηλαδή!
Καλός η κακός όταν οι ναυαρχίδες σε όλες τις εταιρίες φτάνουν τα 1500euro με 350 euro τι περιμένεις να πάρεις?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
UPS, ACS ήρθαν σήμερα παπαγάλε της Apple.
Έπεσε το μηνιατικάκι κι άρχισες; ;)
γύρευε πόσα τους δίνεις έξτρα κάθε φορά για να κάνουν το έξτρα μαϊλ


α, και που 'σαι, ινφλουένζερ του δικού μου διαμετρήματος ούτε η apple can afford ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Καθημερινά επισκευάζω κινητά και μπορώ να σου πω ότι ισχύει 100% το εντίθετο.

Τα iphone είναι η χαρά μας. Συνήθως στο άνοιγμα δεν χρειάζεται καν προθέρμανση για να τα ξεκολλήσεις, έχει φύγει η κόλλα από μόνη της, όπου υπάρχει είναι πολύ αδύναμη με εξαίρεση της μπαταρίας >:(>:(>:(>:(. ολα τα εξαρτήματα είναι πολύ αναίσθητα και στο λύσε δέσε μπορεί να χαλάσει κάτι ενώ το έχεις αφαιρέσει με απίστευτη υπομονή.

Μετά πάνε τα xiaomi - Huawei

H Samsung την κόλλα την βάζει με το κιλό και γενικά η όλη κατασκευη είναι πολύ στιβαρή

Δεν είναι τυχαίο ότι τα τελευταία Samsung είναι τα πιο δύσκολα σε επισκευή

Δεν μπορώ να έχω άποψη τι γίνεται μέσα. Δεν γνωρίζω εξάλλου.

Αναφέρομαι καθαρά στο τι βλέπω, τι πιάνω, πόσο κρεμάει η συσκευή μετά 12 - 18 μήνες.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν μπορώ να έχω άποψη τι γίνεται μέσα. Δεν γνωρίζω εξάλλου.

Αναφέρομαι καθαρά στο τι βλέπω, τι πιάνω, πόσο κρεμάει η συσκευή μετά 12 - 18 μήνες.
Η κρεμασμένη είναι κατά 90% της apple. υπάρχει και δε μιλάω για σήμερα, αλλά πριν 4-5 χρόνια iphone 4-4s - 5-5s που δεν είχε ξεκόλλητη οθόνη? Άσε τις μπαταρίες

από το 3 τα ίδια πράγματα.

101901654_3011927902210389_310173922412724224_n.jpg
15941221_10211049664574625_4794508332440341786_n.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Η κρεμασμένη είναι κατά 90% της apple. υπάρχει και δε μιλάω για σήμερα, αλλά πριν 4-5 χρόνια iphone 4-4s - 5-5s που δεν είχε ξεκόλλητη οθόνη? Άσε τις μπαταρίες

από το 3 τα ίδια πράγματα.

View attachment 190577 View attachment 190578
Κρεμάει εννοώ σέρνεται. Πράγμα αδύνατο σε iOS.
Όσο αφορά τις συσκευές και τις photo, θεωρώ αν το γ@μ@ς θα το πάρεις στο χέρι ότι και να είναι.
Το iPhone 3G ή Gs που έχεις στην photo το έχω, ακόμα δουλεύει. Άθικτο από εμφάνιση. Έχω και το 2G στο κουτί του. Και αυτό δουλεύει.
Ακούω συνέχεια για τις οθόνες των iMac ότι μετά από καιρό χαλάνε. 9 χρόνια το έχω. Άχνα δεν έχει βγάλει.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Κρεμάει εννοώ σέρνεται. Πράγμα αδύνατο σε iOS.
Όσο αφορά τις συσκευές και τις photo, θεωρώ αν το γ@μ@ς θα το πάρεις στο χέρι ότι και να είναι.
Το iPhone 3G ή Gs που έχεις στην photo το έχω, ακόμα δουλεύει. Άθικτο από εμφάνιση. Έχω και το 2G στο κουτί του. Και αυτό δουλεύει.
Ακούω συνέχεια για τις οθόνες των iMac ότι μετά από καιρό χαλάνε. 9 χρόνια το έχω. Άχνα δεν έχει βγάλει.
Έτυχε, όχι πλάκα κάνω, υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά για όλα τα Brands.
Από την εποχή του galaxy s2 τα έχω αλλάξει ΟΛΑ με τη σειρά και κάποια note. Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, θα μου πιες δεν τα κρατάς πολύ καιρό, ναι αλλά κρίνω λόγο δουλειάς......
Από το s8 και μετά δεν μπορείς να πιες ότι δεν φαίνεται premium συσκευή ένα samsung.!!
Η Huawei κάνει πολύ καλή προσπάθεια, αντίθετα τα xiaomi είναι όλα ίδια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top