MacOs vs Windows / iOS vs Android

Ποιο λειτουργικο συστημα χρησιμοποιειτε;

  • Windows

    Votes: 28 59,6%
  • Android

    Votes: 21 44,7%
  • MacOS

    Votes: 24 51,1%
  • iOS

    Votes: 20 42,6%

  • Total voters
    47

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.109
Reaction score
20.600
Για να επιστρέψουμε στο προκείμενο, δύο είναι οι λόγοι διά τους οποίους κάποιος χρησιμοποιεί συσκευή με Windows ή MacOs: Η κεκτημένη ταχύτητα, (δηλαδή, εν πολλοίς, χρησιμοποιεί αυτό που πρωτοέμαθε) και η επιθυμία. Όσον αφορά τη δεύτερη, είναι φυσικό αρκετοί να προτιμούν την Apple, μιας και οι υπολογιστές της είναι συσκευές πολυτελείας, με εξαιρετική εμφάνιση και "πιάσιμο".

Βεβαίως, κάποιος που είναι χρήστης προχωρημένος και άνω, είτε δουλεύει τις εφαρμογές του σε Windows, είτε σε MacOs, δεν (πρέπει να υπάρχει κάτι που να) τον ενοχλεί. Ανοίγει, δουλεύει, σώζει, κασάρει στο cloud και όλα καλά. Υπάρχουν βεβαίως και πράγματα εξειδικευμένα που απαντούν μόνο στη μια από τις δύο πλατφόρμες, αλλ' είναι εξαιρέσεις. Αμφότερες οι πλατφόρμες είναι πλέον εξαίρετες, και στο look'n'feel και στη σταθερότητα, ας είμαστε ειλικρινείς. Επιπλέον, όμως, όσο αυξάνουν οι απαιτήσεις στην ευελιξία, είναι φυσικό να απαιτεί κάποιος ανοικτή αρχιτεκτονική παντού, οπότε τα windows, το linux και οι συναρμολογημένοι υπολογιστές είναι μονόδρομος.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Δεν ψηφίζω γιατί λείπει το ...Linux και ας μην είναι το βασικό μου λειτουργικό. Δεν είμαστε ακόμη στο 1990 που έπρεπε να κάνεις τον guru για τα βασικά. Σήμερα στήνεις σε 15 λεπτά με μερικά κλικ ένα λειτουργικότατο λινουξάκι που για το μέσο χρήστη είναι μια χαρά από το πρώτο δευτερόλεπτο. (μέσος χρήστης = youtube, ταινίες, μουσική, email, social, ειδήσεις, αγορές, αιτήσεις κλπ σε διάφορα sites διακυβέρνησης...)

Ναι καλα... Ευκολα κάνεις εννοειται την εγκατασταση καποιας απο τις δεκαδες διανομες, αλλα για κατι τοσο απλο, οσο να φορμαρεις εναν δισκο, να δωσεις δικαιωματα στον δισκο, να εχεις partition μεγαλυτερο απο 2 τβ, να διαμοιρασεις εναν φακελο, εαν δεν ανοιξεις terminal απλα δεν. Οποιος νομιζει οτι θα κανει ολα αυτα, τα εστω οχι εξεζητημενα, με το ποντικακι του, απλα δεν.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Έχω Mac mini από το 2011 (το ίδιο συνεχώς). Εξαιρετικό. Δουλεύει απροβλημάτιστα (από αυτό γράφω).
Έχω iphone από το 14 (όχι συνεχώς το ίδιο). Εξαιρετικό.

Όμως.

Γίνεται δουλειά μόνο με macos και ios;
Φυσικά όχι.

Στον mac έχω και parallels με windows 10. Laptop έχω μόνο windows. Θέλω να γράψω για τη δουλειά μου ας πούμε 'ένα έγγραφο στο word. Δεν χρησιμοποιώ το microsoft office στο mac (που έχω εγκαταστήσει) αλλά ανοίγω το parallels ή το laptop. Τι να κάνουμε αφού το office δουλεύει καλύτερα στα windows. Στον mac ούτε συλλαβισμό στα ελληνικά δεν έχει το office. Πως θα γράψω σωστά το έγγραφο, χωρίς συλλαβισμό;

Το συμπέρασμα μου είναι ότι κανένα δεν τα κάνει όλα τέλεια. Σίγουρα σταθερότητα μεγαλύτερη έχουν τα λειτουργικά της apple. Χρηστικότητα, καθολικότητα και συμβατότητα (ειδικά με την ελληνική γλώσσα) έχουν τα windows.

Πρέπει να πατάς σε δύο βάρκες (και να προσέχεις κιόλας) για να είσαι πλήρης. Μη σου πω σε τρεις.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Καλός η κακός όταν οι ναυαρχίδες σε όλες τις εταιρίες φτάνουν τα 1500euro με 350 euro τι περιμένεις να πάρεις?
Κι όμως. Αγόρασα σαν δεύτερο κινητό το samsung m31 και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Τέτοια διάρκεια μπαταρίας δε μου χει ξανατύχει.Κρατάει απίστευτα αφου ξεχνάω τον φορτιστή.
Για τα λεφτά του vfm για αυτο που ήθελα,μπαταρία. Για κάμερες δε με νοιάζει,κινητό αγόρασα. Για καμερα έχω φωτογραφική μηχανή.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Κι όμως. Αγόρασα σαν δεύτερο κινητό το samsung m31 και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Τέτοια διάρκεια μπαταρίας δε μου χει ξανατύχει.Κρατάει απίστευτα αφου ξεχνάω τον φορτιστή.
Για τα λεφτά του vfm για αυτο που ήθελα,μπαταρία. Για κάμερες δε με νοιάζει,κινητό αγόρασα. Για καμερα έχω φωτογραφική μηχανή.
έχασες τι είπα παραπάνω, Μαζί σου είμαι. αυτό το λέω πιο πάνω στον Ιάκωβο ότι δε μπορεί ένα κινητό 350€ να είναι σαν ένα των 1500
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Θα αγοραστουν υπολογιστης και τηλεφωνο και θα ηθελα την αποψη σας
Ψηλέ, οδοντοβγάλτη...
εκτός από τη γενική συζήτηση,
υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο να αναφέρεις για τη χρήση τους ή/και για το διαθέσιμο προϋπολογισμό;
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Ναι καλα... Ευκολα κάνεις εννοειται την εγκατασταση καποιας απο τις δεκαδες διανομες, αλλα για κατι τοσο απλο, οσο να φορμαρεις εναν δισκο, να δωσεις δικαιωματα στον δισκο, να εχεις partition μεγαλυτερο απο 2 τβ, να διαμοιρασεις εναν φακελο, εαν δεν ανοιξεις terminal απλα δεν. Οποιος νομιζει οτι θα κανει ολα αυτα, τα εστω οχι εξεζητημενα, με το ποντικακι του, απλα δεν.
Έχω Fedora, μόλις το μεσημέρι φόρμαρα έναν δίσκο σε NTFS για να πάρω κάτι αρχεία από τη δουλειά (Win 10).

Εδώ και 20 χρόνια με διάφορες διανομές Linux πάντα φορμάρισμα δίσκου με ποντικάκι, τώρα άμα θέλει κανείς να το κάνει με terminal θα γίνεται σίγουρα, αλλά δε μου χρειάστηκε ποτέ ούτε το ξέρω.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Σε lubuntu για να φορμαρω (σβησω) δισκο που ηταν ntfs σε ext4, γιατι αλλιως δεν εδινε δικαιωματα εγγραφης, ηθελε terminal. Βεβαια δεν ξερω γρυ οποτε μπορει να εχω και λαθος. Παντως user friendly απεχει πολυ για να χαρακτηριστει. Βεβαια καμια σχεση σε ταχυτητα στο ιδιο (μαλλον παλιο) hardware. Εκει τα windows ειναι το χειροτερο ολων, και μαλιστα οσο περναει ο καιρος το πισι διαρκως βαραινει. Δλδ mac με hardware ιδιας γενιας ειναι πιο γρηγορο, και linux ακομη περισσοτερο.
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Ψηλέ, οδοντοβγάλτη...
εκτός από τη γενική συζήτηση,
υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο να αναφέρεις για τη χρήση τους ή/και για το διαθέσιμο προϋπολογισμό;
Τς,τς,τς λεφτα....πεζα πραγματα :tongue:
Εδω μιλαμε για τα παθη μας 💕

Τιποτα συγκεκριμενο αγορι μου,οικιακος χρηστης 🏡
Ρωταω για να μαθω
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Τς,τς,τς λεφτα....πεζα πραγματα :tongue:
Εδω μιλαμε για τα παθη μας 💕

Τιποτα συγκεκριμενο αγορι μου,οικιακος χρηστης 🏡
Ρωταω για να μαθω
Θα σΕ πω, τότεΝΕΣ, τι θα έκανα στη θέση σου:
Θα προτιμούσα αυτό, με το οποίο αισθάνομαι πιο άνετα/οικεία.
Εφόσον είχα Windows και Android, τότε, θα παρέμενα σε αυτά.

Εκτός και αν επιθυμούσα να γνωρίσω ΚΑΙ κάτι διαφορετικό,
ΟΜΩΣ, με την επίγνωση πως θα χρειαζόταν να ασχοληθώ (αρκετά), για να το μάθω (αρκετά) καλά...

Μιας και δεν είμαι στη θέση σου, παραμένω MacOs και iOS, με "αρχαίο" εξοπλισμό:
iMac του...2006 (ο τελευταίος "λευκός"!)
Macbook Pro του...2008
iPhone...4 (το απλό, όχι το "S") του...2010!

Ασφαλώς και θα ήθελα να αναβαθμιστώ:
iMac M1 (όταν παρουσιαστεί) και iPhone SE.
Παράλληλα, θα ήθελα και ένα (οικονομικό) Windows PC.
Είπαμε: "πάθη"...
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Screenshot from 2020-12-12 19-58-38.png


Update του BIOS απλά πατώντας το κουμπάκι,

όταν το Linux γίνεται πιο απλά και από windows
(εντάξει δεν είναι τίποτα και στα windows,, βρίσκεις πιο αρχείο να κατεβάσεις, το γράφεις σε στικάκι και μπουτάρεις και διαλέγεις την κατάλληλη επιλογή στο boot menu - αλλά μόνο με ένα κουμπάκι στο Linux ; )
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Ναι θέμα HP είναι, και μπράβο τους,
αλλά παρόλα αυτά δεν πέτυχα ανάλογα εύκολη αναβάθμιση BIOS στα win 10 που επίσης είναι εγκατεστημένα στο ίδιο μηχάνημα
 


Μηνύματα
43
Reaction score
52
Πάντα είχα την εντύπωση πως για ό,τι κάνω στο ΟSX με ένα κλικ, στα windows χρειάζομαι τρία. Μάλλον, βέβαια, φταίει η δύναμη της συνήθειας και η προσρμογή στη λογική κάθε συστήματος (δουλεύω σε mac από το 1988) και έτσι όποτε χρειάστηκε να χειριστώ pc το πράγμα κατέληγε σε μπινελίκια μετά από πέντε λεπτά. :p

Εννοείται ότι και τα δύο συστήματα έχουν τα πλεονεκτήματά τους, αλλά έχω αποδεχθεί πλέον πως προσωπικά έχω ασυμβατότητα με τα windows. :D Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και με τα android. Εν ολίγοις, you can’t teach an old dog new tricks!

Επιπλέον, όμως, όσο αυξάνουν οι απαιτήσεις στην ευελιξία, είναι φυσικό να απαιτεί κάποιος ανοικτή αρχιτεκτονική παντού, οπότε τα windows, το linux και οι συναρμολογημένοι υπολογιστές είναι μονόδρομος.
Κώστα, η κλειστή αρχιτεκτονική είναι ένα από τα θέματα του OSX. Από τότε που άρχισε, όμως, η Apple να χρησιμοποιεί επεξεργαστές Intel τα πράγματα έγιναν ευκολότερα, καθώς προέκυψαν τα Hackintosh. Θέλει διάβασμα, αλλά αξίζει τον κόπο να φτιάξει κανείς έναν Mac στο 1/3 του κόστους και με τεράστια επεκτασιμότητα, που μηχανήματα όπως τα imac-mac mini δεν προσφέρουν. Τώρα, βέβαια, με τους Μ1 αλλάζουν πάλι όλα...

Στον mac ούτε συλλαβισμό στα ελληνικά δεν έχει το office.
Ελληνικός συλλαβισμός υπάρχει εδώ και πάρα πολλά χρόνια για το office. Δεν θυμάμαι την εταιρεία που το βγάζει, αλλά αν σε ενδιαφέρει θα τον βρεις στην i-system.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Ελληνικός συλλαβισμός υπάρχει εδώ και πάρα πολλά χρόνια για το office. Δεν θυμάμαι την εταιρεία που το βγάζει, αλλά αν σε ενδιαφέρει θα τον βρεις στην i-system.
Αν εννοεις της neurolingo δεν λειτουργει σε τελευταια office.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Ναι, τη neurolingo εννοούσα. Δεν ήξερα ότι δεν παίζει στα τελευταία office, έχω μείνει στην έκδοση 2011...
 

Μηνύματα
304
Reaction score
248
Μιας και χρησιμοποιώ, τόσο εγώ όσο και η σύζυγος και τα παιδιά, ολα τα λειτουργικά για τα οποία συζητάμε, σε κινητά, τάμπλετς και ΗΥ, έχω την εξής άποψη: Αν και πανάκριβα, τα προϊόντα apple, έχουν συνολικά καλύτερη εικόνα, συμπεριφορά και αντοχή στο χρόνο. Μια συσκευή android 2-3 ετών πάει στα αζήτητα, το παλιό μου iphone 5 έχει αλλάξει 4 χέρια και ακόμα ζει...Ένας i-Mac του 2009 !!! χρησιμοποιείται για οικιακή χρήση και θα παραμείνει στο σαλόνι, καθώς το design του παραμένει υψηλό. Στο γραφείο χρησιμοποιώ windows, μόνο και μόνο γιατί κάποια κοινά αρχεία, word, xl, κλπ, αλλάζουν όταν τα διαμορφώσει κάποιος στα windows και τα στείλει να τα ανοιξεις στα προγράμματα της apple. Μια λύση που είχα βρει στο θεμα αυτό ήταν το openoffice που λειτουργεί συμβατά και στα δύο λειτουργικά. Τώρα που σκέφτομαι να πάρω νέο ΗΥ με μεγάλη οθόνη για το γραφείο, βλέποντας τι επιλογές έχω, πραγματικά προβληματίζομαι....μάλλον κλίνω προς i-Mac όμως...Για τα τάμπλετ, δεν το συζητώ...το ipad 3, στο 10ο έτος της ζωής του και αφού έπαιζε παιχνίδια !!! επί 5 χρόνια, το έχει ο πατέρας μου!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Στο γραφείο χρησιμοποιώ windows, μόνο και μόνο γιατί κάποια κοινά αρχεία, word, xl, κλπ, αλλάζουν όταν τα διαμορφώσει κάποιος στα windows και τα στείλει να τα ανοιξεις στα προγράμματα της apple. Μια λύση που είχα βρει στο θεμα αυτό ήταν το openoffice που λειτουργεί συμβατά και στα δύο λειτουργικά.
Google Drive και όλα share με όποιον πρέπει από Docs, Sheets ή ότι άλλο.
250 άτομα προσωπικό έχει η εταιρεία που εργάζεται η σύζυγος, σε 4 χώρες. Σώθηκαν.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
248
Google Drive και όλα share με όποιον πρέπει από Docs, Sheets ή ότι άλλο.
250 άτομα προσωπικό έχει η εταιρεία που εργάζεται η σύζυγος, σε 4 χώρες. Σώθηκαν.
Δηλαδή, παραμένει η συμβατότητα των αρχείων, ακόμα και αν φτιάχτηκαν με διαφορετικά προγράμματα από apple ή windows?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top