Magnepan για 85 "σκληρα "τμ

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Καλημερα .θα ηθελα την γνωμη σας για το προβλημα που αντιμετωπιζω:
Εχω ενα σαλονι 85 τμ με υψος 4,5μ.
Ολα τα υλικα ειναι ..ψυχρα,τσιμεντο πλακακια γρανιτη ,χωρις κουρτινες και βαρια υφασματα..δερματινος καναπες και η μονη παρουσια ξυλου η κουζινα...
Εχω αυτην την στιγμη τα εξης :
ηχεια Magnepan 1.6 τα οποια προοριζω για κυριως ηχεια Ηχου αλλα μου λειπει ο ενισχυτης που θα τα οδηγησει..
Πηγη θα ειναι μονο με ψηφιακα αρχεια,μεσω tidal η καποιας αλλης αναλογης υπηρεσιας..
για εικονα εχω στησει ενα Atmos συστημα με δορυφορους bose που αποτελειτε απο 3 συστηματα boseaqustimas λογω design βεβαια,και για sub εχω απο παλιες εποχες το 212 της Koda που το τοτε hightech εκθειαζε() και οδηγουνται απο τον Onkyo atmos receiver TX-NR656...
Το προβλημα:
Δεν μπορω να βρω μια ικανοποιητικη οικονομικη λυση για την ποιοτητα ηχου .Ναι μεν εχω τα Μagnepan αλλα παντελως ασχετος τεχνολογικα δεν εχω εναν καλο ενισχυτη να τα οδηγησει..δοκιμασα τους behringer αλλα βρηκα τον ηχο
αχρηστο..σιγουρα θα χρειαστω λογο χωρου και ενα sub να τα βοηθησει...
Ερωτηση:
Τι θα μου προτεινατε για ενισχυτη για τα Magnepan 1.6 και τι για sub,και αραγε αυτα θα μπορουν να "γεμισουν" τον χωρο και λογο υλικων να μην μπουκωνουν τον ηχο; η μηπως θα πρεπει να στραφω προς αλλαγη ηχειων καμπινας;

Η μουσικη που ακουω: "ξενη" ...κατα βαση chill out, ambient ...deppdown ,αλλα και chii jazz ,70s Rock (να μην ξεχναμε και τα νιατα μας) και γενικα classic rock..
και θα προτιμησω ποιοτητα αντι σταθμες...αρκει να μπορω να ..pump up the volume ...οταν η ψυχη το θελησει...ευχαριστω..
design ατες λυσεις θα εκτιμηθουν δεοντως μιας κι ετσι ξεπερναμε ευκολως τον υφαλο "συζυγος" ....
αραγε αυτα τα ηχεια θα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Το ηχείο σου είναι <<αναίσθητο>> και συγκεκριμένα γύρω στα 84-85 db. Αυτό σημαίνει πως σε σχέση με την ισχύ που δέχεται θα παίζει αρκετά χαμηλότερα από τον μέσο όρο των ηχείων της αγοράς.
Η λογική λέει πως για να υπερκεραστεί το ανωτέρω μειονέκτημα ρίχνουμε περισσότερη ισχύ.
Εδώ έρχεται να σου πει <<όχι>> η μηχανική κατασκευή του. Βάση αυτής μπορεί να δεχτεί περιορισμένη ισχύ, πριν καταστραφούν οι μεμβράνες του.
Μία λύση είναι να αποκοπούν οι χαμηλές συχνότητες από αυτό και να ανατεθούν σε δύο υπογούφερ, τα οποία θα αναλάβουν την αναπαραγωγή των χαμηλών συχνοτήτων κάθε καναλιού, μέχρι τους 90-100 Hz.

Προσωπικά θα προτιμούσα την λύση δύο woofers 10 ιντσών που θα αναπαραγάγουν τις συχνότητες μέχρι τα 200-250 Hz πριν αναλάβουν τα Mag.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Χωρίς μέτρηση RT 60 του χώρου, μην αγοράζεις και μη δοκιμάζεις τίποτα, τζάμπα κόπος κι έξοδα.

Το μπάσο σε τέτοιο χώρο, μπορεί να έρθει μόνο με 2 τρόπους:

Α) εντοιχισμένο αρεϊ, ή on wall αρεϊ στη χειρότερη

Β) καρδιοειδές μπάσο (κιι, γκεϊθάιν, κλπ)


Τα μαγκ όμως, δε πρόκειται να παίξουν ανεκτά με κακούς χρόνους αντήχησης, είναι εντελώς αδύνατο.

Αν δε μπορείς να επέμβεις στο χώρο για διορθώσεις, τότε η μόνη διαθέσιμη λύση είναι καρδιοειδές ηχείο. Δεν υπάρχουν άλλα κόλπα.

Αν η απόσταση ακρόασης είναι μεγάλη (περί τα 3μ ή και περισσότερο) δες υποχρεωτικά μόνο καρδιοειδές αρέι, τίποτε άλλο.

Δηλαδή, το μόνο που μπορείς να πάρεις και να έχει ελπίδες να παίξει νορμάλ, είναι (από όσο ξέρω) το κιι με τα σαμπ του, και το άλλο το πωστολενε το καρδιοειδές μόνιτορ με τα καρδιοειδή σαμπ του - αλλά σε λογική απόσταση ακρόασης, ειδάλλως μόνο αρέι.


Ειδάλλως, μετράς RT 60 και τα ξαναλέμε. ;)
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
ΙΜΗΟ, το μπάσο σε μεγάλους κλειστούς χώρους έρχεται πιο εύκολα από ότι σε μικρούς.

Αρει και καρδιο είναι πολύ καλές λύσεις για ανοικτούς χώρους, για συγκεκριμένουνς λόγους. Δεν έχουν ιδιαίτερα πλεονεκτήματα σε κλειστούς χώρους, ειδικά για το μπάσο. Σορρυ γκαηζ.

Εξηγούμαι: Μεγάλος κλειστός χώρος = καλή κατανομή modes από πολύ χαμηλές συχνότητες. Επίσης, χαμηλότερο RT στις χαμηλές από ότι αντίστοιχα το RT των μικρών κλειστών χώρων. Με αρκετά φθηνά σαμπς κατάλληλα κατανεμημένα στα boundaries, το μπάσο έρχεται, χωρίς ακυρώσεις από τα boundaries (άρα μικρή ανάγκη για κάρδιο). Και είναι μπόλικο γιατί σε κλειστούς χώρους δεν παίζει καθόλου ρόλο η απόσταση ακρόασης σε ότι αφορά το μπάσο. Στο μπάσο, δε φεύγει σχεδόν καθόλου ενέργεια από τον κλειστό χώρο, όλη μέσα μένει, λέμε τώρα (άρα μικρή ανάγκη για steering της ενέργειας, βλ. αρει.)

Φυσικά για υπερ-υψηλές απαιτήσεις, τα boundaries δεν πρέπει καν να υπάρχουν σε ότι αφορά το μπάσο αλλά αυτό απαιτεί ειδικά κατασκευασμένα δωμάτια, εντοιχισμό σαμπς, κλπ.
 
Last edited:

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Χωρίς μέτρηση RT 60 του χώρου, μην αγοράζεις και μη δοκιμάζεις τίποτα, τζάμπα κόπος κι έξοδα.

Το μπάσο σε τέτοιο χώρο, μπορεί να έρθει μόνο με 2 τρόπους:

Α) εντοιχισμένο αρεϊ, ή on wall αρεϊ στη χειρότερη

Β) καρδιοειδές μπάσο (κιι, γκεϊθάιν, κλπ)


Τα μαγκ όμως, δε πρόκειται να παίξουν ανεκτά με κακούς χρόνους αντήχησης, είναι εντελώς αδύνατο.

Αν δε μπορείς να επέμβεις στο χώρο για διορθώσεις, τότε η μόνη διαθέσιμη λύση είναι καρδιοειδές ηχείο. Δεν υπάρχουν άλλα κόλπα.

Αν η απόσταση ακρόασης είναι μεγάλη (περί τα 3μ ή και περισσότερο) δες υποχρεωτικά μόνο καρδιοειδές αρέι, τίποτε άλλο.

Δηλαδή, το μόνο που μπορείς να πάρεις και να έχει ελπίδες να παίξει νορμάλ, είναι (από όσο ξέρω) το κιι με τα σαμπ του, και το άλλο το πωστολενε το καρδιοειδές μόνιτορ με τα καρδιοειδή σαμπ του - αλλά σε λογική απόσταση ακρόασης, ειδάλλως μόνο αρέι.


Ειδάλλως, μετράς RT 60 και τα ξαναλέμε. ;)
Εντοιχισμενο ξεχνιεται εντελως..
[DOUBLEPOST=1550225193][/DOUBLEPOST]τι ειναι το καρδιοειδες μπασο; και σε τι διαφερει με το "..αλλο" μπασο;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Στο διαταύτα, προτείνω καμιά 10αριά 10ιντσα σαμπς στα boundaries, π.χ. presonus, μερικά εκ των οποίων να παίζουν μέχρι 200Hz, ένα καλό ενεργό κρος για τα μαγκ και λίγη στοχευμένη παθητική ακουστική βελτίωση για μεσο-υψηλές, λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες των διπόλων. Και μικρή απόσταση ακρόασης από τα μαγκ, κάτω από 3μ. Ενισχυτές για τα μαγκ, αδιάφορο, κάτι φθηνό. Μπάτζετ για όλα αυτά: ~5000€
 
Last edited:

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
ΙΜΗΟ, το μπάσο σε μεγάλους κλειστούς χώρους έρχεται πιο εύκολα από ότι σε μικρούς.

Αρει και καρδιο είναι πολύ καλές λύσεις για ανοικτούς χώρους, για συγκεκριμένουνς λόγους. Δεν έχουν ιδιαίτερα πλεονεκτήματα σε κλειστούς χώρους, ειδικά για το μπάσο. Σορρυ γκαηζ.

Εξηγούμαι: Μεγάλος κλειστός χώρος = καλή κατανομή modes από πολύ χαμηλές συχνότητες. Επίσης, χαμηλότερο RT στις χαμηλές από ότι αντίστοιχα το RT των μικρών κλειστών χώρων. Με αρκετά φθηνά σαμπς κατάλληλα κατανεμημένα στα boundaries, το μπάσο έρχεται, χωρίς ακυρώσεις από τα boundaries (άρα μικρή ανάγκη για κάρδιο). Και είναι μπόλικο γιατί σε κλειστούς χώρους δεν παίζει καθόλου ρόλο η απόσταση ακρόασης σε ότι αφορά το μπάσο. Στο μπάσο, δε φεύγει σχεδόν καθόλου ενέργεια από τον κλειστό χώρο, όλη μέσα μένει, λέμε τώρα (άρα μικρή ανάγκη για steering της ενέργειας, βλ. αρει.)

Φυσικά για υπερ-υψηλές απαιτήσεις, τα boundaries δεν πρέπει καν να υπάρχουν σε ότι αφορά το μπάσο αλλά αυτό απαιτεί ειδικά κατασκευασμένα δωμάτια, εντοιχισμό σαμπς, κλπ.
ΙΜΗΟ, το μπάσο σε μεγάλους κλειστούς χώρους έρχεται πιο εύκολα από ότι σε μικρούς.

Αρει και καρδιο είναι πολύ καλές λύσεις για ανοικτούς χώρους, για συγκεκριμένουνς λόγους. Δεν έχουν ιδιαίτερα πλεονεκτήματα σε κλειστούς χώρους, ειδικά για το μπάσο. Σορρυ γκαηζ.

Εξηγούμαι: Μεγάλος κλειστός χώρος = καλή κατανομή modes από πολύ χαμηλές συχνότητες. Επίσης, χαμηλότερο RT στις χαμηλές από ότι αντίστοιχα το RT των μικρών κλειστών χώρων. Με αρκετά φθηνά σαμπς κατάλληλα κατανεμημένα στα boundaries, το μπάσο έρχεται, χωρίς ακυρώσεις από τα boundaries (άρα μικρή ανάγκη για κάρδιο). Και είναι μπόλικο γιατί σε κλειστούς χώρους δεν παίζει καθόλου ρόλο η απόσταση ακρόασης σε ότι αφορά το μπάσο. Στο μπάσο, δε φεύγει σχεδόν καθόλου ενέργεια από τον κλειστό χώρο, όλη μέσα μένει, λέμε τώρα (άρα μικρή ανάγκη για steering της ενέργειας, βλ. αρει.)

Φυσικά για υπερ-υψηλές απαιτήσεις, τα boundaries δεν πρέπει καν να υπάρχουν σε ότι αφορά το μπάσο αλλά αυτό απαιτεί ειδικά κατασκευασμένα δωμάτια, εντοιχισμό σαμπς, κλπ.[/QUOTE
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
άρα μικρή ανάγκη για steering της ενέργειας
Αυτό θα ισχύει στις χαμηλές συχνότητες, από ένα σημείο και πάνω, μέχρι ένα σημείο και κάτω.

Εκτός του εύρους ζώνης που όντως ισχύει, χρειάζεται στίρινγκ της άμεσης, σα να πρόκειται για ανοιχτό χώρο, είτε γιατί θα έχει πέσει πολύ η στάθμη της έμμεσης (λόγω απόστασης που θα έχει διανύσει) είτε γιατί δεν υπάρχει έμμεση.

Ταυτόχρονα, η στάθμη της άμεσης σε μεγάλους χώρους, όπου δύσκολα θα πεισθεί οποιοσδήποτε για απόσταση ακρόασης στα 2μ, λόγω της μεγάλης απόστασης ακρόασης, θα έχει σημαντική πτώση στάθμης, ενώ η παραμένουσα έμμεση, αν και ομοίως χαμηλής στάθμης, θα έχει χρόνους αντίλαλου, όχι αντήχησης, και θα είναι ομοίως ενοχλητική.

Σε μεγάλους χώρους έχω ακούσει μαγκ να παίζουν αξιόλογα, αλλά μόνο σε χώρους με βαριά επίπλωση και τίγκα στα χαλιά και στα υφάσματα.

Σε κενό μεγάλο χώρο, ξέρω από πρώτο χέρι πως παίζουν χειρότερα από Τίβολι. :p
[DOUBLEPOST=1550226336][/DOUBLEPOST]
Στο διαταύτα, και εγώ προτείνω καμιά 10αριά 10ιντσα σαμπς να παίζουν μέχρι τα 200Ηz και λίγη στοχευμένη παθητική ακουστική βελτίωση για μεσο-υψηλές, λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες των διπόλων. Και μικρή απόσταση ακρόασης, κάτω από 3μ.
Σε αυτό συμφωνώ. Αρκεί να πάρει την πρώτη ανάκλαση, και ουσιαστικά θα έχει εξοντώσει την έμμεση.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Στο διαταύτα, προτείνω καμιά 10αριά 10ιντσα σαμπς στα boundaries, π.χ. presonus, μερικά εκ των οποίων να παίζουν μέχρι 200Hz, ένα καλό ενεργό κρος για τα μαγκ και λίγη στοχευμένη παθητική ακουστική βελτίωση για μεσο-υψηλές, λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες των διπόλων. Και μικρή απόσταση ακρόασης από τα μαγκ, κάτω από 3μ. Ενισχυτές για τα μαγκ, αδιάφορο, κάτι φθηνό. Μπάτζετ για όλα αυτά: ~5000€ Ή και μικρότερο αν στα φτιάξει ο Αλεξ Ζαπ.
δεκα subs? Μιλαμε για το σαλονι!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Ενισχυτές για τα μαγκ,
Φιούζιον στην πλάτη.
Διενίσχυση επιθυμητή, αποκοπές κλπ από το DSP των φιούζιον.

Όλα αυτά όμως, είναι ανόητα με κακούς χρόνους. Δε παίζουν τα μαγκ έτσι.

Σχεδιάγραμμα του χώρου δώσε, με αποστάσεις και όλα, και που θες να είναι τα ηχεία και που η θέση ακρόασης, και πες απόσταση ακρόασης.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
συγνωμη αλλα μου φαινεται απιστευτο...(.χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν για την αποψη του )....να βαλω 8..10..subs στο σαλονι για να εχω μια ανεκτη ποιοτητα-ποσοτητα μπασου..αυτο δεν θαναι σαλονι....μπασοπεδιο θαναι..η αλλοιως χωρος ..μετα μπασοεμποδιων...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Φιούζιον στην πλάτη.
Διενίσχυση επιθυμητή, αποκοπές κλπ από το DSP των φιούζιον.

Όλα αυτά όμως, είναι ανόητα με κακούς χρόνους. Δε παίζουν τα μαγκ έτσι.

Σχεδιάγραμμα του χώρου δώσε, με αποστάσεις και όλα, και που θες να είναι τα ηχεία και που η θέση ακρόασης, και πες απόσταση ακρόασης.
Προφανώς, fusion, το απόλυτο vfm. Και έχει και κρος.
[DOUBLEPOST=1550227361][/DOUBLEPOST]
συγνωμη αλλα μου φαινεται απιστευτο...(.χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν για την αποψη του )....να βαλω 8..10..subs στο σαλονι για να εχω μια ανεκτη ποιοτητα-ποσοτητα μπασου..αυτο δεν θαναι σαλονι....μπασοπεδιο θαναι..η αλλοιως χωρος ..μετα μπασοεμποδιων...
Έχεις το δίκιο σου. Αλλά δεν είναι άποψη, η επιστήμη το λέει.

H svs έχει κάτι φθηνούς πομπο-δέκτες για να γλιτώσεις τουλάχιστον τα πολλά καλώδια στα σαμπ ...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
συγνωμη αλλα μου φαινεται απιστευτο...(.χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν για την αποψη του )....να βαλω 8..10..subs στο σαλονι για να εχω μια ανεκτη ποιοτητα-ποσοτητα μπασου..αυτο δεν θαναι σαλονι....μπασοπεδιο θαναι..η αλλοιως χωρος ..μετα μπασοεμποδιων...
Φαντάζεσαι να ήταν ο χώρος αυτός ένα καφέ μπαρ, που έχει την απαίτηση να παίζει με ανεκτή ποιότητα ποσότητα μπάσο, και να ερχόταν εγκαταστάτες επαγγελματίες και να έβαζαν 1 σάμπ; Χαχαχαχαχα, δε παίζει.

Ότι και να κάνεις, δε παίζει. Θέλει κόλπα και τρόπους για να γίνουν αυτά σωστά, δεν είναι απλό, έχει πολύ γνώση το αντικείμενο.

Εδώ δυστυχώς για σένα, το επίπεδο της συζήτησης είναι πολύ υψηλό, με τεχνικά κριτήρια.

Εσύ απάντησε στις ερωτήσεις, στα σχεδιαγράμματα, στις αποστάσεις ακρόασης και στις θέσεις των ηχείων στο χώρο, και θα βγει το πόρισμα στο τέλος.
Θα χρειαστεί μέτρηση χρόνων αντήχησης. Χωρίς αυτήν, αερολογουμε.
 


salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
ενα γρηγορο σχεδιο του χωρου συγχωρεστε μου το προχειρο του..οπου Α,Β θεσεις για τα Μaggies αλλα ενναλακτικα και στα ΓΔ.. η θεση ακροασης Στο 1. οπου κι αν βαλω τα ηχεια..
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
σαλονι 85 τμ με υψος 4,5μ.
Αν είχα τέτοιο τετράγωνο χώρο, με τόσο ύψος, που επιτρέπει υπέροχο φαρφιλντ άκουσμα, θα έστηνα ηχεία στα 4,5μ απόσταση ακρόασης, με τρίγωνο ακρόασης 4,5 μέτρων.

Δηλαδή φουλ πολυκάναλο.

7.7.4 σύστημα φουλ γκεϊθαιν.

Αν ήμουν πλούσιος... :D

Για δικάναλο, και στα 6,5-7μ απόσταση ακρόασης, δε θα είχα καμία απολύτως αντίρρηση. 8-)
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.203
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top