Marantz AV receivers 2019 SR5013 - SR6013 - SR7013

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.602
Η Marantz παρουσίασε δυο νέους AV ενισχυτές τους SR5013 και SR6013. Ο μεν πρώτος είναι 7.2 ενώ ο δεύτερος 9.2 καναλιών. Οι SR5013 και SR6013 θα είναι διαθέσιμοι από τον Αύγουστο του 2018.
Η ανακοίνωση των νέων αυτών μοντέλων έγινε λίγο πριν της IFA 2018 που γίνεται αρχές Σεπτεμβρίου.

Ενδεικτικές τιμές για τα νέα αυτά μοντέλα είναι 899€ και 1.399€ αντίστοιχα.

Και τα δύο μοντέλα υποστηρίζουν HDMI 2.0 και μπορούν έτσι να διαχειριστούν περιεχόμενο HD /4K με HDR10, Dolby Vision και Hybrid-Log Gamma (HLG). Από πλευράς ψηφιακών εισόδων εξόδων υπάρχει επάρκεια από HDMI (8 είσοδοι και 2 έξοδοι στο SR5013 – ενώ ο SR6013 έχει ακόμη μια έξοδο HDMI).







http://perfectimage.gr/2018/07/21/νέοι-marantz-sr5013-και-sr6013/
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Η Marantz παρουσίασε δυο νέους AV ενισχυτές τους SR5013 και SR6013. Ο μεν πρώτος είναι 7.2 ενώ ο δεύτερος 9.2 καναλιών. Οι SR5013 και SR6013 θα είναι διαθέσιμοι από τον Αύγουστο του 2018.
Η ανακοίνωση των νέων αυτών μοντέλων έγινε λίγο πριν της IFA 2018 που γίνεται αρχές Σεπτεμβρίου.

Ενδεικτικές τιμές για τα νέα αυτά μοντέλα είναι 899€ και 1.399€ αντίστοιχα.

Και τα δύο μοντέλα υποστηρίζουν HDMI 2.0 και μπορούν έτσι να διαχειριστούν περιεχόμενο HD /4K με HDR10, Dolby Vision και Hybrid-Log Gamma (HLG). Από πλευράς ψηφιακών εισόδων εξόδων υπάρχει επάρκεια από HDMI (8 είσοδοι και 2 έξοδοι στο SR5013 – ενώ ο SR6013 έχει ακόμη μια έξοδο HDMI).







http://perfectimage.gr/2018/07/21/νέοι-marantz-sr5013-και-sr6013/
Αυτές είναι αναβαθμίσεις...όχι αστεία...:whistling::D
 

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Αυτές είναι αναβαθμίσεις...όχι αστεία...:whistling::D
Εχω τον 6011 ειναι καλος αλλα ανεβαζει θερμοκρασια ειδικα το καλοκαιρι ... ελπιζω να εβαλαν ανεμιστηρα μεσα
 


Μηνύματα
277
Reaction score
254
Εκει στη Marantz θα τους πει κανεις να εγκαταλειψουνε αυτες τις χαλια προσοψεις που απεκτησαν τα τελ. χρονια?? Η εταιρια ειναι αξιοσεβαστη, χρονια τωρα, για τις μουσικες της επιδοσεις...αλλα design ειναι αυτο??? Νομιζω οτι για πολλους παιζει το ρολο του.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Καλοκαιρι και κυριως μερες καυσωνα και μεγαλες σταθμες σε a/v δε συμβαδιζουν, καποια στιγμη θα κλεισει ο ενισχυτης απο υπερθερμανση, αν εχεις κλιματιστικο θα βοηθησει αλλα θα χασεις σε ηχο λογο θορυβου. Εγω προσωπικα απο 1η Ιουνιου εως 1η Οκτωβρη το συστημα το κλεινω, ετσι κανω αποτοξινωση, μαζευω υλικο (ταινιες) για τη νεα σεζον, δεν ταλαιπωρω ενισχυτες και προτζεκτορα και κανω και γενικο καθαρισμο, ανοιγω τα μηχανηματα και τα φυσαω απ τις σκονες που μαζευουν ωστε να μαι ετοιμος τον Οκτωβρη
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Εχω τον 6011 ειναι καλος αλλα ανεβαζει θερμοκρασια ειδικα το καλοκαιρι ... ελπιζω να εβαλαν ανεμιστηρα μεσα
Όπως είπε και ο Κωστής....έχει φανάκι ο 6011
και εγώ κάτοχος του ιδίου είμαι...σε eco mode on και αποκλειστικά με τελικούς πλην των Atmos ηχείων η θερμοκρασία περιορίστηκε αισθητά
το θεωρώ όμως απαράδεκτο να μην έχει ρυθμιστεί το κύκλωμα ώστε να κλείνει τα τρανζίστορ ισχύος όταν θέτεις τις αντίστοιχες εξόδους σε λειτουργία προ:banned:


τεσπα περί ορέξεως;)
η δουλειά μας να γίνεται:gamer::D
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.078
το θεωρώ όμως απαράδεκτο να μην έχει ρυθμιστεί το κύκλωμα ώστε να κλείνει τα τρανζίστορ ισχύος όταν θέτεις τις αντίστοιχες εξόδους σε λειτουργία προ:banned:
Γιατί,θεωρείς αποδεκτό να ζεματάει ο ενισχυτής όταν δουλεύουν τα τρανζίστορ εξόδου?
..και ενώ έχει και fans?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Γιατί,θεωρείς αποδεκτό να ζεματάει ο ενισχυτής όταν δουλεύουν τα τρανζίστορ εξόδου?
..και ενώ έχει και fans?
όχι...:pαλλά τουλάχιστον μπορώ να το δικαιολογήσω ως κακή σχεδίαση ψύξης:D
 





stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
ο 6011 δεν εχει auro ......
..ειναι ασχετος ο stathis απαυτα, ειναι ακομα μισοκαναλος, ουτε 2 ταβανατα δεν εχει βαλει να λεει οτι εχει atmos !!! :D
Θέλω να είμαι πάντα ενα βήμα πίσω απ'τους άλλους με τα atmos.:lolsign:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Κάθε χρόνο και νέα μοντέλα, ως πότε θα μας πιάνουν τον .... !
Έχω τον 7009 και θέλουν να με κάνουν να νιώθω ότι είναι αρχαίος και χρειάζεται αντικατάσταση!
Ε όχι, δεν τρώω κουτόχορτο!

Αφήστε τους να βγάζουν νέα μοντέλα λοιπόν!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Δεν θελουν να σε κανουν...............
.............εισαι για το μουσειο........
οταν ακους (οχι εσυ ολοι) το φρεσκο πραμα.......σου χαμογελαει......
τι να σου πει η σιδερια που απλα συνυπαρχεις εδω και ποσο καιρο..........
η ουσια του hc ειναι να κυνηγας συνεχως την ουρα σου........
 



Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Όπως είπε και ο Κωστής....έχει φανάκι ο 6011
και εγώ κάτοχος του ιδίου είμαι...σε eco mode on και αποκλειστικά με τελικούς πλην των Atmos ηχείων η θερμοκρασία περιορίστηκε αισθητά
το θεωρώ όμως απαράδεκτο να μην έχει ρυθμιστεί το κύκλωμα ώστε να κλείνει τα τρανζίστορ ισχύος όταν θέτεις τις αντίστοιχες εξόδους σε λειτουργία προ:banned:


τεσπα περί ορέξεως;)
η δουλειά μας να γίνεται:gamer::D
Εχω την εντύπωση ότι σε eco mode πέφτει κι η ισχύς, αν κάνω λάθος και το ξέρει κανείς τότε άκυρο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top