Marantz AV receivers

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
σε καταλαβαινω....εχει απολλα μην αγχωνεσαι ;)
....καφε δεν κανει ....:D

δες τι θελεις
http://manuals.marantz.com/SR7012/EU/EN/DRDZSYyrtgycpw.php
[DOUBLEPOST=1531294708][/DOUBLEPOST]για να ξερεις γενικα....αυτες ειναι οι δυνατοτηες τον formats και τα παιζεις.


forma.jpeg

μονο σε lpcm μπορουμε ναχουμε 7.1 και 24/192
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
τα - (αρνητικά) όπως αναφέρουν και τα παιδιά, είναι α. λόγω klipsch και b. λόγο συμμετοχής τελικού. Κατά την γνώμη μου οι ρυθμίσεις audissey είναι σωστές και δεν υπάρχει λόγος αλλαγής κάποιας παραμέτρου.

Αυτό που κάνω εγώ είναι μετά τις όποιες παραμετροποιήσεις κλπ είναι να θέτω εκτός το MultEQ® XT32. Ο λόγος είναι καθαρά προσωπικός διότι η επιλογή αυτή δεν μου κάθεται καλά στο αυτί. Και με klipsch αλλά και με dali σαν κύρια ηχεία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αν ακούγεται καλύτερα χωρίς eq (σε μουσική, σε ταινία, σε οτιδήποτε) τότε συμβαίνει ένα απο τα τρία:
  1. Ο ακροατής εχει εθιστεί στο λάθος
  2. Η ισοστάθμιση θέλει ρύθμιση/παρέμβαση
  3. Το πρόγραμμα ισοστάθμισης (ή το αντίστοιχο hardware του AV) είναι κακής ποιότητος.
(Ή όλα τα ανωτέρω)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
στην περιπτωση του Ιακωβου ισχυει το 1 και 2

Αν ακούγεται καλύτερα χωρίς eq (σε μουσική, σε ταινία, σε οτιδήποτε) τότε συμβαίνει ένα απο τα τρία:
  1. Ο ακροατής εχει εθιστεί στο λάθος
  2. Η ισοστάθμιση θέλει ρύθμιση/παρέμβαση
  3. Το πρόγραμμα ισοστάθμισης (ή το αντίστοιχο hardware του AV) είναι κακής ποιότητος.
(Ή όλα τα ανωτέρω)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Διαφωνώ ως προς το πρώτο! Διότι χωρίς την ενεργοποίηση ο ήχος έρχεται πιο κοντά σε αυτόν του δικάναλου προ ενισχυτή μου.

Και αν και ο pro μου είναι λάθος, τότε όλοι πρέπει να πετάξουμε τα δικάναλα συστήματα και να προμηθευτούμε av που κάνουν σωστές παραμετροποιήσεις χώρων κλπ.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Παρ όλα αυτά θα ήθελα κάποιος από τους αγαπητούς φίλους που γνωρίζει καλά το θέμα audissey να κάνει τον κόπο να περάσει από τον χώρο μου. Θα περάσουμε ένα όμορφο απόγευμα και επί τέλους θα μου φύγουν πολλές από τις αμφιβολίες μου, διότι λέγε - λέγε έχω καταφέρει να αμφιβάλλω για τα πάντα πια!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Παρ όλα αυτά θα ήθελα κάποιος από τους αγαπητούς φίλους που γνωρίζει καλά το θέμα audissey να κάνει τον κόπο να περάσει από τον χώρο μου. Θα περάσουμε ένα όμορφο απόγευμα και επί τέλους θα μου φύγουν πολλές από τις αμφιβολίες μου, διότι λέγε - λέγε έχω καταφέρει να αμφιβάλλω για τα πάντα πια!
Μήπως εσύ φίλε Vakis πρέπει να περάσεις από κάποιους χώρους;:p:lolsign:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Παρ όλα αυτά θα ήθελα κάποιος από τους αγαπητούς φίλους που γνωρίζει καλά το θέμα audissey να κάνει τον κόπο να περάσει από τον χώρο μου. Θα περάσουμε ένα όμορφο απόγευμα και επί τέλους θα μου φύγουν πολλές από τις αμφιβολίες μου, διότι λέγε - λέγε έχω καταφέρει να αμφιβάλλω για τα πάντα πια!
Σήμερα το βράδυ που θα κάνω ρυθμίσεις και με το app θα σας πω τι ακούω. έχω μερικά κομματια και κάποιες ταινίες που τις έχω ακούσει δεκάδες φορές με το προηγούμενο setup και το είχα φέρει σε ένα σημείο που μου άρεσε πολύ.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
φωτο να μας βαλεις απο τα διαγραμματα ρυθμισης .....θαχει ενδιαφερον :party:

μετα ακου αν σαρεσει :D
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
φωτο να μας βαλεις απο τα διαγραμματα ρυθμισης .....θαχει ενδιαφερον :party:

μετα ακου αν σαρεσει :D
Η πρώτη μέτρηση με το app. Δεν ήταν και η απόλυτη ησυχία και στις 8 μετρήσεις πιθανό να το επαναλάβω το βράδυ.

Screenshot_20180711-154750_MultEQ.jpg
Screenshot_20180711-154756_MultEQ.jpg
Screenshot_20180711-154812_MultEQ.jpg
Screenshot_20180711-154817_MultEQ.jpg
Screenshot_20180711-154910_MultEQ.jpg
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μην πιστεύεις την “μετά” καμπύλη χωρις επιβεβαίωση απο το REW

Και δεν μου αρέσει αυτη η φλαταδούρα μεχρι τους 1000Hz. Άλλη επιλογή δεν δίνει το Audyssey?
Λιγη κατηφόρα χρειάζεται, δωμάτιο σπιτιού ειναι, όχι αλάνα.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.503
όλα έτοιμα συνδεδεμένα έτρεξα και το πρώτο audyssey.

Πρώτη παρατήρηση στα γρήγορα γιατί πέρασε η ώρα. Το db σε όλα τα ηχεία μου τα έχει βγάλει αρνητικά και μάλιστα πολύ. τα front πχ -10db και το crossover από 40
Αν ακούγεται καλύτερα χωρίς eq (σε μουσική, σε ταινία, σε οτιδήποτε) τότε συμβαίνει ένα απο τα τρία:
  1. Ο ακροατής εχει εθιστεί στο λάθος
  2. Η ισοστάθμιση θέλει ρύθμιση/παρέμβαση
  3. Το πρόγραμμα ισοστάθμισης (ή το αντίστοιχο hardware του AV) είναι κακής ποιότητος.
(Ή όλα τα ανωτέρω)
Και τα 3 είναι το πιο πιθανό. Τα 2 και 3 είναι στανταρακια....
[DOUBLEPOST=1531317908][/DOUBLEPOST]
Μην πιστεύεις την “μετά” καμπύλη χωρις επιβεβαίωση απο το REW

Και δεν μου αρέσει αυτη η φλαταδούρα μεχρι τους 1000Hz. Άλλη επιλογή δεν δίνει το Audyssey?
Λιγη κατηφόρα χρειάζεται, δωμάτιο σπιτιού ειναι, όχι αλάνα.
Εμένα το ρημαδι το ypao δίνει και 3 db boost πάνω στο σημείο του κρος (στα 1.3κ). Εκεί να δεις γελια....
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ankokdog

τα εφτιαξε υπεροχα ολα....το sub πριν με τον yamaha δεν επαιζε.!!
...το διορθωσε ωραια...

αυτη η καμπυλη που σου εβγαλε (εχεις δυο επιλογες flat-reference) θα ειναι η αναφορας.....
...δλδ οταν θα φτανεις στο 0 την ενταση θα εχεις αυτη την καμπυλη και οταν παιζεις λιγοτερο απο το 0 τοτε θα κανει διορθωση ωστε να ακους σαν reference ....
....και θα πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο το dynamic eq για να γινει αυτο .....αν θες το βγαζεις και ακους σε ολες τις σταθμες την ιδια καμυλη....
https://www.avsite.gr/forum/threads/audyssey-multeq-editor-app.162335/#post-2263699

αυτο που βλεπεις μετα την ρυθμιση ειναι σωστο .....και απο την εμπειρια μου σου λεω οτι εισαι +/-2db το πολυ σε ολη την καμπυλη ....εξαιρετικη ρυθμιση.!!!!

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις κρος για ολα τα ηχεια 80hz

Περι ορεξεως τωρα ...μπορεις να βαλεις κιαλλη ενταση στο sub 2-4db η να φτιαξεις μια καμπυλη στυλ

curve.png


.....την κοιλια που κανει σε ολα τα ηχεια μπορεις να την βγαλεις σε ολα τα ηχεια η καποια, φτανει να μπεις στο app και εκει που εχεις κανει save ....να κανεις την διορθωση και save και να το στειλεις στον av

να ξερεις οτι μπορεις να εχεις διαφορα τεστ που εχεις κανει και οποια στιγμη θελεις τα περνας στον av

εισαι κομπλε για μενα .....
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
ankokdog

τα εφτιαξε υπεροχα ολα....το sub πριν με τον yamaha δεν επαιζε.!!
...το διορθωσε ωραια...

αυτη η καμπυλη που σου εβγαλε (εχεις δυο επιλογες flat-reference) θα ειναι η αναφορας.....
...δλδ οταν θα φτανεις στο 0 την ενταση θα εχεις αυτη την καμπυλη και οταν παιζεις λιγοτερο απο το 0 τοτε θα κανει διορθωση ωστε να ακους σαν reference ....
....και θα πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο το dynamic eq για να γινει αυτο .....αν θες το βγαζεις και ακους σε ολες τις σταθμες την ιδια καμυλη....
https://www.avsite.gr/forum/threads/audyssey-multeq-editor-app.162335/#post-2263699

αυτο που βλεπεις μετα την ρυθμιση ειναι σωστο .....και απο την εμπειρια μου σου λεω οτι εισαι +/-2db το πολυ σε ολη την καμπυλη ....εξαιρετικη ρυθμιση.!!!!

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις κρος για ολα τα ηχεια 80hz

Περι ορεξεως τωρα ...μπορεις να βαλεις κιαλλη ενταση στο sub 2-4db η να φτιαξεις μια καμπυλη στυλ
View attachment 100993

.....την κοιλια που κανει μπορεις να την βγαλεις σε ολα τα ηχεια η καποια, φτανει να μπεις στο app και εκει που εχεις κανει save ....να κανεις την διορθωση και save και να το στειλεις στον av

να ξερεις οτι μπορεις να εχεις διαφορα τεστ που εχεις κανει και οποια στιγμη θελεις τα περνας στον av

εισαι κομπλε για μενα .....
To dynamic eq το άφησα εκτός προς το παρών γιατί κατι αντίστοιχο είχε ο yami και δεν μου άρεσε. Το πρόβλημά μου είναι το πόσα db είναι το reference? Γιατί όπως έχω ξαναπεί θέλω να ματώνουν τα αφτιά " ας είναι λάθος εμένα μου αρέσει" και τόσο που τα έχει ρίξει είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα παίζω πολύ πάνω από το 0.
Το sub πχ στο yamaha ήταν στο 0 και από πίσω το volume στα 6/10 τώρα με έβαλε να το χαμηλώσω στα 5/10 και -2db για να είναι στα 75 db.
Να φανταστώ ότι πέρα από τo cross στα 80 να βάλω small και τα μπροστα που τα εχει βγάλει large?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
δεν εχει σχεση με τον yami βρε....:roflmao:
....βαλτο ενεργο....;)

το επιπεδο αναφορας ειναι 115db στην θεση ακροασης και παει ως 123db σε ελαχιστες περιπτωσεις.
.....μην δοκιμαζεις ειναι πολλα τα db :D

να μετρησεις τα ηχεια να ειναι ολα ιδια....
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.647
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top