Marantz AV receivers

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
θα ελεγα να βαλεις 3db σε ολα τα ηχεια γιατι μαλλον στα ρυθμισε στα 72-73db
Δλδ το λογικό στο audyssey είναι να τα βγάζει όλα -? Αν δεν ειχα δουλεψει κατι άλλο δε θα μου φενόταν περίεργο απλά είχα μάθει τα μπροστά να είναι συνήθως στο 0 και όλα τα άλλα +
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Μετά από τα παραπάνω λοιπόν αφού,

α. ο 7009 δεν παίρνει την εφαρμογή για παραμετροποίηση,
β. ο Ιάκωβος είναι άσχετος με τις μετρήσεις και λοιπές εφαρμογές,
γ. ο Ιάκωβος ζηλεύει αυτούς που έχουν τις γνώσεις και μπορούν,

Αμέσως μετά τις διακοπές θα φωνάξω κάποιον ειδικό για να δω τέλος πάντων τον χώρο μου και τις βελτιώσεις που ενδεχομένως επιδέχεται.
[DOUBLEPOST=1531323725][/DOUBLEPOST]
Δλδ το λογικό στο audyssey είναι να τα βγάζει όλα -? Αν δεν ειχα δουλεψει κατι άλλο δε θα μου φενόταν περίεργο απλά είχα μάθει τα μπροστά να είναι συνήθως στο 0 και όλα τα άλλα +

Με κλίπσ και εξτρά ενίσχυση, έτσι έχουν τα πράγματα και στην δική μου περίπτωση (sr 7009). Με άλλες επιλογές (πχ στην δική μου περίπτωση dali )και χωρίς έχτρα ενίσχυση είναι όλα γύρω στο 0, +- 1,2 άντε 3.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
η λογικη σε ολους τους AV ειναι στην θεση ακροασης να εχεις 75db με reference 0 .....
μιλαω για ως 7.1 setup......αν εχεις και καναλια υψους πρεπει να εισαι 82db σε reference 0

οσοι παιζουν με καναλια υψους και εχουν ρυθμιση 75db στον AV ειναι για ψυχολογικους λογους..:)
....πανε το volume πιο κοντα στο 0 και νομιζουν οτι παιζουν δυνατα :D

ολα ιδια λοιπον σε ενταση ειναι το ορθον +/- 0.5db .....το περι ορεξεως ισχυει παντα βεβαια ;)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Με κλίπσ και εξτρά ενίσχυση, έτσι έχουν τα πράγματα και στην δική μου περίπτωση (sr 7009). Με άλλες επιλογές (πχ στην δική μου περίπτωση dali )και χωρίς έχτρα ενίσχυση είναι όλα γύρω στο 0, +- 1,2 άντε 3.
δεν εχουν και πολυ ευαισθησια τα κλιπς ....κοντα 92db ειναι
.....ειναι συνδιασμος ευαισθησιας και αποσταση ακροασης...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
20180707_123731[1].jpg

δεν εχουν και πολυ ευαισθησια τα κλιπς ....κοντα 92db ειναι
.....ειναι συνδιασμος ευαισθησιας και αποσταση ακροασης...
Σωστά, μικρός χώρος, απόσταση ακρόασης 2,5 μ μεταξύ τους 2,6 μεγάλα τα rf 62II, αυτό θα συμβαίνει και στον χώρο μου.

Πάντως τώρα με τα dali υπάρχει ένα όμορφο ακουστικά 5,1 σύστημα, το οποίο μου αρέσει και έχω αρχίσει να το συνηθίζω ακόμη και για μουσική ακρόαση. Ναι βρίσκεται πολύ κοντά στο δικάναλο σύστημα σε απόδοση και μάλιστα τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας το προτιμούν, (όχι εγώ ακόμη).
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Το έχω σκεφτεί και εγώ το θέμα, κάτι περισσότερο θα ξέρει, μου δίνει μάλιστα και εξηγήσεις ή λεπτομέρειες για την επιλογή της! Εγώ δεν θέλω να το καταλάβω! Τόση πώρωση πια με την klipsch!!!!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
θα ελεγα να βαλεις 3db σε ολα τα ηχεια γιατι μαλλον στα ρυθμισε στα 72-73db
:dance2::dance2::dance2::dance2::dance2::dance::dance::dance:

Οκ δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Κάνω τις πρώτες ακροάσεις. Έδωσα 3 db σε όλα και έχω αρχίσει τα τραγούδια που ξέρω απέξω. δοκιμάζω διάφορα mode σε στέρεο για αρχή και μπορώ να πω ότι direct ή για να έχω και sub LFE + main με cross στα 60 χωρίς το multeq xt32 είναι το ιδανικό. θα συμφωνήσω με τον @Vakis2000.

Όταν το ενεργοποιώ xt32 μου φαίνεται πολύ φτωχό στις χαμηλές σε reference και flat εκτός από το L/R bypass.
[DOUBLEPOST=1531330547][/DOUBLEPOST]
ankokdog

τα εφτιαξε υπεροχα ολα....το sub πριν με τον yamaha δεν επαιζε.!!
...το διορθωσε ωραια...

αυτη η καμπυλη που σου εβγαλε (εχεις δυο επιλογες flat-reference) θα ειναι η αναφορας.....
...δλδ οταν θα φτανεις στο 0 την ενταση θα εχεις αυτη την καμπυλη και οταν παιζεις λιγοτερο απο το 0 τοτε θα κανει διορθωση ωστε να ακους σαν reference ....
....και θα πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο το dynamic eq για να γινει αυτο .....αν θες το βγαζεις και ακους σε ολες τις σταθμες την ιδια καμυλη....
https://www.avsite.gr/forum/threads/audyssey-multeq-editor-app.162335/#post-2263699

αυτο που βλεπεις μετα την ρυθμιση ειναι σωστο .....και απο την εμπειρια μου σου λεω οτι εισαι +/-2db το πολυ σε ολη την καμπυλη ....εξαιρετικη ρυθμιση.!!!!

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις κρος για ολα τα ηχεια 80hz

Περι ορεξεως τωρα ...μπορεις να βαλεις κιαλλη ενταση στο sub 2-4db η να φτιαξεις μια καμπυλη στυλ

View attachment 100993

.....την κοιλια που κανει σε ολα τα ηχεια μπορεις να την βγαλεις σε ολα τα ηχεια η καποια, φτανει να μπεις στο app και εκει που εχεις κανει save ....να κανεις την διορθωση και save και να το στειλεις στον av

να ξερεις οτι μπορεις να εχεις διαφορα τεστ που εχεις κανει και οποια στιγμη θελεις τα περνας στον av

εισαι κομπλε για μενα .....
Αυτή τι καμπύλη στο σχεδιάγραμμα για όλα τα ηχεία? Ωραία μου φαίνεται μιας και τονίζει τα χαμηλά
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
παιξε οπως γουσταρεις.....
...σημασια εχει οτι εισαι οκ σε ρυθμισεις....αν και μπορεις να παιξεις με + καποια λιγα db στο sub και λιγα μειον απο 1khz ως 20khz

να ξερεις οτι ακους με +15db στα χαμηλα οπως σου αρεσει (το δειχνει το πρασινο) :D
...σε υψηλες εντασεις δεν θα μπορεις να παιξεις...




μπορεις να το φτιαξεις αλλα δεν συνιστατε....;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
παιξε οπως γουσταρεις.....
...σημασια εχει οτι εισαι οκ σε ρυθμισεις....αν και μπορεις να παιξεις με + καποια λιγα db στο sub και λιγα μειον απο 1khz ως 20khz

να ξερεις οτι ακους με +15db στα χαμηλα οπως σου αρεσει (το δειχνει το πρασινο) :D
...σε υψηλες εντασεις δεν θα μπορεις να παιξεις...




μπορεις να το φτιαξεις αλλα δεν συνιστατε....;)
sorry αν γίνομαι κουραστικός αλλά σε αυτό πως καταλαβαίνεις πόσα db (15) παραπάνω είμαι χωρίς να έχει αριθμούς
[DOUBLEPOST=1531331196][/DOUBLEPOST]κατάλαβα από το app ok. κάθε γραμμή είναι και 5db
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Αυτή τι καμπύλη στο σχεδιάγραμμα για όλα τα ηχεία? Ωραία μου φαίνεται μιας και τονίζει τα χαμηλά
δωσε 3-4db στο sub και την εχεις....

δες και καμια ταινια να μας πεις μεχρι που θα φτασεις το volume για να εισαι ΟΚ και να μπορεις να δεις ολη την ταινια σε αυτη την ενταση .....οχι να ακουσεις αποσπασματα οπως κανουν συνηθως ολοι :D
 


Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
:dance2::dance2::dance2::dance2::dance2::dance::dance::dance:

Οκ δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Κάνω τις πρώτες ακροάσεις. Έδωσα 3 db σε όλα και έχω αρχίσει τα τραγούδια που ξέρω απέξω. δοκιμάζω διάφορα mode σε στέρεο για αρχή και μπορώ να πω ότι direct ή για να έχω και sub LFE + main με cross στα 60 χωρίς το multeq xt32 είναι το ιδανικό. θα συμφωνήσω με τον @Vakis2000.

Όταν το ενεργοποιώ xt32 μου φαίνεται πολύ φτωχό στις χαμηλές σε reference και flat εκτός από το L/R bypass.
[DOUBLEPOST=1531330547][/DOUBLEPOST]

Αυτή τι καμπύλη στο σχεδιάγραμμα για όλα τα ηχεία? Ωραία μου φαίνεται μιας και τονίζει τα χαμηλά
Έχεις κάνα rt60 εύκαιρο; Βασικά rew έχεις εγκατεστημένο;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχεις κάνα rt60 εύκαιρο; Βασικά rew έχεις εγκατεστημένο;
το raw το έχω περασμένο αλλά δε χρειάζεται και το αντίστοιχο μικρόφωνο?
[DOUBLEPOST=1531336188][/DOUBLEPOST]
αν θελεις ακριβως την ιδια καμπυλη τοτε θελεις 3'-4 db ενταση και μειον απο 1 khz ως 20kjz
το έκανα αλλά επιπλέον έπαιξα και λίγο με τις καμπύλες στο app έδωσα 4-5 db και το έφερα αρκετά στα ακούσματα μου.

Screenshot_20180711-220838_MultEQ.jpg
Screenshot_20180711-220849_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
οχι.....δεν θα λειτουργησει ετσι..:)

ανεβασε την γενικη ενταση 3-4db και κατεβασε απο 1khz και πανω οσο θες
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
την ενταση των ηχειων ολα
ναι αυτό το έκανα έδωσα 3 db σε όλα αυτό το έκανα για να έχω περισσότερα χαμηλά όπως στο διάγραμμα που μου έβαλες παραπάνω

Screenshot_20180711-222944_MultEQ.jpg
Screenshot_20180711-222954_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
αφου θελεις να περασεις πανω απο τα 75db μεχρι το 1khz θελεις αλλα 3-4db ενταση και κοψιμο απο 1khz ως τα 20khz
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.402
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top