Marantz AV receivers

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
το raw το έχω περασμένο αλλά δε χρειάζεται και το αντίστοιχο μικρόφωνο?
ναι το umik
οχι παντα......

αν κατεβασεις την καμπυλη απο 1khz ως 20khz (σαν κατηφορα ενα πραγμα) και ανεβασεις ολες τις σταθμες των ηχειων εχεις το αποτελεσμα που σου αρεσε σαν γραφημα

και επειδη σου αρεσουν τα χαμηλα μπορεις να δωσεις και 2-3db στο sub :D
.....παντα απο τον av γιατι μπορει να ξεχασεις που ειναι το volume του sub

Μου αρέσει ο τρόπος που το προσεγγίζεις.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Ερώτηση:
Τέλος πάντως τι χώρα είμαστε?

Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν οδηγίες (το μάνουαλ δηλαδή μεταφρασμένο) στα Ελληνικά.? Η Σειρά 7 είναι μια σειρά που αφορά πολύπλοκα μηχανήματα, με δύσκολους τεχνικούς όρους κλπ. Είμαστε υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε την Αγγλική σε επίπεδο καθηγητή για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη με τους τεχνικούς όρους κλπ ρυθμίσεις?

Είναι καλύτεροι πχ οι Τούρκοι? Αλλά είναι θέμα αντιπροσωπείας. Προχειρότητες σε όλο το μεγαλείο! Όπως και ο Νάκας με την yamaha και ίσως και οι υπόλοιποι.
Πόσο είναι τελικά το κόστος για μία μετάφραση ενός pdf?

Και μετά μιλάμε για σεβασμό στον πελάτη!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σε ποιό θέμα αντιπροσωπείας αναφέρεσαι όταν οι περισσότεροι αγοράζουν Marantz απο τη Γερμανία; :D:p
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Αναφέρομαι σε αυτόν που τον αγοράζει από Ελλάδα. Τους yamaha πχ τους είχα αγοράσει όλους από τον Νάκα. Μέχρι την σειρά :
https://www.cnet.com/products/yamaha-rx-v1400/review/ υπήρχε αναλυτικό στα Ελληνικά, από εκεί και πέρα.... πάπαλα.


Και επειδή υπάρχει και "ανταγωνισμός" θεώρησαν και οι υπόλοιποι σωστό να τον ακολουθήσουν!

Το δε έντυπο αυτό το φυλάω σαν τα μάτια μου, διότι έχει όλους τους γνωστούς όρους μεταφρασμένους σωστά στην γλώσσα μας, και με βοηθάει ακόμη και σήμερα.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μου αρέσει ο τρόπος που το προσεγγίζεις.
μα ειναι απλα τα πραγματα, δεν χρειαζεται κατι εντονο σε ισοσταθμιση....του τα εχει φερει τζαμι ολα.

απλη κινηση ειναι να το κανει και να βαλει 3-5 db σε ολα τα ηχεια + sub
...και αν θελει κιαλλο χαμηλο βαζει λιγο ακομα.
0.jpg


για βελτιωση ακουστικης πρεπει να φτιαξει τον χωρο του....απο ισοσταθμιση ειναι κομπλε.

γιατι νομιζεις φωναζω για audyssey ;)....τζαμπα εξαιρετικη ισοσταθμιση, φτανει να μην ειναι κουκουρουκου το στησιμο ....παιζεις και λιγο σε καποιες λεπτομερειες(οπως στην φωτο)και εισαι οκ.

τα υπολοιπα ειναι θεμα χωρου καθαρα....

......αν θελει εντασεις πρεπει να παει και σε αλλο sub πιο δυνατο
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα

Έφτιαξα τις καμπύλες με (τη κατηφόρα) από το 1khz και μετά -3db να πω την αλήθεια έδωσα και μπροστά + 3db και απενεργοποιώντας το midrange compensation έφυγε και η κοιλιά εκεί στα 2khz. και έδωσα 4db ένταση σε όλα τα ηχεία.

Και ερχόμαστε στο πρόβλημα που κατάλαβα τη σημαίνει 75db στο 0 με ping noise. αν και έδωσα όπως είπα 4db σε σχέση με το αρχικό αποτέλεσμα στο κινητό με το volume του marantz στο 0 το ηχόμετρο πήγε μέχρι 69db.

Σε όλα τα ηχεία στη θέση ακρόασης πήγε 69 αυτό ήταν το καλό.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
πάρε ένα umik να κάνεις δουλειά
Από εκεί πού έλεγα μια αναβάθμιση το χρόνο, εχω φτάσει να εχω δώσει ένα 5000χιλιαρο να τα εχω αλλάξει σχεδόν όλα και να θέλω και άλλα.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Από εκεί πού έλεγα μια αναβάθμιση το χρόνο, εχω φτάσει να εχω δώσει ένα 5000χιλιαρο να τα εχω αλλάξει σχεδόν όλα και να θέλω και άλλα.
αντε και ενα pb 4000 και εισαι οκ
υ.γ. τελειωνε να μαζευτουμε για τα εγκαινια να σου πουμε γνωμες :dance2::dance2:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα

Έφτιαξα τις καμπύλες με (τη κατηφόρα) από το 1khz και μετά -3db να πω την αλήθεια έδωσα και μπροστά + 3db και απενεργοποιώντας το midrange compensation έφυγε και η κοιλιά εκεί στα 2khz. και έδωσα 4db ένταση σε όλα τα ηχεία.

Και ερχόμαστε στο πρόβλημα που κατάλαβα τη σημαίνει 75db στο 0 με ping noise. αν και έδωσα όπως είπα 4db σε σχέση με το αρχικό αποτέλεσμα στο κινητό με το volume του marantz στο 0 το ηχόμετρο πήγε μέχρι 69db.

Σε όλα τα ηχεία στη θέση ακρόασης πήγε 69 αυτό ήταν το καλό.

Τώρα τί να κάνω με το app που μου είπες εσύ τα δείχνει 80-81 db
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Υπάρχει τρόπος με τη γεννήτρια του rew αλλά θες μικρόφωνο και θα τα φέρεις ακριβώς
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καλησπέρα

Έφτιαξα τις καμπύλες με (τη κατηφόρα) από το 1khz και μετά -3db να πω την αλήθεια έδωσα και μπροστά + 3db και απενεργοποιώντας το midrange compensation έφυγε και η κοιλιά εκεί στα 2khz. και έδωσα 4db ένταση σε όλα τα ηχεία.

Και ερχόμαστε στο πρόβλημα που κατάλαβα τη σημαίνει 75db στο 0 με ping noise. αν και έδωσα όπως είπα 4db σε σχέση με το αρχικό αποτέλεσμα στο κινητό με το volume του marantz στο 0 το ηχόμετρο πήγε μέχρι 69db.

Σε όλα τα ηχεία στη θέση ακρόασης πήγε 69 αυτό ήταν το καλό.
-3db που εδωσες ?

μπροστα +3db τι εννοεις ?
[DOUBLEPOST=1531414344][/DOUBLEPOST]μπορεις να βαλεις την καμπυλη που εφτιαξες ?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
-3db που εδωσες ?

μπροστα +3db τι εννοεις ?
[DOUBLEPOST=1531414344][/DOUBLEPOST]μπορεις να βαλεις την καμπυλη που εφτιαξες ?
μείωσα 3-4db από 1khz και πάνω και έδωσα 3-4 db από 20hz μέχρι το 1khz

Screenshot_20180712-195502_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αφου σου ειπα οτι δεν θα δουλεψει ετσι γιατι επεμβακνεις πολυ σε eq ....

οπως εβαλα το διαγραμμα παραπανω να το κανεις για να ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει .
....και δωσε 4db σε ολα τα ηχεια ...στο sub 2-3db παραπανω

να μετρας τα ηχεια με το ηχομετρο που εδειξε 80-81 ειναι οκ εκει
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
αφου σου ειπα οτι δεν θα δουλεψει ετσι γιατι επεμβακνεις πολυ σε eq ....

οπως εβαλα το διαγραμμα παραπανω να το κανεις για να ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει .

να μετρας τα ηχεια με το ηχομετρο που εδειξε 80-81 ειναι οκ εκει
έχεις μετρήσει με αυτό το app και σου δείχνει λογικό νούμερο? αν είναι τότε πρέπει να μη προσθέσω αυτά τα 3 db ένταση στα ηχεία.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εισαι οκ μην αγχωνεσαι .....

τα ηχεια στα εβγαλε ιδια ολα μια χαρα και η ενταση με το app που στα δειχνει 80 ειναι νορμαλ
...με αυτο να τα μετρας ...

κανε την καμπυλη οπως σου ειπα και ξαναμετρα να μας πεις
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
εισαι οκ μην αγχωνεσαι .....

τα ηχεια στα εβγαλε ιδια ολα μια χαρα και η ενταση με το app που στα δειχνει 80 ειναι νορμαλ
...με αυτο να τα μετρας ...
Ωραία οπότε μένει να παίξω λίγο με τις καμπύλες για να έχω περισσότερα χαμηλά. Είναι αυτό που διάβασα ότι φεύγεις από το reference και πας στο preference.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν δεν εχεις φτιαξει ακομα την καμπυλη να το κανεις ετσι που ειναι πιο σωστο

0.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top