Marantz AV receivers


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ναι αλλά δεν έχω και άλλα ηχεία, μόνο ένα ζευγάρι dali zensor1 έχω να τα βάλω από πάνω... :roflmao:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ε παρε αλλα 2 .....κανεις που το κανεις να ειναι σωστο ;)

βρες και τιποτα μεταχειρισμενα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Eνα σχολιο για τα περι θερμοκρασιων... εαν δεν εχεις ηχεια πανω στα τελικα σταδια, η εστω μονο τα σαραουντ,και οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες, αυτο σημαινει πιθανον υψηλη πολωση (διαφορετικη επιλογη αναλογως μοντελου)γιαυτο και σε ηρεμια εχει τετοιες θερμοκρασιες...μην ξεχναμε οτι τα τελικα συνεχιζουν να ειναι οn απλα δεν εχουν φορτιο...
Οι ''ζεματιστοι'' λοιπον παιζει να ακουγονται καλυτερα απο τους τελικους που εχετε φορτωσει σε χαμηλες-μετριες σταθμες αναλογως των κρος -σαμπ και σε υψηλες ..:cautious:
 
Last edited:


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Eνα σχολιο για τα περι θερμοκρασιων... εαν δεν εχεις ηχεια πανω στα τελικα σταδια, η εστω μονο τα σαραουντ,και οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες, αυτο σημαινει πιθανον υψηλη πολωση (διαφορετικη επιλογη αναλογως μοντελου)γιαυτο και σε ηρεμια εχει τετοιες θερμοκρασιες...μην ξεχναμε οτι τα τελικα συνεχιζουν να ειναι οn απλα δεν εχουν φορτιο...
Οι ''ζεματιστοι'' λοιπον παιζει να ακουγονται καλυτερα απο τους τελικους που εχετε φορτωσει σε χαμηλες-μετριες σταθμες αναλογως των κρος -σαμπ και σε υψηλες ..:cautious:
Μου έκανε εντύπωση γιατί ότι είχα στον yamaha έχω βάλει και στο marantz δλδ τα πίσω surround. O yami που ήταν και σε ποιο κλειστό σημείο ήταν απλά χλιαρός μετά από ολόκληρη ταινία να παίζει κόφτες. στο marantz με απλές ακροάσεις χαμηλά χωρίς καν να παίζει πολυκάναλος ήχος είναι αρκετά πυρωμένος και σε ανοιχτό σημείο.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Η κάθε εταιρεία έχει τα συν και τα πλυν της. Δεν είναι όλα μόνο ρόδινα στους marantz...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μου έκανε εντύπωση γιατί ότι είχα στον yamaha έχω βάλει και στο marantz δλδ τα πίσω surround. O yami που ήταν και σε ποιο κλειστό σημείο ήταν απλά χλιαρός μετά από ολόκληρη ταινία να παίζει κόφτες. στο marantz με απλές ακροάσεις χαμηλά χωρίς καν να παίζει πολυκάναλος ήχος είναι αρκετά πυρωμένος και σε ανοιχτό σημείο.
Μαλλον δεν καταλαβες ως ''πλεονεκτημα'' αναφερω το βρασιμο ...
Βγαλε εκτος τον πολυκαναλο και παιξε με τα τελικα του μουσικη και ταινιες και μιλαμε παλι...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Μου έκανε εντύπωση γιατί ότι είχα στον yamaha έχω βάλει και στο marantz δλδ τα πίσω surround. O yami που ήταν και σε ποιο κλειστό σημείο ήταν απλά χλιαρός μετά από ολόκληρη ταινία να παίζει κόφτες. στο marantz με απλές ακροάσεις χαμηλά χωρίς καν να παίζει πολυκάναλος ήχος είναι αρκετά πυρωμένος και σε ανοιχτό σημείο.
Υπάρχουν λύσεις σχετικά με το θέμα.
προσωπικά αγόρασα μία βάση για λαπτοπ που είχε εσωτερικά έναν ανεμιστήρα διαμέτρου 20cm περίπου (τον οποίο και έβγαλα), και με μία απλή μετατροπή σε καλώδιο μπαίνει σε μια οποιαδήποτε θύρα usb. Δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές (άρα αθόρυβος) και λόγω μεγέθους, κρατά δροσερό τον marantz.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Το μόνο που πρέπει να προσέξουμε είναι ο αέρας να "βγαίνει" προς τα πάνω ώστε να τραβά τον θερμό αέρα από τον marantz.
Συνήθως σε όλους τους ανεμιστήρες, αν τους θέσουμε με την βάση τους κάτω, είμαστε ok.

Την βάση την προμηθεύτηκα από το mediamarkt και ήταν η φθηνότερη (κάτω από 10 ευρώ αν δε απατώμαι) και έχει μέσα έναν ανεμιστήρα στην παραπάνω διάσταση (ο οποίος φαίνεται) χρώματος μπλέ με αρκετό αριθμό πτερύγιων.

https://www.mediamarkt.gr/el/category/_βάσεις-laptop-614133.html

Πρέπει να είναι ο πρώτος (trust).... βέβαια την έχω πάνω από 2 χρόνια, οπότε μπορεί και να μην είναι αυτή ακριβώς.

Όμως όποια και να πάρετε θα είστε ok.
[DOUBLEPOST=1531497358][/DOUBLEPOST]Επίσης αν υπάρχει τελικός, σε eco mode ο marantz σας θα είναι πάντα δροσερός!
Μπορείτε και σε περίπτωση χωρίς τελικό, απλώς κόβεται λίγο το ρεύμα προς τα ηχεία.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
2 δεκατεσάριδες θέλει να τραβάνε. Το θέμα είναι από που θα πάρουν ρεύμα χωρίς μοντιά. ankokdog εσύ που είσαι του modding έχεις καμιά ιδέα;
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Πειραχτήρι:drinks:...

Ρεύμα, υπάρχουν αρκετές λύσεις, από την θύρα usb του φαντάζομαι, με έναν μετασχηματιστή κινητού, από ένα η/υ αν υπάρχει κοντά κλπ κλπ.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μαλλον δεν καταλαβες ως ''πλεονεκτημα'' αναφερω το βρασιμο ...
Βγαλε εκτος τον πολυκαναλο και παιξε με τα τελικα του μουσικη και ταινιες και μιλαμε παλι...
Είναι η πρώτη φορά που ακούω ότι θα παίξει καλύτερα ο av από τον τελικό.
[DOUBLEPOST=1531499465][/DOUBLEPOST]
2 δεκατεσάριδες θέλει να τραβάνε. Το θέμα είναι από που θα πάρουν ρεύμα χωρίς μοντιά. ankokdog εσύ που είσαι του modding έχεις καμιά ιδέα;
Από τις ίδιες τις θύρες usb του av
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οσοι παιζουν με τελικους σε eco on ειστε οκ
....εγω που παιζω νορμαλ και χωρις τελικους(εκτος των LR) δεν εχω θεμα και ειναι και στριμωγμενος.

αν και εχει δυο ανεμιστηρες ο marantz κατω απο τις ψυκτρες και θελετε κιαλλο, εδω μια ομορφη λυση οικονομικη.
....θα βρειτε εδω καποια
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
οσοι παιζουν με τελικους σε eco on ειστε οκ
....εγω που παιζω νορμαλ και χωρις τελικους(εκτος των LR) δεν εχω θεμα και ειναι και στριμωγμενος.

αν και εχει δυο ανεμηστηρες κατω απο τις ψυκτρες και θελετε κιαλλο, εδω μια ομορφη λυση οικονομικη.
....θα βρειτε εδω καποια
Πάντως ρε Κεφαλά το έχω απορία. Θα σκάσω λέμε..... Τι σύστημα έχεις;;
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
οσοι παιζουν με τελικους σε eco on ειστε οκ
....εγω που παιζω νορμαλ και χωρις τελικους(εκτος των LR) δεν εχω θεμα και ειναι και στριμωγμενος.

αν και εχει δυο ανεμιστηρες ο marantz κατω απο τις ψυκτρες και θελετε κιαλλο, εδω μια ομορφη λυση οικονομικη.
....θα βρειτε εδω καποια
Το t8 ειναι ήδη στο καλάθι στο amazon. 115 euro.
[DOUBLEPOST=1531501937][/DOUBLEPOST]Μια παρένθεση με τις θερμοκρασίες. Πάμε λίγο στα db στο test tone. Όπως είοα όλα τα ηχεία με το app στο κινητό τα βγάζει 79-80. Το sub 10 κάτω δλδ 69-70
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν μπορει να μετρηση sub το app αλλα εισαι οκ ....το γραφημα του audyssey το δειχνει και ειναι οπως το δειχνει, δεν λεει ψεματα..

οταν δινεις db στο sub ανεβαινει η σταθμη στα hz που παιζει ...

εισαι οκ
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top