Marantz AV receivers

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Είναι ενεργή όταν στο multeqxt32 έχεις επιλογή το reference?
Η καμπύλη που στέλνεις στον Av είναι αυτή με την οποία λειτουργεί το multieqxt32 όταν είναι on ανεξάρτητα από τις άλλες ρυθμίσεις.

Η flat επιλογή και η l/r bypass πάνω σε ποια καμπύλη πατάνε?
[/QUOTE]

Μήπως έτσι είναι πιο κατανοητό... σε αυτή που έχεις στείλει τελευταία, αν είναι από το app τότε του app, αν έχεις τρέξει μετρήσεις από τον ενισχυτή αυτή που έφτιαξε ο ενισχυτής.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Η καμπύλη που στέλνεις στον Av είναι αυτή με την οποία λειτουργεί το multieqxt32 όταν είναι on ανεξάρτητα από τις άλλες ρυθμίσεις.
Μήπως έτσι είναι πιο κατανοητό... σε αυτή που έχεις στείλει τελευταία, αν είναι από το app τότε του app, αν έχεις τρέξει μετρήσεις από τον ενισχυτή αυτή που έφτιαξε ο ενισχυτής.[/QUOTE]

Από τον av δεν το έχω τρέξει ποτέ. μόνο από το app. Οπότε αν εγώ φτιάξω μια καμπύλη που δίνει +3db από τα 20 μέχρι τα 200hz είτε reference είτε flat είτε l/r bypass θα έχω ένα πιο μπασάτο αποτέλεσμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μήπως έτσι είναι πιο κατανοητό... σε αυτή που έχεις στείλει τελευταία, αν είναι από το app τότε του app, αν έχεις τρέξει μετρήσεις από τον ενισχυτή αυτή που έφτιαξε ο ενισχυτής.
Από τον av δεν το έχω τρέξει ποτέ. μόνο από το app. Οπότε αν εγώ φτιάξω μια καμπύλη που δίνει +3db από τα 20 μέχρι τα 200hz είτε reference είτε flat είτε l/r bypass θα έχω ένα πιο μπασάτο αποτέλεσμα.[/QUOTE]

Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει γιατί εξαρτάται από σύστημα και χώρο.
Αυτό που θα στείλεις αυτό θα παίξει. Αν αρχίσεις και πειράζεις μετά ρυθμίσεις στον ενισχυτή θα αλλάζει αντίστοιχα και το αποτέλεσμα, η αναφορά θα είναι όμως αυτό που έστειλες.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ενώ έχω επιλέξει το auto στο pure και βάζω ταινία που είναι dts hd ma 7.1 γιατί δε διαλέγει το dts hd mstr αλλά το dts hd+ neural?
[DOUBLEPOST=1532366824][/DOUBLEPOST]και προς ενημέρωση όλων επίσημη απάντηση από την audyssey

Καταγραφή.PNG
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
γιατί όλα τα dts hd ma 7.1 μου τα βγάζει dts hd + neural x?

Τα settings στον av είναι σωστά. 7.1 έχω. και στο pc και στους codecs φαίνεται και στο info ότι παίρνει dts hd ma 7.1

20180723_230020.jpg
20180723_225844.jpg
20180723_225817.jpg
20180723_225909.jpg
20180723_225959.jpg
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ειμαι εκτός τώρα και δεν μπορώ να βοηθήσω.
Δες στο μανιουαλ καπου λέει τι ρύθμιση πρέπει να εχεις ώστε να παίζει native αυτό που του έρχεται ή να παίζει σύμφωνα με τα τελευταία settings.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ειμαι εκτός τώρα και δεν μπορώ να βοηθήσω.
Δες στο μανιουαλ καπου λέει τι ρύθμιση πρέπει να εχεις ώστε να παίζει native αυτό που του έρχεται ή να παίζει σύμφωνα με τα τελευταία settings.
στο pure ''auto'' όλα τα άλλα format τα διαλέγει αυτόματα εκτός από τα dta hd ma 7.1
 


petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
μπορεις να το αλαξεις απο τα 4 χρωματιστα κουμπια στο κοντρολ movie-music-game η απο τα 2 πληκτρα στην προσοψη movies-music
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
μπορεις να το αλαξεις απο τα 4 χρωματιστα κουμπια στο κοντρολ movie-music-game η απο τα 2 πληκτρα στην προσοψη movies-music
Ναι το ξέρω για τα πλήκτρα. Το θέμα είναι γιατί δε το αναγνωρίζει όπως τα άλλα και πρέπει να πατάω κουμπί.
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
μακαρι να το φτιαξουν με λογισμικο στην πορεια.παντως κ στο dt x k sto auro πεζει αρκετα καλα δε βλεπω λογο για παραπανω ψαξιμο
 




Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σύμφωνα με σχόλια από κάποιους αμερικανούς σε ένα klipsch group. Αν και δεν αναφέρεται όπως όλοι έχουμε δει ο 7012 θα πάρει imax enhanced την άνοιξη. Όλα αυτά από tweets με τη Marantz

Screenshot_20190210-104722_Facebook.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
https://www.audioholics.com/av-receiver-reviews/marantz-sr8012-receiver


If you plan on editing the target curves of Audyssey using this App (Audyssey Editor App), make sure you run Audyssey through the App and not the AV receiver. I didn't realize this at first and went through a 25-minute calibration procedure to set up all 11 speakers in my system only to have to redo it again through the App so that I could later make manual changes. If you run through receiver, you CANNOT edit the curve via the mobile app after. Very important!



Caution: No matter how tempted you may be to do so, DO NOT change the default "8 ohm min" impedance setting of ANY AV receiver. All this does is starve your speakers of power, simply so Marantz could get 4-ohm certification (at a reduced power level) without making the receiver get too hot during their power tests. We have tested this 'feature' on virtually every receiver that offered it in the past and the results were always the same: the low impedance setting robs your speakers of power.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
να κοιτάμε κ κανα μαραντζ...:p:D

ΥΓ καλε σε ξεχάσαμε εσένα....τι θα πάρεις καλε;
 

Μηνύματα
35
Reaction score
21
Τον μικρό τον SR5012 γιατί τον σνομπάρετε και δεν το έχετε στον τίτλο του θέματος ;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top