Ποιόν AV Receiver;

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Αφού διάβασα όλο το νήμα χρειάζομαι την βοήθειά σας.
Έχω ηχεία δύσκολα ( PSB Stratus Gold i) και το μπάτζετ μπορεί να πάει με το ζόρι στα 800-900 ευρώ, οπότε μάλλον για μεταχειρισμένο ενισχυτή μιλάμε.
Έχω δύο πράγματα στο μυαλό (εσείς μπορείτε να μου βάλετε κι άλλα).
Να μαζέψω όσα ακόμα χρήματα μπορώ για να πάρω 7012-7013 που είναι λίγο πιο δυνατός ή να πάρω τώρα έναν λίγο μικρότερο π.χ. 6012-6013 και αργότερα να πάρω έναν τελικό τουλάχιστον για τα μπροστινά.
Ακούω κυρίως μουσική αλλά βλέπω και τις ταινίες μου και ναι μου αρέσουν οι εντάσεις και όχι δεν έχω πρόβλημα όυτε με γείτονες όυτε με παντόφλα :)
Έβαλα στην εξίσωση μόνο Marantz γιατί από όσο έχω ψάξει στα φόρουμ συμπεριμβανόμενου και του δικού μας, μου φαίνονται ένα κλίκ πιο πάνω από τους αντίστοιχους των άλλων εταιρειών.
Εννοείται και είμαι ανοικτός σε αντιπροτάσεις ενισχυτών, μια αρχική έρευνα κάνω.
Υπάρχουν και 2 σαμπ, ένα της σειράς Gold της PSB 15άρι και ένα Velodyne 10άρι.
Έχω επίσης ένα σετ της B&W CDM7SE για surround και θα πάρω και ένα κεντρικό σύντομα.
Να σας πώ ότι θέλω οπωσδήποτε να έχω όλες τις ψηφιακές ευκολίες που έχουν οι σύγχρονοι ενισχυτές, δλδ Internet radio, bluetooth κλπ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: PMC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Αφού διάβασα όλο το νήμα χρειάζομαι την βοήθειά σας.
Έχω ηχεία δύσκολα ( PSB Stratus Gold i) και το μπάτζετ μπορεί να πάει με το ζόρι στα 800-900 ευρώ, οπότε μάλλον για μεταχειρισμένο ενισχυτή μιλάμε.
Έχω δύο πράγματα στο μυαλό (εσείς μπορείτε να μου βάλετε κι άλλα).
Να μαζέψω όσα ακόμα χρήματα μπορώ για να πάρω 7012-7013 που είναι λίγο πιο δυνατός ή να πάρω τώρα έναν λίγο μικρότερο π.χ. 6012-6013 και αργότερα να πάρω έναν τελικό τουλάχιστον για τα μπροστινά.
Ακούω κυρίως μουσική αλλά βλέπω και τις ταινίες μου και ναι μου αρέσουν οι εντάσεις και όχι δεν έχω πρόβλημα όυτε με γείτονες όυτε με παντόφλα :)
Έβαλα στην εξίσωση μόνο Marantz γιατί από όσο έχω ψάξει στα φόρουμ συμπεριμβανόμενου και του δικού μας, μου φαίνονται ένα κλίκ πιο πάνω από τους αντίστοιχους των άλλων εταιρειών.
Εννοείται και είμαι ανοικτός σε αντιπροτάσεις ενισχυτών, μια αρχική έρευνα κάνω.
Υπάρχουν και 2 σαμπ, ένα της σειράς Gold της PSB 15άρι και ένα Velodyne 10άρι.
Έχω επίσης ένα σετ της B&W CDM7SE για surround και θα πάρω και ένα κεντρικό σύντομα.
Να σας πώ ότι θέλω οπωσδήποτε να έχω όλες τις ψηφιακές ευκολίες που έχουν οι σύγχρονοι ενισχυτές, δλδ Internet radio, bluetooth κλπ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Ποιον AVR έχεις τώρα;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν έχω... Ακούω ακόμα 2καναλα
Το πρώτο που θα έκανα στη θέση σου θα ηταν να αποφασίσω πάνω σε ποιο απο τα δυο σετ ηχείων θα στηριχτώ για το πολυκάναλο μου. PSB ή B&W? Η ομοιομορφία ειναι απαραίτητη και αδιαπραγμάτευτη.

Θα υπολογίσεις αποστάσεις ακρόασης, τι σου αρέσει, ευκολία οδήγησης και διαθεσιμότητα (πχ υπαρχει αντίστοιχο κεντρικό, μεταχειρισμένο, για τα PSB? ), δυνατότητα ανταλλαγής αυτών που θα θελεις να δώσεις κτλ.

Μετά θα δούμε ποιος θα είναι ο βέλτιστος τρόπος να τα οδηγήσεις.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Το πρώτο που θα έκανα στη θέση σου θα ηταν να αποφασίσω πάνω σε ποιο απο τα δυο σετ ηχείων θα στηριχτώ για το πολυκάναλο μου. PSB ή B&W? Η ομοιομορφία ειναι απαραίτητη και αδιαπραγμάτευτη.

Θα υπολογίσεις αποστάσεις ακρόασης, τι σου αρέσει, ευκολία οδήγησης και διαθεσιμότητα (πχ υπαρχει αντίστοιχο κεντρικό, μεταχειρισμένο, για τα PSB? ), δυνατότητα ανταλλαγής αυτών που θα θελεις να δώσεις κτλ.

Μετά θα δούμε ποιος θα είναι ο βέλτιστος τρόπος να τα οδηγήσεις.
Καλημέρα. Στα PSB θα μείνω γτ υπάρχει και κεντρικό της εταιρείας... Η απόσταση από την θέση ακρόασης είναι 2.5 μέτρα... Το σαμπ της PSB το έχω δίπλα από την τηλεόραση και το άλλο της velodyne το δίπλα από τον καναπέ που είναι η θέση ακρόασης
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Το πρώτο που θα έκανα στη θέση σου θα ηταν να αποφασίσω πάνω σε ποιο απο τα δυο σετ ηχείων θα στηριχτώ για το πολυκάναλο μου. PSB ή B&W? Η ομοιομορφία ειναι απαραίτητη και αδιαπραγμάτευτη.

Θα υπολογίσεις αποστάσεις ακρόασης, τι σου αρέσει, ευκολία οδήγησης και διαθεσιμότητα (πχ υπαρχει αντίστοιχο κεντρικό, μεταχειρισμένο, για τα PSB? ), δυνατότητα ανταλλαγής αυτών που θα θελεις να δώσεις κτλ.

Μετά θα δούμε ποιος θα είναι ο βέλτιστος τρόπος να τα οδηγήσεις.
Από αυτά που έγραψες κάποιοι θα καταλαβαν:
Δεν θα κάνεις δουλειά, πέτα τα όλα, πάρε 2 svs, έναν anthem, βάλε αποροφηση, διάχυση και βλέπουμε :)
Έπρεπε να πεις απλώς πάρε τον Marantz, και θα είσαι super
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Από αυτά που έγραψες κάποιοι θα καταλαβαν:
Δεν θα κάνεις δουλειά, πέτα τα όλα, πάρε 2 svs, έναν anthem, βάλε αποροφηση, διάχυση και βλέπουμε :)
Έπρεπε να πεις απλώς πάρε τον Marantz, και θα είσαι super
Οι στόκοι είναι για τους τοίχους.
Καλημέρα. Στα PSB θα μείνω γτ υπάρχει και κεντρικό της εταιρείας... Η απόσταση από την θέση ακρόασης είναι 2.5 μέτρα... Το σαμπ της PSB το έχω δίπλα από την τηλεόραση και το άλλο της velodyne το δίπλα από τον καναπέ που είναι η θέση ακρόασης
Ωραία. Ψάχνεις λοιπον να δώσεις τα B&W και να πάρεις PSB ίδιας σειράς για surrounds. Για πόσα πας;
5.2, 7.2, immersive?

Δεν καταλαβαίνω πως χρησιμοποιείς τωρα τα subs και τα surrounds χωρίς AV.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Οι στόκοι είναι για τους τοίχους.

Ωραία. Ψάχνεις λοιπον να δώσεις τα B&W και να πάρεις PSB ίδιας σειράς για surrounds. Για πόσα πας;
5.2, 7.2, immersive?

Δεν καταλαβαίνω πως χρησιμοποιείς τωρα τα subs και τα surrounds χωρίς AV.
Τα σαμπ τα χρησιμοποιώ με τον δικαναλο ο οποίος είναι νέας γενιάς και έχει έξοδο για σαμπ. Τα surround δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου απλά υπάρχουν. Για αρχή θα πάω σε 5.2 αφού τα ηχεία υπάρχουν και μετά βλεπουμε
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
. Για αρχή θα πάω σε 5.2 αφού τα ηχεία υπάρχουν και μετά βλεπουμε
Σε συμβουλεύω να σκεφτείς διαφορετικά: εφόσον τα ηχεια δεν είναι ίδια-ίδιας σειράς, να θεωρείς πως δεν έχεις αυτή τη στιγμή πεντάδα. Βάλε αγγελία τα B&w , πάρε psb surrounds και μετά το ξανασυζητάμε. Ένα βήμα την φορά.
Το χειρότερο που μπορείς να κανεις είναι ανόμοια ηχεια και ανεπαρκής AV. Είναι σενάριο καταστροφής.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό που έγραψες Δημήτρη είναι και η σωστή συμβουλή για να πιάσει το απόλυτο στο multi channel. όμως, αναμονή για τις πωλήσεις , τιμές που ίσως πιάσει ,και λοιπές περιπτώσεις τις λαμβάνεις υπ όψιν ; Συν ότι άλλο δαπανήσει μετά για να είναι όλα ίδια με αυτά που θα κρατήσει.
Δηλαδή με αυτή τη λογική ( για το απόλυτο) καλύτερα είναι να τα πουλήσει όλα και να ξεκινήσει από την αρχή με 6-7 ίδιους δορυφόρους και 2 σαμπ σετ και είναι οκ.
Τώρα αν θα είναι ενεργά ή παθητικά ας το κρίνει ο ίδιος.
Αλλά αν θέλει να ακούει multi channel παραπάνω από αξιοπρεπέστατα χωρίς να κυνηγάει το απόλυτο ειδικά για ταινίες γίνεται με το σκεπτικό που έχει ο φίλος.
Είναι τι ζητάει ο κάθε ένας και πόσα θέλει-διαθέτει να σκάσει. Το βασικότερο όλων!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτό που έγραψες Δημήτρη είναι και η σωστή συμβουλή για να πιάσει το απόλυτο στο multi channel. όμως, αναμονή για τις πωλήσεις , τιμές που ίσως πιάσει ,και λοιπές περιπτώσεις τις λαμβάνεις υπ όψιν ; Συν ότι άλλο δαπανήσει μετά για να είναι όλα ίδια με αυτά που θα κρατήσει.
Δηλαδή με αυτή τη λογική ( για το απόλυτο) καλύτερα είναι να τα πουλήσει όλα και να ξεκινήσει από την αρχή με 6-7 ίδιους δορυφόρους και 2 σαμπ σετ και είναι οκ.
Τώρα αν θα είναι ενεργά ή παθητικά ας το κρίνει ο ίδιος.
Αλλά αν θέλει να ακούει multi channel παραπάνω από αξιοπρεπέστατα χωρίς να κυνηγάει το απόλυτο ειδικά για ταινίες γίνεται με το σκεπτικό που έχει ο φίλος.
Είναι τι ζητάει ο κάθε ένας και πόσα θέλει-διαθέτει να σκάσει. Το βασικότερο όλων!!
Μην τα μπερδεύεις. Αν και ίσως και το ένα και το άλλο.

Πρώτα τράμπα τα surrounds. Ξεκάθαρη κατεύθυνση.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας.
Αν είναι να κρατήσω τα ηχεία που έχω τι επιλογές έχω; Από τους ενισχυτές που προανέφερα εννοώ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Πάρε ένα μαραντζ στα λεφτά που διαθέτεις να στήσεις όλα τα ηχεια που εχεις, να Εμ αρχίσεις να ακούς πολυκαναλα και να βλεπεις τις ταινίες σου και μετά οταν θα είσαι έτοιμος για την επόμενη αγορά είτε φροντίζεις να πας σε ίδια ηχεια είτε να έχεις διαπιστώσει οτι σε ενοχλεί κάτι άλλο πιο πολύ (εντάσεις, ακουστική χώρου) και να κάνεις άλλου είδους βελτιώσεις.
Κατά τη γνώμη μου είναι το πρώτο άμεσο βήμα που μπορείς να κάνεις και να εχεις άμεση μέγιστη ωφέλεια.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας.
Αν είναι να κρατήσω τα ηχεία που έχω τι επιλογές έχω; Από τους ενισχυτές που προανέφερα εννοώ
Ο δικάναλος που έχεις τώρα είναι τελικός ή μπορεί να παίξει μόνο τελικός;
Και αν ναι πόσα βατ είναι;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
επειδή διάβασα ότι δίνεις προτεραιότητα στη μουσική.....
+1 για ίδια ηχεία...
στις ταινίες είναι μεν αντιληπτή κάποια παρέκκλιση...αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό υποφερτή από ότι στη μουσική

από εκεί και πέρα εστίασε στον ενισχυτή που θέλεις για τώρα...


στήσε τα ηχεία που έχεις...αλλά να ξέρεις ότι αν κάτι δεν θα σε ''γεμίζει'' στον περιφερειακό ήχο μην ασχοληθείς με τίποτα άλλο πλην των surround ηχείων
εφόσον η πλειοψηφία είναι psb ....είναι σχετικά εύκολη διαδικασία να τα συμπληρώσεις...αγγελίες να φαν και οι κότες



Υ.Γ. Από τοποθέτηση πως τα πας? μπορείς να στήσεις ''σωστά'' ή έχεις περιορισμούς στον χώρο?
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Ο δικάναλος που έχεις τώρα είναι τελικός ή μπορεί να παίξει μόνο τελικός;
Και αν ναι πόσα βατ είναι;
Είναι ολοκληρωμένος στα 100 βαττ 8 ωμ και 160 βαττ στα 4 ωμ. Δυστυχώς δεν παίρνει τελικό πάνω του....
επειδή διάβασα ότι δίνεις προτεραιότητα στη μουσική.....
+1 για ίδια ηχεία...
στις ταινίες είναι μεν αντιληπτή κάποια παρέκκλιση...αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό υποφερτή από ότι στη μουσική

από εκεί και πέρα εστίασε στον ενισχυτή που θέλεις για τώρα...


στήσε τα ηχεία που έχεις...αλλά να ξέρεις ότι αν κάτι δεν θα σε ''γεμίζει'' στον περιφερειακό ήχο μην ασχοληθείς με τίποτα άλλο πλην των surround ηχείων
εφόσον η πλειοψηφία είναι psb ....είναι σχετικά εύκολη διαδικασία να τα συμπληρώσεις...αγγελίες να φαν και οι κότες



Υ.Γ. Από τοποθέτηση πως τα πας? μπορείς να στήσεις ''σωστά'' ή έχεις περιορισμούς στον χώρο?
Έχω έναν περιορισμό λόγο του σύνθετου της τηλεόρασης. Δεν γίνεται να τα τοποθετήσω αλλιώς γιατί το σύνθετο είναι αναρτημένο στον τοίχο...και σε αυτό πάνω είναι η τηλεόραση
Πάρε ένα μαραντζ στα λεφτά που διαθέτεις να στήσεις όλα τα ηχεια που εχεις, να Εμ αρχίσεις να ακούς πολυκαναλα και να βλεπεις τις ταινίες σου και μετά οταν θα είσαι έτοιμος για την επόμενη αγορά είτε φροντίζεις να πας σε ίδια ηχεια είτε να έχεις διαπιστώσει οτι σε ενοχλεί κάτι άλλο πιο πολύ (εντάσεις, ακουστική χώρου) και να κάνεις άλλου είδους βελτιώσεις.
Κατά τη γνώμη μου είναι το πρώτο άμεσο βήμα που μπορείς να κάνεις και να εχεις άμεση μέγιστη ωφέλεια.
Μάλλον σε Μαραντζ θα πάω αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο... Να πάρω έναν μικρό (6012-6013) και αργότερα να βάλω έναν τελικό; Ή καλύτερα να πάρω έναν μεγαλύτερο (7012-7013) μήπως και αυτά τα λίγα βαττ παραπάνω που βγάζουν είναι αρκετά και δεν χρειαστώ τελικό;
Αν και νομίζω πως τα PSB τα θέλουν τα πολλά βαττ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Είναι ολοκληρωμένος στα 100 βαττ 8 ωμ και 160 βαττ στα 4 ωμ. Δυστυχώς δεν παίρνει τελικό πάνω του....

Έχω έναν περιορισμό λόγο του σύνθετου της τηλεόρασης. Δεν γίνεται να τα τοποθετήσω αλλιώς γιατί το σύνθετο είναι αναρτημένο στον τοίχο...και σε αυτό πάνω είναι η τηλεόραση

Μάλλον σε Μαραντζ θα πάω αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο... Να πάρω έναν μικρό (6012-6013) και αργότερα να βάλω έναν τελικό; Ή καλύτερα να πάρω έναν μεγαλύτερο (7012-7013) μήπως και αυτά τα λίγα βαττ παραπάνω που βγάζουν είναι αρκετά και δεν χρειαστώ τελικό;
Αν και νομίζω πως τα PSB τα θέλουν τα πολλά βαττ...
άνοιξε ένα θέμα μωρέ μη τα λέμε εδώ

Υ.Γ. Το δίλημμα μάραντζ σειρά 7 ή 6 το είχα και εγώ

η απάντηση βρίσκεται στο τι τοποθέτηση μπορείς να κάνεις
αν μπορείς να ταβανώσεις ηχεία πας για σειρά 6
αν όχι
κάνεις τοποθέτηση κατά auro 3d και πας σε σειρά 7

εγώ επέλεξα την 6 και δεν το μετάνιωσα
ισχύς δεν με ενδιέφερε γιατί υπάρχουν τελικοί για όλα τα ηχεία πλην των άτμος

τα λίγα παραπάνω watt της σειράς 7 δεν θα παίξουν τρομερό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα εφόσον τα ηχεία απαιτούν ισχύ
άλλωστε είσαι φουλ sub απ όσο μας είπες οπότε μη σε πολυαπασχολεί ;)
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
άνοιξε ένα θέμα μωρέ μη τα λέμε εδώ

Υ.Γ. Το δίλημμα μάραντζ σειρά 7 ή 6 το είχα και εγώ

η απάντηση βρίσκεται στο τι τοποθέτηση μπορείς να κάνεις
αν μπορείς να ταβανώσεις ηχεία πας για σειρά 6
αν όχι
κάνεις τοποθέτηση κατά auro 3d και πας σε σειρά 7

εγώ επέλεξα την 6 και δεν το μετάνιωσα
ισχύς δεν με ενδιέφερε γιατί υπάρχουν τελικοί για όλα τα ηχεία πλην των άτμος

τα λίγα παραπάνω watt της σειράς 7 δεν θα παίξουν τρομερό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα εφόσον τα ηχεία απαιτούν ισχύ
άλλωστε είσαι φουλ sub απ όσο μας είπες οπότε μη σε πολυαπασχολεί ;)
Νομίζω εκεί θα καταλήξω και ένας λόγος παραπάνω η τιμή... Αν και θα πάω σε μεταχειρισμένο μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ ενός 7013 (1599€) και ενός 6013 (999€) για καινούριους μιλάω...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Νομίζω εκεί θα καταλήξω και ένας λόγος παραπάνω η τιμή... Αν και θα πάω σε μεταχειρισμένο μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ ενός 7013 (1599€) και ενός 6013 (999€) για καινούριους μιλάω...
εμ το auro 3d κοστίζει....:biggrin:

νταξ....έχουν διαφορετικά dac και ισχύ(έστω αυτή η λίγη) + κάτι άλλα ψιλολόγια, +μέγεθος
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top