Marantz CD53

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Γνωρίζει κανείς, έχει άποψη για τον εν λόγω μαθουσάλα;
Ρωτάω εγκυκλοπαιδικά απλά γιατί το είδα χθές σε φιλικό σπίτι...

Σας μερσώ προκαταβολικώς...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: Marantz CD53

Γνωρίζει κανείς, έχει άποψη για τον εν λόγω μαθουσάλα;
Ρωτάω εγκυκλοπαιδικά απλά γιατί το είδα χθές σε φιλικό σπίτι...

Σας μερσώ προκαταβολικώς...
http://audio-database.com/MARANTZ/player/cd-53-e.html

ενα αξιολογο player της εποχης του και της κατηγοριας του
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Marantz CD53

Όπως τα λέει .Μην σου μπαίνουν ιδέες .
Είχα το 63 ΜΚιι SE και το αποχωρίστηκα 2 χρόνια πριν.Δεν μου λείπει .
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Marantz CD53

Ενω αν είχε τρείς βραχίονες με ισάριθμες κεφαλές θα σου έλειπε ε?:116:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Marantz CD53

Φοράει το ίδιο dac και transport με το MARANTZ CD-67 Mk II OSE...
Δε θα σου λείψει.. συμφωνώ με το Μάνο.:403:
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απάντηση: Marantz CD53

Εάν κοτσάραμε το εν λόγω player στο Dac της Teac (UD-H01)... και το είχαμε για transport... μπορούμε να γνωρίζουμε εκ των προτέρων αν θα αξίζει η προσπάθεια?

Θα κέρδιζε κάτιτις?

Θα γίνει η δοκιμή σύντομα... απλά να κάνουμε και κουβέντα... :619:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Marantz CD53

Αν το κομμάτι του transport είναι λειτουργικά σωστό θα ακούς το dac .Μέσω OPTICAL η COAXIAL φυσικά .Ένα PC βέβαια είναι πολύ καλύτερο transport .
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απάντηση: Marantz CD53

Ναι, με coaxial θα συνδεθεί στο dac...

Μανώλη... να συνεχίσω με απορίες...
Τί πρέπει να πληρεί ένα player ώστε να χαρακτηριστεί "σωστό" transport?
Καλό μηχανισμό ανάγνωσης είναι το πρώτο που μπορώ να σκεφθώ. Υπάρχουν άλλες απαιτήσεις/προυποθέσεις?

Επίσης... υπάρχουν transport, σκέτα? Ξερά?


Γενικεύω την συζήτηση απλά και μόνο για μαθησιακούς λόγους... δεν γνωρίζω καθόλου απ' αυτά και είναι ευκαιρία... :116:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Marantz CD53

Να στέλνει bit-perfect δεδομένα.
Υπάρχουν 2 ειδών .
Τα επαγγελματικά πχ Tascam περί τα 1000-1500 € και τα πανάκριβα hi end .
Η απόκτηση όμως ενός cd player σήμερα είναι ρίσκο .Καινούργια format βγαίνουν συνέχεια .Εκτός και έχεις μεγάλη δισκοθήκη και γουστάρεις την διαδικασία και δεν θέλεις να μπλέκεις με PC .Βάλε-παίξε τελειώσαμε.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
369
Απάντηση: Marantz CD53

Εάν κοτσάραμε το εν λόγω player στο Dac της Teac (UD-H01)... και το είχαμε για transport... μπορούμε να γνωρίζουμε εκ των προτέρων αν θα αξίζει η προσπάθεια?

Θα κέρδιζε κάτιτις?
Σαν player όχι αξιόλογο. Σαν transport επίσης μέτριο.
Αν θέλεις transport φθηνό, προσπάθησε να βρείς κάποιο με μηχανισμό CDM-4. Και δε λέω με CDM-1, γιατί αυτά είναι συνήθως ακριβά.

Εδώ μία λίστα: http://www.hifi-advice.com/under-the-hood-cdp-range.html

Ψάξε κάποιο παλιό φθηνό Marantz ή Philips και άλλαξε του το γρανάζι του μηχανισμού φόρτωσης (ένας τεχνικός το κάνει εύκολα και με μικρό κόστος) και θα έχεις για πολλά χρόνια ένα πολύ καλό transport.
Εγώ έχω ένα Philips 850 MKII και παίζει εξαιρετικά.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Marantz CD53

...Αν θέλεις transport φθηνό, προσπάθησε να βρείς κάποιο με μηχανισμό CDM-4. Εγώ έχω ένα Philips 850 MKII και παίζει εξαιρετικά.
Αμ είπα κι εγώ, όταν το είδα σε μια ξώφαλτση φωτογραφία... είναι δεν είναι το 850?:444:
Μιχάλη με ένα CD-634 της Philips, θεωρείς οτι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με εξωτερικό dac?
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
369
Απάντηση: Marantz CD53

Μιχάλη με ένα CD-634 της Philips, θεωρείς οτι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με εξωτερικό dac?
Σταμάτη το 634 δεν το ξέρω καθόλου.
Είδα ότι φοράει και αυτό τον CDM-4, οπότε αν το laser είναι σε καλή κατάσταση, γιατί όχι. Το δικό μου το 850 ΜΚΙΙ, το βρήκα καινούργιο και γι' αυτό αποφάσισα να το κρατήσω.

Ο CDM-4 θεωρείται εξαιρετικός μηχανισμός (αν και λίγο υποδεέστερος από τον CDM-1) και για πολλούς "αθάνατος". Το μόνο πρόβλημα που είχαν όλοι αυτοί οι μηχανισμοί ήταν το πλαστικό γρανάζι τους στη φόρτωση των δίσκων. Αν το αλλάξεις θα λειτουργεί για πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα.

Βέβαια εκτός από καλό μηχανισμό ένα player χρειάζεται και καλή τροφοδοσία. Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό (απλό, όχι φοβερά πράγματα) στο 634.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Marantz CD53

...Το μόνο πρόβλημα που είχαν όλοι αυτοί οι μηχανισμοί ήταν το πλαστικό γρανάζι τους στη φόρτωση των δίσκων. Αν το αλλάξεις θα λειτουργεί για πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα.
Μιχάλη η αλήθεια είναι οτι το γρανάζι που βγάζει το συρταράκι έξω, είχε φαγωθεί στη ...δεκαετία.
Είχα φάει τον κόσμο και δε μου το επισκεύαζε κανείς!

Για περισσότερο από 7 χρόνια το μπενοέβγαζα με το χέρι...
Κάποια στιγμή το ανέλαβε ένα σέρβις στην Αθήνα και έκανε πατέντα, από ένα Marantz, καμία σχέση όμως!
Απίστευτος θόρυβος σα να σέρνεις καρέκλες σε μάρμαρα!!!

Τελικά τον περασμένο χρόνο βρήκα εν αφθονία στο Ebay Γερμανίας το πολυπόθητο γρανάζι και πήρα δυο (το ένα για spare).
Mάλιστα το εφεδρικό το έχω τοποθετήσει μέσα στο μηχάνημα για να μην το ψάχνω! :116:

Ο μηχανισμός πραγματικά είναι απίστευτα γρήγορος! Ακόμη και σήμερα δεν έχει πει όχι σε οποιοδήποτε δισκάκι και σε οποιαδήποτε ταχύτητα εγγραφής, είτε CD-R είτε CD-RW. :444:

To 850 πάντως ήταν ένα από τα φετίχ μου εκείνης της εποχής, που ακόμη και σήμερα το θεωρώ ένα από τα ανεκπλήρωτά μου must!:404:
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
369
Απάντηση: Marantz CD53

Τελικά τον περασμένο χρόνο βρήκα εν αφθονία στο Ebay Γερμανίας το πολυπόθητο γρανάζι και πήρα δυο (το ένα για spare).
Mάλιστα το εφεδρικό το έχω τοποθετήσει μέσα στο μηχάνημα για να μην το ψάχνω!

To 850 πάντως ήταν ένα από τα φετίχ μου εκείνης της εποχής, που ακόμη και σήμερα το θεωρώ ένα από τα ανεκπλήρωτά μου must!:404:
Το γρανάζι ήταν πλαστικό και μετά από καποια χρόνια πολυμεριζόταν και έσπαγε, ανεξάρτητα από τη χρήση.
Στο δικό μου 850 μπήκε μεταλλικό γρανάζι. Κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο από το πλαστικό αλλά δεν παθαίνει τίποτα για πάρα πολλά χρόνια.

Πάντως το 850 σαν ολοκληρωμένο είναι μέτριο με σημερινά δεδομένα. Σαν transport όμως είναι πολύ καλό. ίσως και με καμμιά "επεμβασούλα" να γίνει εξαιρετικό.
Έχω δει αρκετές μετατροπές!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για το γρανάζι που αναφέρεται μου έχουν φέρει αρκετοί φίλοι τα CDιά τους και τα έχω επισκευάσει.
Μάλιστα σε ένα έβαλα φίλο μηχανουργό και μου έφτιαξε από τεφλόν, οπότε λογικά δεν θα πάθει ποτέ κάτι.

Τώρα όσο αφορά το <<χέριασμα>>, επειδή έχω πειράξει πολλά μηχανάκια, από κάποιο σημείο και μετά μετράει το ψηφιακό τμήμα και εκεί τα παλαιότερα πάσχουν σοβαρά σε ανάλυση.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Marantz CD53

Σαν player όχι αξιόλογο. Σαν transport επίσης μέτριο.
Αν θέλεις transport φθηνό, προσπάθησε να βρείς κάποιο με μηχανισμό CDM-4. Και δε λέω με CDM-1, γιατί αυτά είναι συνήθως ακριβά.

Εδώ μία λίστα: http://www.hifi-advice.com/under-the-hood-cdp-range.html

Ψάξε κάποιο παλιό φθηνό Marantz ή Philips και άλλαξε του το γρανάζι του μηχανισμού φόρτωσης (ένας τεχνικός το κάνει εύκολα και με μικρό κόστος) και θα έχεις για πολλά χρόνια ένα πολύ καλό transport.
Εγώ έχω ένα Philips 850 MKII και παίζει εξαιρετικά.
δεν κατάλαβα ....τού λες οτι σαν πλευερ και σαν τράνσπορτ είναι μέτριο μετά του λες να βρεί ένα παλιό marantz πάλι ......δεν είναι οξύμωρο ....?.....αφου και αυτό που έχει είναι ένα παλιό marantz ?...πάντως εγω που χρησιμοποιώ ένα cd-52mkii σαν transport μαζι με το m-dac audiolab τα πάει πολύ καλά ..........
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απάντηση: Re: Απάντηση: Marantz CD53

δεν κατάλαβα ....τού λες οτι σαν πλευερ και σαν τράνσπορτ είναι μέτριο μετά του λες να βρεί ένα παλιό marantz πάλι ......δεν είναι οξύμωρο ....?.....αφου και αυτό που έχει είναι ένα παλιό marantz ?...
Αναφέρει / συνιστά συγκεκριμένους μηχανισμούς και όχι αυτόν που φοράει το εν λόγω Marantz... :619:
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Marantz CD53

δηλαδή απο παλιό marantz τι να προτιμήσει κανείς ?......
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Marantz CD53

δηλαδή απο παλιό marantz τι να προτιμήσει κανείς ?......
Αν θέλεις transport φθηνό, προσπάθησε να βρείς κάποιο με μηχανισμό CDM-4. Και δε λέω με CDM-1, γιατί αυτά είναι συνήθως ακριβά.

Εδώ μία λίστα: http://www.hifi-advice.com/under-the-hood-cdp-range.html
Η λίστα που επισυνάπτει έχει αναλυτικά μοντέλα και τί μηχανισμούς φοράνε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top