Marantz - Denon 13.1 - AV8805, AVC-X8500H

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Κωστα το antimode το είχε ο γιαμαχα
Οπότε θεωρώ ότι δεν είναι αντικειμενικό το πόρισμα υπέρ του μαραντζ κατά τα λεγόμενα του
To τι είναι αντικειμενικό και τι όχι, σε αυτά τα θέματα, σηκώνει κουβέντα. Χωρίς μετρήσεις, όλα είναι σχετικά. Στο δικό μου χώρο, με τα δικά μου ηχεία, με τα δικά μου αυτιά, ο marantz είναι πιο ευχάριστος στη θέαση ταινιών. Ακούω λεπτομέρειες που πριν απλά δεν.... Απ' την άλλη, θεωρώ πως το antimode κάνει εφάμιλλη, αν όχι καλύτερη δουλειά απ' το Audyssey στις χαμηλές.

Αναφορικά με στιβαρότητα, ποιότητα κατασκευής κλπ, ο marantz φαντάζει σαν παιχνιδάκι μπροστά στον Yamaha.
[DOUBLEPOST=1545759692][/DOUBLEPOST]
Φαντασου να μην ειχες και το antimode !!!!

Λογικο ειναι να ακουσεις καλυτερα αφου εγινε καλυτερη ισοσταθμιση σε ολα τα ηχεια διορθωνοντας οτι εκανε με καλυτερα φιλτρα απο τον yamaha.
Πρεπει να παρεις το app να μπορεις να κανεις καποιες διορθωσεις που θες και χρειαζεσαι τουλαχιστον ενα ντεσιμπελομετρο να δεις αν οι σταθμες ηχειων ειναι στα ιδια db
Ντεσιμπελόμετρο έχω πάρει και έχω φέρει τις στάθμες στα ίδια επίπεδα, αλλά και πάλι το κεντρικό μου ακούγεται κάπως .....νωθρό. Με app δεν μπλέκω, δεν έχω ιδέα από manual ρυθμίσεις. Κάποια στιγμή θα φωνάξω τον Καστρουνή να μου τα ρυθμίσει μία και καλή.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Audyssey can do a reasonable job of integrating the sub and correcting the more egregious room errors, but overall it simply isn't in the same class as Dirac.
Φάκιν φάκτς οφ όντιο.. ;)

Εντελώς χονδρικά, κι εφόσον σας ενδιαφέρει η ισοσταθμιση (δηλαδή... για όνομα..), οι προενισχυτές χωρίζονται σε 2 μεγάλες κατηγορίες:

Α) αυτοί που δεν έχουν ντιρακ για ισοσταθμιση
Β) αυτοί που έχουν ντιρακ

Δγιαλέξτε, γνωρίζοντας τι συμβαίνει (οι Β παίζουν καλύτερα).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Φάκιν φάκτς οφ όντιο.. ;)

Εντελώς χονδρικά, κι εφόσον σας ενδιαφέρει η ισοσταθμιση (δηλαδή... για όνομα..), οι προενισχυτές χωρίζονται σε 2 μεγάλες κατηγορίες:

Α) αυτοί που δεν έχουν ντιρακ για ισοσταθμιση
Β) αυτοί που έχουν ντιρακ

Δγιαλέξτε, γνωρίζοντας τι συμβαίνει (οι Β παίζουν καλύτερα).
Υπάρχει και μια τρίτη κατηγορία :whistling:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θελεις μια μετρημενη θεραπεια και ισορροπημενη......
...οχι τουμπανο γιατι θαχεις αφυσικο αποτελεσμα σιγουρακι...

Το EQ χρειαζεται σε ολες τις περιπτωσεις .....αν μπορεις οικονομικα να παρεις το καλυτερο και ας μην χρειαζεται ακομα καλυτερα......οι υψηλες εντασεις θελουν καλo eq παντως :D

Χρειαζεται μια λογικη αποσταση ηχειων ωστε να μπορει να αναπτυχθει ο ηχος...
....ομοιως και το υψος τους....
π.χ. δεν μπορεις να εισαι 3 -3.5μ οθονη και ναχεις τα περιφερειακα στο 1μ η 1,5 !!! θελεις 2μ σιγουρακι μινιμουμ ...
Kαι δεν χρειαζεται το 7.1 αν δεν μπορει να στηθει σωστα, ενω το 5.1 βγαινει καλο.

Και φυσικα ηχεια που να πληρουν το spl στην θεση ακροασης με μια καβατζα 3db

τα βασικα και ευκολακι ειναι αυτα...;)
 
Last edited:



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εγω παντως αν ακουω στο -15 και παω στο -5 ακουω το ιδιο ισορροπημενα με αλλη ενταση φυσικα....εσεις με το dirac αλλαζεται καμπυλες αναλογα την ενταση που βαζετε ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
εγω παντως αν ακουω στο -15 και παω στο -5 ακουω το ιδιο ισορροπημενα με αλλη ενταση φυσικα....εσεις με το dirac αλλαζεται καμπυλες αναλογα την ενταση που βαζετε ;
Χρησιμοποιείς το loudness normalization-πωςτολεν που εχει ο Marantz?

Εγω δεν αλλάζω τίποτα σε αυτές τις στάθμες. Μόνο όταν ακούω πολύ χαμηλά, κάτω απο το -30 δίνω στο sub +3 με 4db.
Και δεν χρησιμοποιώ το Fletcher Munson loudness που έχει ο Emotiva.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καλα κανεις γιατι δεν δουλευει σωστα στον emotiva....
..δεν εχει σημειο αναφορας που χρειαζεται οπως το audyssey..;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν και για ναι είμαστε ακριβείς δεν ακούς σωστά έτσι που το κάνεις, χάνεις αρκετή πληροφορία..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Αν και για ναι είμαστε ακριβείς δεν ακούς σωστά έτσι που το κάνεις, χάνεις αρκετή πληροφορία..
Θες πολύ διάβασμα ακόμα. Με αυτό τον ρυθμό δεν θα τα μάθεις ποτέ.
Κεφάλαιο 4.4.1
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:roflmao::roflmao:
σορυ αλλα μουρθε στο μυαλο το ευαγγελιο με το Κεφάλαιο 4.4.1

που αναφερεσαι ;
...βαλε λινκ να μαθουμε ολοι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
:roflmao::roflmao:
σορυ αλλα μουρθε στο μυαλο το ευαγγελιο με το Κεφάλαιο 4.4.1

που αναφερεσαι ;
...βαλε λινκ να μαθουμε ολοι
Οχι, ψάξτο.
Λινκ δεν υπάρχει, βιβλίο είναι, όχι ιντερνετ. Το καλό διάβασμα είναι απο βιβλία ;)

Αν είσαι καλό παιδί, ο Αη Βασίλης θα σου δώσει ένα γράφημα, και πολύ είναι :)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ρίχνει ο ένας έναν πατριοτ τρέχει ο άλλος στα βιβλία να δει πως θα αμυνθεί, ρίχνει με τη σειρά του ς400 ψαχνει ο άλλος σε λινκ να αντικρούσει , του ζητά βοήθεια μέρες που είναι αλλά ο άλλος είναι σκληρός δεν θα του συγχωρέσει ποτέ..   :gotcha::lolsign:ειρήνη αδέρφια :tongue:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Για να μην πολυλογούμε, περίπου τόσα είναι τα db που χρειάζονται, και μόνο στο μπάσο για να κατέβει η στάθμη από ακρόαση "δυνατά" σε ακρόαση "χαλαρά" (οχι backround), και να συνεχίσεις να ακούς παρόμοια. Μέσοι όροι, για διαφορετικά μουσικά είδη και διαφορετικά mixes, και διαφορετικά δυναμικά περιεχόμενα. Μέσοι όροι.

Θες και κανα-δυο παραπάνω; γιατί όχι, βάλε.
Λάβε υπόψην σου πως η βασική καμπύλη ακρόασης που χρησιμοποιώ δεν είναι σαν x-curve, ούτε Flat, αλλά έχει ήδη tilt
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ρίχνει ο ένας έναν πατριοτ τρέχει ο άλλος στα βιβλία να δει πως θα αμυνθεί, ρίχνει με τη σειρά του ς400 ψαχνει ο άλλος σε λινκ να αντικρούσει , του ζητά βοήθεια μέρες που είναι αλλά ο άλλος είναι σκληρός δεν θα του συγχωρέσει ποτέ..   :gotcha::lolsign:ειρήνη αδέρφια :tongue:

Χρησιμοποιησα εξαρχης S500 και ο Dimi φωτοβολιδες. :p:D


Περαν της πλακας γνωριζει πολυ καλα ο dimi οτι και 3db διαφορα στην ενταση ειναι ακουστη.
Εννοειτε πως αλλαζει η ακουστοτητα στα 2-3db, ειτε προς τα πανω, ειτε προς τα κατω σε ενταση, απο τα 200hz και κατω και απο τα 6-7khz και πανω.

tilt χρησιμοποιουν ολοι dimi ;)

Οποτε τα +3 η +4 η +5 db στο sub που βαζει δεν κανει κατι....χανει την μιση πληροφορια ως τα 200hz και απο 7khz και πανω dead ....

Δεν ειναι λυση αυτη ...προτιμοτερο ειναι να αλλαζεις καμπυλη και να ακους σωστα...
...εκτος και αν δεν εχει και τετοια δυνατοτητα το dirac...

τωρα ειναι Game Over μ@ρη Georgesod :D

παρτε και τι φτιαχνει ως σημερα ο marantz av 8805...αυριο μαλλον πιο πολλα.

dolby atmos.jpg dts x.jpg auro3d.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Χρησιμοποιησα εξαρχης S500 και ο Dimi φωτοβολιδες. :p:D


Περαν της πλακας γνωριζει πολυ καλα ο dimi οτι και 3db διαφορα στην ενταση ειναι ακουστη.
Εννοειτε πως αλλαζει η ακουστοτητα στα 2-3db, ειτε προς τα πανω, ειτε προς τα κατω σε ενταση, απο τα 200hz και κατω και απο τα 6-7khz και πανω.

tilt χρησιμοποιουν ολοι dimi ;)

Οποτε τα +3 η +4 η +5 db στο sub που βαζει δεν κανει κατι....χανει την μιση πληροφορια ως τα 200hz και απο 7khz και πανω dead ....

Δεν ειναι λυση αυτη ...προτιμοτερο ειναι να αλλαζεις καμπυλη και να ακους σωστα...
...εκτος και αν δεν εχει και τετοια δυνατοτητα το dirac...

τωρα ειναι Game Over μ@ρη Georgesod :D

παρτε και τι φτιαχνει ως σημερα ο marantz av 8805...αυριο μαλλον πιο πολλα.

View attachment 113972 View attachment 113973 View attachment 113974
Αδιάβαστος. Και αυθάδης. Κάτσε διάβαζε Κυριακάκη :gotcha:
Δεν θα δεις ούτε το γράφημα.
:p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top