Marantz PM-25 πρόβλημα

Μηνύματα
8
Reaction score
5
Καλησπέρες στο φορουμ, ο ενισχυτής έχει το εξής πρόβλημα: έχω συνδεδεμένο ένα cd player και παίζει κανονικά χωρίς παρεμβολές και παράσιτα αλλά έχω και ένα πικάπ στο οποίο μου κάνει παράσιτα, αυξομειώσεις και διορθώνεται μόνο όταν κουνήσω με λεπτομέρεια το ποτενσιόμετρο π.χ. από phono σε aux και πάλι phono. Θα χρειάστω preamp ή λύνεται με κάποιο άλλο τρόπο;
Cd Player: Sony CDP-211
Πικαπ: Project Primary E
Ηχεία: Jamo Classic 8
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Όπως αναφέρει και ο Zizik καθάρισε τον επιλογέα (selector) να δεις αν έχεις το ίδιο πρόβλημα, και επί της ευκαιρίας ρίξε και ένα γενικό καθάρισμα.

281521-aaf05878-marantz_pm25_integrated_amp__excellent_condition_serviced_works_like_new_.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όπως αναφέρει και ο Zizik καθάρισε τον επιλογέα (selector) να δεις αν έχεις το ίδιο πρόβλημα, και επί της ευκαιρίας ρίξε και ένα γενικό καθάρισμα.

View attachment 209942
Ο επιλογέας που βρίσκεται εντός του κύκλου απλά μετακινεί, μέσω της μπλε ταινίας, τις επαφές που βρίσκονται στο εξάρτημα επάνω στην πλακέτα. Το τελευταίο είναι που θέλει καθάρισμα.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
5
Επιλογέας, όχι ποτενσιόμετρο. Χρειάζεται καθάρισμα ή αλλαγή.
Αν δεν εχω σπρευ επαφων γινεται με καποιο αλλο καθαριστικο;
Όπως αναφέρει και ο Zizik καθάρισε τον επιλογέα (selector) να δεις αν έχεις το ίδιο πρόβλημα, και επί της ευκαιρίας ρίξε και ένα γενικό καθάρισμα.

View attachment 209942
Εχει καθαριστει ο ενισχυτης πριν ενα μηνα με φυσητηρι και πεπιεσμενο αερα.
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top