Marantz PM-68 απορία...

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Καλησπερα σας και παλι, με καινουριο κουιζ!ο ενισχυτης του τιτλου, οταν παιζει πχ ραδιοφωνο, δουλευει λουλουδι! Εχω την εντυπωση ομως και δεν νομιζω να κανω λαθος, οτι οταν παιζει cd, το ενα απο τα δυο ηχεια, ακουγεται λιγο πιο δυνατα να το πω...;;λιγο πιο καθαρα...;;, δεν κερω πως να το περιγραψω! Οταν παντως καθομαι μεταξυ των δυο ηχειων, ακουω τη μουσικη να ερχεται περισσοτερο απο το ενα ηχειο!! Μονο οταν παιζει cd ομως...!αν αλλαξω τα καλωδια απο πισω, τοτε ακουγεται περισσοτερο το αλλο ηχειο...! Και ρωταω λοιπον για τις γνωμες σας, τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει! Να προσθεσω οτι καποια στιγμη τον ειχα παει σε εναν ηλεκτρονικο και αφου «μετρησε» τις εξοδους, μου ειπε οτι δε βλεπει κατι...! Παρακαλω πολυ λοιπον για τις αποψεις σας!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τρία τα πιθανά προβλήματα.
Το CD Player, το καλώδιο διασύνδεσης ή οι επαφές εισόδου του ενισχυτή.

Άλλαξε αρχικά τα Left και Right στην έξοδο του CD player και δες τι συμβαίνει.
Αν υπάρχει μεταβολή φταίει το player.
Μετά κάνε την ίδια αλλαγή επάνω στον ενισχυτή.
Αν υπάρχει μεταβολή φταίει το καλώδιο.
Όπως το περιγράφεις φταίει ή το CD σου ή το καλώδιο διασύνδεσης.
Για να δεις ότι η είσοδος του ενισχυτή είναι ΟΚ κούμπωσε επάνω στο CD το ραδιόφωνο.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Τρία τα πιθανά προβλήματα.
Το CD Player, το καλώδιο διασύνδεσης ή οι επαφές εισόδου του ενισχυτή.

Άλλαξε αρχικά τα Left και Right στην έξοδο του CD player και δες τι συμβαίνει.
Αν υπάρχει μεταβολή φταίει το player.
Μετά κάνε την ίδια αλλαγή επάνω στον ενισχυτή.
Αν υπάρχει μεταβολή φταίει το καλώδιο.
Όπως το περιγράφεις φταίει ή το CD σου ή το καλώδιο διασύνδεσης.
Για να δεις ότι η είσοδος του ενισχυτή είναι ΟΚ κούμπωσε επάνω στο CD το ραδιόφωνο.
Σε ευχαριστω για την ταχυτατη απαντηση! Δοκιμαζω και ενημερωνω! Βεβαια μη φανταστεις οτι μιλαμε για τρελλα db διαφορα ετσι...;! Αν βαλω τον πατερα μου να ακουσει, θα μου πει οτι παιζει μια χαρα!! Παρολα αυτα, κανω τις δοκιμες και μολις εχω ασφαλες συμπερασμα, ενημερωνω!
 

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Λοιπον, εκανα οτι μου ειπες φιλε μου κι εχω την εντυπωση οτι δεν αλλαξε τιποτα...! Ακομα κι οταν εβαλα τα καλωδια στη θεση του ραδιοφωνου...! Τα ηχεια, 99% για να σε προλαβω, δεν εχουν προβλημα, γιατι εχω δυο ζευγαρια πανω και το κανει κ στα 2...! Αρα...;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τι εννοείς δεν άλλαξε τίποτα? Παίζει κανονικά ή συνεχίζει το πρόβλημα?

Αν έβγαλες τα καλώδια του CD player από τη θέση CD του ενισχυτή και τα έβαλες στη θέση tuner και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα, εξασφάλισες πως δεν φταίει το player και το καλώδιο του.
Συμπέρασμα είναι πως φταίει κάτι στην είσοδο CD του ενισχυτή σου. Φταίει ή βύσμα ή κόλληση ή επαφή.
Κατά συνέπεια, αν βάλεις στην είσοδο CD του ενισχυτή το ραδιόφωνο, θα υπάρχει πάλι το πρόβλημα που ακούς.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Τι εννοείς δεν άλλαξε τίποτα? Παίζει κανονικά ή συνεχίζει το πρόβλημα?

Αν έβγαλες τα καλώδια του CD player από τη θέση CD του ενισχυτή και τα έβαλες στη θέση tuner και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα, εξασφάλισες πως δεν φταίει το player και το καλώδιο του.
Συμπέρασμα είναι πως φταίει κάτι στην είσοδο CD του ενισχυτή σου. Φταίει ή βύσμα ή κόλληση ή επαφή.
Κατά συνέπεια, αν βάλεις στην είσοδο CD του ενισχυτή το ραδιόφωνο, θα υπάρχει πάλι το πρόβλημα που ακούς.
Συγνωμη αν σε μπερδεψα...! Εννοω οτι συνεχιζει το ´´προβλημά´´...! Μαλλον θα κανω και μια αποπειρα να ανοιξω τον ενισχυτη, αλλα δεν πιστευω ετσι απλα με γυμνο ματι να δω καποιο προβλημα!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Είπαμε πως από το ραδιόφωνο ακούς κανονικά.
Αν βάλεις το ραδιόφωνο στην είσοδο CD του ενισχυτή σου τι συμβαίνει?
Αν παίζει κανονικά εξασφαλίζεις τον ενισχυτή στην είσοδο CD, καλώδιο ηχείων και ηχεία.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Είπαμε πως από το ραδιόφωνο ακούς κανονικά.
Αν βάλεις το ραδιόφωνο στην είσοδο CD του ενισχυτή σου τι συμβαίνει?
Αν παίζει κανονικά εξασφαλίζεις τον ενισχυτή στην είσοδο CD, καλώδιο ηχείων και ηχεία.
Μονο αυτο δεν εκανα...! Τσεκαρω παλι!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top