Marantz PM-KI Ruby

I

iason

Guest
Καλησπερίζω το Ευγενές Φόρουμ,
Την κυριακή βρέθηκα στην παρουσίαση ενός καινούργιου Ενισχυτή και CD player από την Marantz απο την σειρά Ruby.
To CD επαιξε ρόλο Dac μόνο ,πηγή ενα laptop.
Ηχεία τα Q acoustics 500.
Tην παρουσίαση εκανε ο ιδιος ο Ken ishiwata , Αρχισχεδιαστής της Marantz.
Θα μεταφέρω την προσωπική μου αποψη ( εξάλου ολοι μας εχουμε από μια) εντύπωση .
Ο ενισχυτής για τα 100 watt στα 8 και 200 watt στα 4 ωμ, ηταν απλά εντυπωσιακός ,ταχυς ,γεμιζε ενα αρκετά μεγάλο χωρο χωρίς να ζορίζεται ,με ενα πολυ καλό ανοιγμα σκηνής.
Το εντυπωσιακότερο ομως για μένα ηταν το ηχείο της Q acoustics. Επειδή γνωρίζω το χωρο και εχω ακούσει και αλλα πολύ ακρiβότερα ηχεία και συστήματα αυτό το ηχείο μου εκανε τρομερή εντύπωση ,αριστό χαμηλό ,νευρικό ,καθαρό με γεμισμα ολου του χωρου !!!!!
Ενα ηχείο με 2 woofer 6.5 inc, και ενα tweeter !!
Αυτά από μενα σας ευχομαι καλό βράδυ, εαν σας τυχει η ευκαιρεία καντε μια ακρόαση.
Οι φωτογραφίες που θα ανεβάσω ειναι πολυ μετριες .Δυστυχώς.
[DOUBLEPOST=1537304988][/DOUBLEPOST]
20180915_101952.jpg
20180915_112445.jpg

[DOUBLEPOST=1537305039][/DOUBLEPOST]
20180915_102120.jpg

[DOUBLEPOST=1537305076][/DOUBLEPOST]
20180915_112408.jpg

[DOUBLEPOST=1537305128][/DOUBLEPOST]
20180915_112324.jpg
 



Μηνύματα
13.643
Reaction score
6.609
Με το ίδιο ηχείο παίζει παντού;
Το ιδιο στυλ σακκακι φοραει παντα,απλα αλλαζει χρωματα? Κατι σαν την Μερκελ δηλαδη.....

To CD επαιξε ρόλο Dac μόνο ,πηγή ενα laptop.
αυτο το πραγμα να βαζουν και cd-tray σε ενα dac ουσιαστικα,δεν μπορω να το καταλαβω.Αφου δεν θα το δουλεψει σχεδον ποτε ετσι, γιατι ανεβαζουν το κοστος της συσκευης?
 

I

iason

Guest
Το ιδιο στυλ σακκακι φοραει παντα,απλα αλλαζει χρωματα? Κατι σαν την Μερκελ δηλαδη.....



αυτο το πραγμα να βαζουν και cd-tray σε ενα dac ουσιαστικα,δεν μπορω να το καταλαβω.Αφου δεν θα το δουλεψει σχεδον ποτε ετσι, γιατι ανεβαζουν το κοστος της συσκευης?
Σακάκι αλλάζει, παπούτσια έχει τα ίδια.!!!!
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Καλησπερίζω το Ευγενές Φόρουμ,
Την κυριακή βρέθηκα στην παρουσίαση ενός καινούργιου Ενισχυτή και CD player από την Marantz απο την σειρά Ruby.
Που έγινε η παρουσίαση? Στο Άμστερνταμ ο χώρος είναι τουλάχιστον εντυπωσιακός, υπάρχει παρουσίαση του χώρου στο βίντεο πριν τη παρουσίαση των Marantz. Υποθέτω ότι αν ήθελαν να κάνουν κάτι αντίστοιχο εδώ θα το έκαναν στο μέγαρο μουσικής.

Απ' ότι καταλαβαίνω τα ηχεία τα έχει διαλέξει η εταιρεία και όχι οι αντιπρόσωποι στις χώρες που γίνονται οι παρουσιάσεις, είναι παντού το ίδιο.
 

I

iason

Guest
Που έγινε η παρουσίαση? Στο Άμστερνταμ ο χώρος είναι τουλάχιστον εντυπωσιακός, υπάρχει παρουσίαση του χώρου στο βίντεο πριν τη παρουσίαση των Marantz. Υποθέτω ότι αν ήθελαν να κάνουν κάτι αντίστοιχο εδώ θα το έκαναν στο μέγαρο μουσικής.

Απ' ότι καταλαβαίνω τα ηχεία τα έχει διαλέξει η εταιρεία και όχι οι αντιπρόσωποι στις χώρες που γίνονται οι παρουσιάσεις, είναι παντού το ίδιο.
Εκεί που ήμουν εγώ είναι νότια Ολλανδία συγκεκριμένα δήμος Venlo , στο stassen hi Fi. Ο χώρος Επίσης τεράστιος για αυτά τα μηχανήματα γύρω στα 70 με 80 τετραγωνικά κατα τη γνώμη μου. Ο ishiwata είπε ότι είναι το αγαπημένο του ηχείο σε αυτή την κατηγορία τιμής.
 


I

iason

Guest
Τα ηχεια επαιξαν στημενα υπο τη γωνια που βλεπουμε στη φωτογραφια;
Ναι.Και σε ερώτηση απο μενα γιατί εχει τόσο υπερβολικό toe in απάντησε οτι επειδή ο χώρος είναι μεγάλος φέρνοντας τα ηχεία σε αυτή τη θέση μεγαλώνει το sweet spot ώστε να μπορούν να ακούνε όλοι όπου και εάν κάθονται. Εγω Προσωπικά δεν γνωρίζω εαν ισχύει και απλά συμφώνησα.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ναι.Και σε ερώτηση απο μενα γιατί εχει τόσο υπερβολικό toe in απάντησε οτι επειδή ο χώρος είναι μεγάλος φέρνοντας τα ηχεία σε αυτή τη θέση μεγαλώνει το sweet spot ώστε να μπορούν να ακούνε όλοι όπου και εάν κάθονται. Εγω Προσωπικά δεν γνωρίζω εαν ισχύει και απλά συμφώνησα.
Είχε εικόνα έτσι;

Ο ενισχυτής είναι ψηφιακός;
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.727
Μια ματιά στα ενδότερα καθώς και στην κατανάλωση του ενισχυτή, είναι απολύτως διαφωτιστική για την τάξη λειτουργείας του.

 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
"Είμαι 40 χρόνια στο κουρμπέτι αλλά μου φαίνονται σα 15".
Μήπως έχει πάθει και καμία άνοια βασικα; Τι στήσιμο ηχείων είναι αυτο; Βασικά τι επιλογή χωρών.
 

I

iason

Guest
Μια ματιά στα ενδότερα καθώς και στην κατανάλωση του ενισχυτή, είναι απολύτως διαφωτιστική για την τάξη λειτουργείας του.

Διαφωτιστική για αυτόν που ξέρει !! Εγώ για παράδειγμα που δεν γνωρ'ιζω (και πιστεψέ με δεν ειμαι ο μονος) βλεπω ενα μικρό μετασχηματιστή 3 ψυχτρες σχετικά μικρές και 2 χουφτες πυκνωτές...........
 

I

iason

Guest
"Είμαι 40 χρόνια στο κουρμπέτι αλλά μου φαίνονται σα 15".
Μήπως έχει πάθει και καμία άνοια βασικα; Τι στήσιμο ηχείων είναι αυτο; Βασικά τι επιλογή χωρών.
Αγαπητέ ο ανθρωπος ειναι 71 ετων πολύ πιθαν'ον να εχει ανοια ,για να φανταστείς η συχωρεμένη η μάνα μου στα 70 της ελεγε οτι είμαστε αδερφια.Παρόλα αυτά το συστημα επαιζε .
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.107
Reaction score
20.591
Διαφωτιστική για αυτόν που ξέρει !! Εγώ για παράδειγμα που δεν γνωρ'ιζω (και πιστεψέ με δεν ειμαι ο μονος) βλεπω ενα μικρό μετασχηματιστή 3 ψυχτρες σχετικά μικρές και 2 χουφτες πυκνωτές...........
PM-KI RUBYC.jpg


Ο μτς τροφοδοτεί μόνον το κύκλωμα του προ. Τα τελικά στάδια είναι class D με switching τροφοδοτικό και ισχύ 200W στα 4Ω (100 στα 8). Και DF 500, άρα με ικανότατη ανάδραση. Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι ο ενισχυτής γ@μάει.
 

I

iason

Guest
View attachment 105831

Ο μτς τροφοδοτεί μόνον το κύκλωμα του προ. Τα τελικά στάδια είναι class D με switching τροφοδοτικό και ισχύ 200W στα 4Ω (100 στα 8). Και DF 500, άρα με ικανότατη ανάδραση. Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι ο ενισχυτής γ@μάει.
Ευχαριστώ πολύ. :thumbsup:
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
... Τα τελικά στάδια είναι class D...
Αυτά κάνει η Marantz και θα χάσει τη πελατεία της...

Κάποτε είχαμε την αγιοποίηση της τάξης Α, τώρα μπροστά στο νέο (τάξη Δ) πολλοί μάχονται για τη ανωτερότητα της ΑΒ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.107
Reaction score
20.591
Και η τάξη D, τάξη Α είναι, αλλά με διαφορετική διαμόρφωση του σήματος. Για τους οπαδούς της ΑΒ είμαι αναρμόδιος, καθ' όσον δεν είμαι ψυχίατρος.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.993
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top