Marantz PM350. Αξίζει τίποτα;

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Πριν καμία 25ρια χρόνια ο πατέρας μου είχε αγοράσει ένα σύστημα, μεταξύ των άλλων είχει τον ενισχυτή Marantz PM350.
Πληροφορίες δεν βρήκα πουθενά, παρά μόνο μερικές φωτό:


(Εδώ έχει φωτογραφίες από το εσωτερικό, αλλά θέλει συνδρομή για πιο μεγάλο μέγεθος)
Αξίζει τίποτα; Να του βάλω δύο ηχεία για να έχω μουσική και σε άλλο δωμάτιο; Ή να δώσω κανένα 100ρικο να πάρω κανέναν άλλο μεταχειρισμένο;
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Βρήκα και αυτά:
Marantz PM-350
Uteffekt per kanal Samtliga effektangivelser vid 1 kHz

4 ohm DIN .......................51 w

4 ohm RMS.......................48 W

8 ohm DIN...........................40 W

8 ohm RMS.........................38 W

THD vid 8 ohm RMS............0,05 %

IM.........................................O04 %

Dämpfaktor 8 ohm (1 kHz)...........60.

MM-pick-up ingång ................Frekvensområde ± 1 dB.......Störavstånd 77 dB....Impedans 47 kohm........Dynamik 100 dB

AUX ingång ................Frekvensområde 10-60000 Hz.......Störavstånd 96 dB..........Impedans 25 kohm........Känslighet 150 mV

Utgångar nivå....................... Bandspelarutgång 415 mV

Utgångar impedans....................... Bandspelarutgång 220 mV

Mått BxHxD..................................41,6 x 7,3 x 30,2 cm

Vikt......................6,5 kg
 

Μηνύματα
211
Reaction score
1
Φοβερό μηχανάκι για την εποχή του.

Εγώ έχω τον PM 450 αγορασμένο πριν 20 χρόνια και τον απολαμβάνω ακόμα. Οδηγεί ένα ζεύγος EPOS Els3.

Ένα ελαφρύ service για καθαρισμό των ποντενσιομετρων και πιθανή αλλαγή κανενός ταλαιπωρημένου πυκνωτή και καλά ακούσματα.

Δεν φτιάχνουν τέτοια μηχανήματα τώρα.

Πάντως αν παίζει και σκέφτεσαι να τον πουλήσεις στείλε μου ένα PM.



Bart
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Αν λειτουργεί χωρίς προβλήματα, κράτησέ τον. Αλλιώς, αν φέρει συναισθηματικό φορτίο, κάντου μια επισκευή. Διαφορετικά, εγώ προσωπικά θα τον πετούσα.
 

Μηνύματα
350
Reaction score
0
100αρικο για κομματι 20ετιας και βαλε.
αν δωσεις σε καποιον 20 eur για να στον παρει τυχερος θα εισαι.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Συναισθηματικό φορτίο φέρει, και γι' αυτό και υπάρχει ακόμα...
Το τελευταίο που θα σκεφτόμουν θα ήταν να τον πουλήσω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Αντικατέστησε του πυκνωτές τροφοδοσίας με δύο καινούργιους με χωρητικότητα 10000 μF.
Κατάργησε τον επιλογέα των ηχείων και κόλλησε απευθείας το καλώδιο σε μπόρνες ηχείων που σφίγγουν.
Κάνε ένα καλό καθάρισμα στα ποτενσιόμετρα και στους επιλογής πηγής...
Κόστος κάτω από 25 ευρώ.
Μετά έλα να μας πεις πως παίζει.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Αντικατέστησε του πυκνωτές τροφοδοσίας με δύο καινούργιους με χωρητικότητα 10000 μF.
Κατάργησε τον επιλογέα των ηχείων και κόλλησε απευθείας το καλώδιο σε μπόρνες ηχείων που σφίγγουν.
Κάνε ένα καλό καθάρισμα στα ποτενσιόμετρα και στους επιλογής πηγής...
Κόστος κάτω από 25 ευρώ.
Μετά έλα να μας πεις πως παίζει.
[/QU
Αντικατέστησε του πυκνωτές τροφοδοσίας με δύο καινούργιους με χωρητικότητα 10000 μF.
Κατάργησε τον επιλογέα των ηχείων και κόλλησε απευθείας το καλώδιο σε μπόρνες ηχείων που σφίγγουν.
Κάνε ένα καλό καθάρισμα στα ποτενσιόμετρα και στους επιλογής πηγής...
Κόστος κάτω από 25 ευρώ.
Μετά έλα να μας πεις πως παίζει.
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή , έχω και εγώ ένα ίδιο μηχάνημα του έκανα καθαρισμό και αντικατάσταση πυκνωτών με μεγαλύτερους και καλύτερης ποιότητας και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά το ακόμα καλύτερο είναι αυτό που πρότεινες με την κατάργηση του επιλογέα ηχείων όπου γεφύρωσε κατευθείαν τους δύο πόλους + από την έξοδο του ενισχυμένου σήματος προς την κλέμα των ηχείων με 2,5mm . Αισθητή η διαφορά στο soundstage ,καθάρισαν οι μεσαίες και υψηλές συχνότητες και απόκτησαν υπόσταση όλες οι λεπτομέρειες. Απορίας άξιον γιατί επέλεξαν να κάνουνε βόλτα το ενισχυμένο σήμα και μάλιστα με καλώδια 0,25mm. Και πάλι σε ευχαριστώ μένει μόνο να αλλάξω τις επαφές σύνδεσης πού έχει με σφικτήρες.
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
 

K

kimon

Guest
Ο ενισχυτής συμμετείχε σε συγκριτική δοκιμή του "Ήχου" στο τεύχος 102 (Σεπ. 1981)μαζί με άλλους 16 ενισχυτές. Ετυμηγορία; "Μια μέση μονάδα στην κατηγορία, με κάπως περιορισμένα αποθέματα ισχύος". (2χ37 και 2χ44 στα 8 και 4 ωμ)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top