Marantz sr5012 vs nr1608 ως pro av

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Καλημερα , βρισκομαι σε ενα διλλημα μεταξυ αυτων των δυο .
Αυτη τη στιγμη εχω ενα συστημα 4.1 , 2 ενεργα μπροστα 2 πλαινα jbl control one ,
Και ενα σαμπ .
Μεγαλυτερη εμφαση δινω στο καλυτερο προενισχυτη για τα δυο ενεργα γιατι σπανια δουλευει το πολυκαναλο.
Ποιο κατα τη γνωμη σας θα πρεπει να διαλεξω ?
Και. μια αλλη ερωτηση ! Τα ενσωματωμενα ντακ ειναι καθολου αξιολογα η για πεταμα τελειως ?
Τα ακουσματα σε αυτον το χωρο ειναι easy listen . Χαμηλες εντασεις
Η αποψη σας θα μου ειναι πολυτιμη
Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ένα teac ud 503 μτχ...
Και κράτα τον avr που έχεις.
Μα καμία σχέση.
[DOUBLEPOST=1533681610][/DOUBLEPOST]Παρακαλώ να κλείσει το θέμα.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Ένα teac ud 503 μτχ...
Και κράτα τον avr που έχεις.
Μα καμία σχέση.
[DOUBLEPOST=1533681610][/DOUBLEPOST]Παρακαλώ να κλείσει το θέμα.
panoramius δεν εχω καποιο avr και θα ηθελα να βαλω .
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Μεταξύ των δύο η προφανής απάντηση είναι το "μεγαλύτερο" μοντέλο.
Τώρα αν τα ενεργά είναι τύπου focal sm9
(Ακόμα και alpha δλδ) και προσβλέπεις σε πλήρη αξιοποίηση τους, θα σε δυσαρεστησω.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Μπέρδεμα, μπροστά ενεργά και στο πλάι παθητικά. Με έναν av ενισχυτή θα πάνε στράφι τα 2 κανάλια του ενσωματωμένου ενισχυτή και θα πρέπει να δώσεις περισσότερη προσοχή στις ρυθμίσεις γιατί δεν θα οδηγούνται όλα τα ηχεία από τον ίδιο ενισχυτή.. Τα ενσωματωμένα dac που έχουν οι περισσότεροι av ολοκληρωμένοι συνήθως δεν είναι της προκοπής, 3 συσκευές σε 1 (προ, τε & dac), τι περιμένεις; Οπότε, άποψη μου είναι να βγάλεις τα παθητικά από το σύστημα (επειδή είναι μικρά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αλλού ή να τα πουλήσεις) και να αγοράσεις 2 ενεργά ίδιας μάρκας με τα μπροστινά αλλά μικρότερο μοντέλο. Αν υπάρχουν στην ίδια σειρά θα ήταν τέλειο και με προοπτική να αγοραστεί και το αντίστοιχο κεντρικό στο μέλλον. Έτσι πολύ απλά θα χρειαστείς έναν pre av με dac. Χωρίς ενισχυτές μέσα! Αυτές οι συσκευές έχουν καλύτερο ήχο από τους ολοκληρωμένους συνήθως και θα σε ικανοποιήσει περισσότερο και στην δικάναλη ακρόαση. Καλό ξεμπέρδεμα και καλές ακροάσεις/θεάσεις.
 


Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Τωρα εχω το yamaha wxc50 και συνδεμενα μονο με τα ενεργα και το σαμπ .
Απλα επειδη ειναι στημενα τα πλαινα ηχεια σκεφτομουν τη χρηση πολυκαναλου
Βεβαια φοβαμαι οτι για μουσικη θα πεσει η αποδοση .
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Τωρα εχω το yamaha wxc50 και συνδεμενα μονο με τα ενεργα και το σαμπ .
Απλα επειδη ειναι στημενα τα πλαινα ηχεια σκεφτομουν τη χρηση πολυκαναλου
Βεβαια φοβαμαι οτι για μουσικη θα πεσει η αποδοση .
Αν δεν χρειάζεσαι πολυκαναλο για ταινίες ή για πολυκαναλη μουσική τοτε δεν χρειάζεσαι AVR, εκτός και αν σε ενδιαφέρει η ισοσταθμιση που προσφέρουν.
Εγώ μια χαρά τα βρίσκω τα dac των AVR που κατά καιρούς ειχα και έχω.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Πηγή τι έχεις; για δκάναλο.. (όλο και περιπλέκονται τα πράγματα.. :help:)
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
..... ναι σωστα σας μπερδεψα , εχω ενα συστημα ηχειων 4.1 και παιζω με το προ- ντακ yamaha wxc50 μονο στα ενεργα τα μπροστινα . Αλλα σκεφτομαι το πολυκαναλο αρκει να μην απογοητευτω στη μουσικη. Γιαυτο ψαχνω το καλυτερο απι τους δυο ως προενισχυτες
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Καλά τα έγραψα λοιπόν, pre dac για το δικάναλο. Πηγή δεν έγραψες. Στήσε αλλού το πολυκάναλο με 5 ίδια σαν τα πλαινά (ή 4 συν κεντρικό), έχεις ήδη 2, και το sub. Αγόρασε έναν μεσαίο av και θα είσαι κομπλέ. Ή στήνεις αυστηρά δικάναλο σύστημα ή πολυκάναλο. Στη 2η περίπτωση στο stereo δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις ειδικά σε αυτήν την κατηγορία τιμών/
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Θα το αφησω ως εχει λοιπον μεχρι να το παρει χαμπαρι η γυναικα οτι αυτο που πηρα δεν παιζει πολυκαναλο .και να με γλεντισει αναλογως!
Σας ευχαριστω .
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top