Marantz vs denon

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.810
Καλα ρε μη βαρατε. :idk: Ειπα ποτε οτι βασει αυτης της ατυπης κοντρας το συμπερασμα θα ειναι αντικειμενικο; Μια απλη τοποθετηση εκανα, ακομα κι ετσι σ ενα ποσοστο εστω και μικρο ολο και κατι θα ισχυει ως προς την ηχητικη ταυτοτητα.
Αμεσως να με σταυρωσετε τι ειστε σεις ρε; :p
 


Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απολύτως συγκρίσιμα μοντέλα του 2022 με ίδια κανάλια και κοντινή ισχύ ανά κανάλι.
Στα σημεία σε χαρακτηριστικά κερδίζει ο ντενον.
 
Last edited by a moderator:




Μηνύματα
158
Reaction score
137
O Denon AVC-X4800H συγκρίνεται με τον Marantz Cinema 50 μονο στο θεμα της τιμης.
Κανονικα το αντιστοιχο μoντελο της Marantz με τον X4800H ειναι το Cinema 40.
Συμφωνώ ότι συνυπάρχουν στην ίδια τιμή. Με τα όσα έχω διαβάσει τείνω να καταλήξω στο ότι στην ίδια τιμή, υπερτερεί ο Denon στην ποσότητα των χαρακτηριστικών και υπερτερεί ο Marantz στην ποιότητα των χαρακτηριστικών.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
οι denon κλασικα στην θεωρία τσεκαρουν τα περισσότερα κουτακια του υποψηφιου αγοραστή στην καλυτερη τιμή ( μιλαω για τιμες εκτος ελλαδας). Ομως με τα τρoφοδοτικα τους και τι πραγμaτικα δινουν από τις εξόδους τους και πόσο αντέχουν σε εντάσεις πολλα ακουγονται...
 


Μηνύματα
7.208
Reaction score
1.199
Εφόσον ο ενισχυτής έχει εξόδους προενίσχυσης όμως, τουλάχιστον εξασφαλίζεται ότι αν κριθεί ανεπαρκής υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης σε ότι αφορά την οδήγηση.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Οι Denon είναι πιο ολοκληρωμένα μηχανήματα . Παίζουν πιο σωστά . Βγάζουν περισσότερα watts .
Τα marantz θεωρητικά έχουν πιό χεστό ήχο , στην πράξη μεγαλύτερες παραμορφώσεις λόγω των αμφιβόλου ποιότητας hdam κυκλώματα στην οδήγηση των τελικών σταδίων.
Σίγουρα δεν παίζουν καλύτερα τα marantz από τα denon .
Ανάλογα βέβαια και τι ζητάει ο καθένας.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγω πάλι βρίσκω τον ήχο όπως είπες πιο ζεστό, πιο μελωδικο σε σχέση με τους denon. Βέβαια όπως λες και εσύ είναι θέμα προσωπικού γούστου και όχι ποιότητας υλοποίησης.
 




Μηνύματα
158
Reaction score
137
Πάντως συγκριτικό μεταξύ αντίστοιχων μοντέλων που να λέει ότι μουσικά είναι καλύτερος ο denon δεν έχω βρει.
:sneaky:
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Η δική μου η αίσθηση, εκεί που κατάλαβα μεγαλύτερη διαφορά ήταν στο πολυκάναλο (έχω 5,1 σύστημα με monitor audio RX6 μπροστά και τα αντίστοιχα δίπολα πίσω σε συνδυασμό με psa 15 sub και κράουν 2502 για τα μπροστά κανάλια).Με τον πολύ νεότερο marantz κατάλαβα ότι βλέπω ταινία σε 5.1 μου έδωσε μια εικόνα surround καμία σχέση με τον denon,μεγάλη διαφορά επίσης στην μουσική από την μετατροπή στέρεο σε πολυκάναλο. Υποθέτω την διαφορά την έκανε το software του Οδυσσέα, αν και από ότι ακούω εδώ είναι πολύ κατώτερο από DIRAC & ARC,πού ελπίζω σύντομα να αποκτήσω ένα εξ αυτών.
Τελικά κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι το software ακόμα και σε ένα πολύ βασικό και αφρόντιστο σύστημα σαν το δικό μου
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top