Martin Logan Esl 9, Esl 11a

I

iason

Guest
Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ, σε χαλαρή Αναζήτηση Ηχειου είχα την ευκαιρία σημερα και άκουσα για πρώτη φορά Martin Logan ηλεκτροστατικα ηχεία . Δύο μοντέλα το Esl 9 που είναι φουλ παθητικό, και το Esl 11a ,το οποίο είναι με κλας d ενισχυτή για τα γουφερ κάτι σαν ημιενεργο Δηλαδή. Και τα δύο έπαιζαν υπέροχα δεν έχω ξανακουσε τέτοιο ήχο.... ξεκούραστα χωρίς συμπίεση γεματ η σκηνή και τα ηχεία όντως να εξαφανίζονται από το χώρο. Ηχος που δεν τον ξεχνάς εύκολα ,γύρισα στο σπιτ ι και δεν μπορώ να ακούσω μουσική !!!!!! Από τα δικά μου ποια .
classic-esl-9-5a297219e668b.jpeg.jpg
 


P

panag 505

Guest
Υπό προϋποθέσεις, πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος εκ των προτέρων, με τι θα τα οδηγήσεις δηλ. (ενισχυτικά) και δεύτερον εάν έχεις τον κατάλληλο χώρο.
 


P

panag 505

Guest
Σε γρήγορη ματιά διάβασα ορθώς, αναφορές για το σετάρισμα στον χώρο. Εγώ γράφω για τους δικούς (μας) χώρους. Είναι αρκετά μεγάλα για να βολέψουν στις δικές μας συνήθειες. Εάν έχεις μεγάλο χώρο ακόμα καλύτερα. Έχω μεγάλα ηλεκτροστατικά, ο όγκος προβληματίζει, η μουσική τους φυσικά όχι.


Έχω τα Quad.
 

I

iason

Guest
Τα είχα ακούσει και είχα εντυπωσιαστεί και εγώ αρκετά.
Θέλει λίγο ψάξιμο παρά πάνω ( από αλλά Ηχεια ) για να διαπιστώσεις αν μπορείς και τελικά αν είναι αυτό που θες ....η αγορά τους.


https://www.martinlogan.com/en/truth-in-sound
Ξέρεις αγαπητέ jiovani οτι είμαι επιφυλακτικός γιατι ως συνήθως οτι με ενθουσιάζει αμέσως το βαριέμαι και γρήγορα .
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Ομοιοπαθής , πριν από αρκετά χρόνια , σε σπίτι (μεγάλο) φίλου , ο πατέρας του είχε Μagnepan οδηγούμενα από τα χαρηκτηριστικά monoblock b-10 της Luxman, pre Teac συν cd vrds. 'Oτι πιο φυσικό έχω ακούσει σε ηχητική αναπαραγωγή , όπου και να καθόσουν ο ήχος ερχόταν ομοιόμορφα από παντού. Απαιτούν πολύ ελεύθερο χώρο και πολύ δυνατή και ποιοτική ενίσχυση.
 

D

Deleted member 8307

Guest
... διάβασε εδώ το νήμα του Βασίλη για ένα παλαιότερο και κορυφαίο μοντέλο τους. Περιγράφει τα κατά και υπέρ τους ...
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Μαζι σου ο ηχος τους ειναι το κατι αλλο.Ειμαι τυχερος γιατι εχουν φιλοι μου και ακουω αρκετα συχνα τρια διαφορετικα setup και απο τις δυο εταιριες. Τα magnepan δεν εχουν το θεμα με το crosspoint που εχουν καποια απο τα μικρα martin logan,αλλα δεν εχουν και πολυ χαμηλες συχνοτητες. Ειναι κουραστικο οταν ακους ηλεκτρικο μπασσο οταν συμβαινει αυτο γιατι δεν ακολουθει σωστα το sub την μεμβρανη. Στην μεγαλη σειρα της το esl13a δεν εχει τετοια θεματα,και ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει τα τελευταια χρονια. Αν ολα πανε καλα κατι απο τα δυο θα μπει στο σαλονι μου και ασ εχει καποια θεματα.Εχουν αναγκη απο καλα συνοδα γιατι ειναι πολυ αποκαλυπτικα.
 


D

Dimkal

Guest
Δυστυχώς φίλε αν μιλαμε για ηχεια με ηλεκτροστατική μεμβράνη και το γουφερακι κατω, οι εντυπωσεις μου ηταν "κακιστες"
Τι εννοω...
Είναι τόσο αναλυτικό που προβαλει το παραμικρο ελλατωμα της αλυσιδας απο πισω του.
Δηλαδη αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχεις συνειδητα αγορασει ενισχυτικα και πηγες που ταιριαζουν απολυτα του γουστα σου.
Εγω τα ακουω σε εναν καλο φιλο ο οποιος οποιος ειναι εξαιρετικος diy, με ενισχυτικα και dac ιδιοκατασκευων του.
Αν και διαθετω ηχεια αναφοράς, τα dynaudio contour 60 με καλα καλα ενιαχυτικα, ενα εξαιρετικο ηχειο οπως τα Logan, ειναι οπως ενα καλο κρασι.
Βαριεμαι να πινω μονο καμπερνε και θελω να πινω και ενα εξαιρετικο μερλώ.
Παρε τα με κλειστα ματια και επιδεχονται βελτιωσεων στο crossover τους
 

I

iason

Guest
Δυστυχώς φίλε αν μιλαμε για ηχεια με ηλεκτροστατική μεμβράνη και το γουφερακι κατω, οι εντυπωσεις μου ηταν "κακιστες"
Τι εννοω...
Είναι τόσο αναλυτικό που προβαλει το παραμικρο ελλατωμα της αλυσιδας απο πισω του.
Δηλαδη αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχεις συνειδητα αγορασει ενισχυτικα και πηγες που ταιριαζουν απολυτα του γουστα σου.
Εγω τα ακουω σε εναν καλο φιλο ο οποιος οποιος ειναι εξαιρετικος diy, με ενισχυτικα και dac ιδιοκατασκευων του.
Αν και διαθετω ηχεια αναφοράς, τα dynaudio contour 60 με καλα καλα ενιαχυτικα, ενα εξαιρετικο ηχειο οπως τα Logan, ειναι οπως ενα καλο κρασι.
Βαριεμαι να πινω μονο καμπερνε και θελω να πινω και ενα εξαιρετικο μερλώ.
Παρε τα με κλειστα ματια και επιδεχονται βελτιωσεων στο crossover τους
Ευχαριστώ για την βοήθεια σου και μιας και αναφέρεις ότι είσαι κάτοχος ενός Ηχειου που μου ενδιαφέρει πες μου σε παρακαλώ δύο λόγια για το πώς ακούγεται στα αυτιά σου και με τι ενισχυτικά το οδηγείς.
 

D

Dimkal

Guest
Βεβαιως Ιασονα, ενας Parasound HCA 3500 στον οποιο εχουν γινει αλλαγες πλεον σε ολους τους ηλεκτρολυτικους λογω ηλικιας.
Προενισχυτη δεν πολυχρησιμοποιω γιατι ακουω μονο ψηφιακα απο ενα dac δικο μου με Sabre Ess 9038pro .
Εχω εναν Advanced acoustic, oxi τιποτα σοβαρο, αν και.τον.εχω χειρουργήσει και μετσμορφωσει με τις πολυτιμες οδηγιες εδω του Πέτρου.
Θα τον στειλω στειλω στο δωμστιο να κανει παρεα με εναν ροτελακο τελικο σε κατι μικρα tannoy.
Δεν γνωριζω τι χρηματα διαθετεις τα Dynaudio τα εφερα μονος απο Δανια και με ικανοποιουν υπερθετικα.
Παντρευτηκα εναν Χ ηχο, μου αρεσει το σεταπ μου.και τσιλιμπουρδιζω σε φιλους για να ακουσω κατι.διαφορετικο.
Αυτη.ειναι.η φιλοσοφια μου απο το να πεταω συνεχεια λεφτα.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Δυστυχώς φίλε αν μιλαμε για ηχεια με ηλεκτροστατική μεμβράνη και το γουφερακι κατω, οι εντυπωσεις μου ηταν "κακιστες"
Τι εννοω...
Είναι τόσο αναλυτικό που προβαλει το παραμικρο ελλατωμα της αλυσιδας απο πισω του.
Δηλαδη αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχεις συνειδητα αγορασει ενισχυτικα και πηγες που ταιριαζουν απολυτα του γουστα σου.
Εγω τα ακουω σε εναν καλο φιλο ο οποιος οποιος ειναι εξαιρετικος diy, με ενισχυτικα και dac ιδιοκατασκευων του.
Αν και διαθετω ηχεια αναφοράς, τα dynaudio contour 60 με καλα καλα ενιαχυτικα, ενα εξαιρετικο ηχειο οπως τα Logan, ειναι οπως ενα καλο κρασι.
Βαριεμαι να πινω μονο καμπερνε και θελω να πινω και ενα εξαιρετικο μερλώ.
Παρε τα με κλειστα ματια και επιδεχονται βελτιωσεων στο crossover τους
Ποια μοντελα εχεις ακουσει και ειχαν αυτα τα θεματα που αναφερεις;
 

D

Dimkal

Guest
Δεν ειπα ειπα οτι είχαν θεμα, ειπα οτι.ειναι ενα πολυ αναλυτικο ηχειο που προβάλει οτι καλο ή οχι καλο έχει απο πισω του.
Vista 2010,
Ολα ειναι θεμα τιμης .
Στα 12000 ευρω δεν θα αγοραζα μαρτιν λογκαν θα προτιμουσα ta Magico.
Με 3500 βρισκεις στη Γερμανια Martin Logan Vista 2010-12 model.
Εξαιρετική τιμη.
Αν όμως καποιος θελει αβυσσαλεο χαμηλο θελει σιγουρα ενα ηλεκτροδυναμικο ηχειο με αλλα woofer
 

Μηνύματα
4
Reaction score
8
Χαιρετώ το forum είμαι καινούργιο μέλος και κάτοχος martin logan prodigy με τα οποία ζω 16 χρόνια και είναι εξαιρετικά αρκεί να σεταριστούν σωστά και σε χώρο ανω των 35τμ. Επίσης όλα τα ηλεκτροστατικά ηχεία που ακουσα είναι εξαιρετικά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top