Matching B&W - Roksan

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Καλημέρα σε όλους!

Υπάρχει κάποιος στο site που να έχει δοκιμάσει Roksan Kandy k3 με ηχεία B&W;

Εχω απο παλιά ενα ζευγάρι B&W Dm603 s3 και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος απο τον ήχο τους. Θα ήθελα να τα ματσαρω με έναν μεγαλύτερο και ποιοτικότερο ενισχυτή (πολυ καιρό τα οδηγούσα με έναν AV).
Επειδή μένω στη Θράκη δεν έχω τη δυνατότητα λογω απόστασης για άμεση ακρόαση (προκειμένω να δώ αν ματσάρουν σωστα). Αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει, παρακαλώ να μου πει εντυπωσεις..

ευχαριστώ
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Θα ήθελα να τα ματσαρω με έναν μεγαλύτερο και ποιοτικότερο ενισχυτή (πολυ καιρό τα οδηγούσα με έναν AV).
Πριν μπεις σε έξοδα ας δούμε τα εξής:
  1. Ποιά ειναι η απόσταση ακρόασης; Η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους;
  2. Στον AV εχεις συνδέσει σαμπ; Αν ναι, που εχεις το κρος;
  3. Ποιος AV είναι;
(Ξέρω, το χάλασα και αυτο το θρεντ...)
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Ειχα roksan. Ειναι μαλακοι ενισχυτες (να τους πω βελουδινους για να βγαλουν καποιοι κάποιοι φλυκταινες) οποτε ηχητικα φανταζουν καλο ματς με τα b&w που εχουν επιθετικα πριμα. Αλλα ενω ειναι οκ απο πλευρας οδηγησης οι roksan, τα b&w θελουν ιδιαιτερο tendering για να μην ανακατωσουν τις μπασογραμμες και εκει δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι θα κατσουν σωστα. Και αυτο γιατι η αντισταση παραδοσιακα στα μπασα των b&w κατεβαινει στα 3Ω


Σιγουρα παντως, σε σχεση με τον av θα δεις βελτιωση και στην οδηγηση και στις χροιες ( καποιοι καπου πνιγονται απο το μοχιτο τωρα. Τους βγαινει το lime απο τη μυτη :p )
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Φιλε μου δεν ξερω την ηλικια σου αλλά αν εισαι χαιεντας δεν εχεις καμια ελπιδα.
Δεν υπαρχει ματσαρισμα στις συσκευες ηχου παρά μονο στα προξενια...:)
Η λεξη ''ματσαρισμα'' καθως και αλλες ιδιοτυπες αηδιες, ειναι νευρωσεις των επιτηδειων που εκαναν θραυση κατα την επαρατη χαιενταδικη δεκαετια του '90. Αν ο ενισχυτης σου δεν διαθετει τουλαχιστον τονικα ρυθμιστικα για να φερεις τον ηχο σου σε μια υποφερτη ακουστοτητα, τοτε ειναι χαιενταδικος, επομενως αχρηστος και θελει πωληση και αλλαγη.
Το τι πρεπει να προσεξεις για να εχεις σωστο ηχο, ακομα και κοντα στην πιστη αναπαραγωγη, ειναι γραμμενο σε εκατονταδες νηματα στην παρακαταθηκη του φορουμ. Ψαξε...
Το νημα αυτο εχει ολα τα εχεγγυα για να γινει το νημα του μηνα...Απλα μην τον φατε μονομιας τον ανθρωπο...''μαγειρεψτε'' τον πρωτα...:p:p:p
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καλημέρα σε όλους!

Υπάρχει κάποιος στο site που να έχει δοκιμάσει Roksan Kandy k3 με ηχεία B&W;

Εχω απο παλιά ενα ζευγάρι B&W Dm603 s3 και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος απο τον ήχο τους. Θα ήθελα να τα ματσαρω με έναν μεγαλύτερο και ποιοτικότερο ενισχυτή (πολυ καιρό τα οδηγούσα με έναν AV).
Επειδή μένω στη Θράκη δεν έχω τη δυνατότητα λογω απόστασης για άμεση ακρόαση (προκειμένω να δώ αν ματσάρουν σωστα). Αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει, παρακαλώ να μου πει εντυπωσεις..

ευχαριστώ
Αν εχεις κανει μετρησεις και βλεπεις οτι εισαι οκ, μια χαρα ειναι ο δικαναλος....
.....αλλιως στα λ7 αυτα παρε τον marantz sr7013 ...θα παιξεις καλα 2καναλο και θα εχεις και δυνατοτητες ενσωματωσης subs οπως και να κανεις πολυκαναλο setup...

Εχω τον RX V557.
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Αν ματσάρει στ'αυτιά σου,έχει καλώς,αν όχι αλλάζεις ή ενισχυτή ή ηχεία ή και τα δύο μαζί
Σε φώτισα θα μου πεις:)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλα δεν εχω καταλαβει ακομη. Εχει ο ενδιαφερομενος ηχεια B&W. Υπαρχουν ενα σωρο μοντελα. Για ολα κανει οποιος ναναι ενισχυτης? Δεν πρεπει να ξεκινησουμε απο τα απολυτως βασικα?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Υπάρχει κάποιος στο site που να έχει δοκιμάσει μακαρόνια με κιμά;
Ε, άμα πεινάς, όλα καλά είναι.

Η ζωή είναι πολύ ωραία, και σε κάποια φάση, πεθαίνεις.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Ο AV που είχα και έχω είναι ο Yamaha RX V557. Έχει 6 κανάλια των 90w εκαστο. Ενώ γέμιζε τα B&W, δεν είχε ξεκάθαρες χροιές και πιστοτητα στην αναπαραγωγή. Κοινώς υπήρχε μια θολούρα στην μεσαια και προς τα πάνω περιοχή.
Αποφάσισα λοιπόν να πάρω τα μέγιστα απο αυτά και άρχισα να ψάχνω ενισχυτή hifi.
Ετσι,πριν λίγο καιρο ηρθε για άλλο λόγο στην κατοχή μου για λίγο ένας primare a20. Συνδέθηκε με τα B&W...και ω του θαύματος.....φοβερές χροιές όπως και σκηνή...λεπτομέρειες...κλπ...

το δυστυχες;; Τα μπάσα....έγιναν ασθενικά...ενώ υπήρχαν είχαν χάσει τον όγκο τους..Αυτό υποθέτω οτι έγινε λόγω του οτι ο ενισχυτής έβγάζε 2x70w (στα χαρτιά) και 2x60w στις μετρήσεις.

Αποφάσισα να τον κρατήσω γιατί με εντυπωσίασε με τον χαρακτήρα του και θα τον χρησιμοποιήσω σε άλλο setup με μικρότερα ηχεία...

Τώρα...σχετικά με τα B&W θα πρέπει να βρεθεί ένας ενισχυτής που να μπορεί να τα συγκινήσει, καθώς απ´οτι φαίνεται είναι βαριά φορτία και το σαλόνι μου 42 τ.μ.

Αυτα για την ιστορία...
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
το δυστυχες;; Τα μπάσα....έγιναν ασθενικά...ενώ υπήρχαν είχαν χάσει τον όγκο τους..Αυτό υποθέτω οτι έγινε λόγω του οτι ο ενισχυτής έβγάζε 2x70w (στα χαρτιά) και 2x60w στις μετρήσεις.
Τον 557 τον έχεις δει σε μετρήσεις; ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
η αντισταση παραδοσιακα στα μπασα των b&w κατεβαινει στα 3Ω
Όχι, δεν κατεβαίνει.


Μια χαρά 4-ωμο είναι, άριστο φορτίο.

1595193372470.png


Η καμπίνα κουδουνίζει αγρίως:

1595193433969.png


Αλλά λεπτομέρειες.
Λίγη απορρόφηση από πίσω θέλει. Τες πα.

Το μπας ριφλεξ είναι στους 40 κύκλους:


1595193580431.png


Και προδιαγράφεται για απόκριση μέχρι τους 43 κύκλους στα -3 ντεσιμπέλ, δηλαδή από 45-50 θα παίζει, παρότι φοράει 6,5-αράκια. Θαύμα θαύμα.

Γενικώς έχει άριστη απόκριση:

1595193730485.png


Και το μόνο που χρειάζεται για να δώσει όμορφο τελικό αποτέλεσμα (με το συμβιβασμό της καμπίνας που κουδουνάει), είναι σαμπ.

Τα 100 βατ ισχύος (εφόσον μπουν σαμπ) του αρκούν, δε θέλει τίποτα τρομερό.

Άρα ένα ενισχυτή 100 βατ στα 8ωμ, και σαμπ και σωστή ενσωμάτωση των σαμπ.

Αυτό είναι το "ματσινγκ" που χρειάζεται.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Καλημέρα σε όλους!

Υπάρχει κάποιος στο site που να έχει δοκιμάσει Roksan Kandy k3 με ηχεία B&W;

Εχω απο παλιά ενα ζευγάρι B&W Dm603 s3 και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος απο τον ήχο τους. Θα ήθελα να τα ματσαρω με έναν μεγαλύτερο και ποιοτικότερο ενισχυτή (πολυ καιρό τα οδηγούσα με έναν AV).
Επειδή μένω στη Θράκη δεν έχω τη δυνατότητα λογω απόστασης για άμεση ακρόαση (προκειμένω να δώ αν ματσάρουν σωστα). Αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει, παρακαλώ να μου πει εντυπωσεις..

ευχαριστώ
Αν εξαιρέσουμε τις υψηλές, που μπορεί να τις βρεις "υποτονικές" σε σχέση με αυτό που έχεις συνηθίσει από τον Yamaha R-XV557, το σύνολο θα είναι κατά πολύ καλύτερο στο στερεοφωνικό ήχο, θα βοηθήσει και τον πολυκάναλο, αφού θα "ελευθερωθεί" ο Yamaha από την οδήγηση των κυρίως ηχείων.
Τα συγκεκριμένα ηχεία, αν εξαιρέσουμε μία βύθιση από 10 έως 16kHz, κινούνται άνω των 4Ω στο φάσμα, με τη φάση να "παίζει" καλά με τα Ω (κατώτερο/ανώτερο σημείο της σε σωστή αντίσταση και το ανάποδο)

Φιλε μου δεν ξερω την ηλικια σου αλλά αν εισαι χαιεντας δεν εχεις καμια ελπιδα.
Δεν υπαρχει ματσαρισμα στις συσκευες ηχου παρά μονο στα προξενια...:)
Η λεξη ''ματσαρισμα'' καθως και αλλες ιδιοτυπες αηδιες, ειναι νευρωσεις των επιτηδειων που εκαναν θραυση κατα την επαρατη χαιενταδικη δεκαετια του '90. Αν ο ενισχυτης σου δεν διαθετει τουλαχιστον τονικα ρυθμιστικα για να φερεις τον ηχο σου σε μια υποφερτη ακουστοτητα, τοτε ειναι χαιενταδικος, επομενως αχρηστος και θελει πωληση και αλλαγη.
Το τι πρεπει να προσεξεις για να εχεις σωστο ηχο, ακομα και κοντα στην πιστη αναπαραγωγη, ειναι γραμμενο σε εκατονταδες νηματα στην παρακαταθηκη του φορουμ. Ψαξε...
Το νημα αυτο εχει ολα τα εχεγγυα για να γινει το νημα του μηνα...Απλα μην τον φατε μονομιας τον ανθρωπο...''μαγειρεψτε'' τον πρωτα...:p:p:p
Αυτό, αγαπητό μέλος Rosinante, ονομάζεται "ματσάρισμα". Γνωρίζεις ή μαθαίνεις τις δυνατότητες του ενισχυτή, γνωρίζεις ή μαθαίνεις τις "ιδιοτροπίες" του ηχείου και προτείνεις "προξενιό".
Τι να κάνω τα ρυθμιστικά τονικότητας, για να φέρω τον ήχο μου εκεί που μου αρέσει, όταν ο υφιστάμενος ενισχυτής αδυνατεί να οδηγήσει σωστά ή να ανταποκριθεί σωστά, στις ιδιαιτερότητες του ηχείου; Το μόνο που θα καταφέρω είναι να τον πιέσω ακόμα περισσότερο σε συγκεκριμένες συχνότητες, με αποτέλεσμα καμένα μεγάφωνα υψηλών ή άλλα προβλήματα στον ήχο μου.

Ο costas EAR έκανε την έρευνά του, βρήκε τις μετρήσεις του ηχείου, ίσως βρήκε και τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή, κατέληξε στην πρόταση.
Η δική σου ...πρόταση... με βάση ποια έρευνα έγινε;

Από την... επάρατη... χαιεντάδικη δεκαετία του 90 περάσαμε στο ... καρκίνωμα... "τα ξέρω όλα" του 2020;
Ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου, ωσότου να εγκαταλείψουμε αυτό τον κόσμο θα μαθαίνουμε συνέχεια, θα αναθεωρούμε συνέχεια, αρκεί ο εγωισμός του "τα ξέρω όλα" να μη σταθεί εμπόδιο...
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Παιδιά δεν έχω λόγια! Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Costas Ear και Auditory θα προσπαθήσω να τον ματσάρω με έναν καλό 100άρη στα 8Ω πχ. έναν Rotel που είναι γνωστό οτι ματσάρει καλά με B&W..και επειτα θα προχωρήσω στην τοποθέτηση sub.Να είστε καλά!

Για την ιστορία, τα συγκεκριμένα ηχεία παιζουν πολυ καλά, απο τότε που τοποθετηθηκαν στο 1,10 απο τους πισω τοίχους και μπήκαν απο πισω τους, δυο στενές βιβλιοθήκες...

Όσο για το matching....δεν ξέρω τι είναι αυτό που το προκαλεί όμως έχοντας ακούσει φέτος (στο σπίτι φίλου)αρκετα ζευγάρια ηχεια, στον ιδιο χώρο, με διάφορους ενισχυτές, απο ηλεκτροστατικά μεχρι ηχεία βασης, διαπίστωσα ιδιοις ωσί οτι υφίσταται...και μάλιστα πολυ...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top