Meccano 1920

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
. . . το προλάβατε ; . . .










Meccano - Wikipedia


- πρωτοπόρο στην εποχή του , μού είχαν φέρει ένα όταν ήμουν πολύ μικρός ασχολήθηκα λίγο αλλά πολύ σύντομα κόλλησα με συναρμολογούμενα αεροπλάνα & πλοία rewell , airfix κλπ που τα βρήκα ποιό συναρπαστικά

- πολύ θα ήθελα ένα σήμερα
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- από το εν λόγω παιγνίδι εμπνεύστηκαν . . .



Πως διαλέγετε την απεικόνιση της φιγούρας που είναι φτιαγμένη από meccano στα εξώφυλλα των δίσκων σας; Γιατί το πανέμορφο τοπίο με το λιβάδι και το ποτάμι αντικαταστάθηκε από μια γκιλοτίνα μέσα σε δύο χρόνια;

Dirk Polak: Γιατί το θέμα (του δίσκου) είναι εντελώς διαφορετικό. Ήθελα το Snake Tales For Dragon να σε βγάζει από μια άσχημη κατάσταση.


http://postwave.gr/mecano-apokleistiki-synenteyxi-me-ton-dirk-polak

 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.864
- από το εν λόγω παιγνίδι εμπνεύστηκαν . . .



Πως διαλέγετε την απεικόνιση της φιγούρας που είναι φτιαγμένη από meccano στα εξώφυλλα των δίσκων σας; Γιατί το πανέμορφο τοπίο με το λιβάδι και το ποτάμι αντικαταστάθηκε από μια γκιλοτίνα μέσα σε δύο χρόνια;

Dirk Polak: Γιατί το θέμα (του δίσκου) είναι εντελώς διαφορετικό. Ήθελα το Snake Tales For Dragon να σε βγάζει από μια άσχημη κατάσταση.


http://postwave.gr/mecano-apokleistiki-synenteyxi-me-ton-dirk-polak

.. πολυ καλη και κυριως ευστοχη συνεντευξη ;-)
μαλιστα το ρεφρεν του ομοτιτλου κομματιου :
At the furious blast furnace complex I left skin,
psycho beat and sex
lonely heart without me,
you no longer have to be
cause I'm the voice of steel
I play hide and seek with metamorphoses
live straight lined several metallic poses
hole instead of heart,
I belong to the part who fake... the opposite
There are just shadows and silhouettes
turning geometrical pirouettes
hole instead of heart, now I am part to the world of meccano.
 

soer

"Κύριος" Σωτήρης!
Μηνύματα
330
Reaction score
634
τοχω ακόμα.
το θελω :)
[DOUBLEPOST=1542303990][/DOUBLEPOST]
. . . το προλάβατε ; . . .










Meccano - Wikipedia


- πρωτοπόρο στην εποχή του , μού είχαν φέρει ένα όταν ήμουν πολύ μικρός ασχολήθηκα λίγο αλλά πολύ σύντομα κόλλησα με συναρμολογούμενα αεροπλάνα & πλοία rewell , airfix κλπ που τα βρήκα ποιό συναρπαστικά

- πολύ θα ήθελα ένα σήμερα
τι μου θύμησες....το είχα ,και πολύ το χάρηκα ,θα το ήθελα ξανά να το παίξω με τον γιο μου
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- αυτό να είναι λες αναζήτηση της χαμένης νιότης , ή κάτι ποιο περίεργο ; ευχάριστο;
 
Last edited:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
χαχα,το δικόμου δεν το πουλάω,ειναι και για μενα παιδικες αναμνήσεις.:)
θαχει στο e-bay φανταζομαι.
 

D

Deleted member 35

Guest
Ακόμη πονάνε τα χέρια μου από το σφίξιμο των βιδων. Μου το είχε κάνει δώρο ένας ξάδερφος μου 20 χρόνια μεγαλύτερος που έπαιζε και αυτός με τέτοια .

Βέβαια μετά το γύρισα στα Lego Technics.
 


soer

"Κύριος" Σωτήρης!
Μηνύματα
330
Reaction score
634
- αυτό να είναι λες αναζήτηση της χαμένης νιότης , ή κάτι ποιο περίεργο ; ευχάριστο;
είναι ευχάριστες οι αναμνήσεις που έχω από την τότε ενασχόληση ,όμορφες και δημιουργικές στιγμές, ατελείωτες ώρες μαστορέματος με φαντασία και υπομονή .
Θα προσπαθήσω να δώσω κίνητρο στον γιο μου να είναι δημιουργικός και λιγότερο απασχολημενος με tv και διάφορα Gadget της εποχής
πρόσφατα βρήκα και αγόρασα ένα " πολυκυκλωματιστη "


αυτό το θυμάται άραγε κάνεις?

βέβαια είναι νωρίς για την ηλικία του όλα αυτά ,και ίσως όταν έρθει η ηλικία να του τα δώσω να είναι ( λόγο εποχής ) βαρετά για αυτόν.....
 


Μηνύματα
4.887
Reaction score
25.902
το meccano το έπαιζα περίπου 7 χρονών και μάλιστα είχα καταφέρει να φτιάξω 3,4 κατασκευές και υπερηφανευόμουν σαν το παγόνι και ναι τα χεράκια μου πονούσαν από το σφίξιμο στις βίδες και τα παξιμάδια!
τι μου θυμίσατε τώρα....:hi:
 

soer

"Κύριος" Σωτήρης!
Μηνύματα
330
Reaction score
634
- ο φωτεινός παντογνωστης ;
όχι,
Είναι ένα σύνολο από ηλεκτρονικά εξαρτήματα που είναι συνδεδεμένα στα ελατήρια.
Το παιδί πρέπει να τα συνδέσει με καλώδια που τα σφηνώνει στα ελατήρια ,έτσι πραγματικά με λίγα εξαρτήματα φτιάχνει άπλες ηλεκτρονικές κατασκευές ,όπως ραδιo am , απλό ενισχυτή ( όχι hi fi :) ) ,διάφορους ήχους πουλιών σειρήνες κλπ είχε μέσα στο κουτί καλές οδηγίες άλλα και απλοϊκή θεωρία.
Πολλοί που σήμερα ασχολούνται τόσο ερασιτεχνικά αλλά και επαγγελματικα πιστεύω είχαν εμπνευστεί ,επηρεαστεί από αυτό το παιχνίδι και μετέπειτα από περιοδικά όπως " ο μικρός επιστήμονας", "τεχνική εκλογή"

http://www.radioerasitexnisam.gr/articles/15-πολυκυκλωματιστής-το-παιχνίδι-των-70s
 



Μηνύματα
42
Reaction score
57
Τον πολυκυκλωματιστή τον απέκτησα ως δώρο Χριστουγέννων αν θυμάμαι καλά το 84. Δημοτικό σχολείο...Οι πρώτες ηλεκτρονικές γνώσεις..Χαμπάρι δεν έχω που βρίσκεται..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.631
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top