media player ή blu ray player

Μηνύματα
27
Reaction score
54
Καλημερα σε ολους! Θα ήθελα την γνώμη σας και τις γνώσεις σας όσον αφορά το θέμα πηγή στο cinema. Και λέγοντας πηγή δεν εννοώ μόνο τον εξοπλισμό αλλά πιο πολύ το κύριο αρχείο αναπαράγωγης !

Μέχρι στιγμής παίζω από υπολογιστή με μια καλη κάρτα γραφικών και ένα Yamaha Rxa 840 σε setup 5.1! Η τηλεόραση μου είναι lg 60 ιντζες στα 1080p ! Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες ταινίες παίζουν καλά κάποιες πιο καλα ακόμη, αλλα και κάποιες χάλια ως προς τον ήχο τους !

Ετοιμάζομαι να αγοράσω το zidoo x9s αφού το πήρα για δοκιμή από ένα φιλαράκι μου και μου άρεσε παρά πολύ αλλά σκέφτομαι αν το κλασικό δισκάκι blu Ray τελικά είναι ότι καλύτερο και αντί να κάνω downloads,να αγοράζω ένα ένα τα δισκάκια μου και να κάνω κιόλας μια ωραία αρχείο θήκη ! Είτε δισκάκια είτε downloads εμένα με ενδοιαφερει η ποιότητα !

Τα αρχεία που κατεβάζω είναι μίνιμουμ 10giga! Εννοείται προσέχω όσο μπορώ τι φορματ ήχου και εικόνας περιέχει αν και έχω τις βασικές γνώσεις !

Μήπως αντί το zidoo να αγοράσω ένα καλό Blu-ray player και να παίζω με δισκάκι ;

Όλα αυτά τα ερωτήματα μου δημιουργούνται από το στέρεο καθώς ότι και flac να παίξω από ντακ κτλ πάντα το cd καταλήγει καλύτερο !

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο παλιό thread με αυτό το θέμα αλλά δεδομένου ότι η τεχνολογια προχωρά πολύ γρήγορα δημιούργησα αυτό μπας και υπάρχουν καινούργιες πληροφορίες και επίσης σαν καινούργιος να σας γνωρίσω και να ανταλλάξω κάποιες απόψεις !

Καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ για οποίες απαντήσεις !
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Yπαρχουν καποια bly ray player που δεν υστερουν , ουτε σε ποιοτητα εικονας , ουτε σε ρυθμισεις,ουτε σε δυνατοτητα αναπαραγωσης σε σχεση με media players .Δεν ειναι ομως bd του πενηνταρικου (ουτε σαν μεταχειρισμενα )

Aλλα....

.....αφου λες οτι το zidoo σου αρεσε παρα πολυ, η καλυτερη συνδυαστικη λυση ειναι να παρεις το zidoo και ενα απλο bd με 50-60 ευρω για τα δισκακια (μην περιμενεις και χαοτικη διαφορα αναμεσα στα bd players , ειδικα οταν μιλαμε για bd δισκακια και 60 '' ) .Δεν ειναι σαν τα mkv που αναλογως το ..team μπορει να ειναι γαματη η μαπα
[DOUBLEPOST=1553080460][/DOUBLEPOST]Eκτος αν σε ενδιαφερει και το netflix και ο πολυκαναλος ηχος του netflix
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλημερα σε ολους! Θα ήθελα την γνώμη σας και τις γνώσεις σας όσον αφορά το θέμα πηγή στο cinema. Και λέγοντας πηγή δεν εννοώ μόνο τον εξοπλισμό αλλά πιο πολύ το κύριο αρχείο αναπαράγωγης !

Μέχρι στιγμής παίζω από υπολογιστή με μια καλη κάρτα γραφικών και ένα Yamaha Rxa 840 σε setup 5.1! Η τηλεόραση μου είναι lg 60 ιντζες στα 1080p ! Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες ταινίες παίζουν καλά κάποιες πιο καλα ακόμη, αλλα και κάποιες χάλια ως προς τον ήχο τους !

Ετοιμάζομαι να αγοράσω το zidoo x9s αφού το πήρα για δοκιμή από ένα φιλαράκι μου και μου άρεσε παρά πολύ αλλά σκέφτομαι αν το κλασικό δισκάκι blu Ray τελικά είναι ότι καλύτερο και αντί να κάνω downloads,να αγοράζω ένα ένα τα δισκάκια μου και να κάνω κιόλας μια ωραία αρχείο θήκη ! Είτε δισκάκια είτε downloads εμένα με ενδοιαφερει η ποιότητα !

Τα αρχεία που κατεβάζω είναι μίνιμουμ 10giga! Εννοείται προσέχω όσο μπορώ τι φορματ ήχου και εικόνας περιέχει αν και έχω τις βασικές γνώσεις !

Μήπως αντί το zidoo να αγοράσω ένα καλό Blu-ray player και να παίζω με δισκάκι ;

Όλα αυτά τα ερωτήματα μου δημιουργούνται από το στέρεο καθώς ότι και flac να παίξω από ντακ κτλ πάντα το cd καταλήγει καλύτερο !

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο παλιό thread με αυτό το θέμα αλλά δεδομένου ότι η τεχνολογια προχωρά πολύ γρήγορα δημιούργησα αυτό μπας και υπάρχουν καινούργιες πληροφορίες και επίσης σαν καινούργιος να σας γνωρίσω και να ανταλλάξω κάποιες απόψεις !

Καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ για οποίες απαντήσεις !

Ενα πρωτο για να παιζει το σιντι καλυτερα απο το φλακ αυτο σημαινει οτι δεν εχεις καλο ντακ, απλα πραγματα.

Εχεις δοκιμασει Netflix? Νομιζω οτι σιγα σιγα παμε στην εποχη του Netflix και Spotify. Ενα midia player που παιζει αυτα τα δυο μας υπερκαλυπτουν. Αν η τηλεοραση σου ειναι smart, τοτε λογικα τα πιζει και η ιδια κατ ευθειαν.

Γενικα αν το θεμα της τιβι με τις προτασεις που σου εγραψα δεμ σε καλυπτει τοτε προσωπικα προτιμω media player παρα blue ray. Ωστοσο αν πας για Blue Ray, to Sony X700 παιζει το παντα, σκληρους δισκακια πασης φυσης, Netflix - Spotify, απλα κοστιζει περιπου στα 200 ευρω.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εξαρτάται το Άρχειο που κατεβάζεις θα είναι και η απόδοση
Όλα θεωρητικά είναι όπως και η ερωτησεις σου
Εάν έχεις σκοπό να αγοράσεις δισκάκια θα είναι και η αγορά σου ανάλογη
 

Μηνύματα
27
Reaction score
54
Yπαρχουν καποια bly ray player που δεν υστερουν , ουτε σε ποιοτητα εικονας , ουτε σε ρυθμισεις,ουτε σε δυνατοτητα αναπαραγωσης σε σχεση με media players .Δεν ειναι ομως bd του πενηνταρικου (ουτε σαν μεταχειρισμενα )

Aλλα....

.....αφου λες οτι το zidoo σου αρεσε παρα πολυ, η καλυτερη συνδυαστικη λυση ειναι να παρεις το zidoo και ενα απλο bd με 50-60 ευρω για τα δισκακια (μην περιμενεις και χαοτικη διαφορα αναμεσα στα bd players , ειδικα οταν μιλαμε για bd δισκακια και 60 '' ) .Δεν ειναι σαν τα mkv που αναλογως το ..team μπορει να ειναι γαματη η μαπα
[DOUBLEPOST=1553080460][/DOUBLEPOST]Eκτος αν σε ενδιαφερει και το netflix και ο πολυκαναλος ηχος του netflix
Οχι netflix δεν με ενδοιαφερει .. Ο χρονος που εχω για ταινιες ειναι δυο αντε τρεις τον μηνα..Και για αυτο το ψαχνω γιατι θελω να δω την ταινια και να την απολαυσω απο καθε αποψη! Με εχει κουρασει και το download εδω που τα λεμε.

Οσον αφορα το κοστος δεν εχω προβλημα να διαθεσω ενα budget 300 euro πχ για ενα καλο bluray player. Δεν γνωριζω αν ειναι αρκετα τα χρηματα η αν θα παιξει καλυτερα πχ απο το zidoo.

Το zidoo παντως ειναι value for money. Εντυπωσιαστηκα!Αλλα εχω αρχισει και βλεπω οτι πλεων πρεπει να παω σε 20 giga download για ποιο ποιοτικη εικονα. Πιο μεγαλους σκληρους δισκους και αν αλλαξω καποια στιγμη τηλεοραση και παρω 4κ εκει παμε στα 30 και 40 giga download. Ψιλο αρχιζει λιγο να ειναι δυσκολο το θεμα..
[DOUBLEPOST=1553083127][/DOUBLEPOST]
Ενα πρωτο για να παιζει το σιντι καλυτερα απο το φλακ αυτο σημαινει οτι δεν εχεις καλο ντακ, απλα πραγματα.

Εχεις δοκιμασει Netflix? Νομιζω οτι σιγα σιγα παμε στην εποχη του Netflix και Spotify. Ενα midia player που παιζει αυτα τα δυο μας υπερκαλυπτουν. Αν η τηλεοραση σου ειναι smart, τοτε λογικα τα πιζει και η ιδια κατ ευθειαν.

Γενικα αν το θεμα της τιβι με τις προτασεις που σου εγραψα δεμ σε καλυπτει τοτε προσωπικα προτιμω media player παρα blue ray. Ωστοσο αν πας για Blue Ray, to Sony X700 παιζει το παντα, σκληρους δισκακια πασης φυσης, Netflix - Spotify, απλα κοστιζει περιπου στα 200 ευρω.
netflix οχι.. Οσο για την μουσικη εχω βολευτει με το tidal.. Kοιταω το SONY UBPX800B δειχνει στα χαρτια του ενδοιαφερον... Η τιμη του τρωγεται!!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Φίλε μου βασικό να κατεβάζεις ασιμπιεστα αρχεία .
Το 1080 είναι γύρω στα 45 γιγα
Το 4κ είναι γύρω στα 60γιγα
Εάν δεν το κάνεις τότε κάτσε στα αυγά σου να μην ξοδεύεσαι κιόλας ...
Επίσης είτε 10 γιγα είτε 100 γιγα αρχείο κατεβάσεις και τα 2 παράνομο είναι ...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ο SONY UBPX800B τα εχει ολα. Εγω εχω το 700, μου το προτεινε φιλος που εχει το 800 απο το οποιο φυσικα και ειναι ευχαριστημενος.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ετοιμάζομαι να αγοράσω το zidoo x9s αφού το πήρα για δοκιμή από ένα φιλαράκι μου και μου άρεσε παρά πολύ αλλά σκέφτομαι αν το κλασικό δισκάκι blu Ray τελικά είναι ότι καλύτερο και αντί να κάνω downloads,να αγοράζω ένα ένα τα δισκάκια μου και να κάνω κιόλας μια ωραία αρχείο θήκη ! Είτε δισκάκια είτε downloads εμένα με ενδοιαφερει η ποιότητα !

Τα αρχεία που κατεβάζω είναι μίνιμουμ 10giga! Εννοείται προσέχω όσο μπορώ τι φορματ ήχου και εικόνας περιέχει αν και έχω τις βασικές γνώσεις !
Συζήτηση περί παράνομου υλικού δεν επιτρέπεται εδώ, προσοχή σ' αυτά που γράφεις.
Γενικά, αν ένα αρχείο δεν είναι πλήρες BD-UHD ή remux, έχει απο ελάχιστη έως σοβαρή μείωση ποιότητας. Οι μειώσεις συχνά ξεκινούν απο τον ήχο.

Ωστοσο αν πας για Blue Ray, to Sony X700 παιζει το παντα, σκληρους δισκακια πασης φυσης, Netflix - Spotify, απλα κοστιζει περιπου στα 200 ευρω.
Τα Sony απ' όσο γνωρίζω δεν παίζουν όλα τα αρχεία υψηλής ανάλυσης.

Το 1080 είναι γύρω στα 45 γιγα
Το 4κ είναι γύρω στα 60γιγα
Μην γενικεύεις τόσο.
Τα πλήρη BD μπορεί να είναι και 25GB ή λιγότερο, τα remux (που είναι πλήρη σε ποιότητα BD-UHD χωρίς menu και περιττά έξτρα) ακόμα λιγότερο.
Υπάρχουν UHD των 35-40GB.


Φίλε μου βασικό να κατεβάζεις ασιμπιεστα αρχεία .
Όλα τα αρχεία είναι συμπιεσμένα. Εννοείς απωλεστικά.

Οσον αφορα το κοστος δεν εχω προβλημα να διαθεσω ενα budget 300 euro πχ για ενα καλο bluray player. Δεν γνωριζω αν ειναι αρκετα τα χρηματα η αν θα παιξει καλυτερα πχ απο το zidoo.
Η διαφορά εικόνας και ήχου μεταξύ BD players είναι ελάχιστη. Το ίδιο ισχύει και στα σοβαρά media players.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Αν για το συγκεκριμένο μιντια πλέιερ θα δώσεις περίπου 150 ευρώ, γιατί δεν δίνεις άλλα τόσα για να πάρεις ένα αξιοπρεπές μπλού ρέυ πλέιερ και να έχεις όλες τις εναλλακτικές στα χέρια σου;

Δεν νομίζω ότι θα δείς τεράστιες διαφορές σε μπλού ρέυ πλέιερς των 150 και 300 ευρώ, έτσι ώστε να πάς μόνο στην δεύτερη κατηγορία και να "φας" όλο το κομπόδεμα σου. Σίγουρα ένα μηχάνημα των 300 ευρώ θα έχει πιο πολλά καλούδια απο το πιο φθηνό (συνδεσιμότητα, ίσως πιο πλούσιο software, πιο πολλές εξόδους κλπ τέτοια) αλλά δεν νομίζω να είναι η μέρα με την νύχτα στην αναπαραγωγή αυτού καθ'αυτού του οπτικού μέσου.....

Πάρε και τα 2 και έτσι θα έχεις όλα τα κομφόρ.......γνώμη μου......
 

Μηνύματα
27
Reaction score
54
Οποτε σαν απαντηση στην αρχικη ερωτηση ειναι οτι και με τα δυο μπορεις να παρεις ενα καλο αποτελεσμα ,απλα στην μια περιπτωση θελει πολυ προσοχη τι σημα θα δωσεις στο media player ενω στην αλλη θελει ενα καλο μηχανημα να σου επεξεργαστει σωστα το σημα που του δινεις..Και απο εκει και περα προσωπικο γουστο ο τροπος με τον οποιο θα ασχοληθεις για να προετοιμασεις μια προβολη..
Εννοειται και τα κοστοι αναλογα σε καθε περιπτωση ..

Οσο πιο σωστα χρησιμοποιησεις τους δυο παραπανω τροπους εξαλειφεις δηλαδη τις ανασφαλειες του γιατι δεν παιζει καλα αυτη η ταινια ενω η προηγουμενη πχ ταινια επαιξε αψογα?

Αν κανω καποιο λαθος στα συμπερασματα μου διορθωστε με εννοειται..
Αν για το συγκεκριμένο μιντια πλέιερ θα δώσεις περίπου 150 ευρώ, γιατί δεν δίνεις άλλα τόσα για να πάρεις ένα αξιοπρεπές μπλού ρέυ πλέιερ και να έχεις όλες τις εναλλακτικές στα χέρια σου;

Δεν νομίζω ότι θα δείς τεράστιες διαφορές σε μπλού ρέυ πλέιερς των 150 και 300 ευρώ, έτσι ώστε να πάς μόνο στην δεύτερη κατηγορία και να "φας" όλο το κομπόδεμα σου. Σίγουρα ένα μηχάνημα των 300 ευρώ θα έχει πιο πολλά καλούδια απο το πιο φθηνό (συνδεσιμότητα, ίσως πιο πλούσιο software, πιο πολλές εξόδους κλπ τέτοια) αλλά δεν νομίζω να είναι η μέρα με την νύχτα στην αναπαραγωγή αυτού καθ'αυτού του οπτικού μέσου.....

Πάρε και τα 2 και έτσι θα έχεις όλα τα κομφόρ.......γνώμη μου......

Δεν εχεις αδικο απλα επειδη εχω πολλα χρονια ψαξιματος ρυθμισματος παιζει δεν παιζει χωρος φταιει δεν φταιει, εξοπλισμος, καλωδιο, σημα πηγη ρευμα και ολα αυτα τα ψυχαναγκαστικα με την καλη εννοια παντα του χομπι θελω σιγα σιγα να μαζευομαι γιατι πλεων εκανα και ενα παιδακι και απο τι βλεπω ο χρονος μου για να ασχοληθω μειωνεται δραματικα.. Θελω να παταω το play και να παιζει.. Εννοειται οτι εφερα καλιμπρατορα να με βαλει σε μια σειρα με τον χωρο και ολη την διαδικασια.. Ε σιγα σιγα μαζευομαι ..

Δεν υπαρχει αλλος χρονος στο σπιτι για δοκιμες πλεων.

Να μεγαλωσω και εγω λιγο να μαζεψω καποια χρηματα να φτιαξω ενα ωραιο χωρο για το χομπι μου γιατι στο σαλονι δεν γινεται πλεων.. (οχι αλλο παντοφλα δεν μπορω) χαχαχαχα
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top