Media Player & MadVr

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μήπως κάποιος απο εδώ, ξέρει καποιον Media Player, που να παίζει σαν τον MadVr? Εννοώ οτι να παίζει τα 4Κ, σε οθόνη 1080, με τα χρώματα κανονικά, όπως ο MadVr στον υπολογιστή, γιατί το ZIDOO X9S, δείχνει άλλα αντι άλλων, σχεδόν χωρίς χρώμα!
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Το nvidia shield παίζει κανονικά τα χρώματα σε 1080p τηλεόραση, απο 4Κ αρχείο? όπως το madVR στην οθόνη του υπολογιστή?
 

Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Το nvidia shield παίζει κανονικά τα χρώματα σε 1080p τηλεόραση, απο 4Κ αρχείο? όπως το madVR στην οθόνη του υπολογιστή?
Το nvidia shield χρειάζεται εφαρμογή τύπου kodi για τα αρχεία. Τα υπόλοιπα media players τύπου zidoo, dune κλπ έχουν ενσωματωμένο player που αναλόγως μοντέλου έχουν περισσότερες ή λιγότερες δυνατότητες.
Τώρα όσο αφορά την σύγκριση με τον madvr τα άτομα παραπάνω μπορούν να απαντήσουν για την πιστότητα της εικόνας.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
To MadVR χρησιμοποιείται κυρίως για Post Processing (εφαρμογή φίλτρων και βελτιώσεων στην εικόνα) που δεν συναντάται στα περισσότερα Media Players.

Όμως μία καίρια λειτουργία του MadVR που σχετίζεται με το παραπάνω ερώτημα, είναι η δυνατότητά του να μετατρέψει το χρώμα HDR υλικού ώστε να φαίνεται αποδεκτό σε SDR οθόνη (HDR το SDR conversion). Αυτό απαιτεί συνδυασμό δυνατοτήτων υλικού και λογισμικού, και μάλιστα δεν είναι απίθανο να το κάνει ένα φτηνό και λιγότερο ικανό media player, ενώ ένα ακριβότερο και καλύτερο να μην μπορεί.

Η πρώτη συμβουλή είναι: Εάν πρόκειται να παίζεις σε non-HDR οθόνη, προτίμησε non-HDR υλικό. Κατά τα άλλα, για να προτείνουμε player που να κάνει HDR->SDR, πες μας λίγο και τις άλλες σου απαιτήσεις, γιατί υπάρχουν πολλά.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.510
Reaction score
5.683
Την επεξεργασία που κάνει το madVR στο HDR -> SDR ξέχνα τη από media player.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να στήσεις κάπου emby και να βάλεις σε ένα nVIDIA Shield TV ή έστω ένα Xiaomi Mi Box S ή Fire TV τον emby client και να χρησιμοποιήσεις την λειτουργία dynamic tone mapping που κάνει η νέα έκδοση του emby.
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Μήπως κάποιος απο εδώ, ξέρει καποιον Media Player, που να παίζει σαν τον MadVr? Εννοώ οτι να παίζει τα 4Κ, σε οθόνη 1080, με τα χρώματα κανονικά, όπως ο MadVr στον υπολογιστή, γιατί το ZIDOO X9S, δείχνει άλλα αντι άλλων, σχεδόν χωρίς χρώμα!
Τα νεώτερα zidoo z9x, dune pro vision 4k και zappiti 4k hdr μοντέλα κάνουν πολύ καλύτερο sdr tone mapping από αυτό που έχεις (ειδικά τα νέα zidoo). Και πάλι όμως όχι όπως κάνει το madvr σε ένα (ht)pc όπως σωστά ειπώθηκε παραπάνω.

Το shield μέχρι πριν ένα χρόνο ήταν άθλιο σε αυτόν τον τομέα.
Βελτιώθηκε και αυτο.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Ειδικα για τα Zidoo οικογενειας RTD1619DR αναμενεται στα κοντα μεγαλο 'μπαμ'...

Βασικα θα εχουμε την αναπαραγωγη native Dolby Vision με the RPU (Reference Processing Unit - which handles dynamic tone mapping) για MKV rips καθως επισης και για UHD BD ISO αλλα και για BDMV DV. :drinks:

Αγνο και καθαρο profile7 δεν θα ειναι (..και ΔΕΝ μπορει να ειναι γιατι ρο SoC δεν εχει διπλο HEVC decoder) αλλα θα ειμαστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κοντα.
Περισσοτερα βεβαια πρεπει να τα δουμε και στην πραξη....


MadVR θες πραγματικα πολυυυ δυνατο υπολογιστη (..βασικα με πανiσχυρη GPU) αλλιως ειναι παιδεμα και δεν ξερω αν θα αξιζει να ασχοληθει καποιος που δεν εχει δυνατο εργαλειο.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Προσπαθώ (χαζομάρα μου όπως αποδεικνύεται), να πλησιάσω την εικόνα πχ. του Justice League Snyders Cut 4Κ, που βλέπω τέλεια στον υπολογιστή μου (εκτός ανάλυσης βεβαίως), στο ZIDOO X9S, παιδεύομαι δυο μέρες τώρα, εγκαθιστώντας διάφορα, απο το PLAY STORE, ότι βρίσκω σχετικό, αλλά μάταια απο ότι κατάλαβα, και απο αυτά που μου είπατε! Δεν κατάλαβα οτι το μόνο πρόβλημα, ήταν η μετατροπή HDR σε SDR! η οποία δεν κάνει ΚΑΜΙΑ διαφορά απολύτως στο ZIDOO!!! Τώρα που μου εξηγήσατε, τουλάχιστον να μην παιδεύομαι! Τελικά ο υπολογιστής κάνει για 10 media players, παίζει τα πάντα, και τέλεια, δεν έχω παράπονο απο το ZIDOO, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει με οθόνη 4Κ, κάτι που δεν προβλέπετε σύντομα! εκτός και θυσιάσω τον JVC μου, και πάρω κανένα Viewsonic PX747 4K που πρότεινε κάποιο μέλος, που ξέρει αρκετά το θέμα! Αλλά μου είναι δύσκολο να αφήσω την εικόνα αυτήν, γιατί μου θυμίζει τον G70 μου!!! Γεράματα σημαίνει ''κολλήματα'', θα το καταλάβουν οι περισσότεροι αργότερα!!! :laugh:
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
335
media player X96Air s905x3 βλεπω κανονικα σε 1080p non hdr tv χωρις ξεπλυμενα χρωματα.
το αν το κανει αυτο σωστά δεν εχω κατσει να το ψαξω βλεπω σε hdr συνηθως.
θελει -ng support devices S905X2, s905x3, S922X κλπ
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Δεν ειναι μονο τα "ξεπλυμένα" χρώματα.

Το νεο πχ Dune HD Pro 4K II εχει SoC RTD1619 και κάνει τιμιο SDR tone mapping αλλα με μειωμένο brightness.
Τα επισης νεα Zidoo και Dune με το παραπλήσιο RTD1619DR κανουν ακομα καλύτερο SDR tone mapping επειδή την ολη δουλειά αναλαμβάνει η ενσωματωμένη VS10 μηχανή της Dolby.

Και για να μην το ξεχάσω επειδή το θεωρώ σημαντικο:

...εκτός και θυσιάσω τον JVC μου, και πάρω κανένα Viewsonic PX747 4K ...
Αν εχεις JVC DILA 1080p εννοείται οτι παραμενεις σε αυτόν απο το να παρεις εναν φθηνο DLP 4K.
Το προβλημά σου δεν θα ειναι η ανάλυση, αλλα το μαυρο.
Εκει να δεις ξέπλυμα, και με σωστό tone mapping :p
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.510
Reaction score
5.683
Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει για υλικό από USB/network/etc, αλλά και το Panasonic UB9000 κάνει αρκετά καλό tone mapping ( αλλά έχει και 900€ νέο, θα μου πείς, σε σχέση με ένα PC για madVR που πλέον θες 800€ μόνο για την κάρτα γραφικών καλύτερα είναι :D )
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ο 747 ειναι ενας 727 με εξτρα φως και χειροτερα χρωματα και μαυρο λογω αλλου χρωματικου τροχου και οχι λαμπας...
Εαν δεν κανω λαθος ουτε fi για ποδοσφαιρικους δεν εχει για χρηση που θα ειχε καποιο νοημα.
Και φυσικα ειναι χειροτερος του benq tk850 o οποιος ομως εχει fi, di ,καλυτερο hdr αλλα χειροτερος του benq 2700 σε συσκοτιση και ολοι χειροτεροι του jvc σου...εισαι και crt....το ελαχιστο epson 9400.
Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει για υλικό από USB/network/etc, αλλά και το Panasonic UB9000 κάνει αρκετά καλό tone mapping ( αλλά έχει και 900€ νέο, θα μου πείς, σε σχέση με ένα PC για madVR που πλέον θες 800€ μόνο για την κάρτα γραφικών καλύτερα είναι :D )
Νομιζω ιδιο εχει και το UB820 (δεν ξερω για το 824)στα μισα λεφτα :dance: αλλα τα παιζουν ολα;;;
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ο 747 ειναι ενας 727 με εξτρα φως και χειροτερα χρωματα και μαυρο λογω αλλου χρωματικου τροχου και οχι λαμπας...
Εαν δεν κανω λαθος ουτε fi για ποδοσφαιρικους δεν εχει για χρηση που θα ειχε καποιο νοημα.
Και φυσικα ειναι χειροτερος του benq tk850 o οποιος ομως εχει fi, di ,καλυτερο hdr αλλα χειροτερος του benq 2700 σε συσκοτιση και ολοι χειροτεροι του jvc σου...εισαι και crt....το ελαχιστο epson 9400.

Νομιζω ιδιο εχει και το UB820 (δεν ξερω για το 824)στα μισα λεφτα :dance: αλλα τα παιζουν ολα;;;
Τον ανέφερα λόγω ''πρότασης'' γνώστη, για φθηνό 4Κ! ΔΕΝ θα αποχωριζόμουν τον JVC μου, που η εικόνα του με ευχαριστή με το παραπάνω, και ας μην είναι 4Κ!!! Φυσικά θα τον αποχωριστώ για έναν άλλο JVC, όποτε ο φίλος μου Θεόφιλος, δώσει κανέναν τέτοιο! :laugh:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Προφανώς εννοείς εσύ και ο φίλος σου για φθυνο ψευτο4κ .
Γιατί υπάρχουν και ακριβά ψευτο4κ.

Βέβαια το φθυνοτερο native 4k panel έχει 5000 τιμή καταλόγου και είναι sony .
Μετά οι τιμές ξεφεύγουν...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μιλάω πάντα για JVC έστω και με e-shift, για εμένα θα είναι ''αναβάθμιση''! Όπως πήρα αυτόν που έχω τώρα, λίγο δύσκολο μεν, αλλά μπορεί να κάτσει και η ''αναβάθμιση'', αλλά δεν έχω και τόση καούρα, βλέπω πολύ καλά ήδη, η λάμπα η τωρινή μου είναι στο όριο, παρήγγειλα καινούρια, και όλα καλά!!!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Δοκίμασε ένα player που μπορεί να υποστηρίξει το VLC 3.0 Vetinari. Κάνει εξαιρετικό tone mapping!!!
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, συνεχίζω την απορία μου, μιας και τροποποιήθηκε λίγο! παίζοντας απο το zidoo, την ταινία GODZILLA vs KONG, σε 4Κ HDR κτλ. σε streaming, έμεινα έκπληκτος με την εικόνα, τα χρώματα, όλα! πως εξηγείται αυτό? γιατί απο τον σκληρό παίζει με χάλια χρώματα, και απο streaming τέλεια? Και τα δύο είναι σχεδόν τα ίδια αρχεία, δεν μπορεί να είναι αυτός ο λόγος, καμιά εξήγηση μπας και ξεμπλοκάρω?
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top