Media Player to support 4K HDR και όχι μόνο

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Μετά απο συμβίωση αρκετη με το HTPC σκέφτομαι να το δώσω και να πάω σε media player (απο pure streamer μέχρι και παιχνιδομηχανή ή raspberry) με ανώτερο ποσό τα 500 ευρώ (σαφώς και με λιγότερα δεν θα πώ όχι αλλά ταβάνι τα 500 ευρώ).

Προϋποθέσεις:
1. Να παίζει 4Κ με HDR support (η τηλεόραση μου το υποστηρίζει)
2. Να streamαρει Netflix/Tidal.
3. Να υποστηρίζει HDR και στο Youtube.
4. Να έχει high resolution support (dsd)
5. Network Support για αναπαραγωγή υλικού απο το NAS μου που όμως δεν είναι και τόσο καινούργιο (Zyxel NSA325 ver2)

Σκοπός είναι η επίτευξη ησυχίας και η υποστήριξη των παραπάνω στο σαλόνι που είναι και το playroom του σπιτιού. Ελπίζω να μην έχω ξεχάσει κάτι.

Θα ήθελα να πάω στο Zappiti Pro 4K HDR αλλα είναι πολλά τα 800 ευρώ χωρίς μεταφορικά.

Αναμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας.

Φιλικά
Κωνσταντίνος
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Διαθέτετε προβολέα; Αν ναι θα σας πρότεινα να παραμείνετε στο pc και να εγκαταστήσετε τον madvr.
Αν όχι τότε καλώς πάτε σε media player. Τα μέλη που ασχολούνται πιο ενεργά με αυτό το κομμάτι θα σας κατευθύνουν.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα hawkwind78
Για κοίτα από αυτά ποιο σου κάνει ?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα. Δεν έχω προβολέα αλλά το HTPC έχει συγκεκριμένες δυνατότητες και σκεφτομενος αναβάθμιση είδα ότι θέλω πολύ χρήμα πολύ παραπάνω από 500 ευρώ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ότι πάρεις να κοιτάξεις να έχει hdmi 2.1.
Αλλιώς θα θέλεις αναβάθμιση σε ένα χρόνο πάλι
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Υπάρχουν media players με hdmi 2.1;
Δε βλέπω πάντως να χρειαστεί σύντομα για εφαρμογές εκτός gaming.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εναλλακτική επιλογή του να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για να πάρεις κάτι (υποτίθεται) futureproof είναι να δώσεις πολύ λίγα λεφτά ώστε να μπορείς σε 1-2 χρόνια (αν χρειάζεται) να πάρεις κάτι καινούργιο.

Π.χ. η Sabrina που αναμένεται να κυκλοφορήσει σύντομα, θα κάνει τα περισσότερα από αυτά που λες και θα τα κάνει με λιγότερα από 100€.

Τώρα αν κάτι από όλα δεν το κάνει (π.χ. το dsd support) δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 400€ παραπάνω για να πάρεις κάτι που θα το έχει, αλλά να αναζητήσεις μια εναλλακτική για αυτή τη χρήση.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Υπάρχουν media players με hdmi 2.1;
Δε βλέπω πάντως να χρειαστεί σύντομα για εφαρμογές εκτός gaming.
Δεν ξέρω εάν υπάρχουν .
Αλλά δεν θα έπαιρνα κάτι τώρα εφόσον. Δεν υπάρχουν
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Δεν ξέρω εάν υπάρχουν .
Αλλά δεν θα έπαιρνα κάτι τώρα εφόσον. Δεν υπάρχουν
εφόσον δεν ξέρεις αν υπάρχουν
πως δεν θα έπαιρνες κάτι τώρα αφού δεν υπάρχουν?:p
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εννοώ ότι θα καθόμουν στα αυγά μου προς το παρών .
Στην νέα γενιά θα έχουν όλα
Φέτος είναι μεταβατική περίοδος και το ξέρεις
Φυσικά και δεν το έχω ψάξει διοτι έχω το oppo που με καλύπτει απόλυτα
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις. Όσων αφορά το chrome cast δεν με ενδιαφερει κάτι που κάνει streaming από το κινητό ή άλλη φορητή συσκευή σαν κυρία πηγή. Να μου πεις γιατί όχι με ένα κινητό ήμαστε στο χέρι. Για την ώρα δεν με ενθουσιάζει. Ας έρθει και βλέπουμε. Θα κάνω πάλι μια αξιολόγηση των προτάσεων και θα επανέλθω. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις. Όσων αφορά το chrome cast δεν με ενδιαφερει κάτι που κάνει streaming από το κινητό ή άλλη φορητή συσκευή σαν κυρία πηγή. Να μου πεις γιατί όχι με ένα κινητό ήμαστε στο χέρι. Για την ώρα δεν με ενθουσιάζει. Ας έρθει και βλέπουμε. Θα κάνω πάλι μια αξιολόγηση των προτάσεων και θα επανέλθω. Σας ευχαριστώ πολύ.
Μα το καινούργιο Chromecast δεν θα είναι... "Chromecast" :wink:

Διάβασε ξανά το link που έβαλα. Θα έρχεται με ενσωματωμένο Android TV και τηλεκοντρόλ, θα είναι δηλαδή ένα κανονικό media player, αυξημένων όμως δυνατοτήτων και μειωμένης τιμής!

Αυτό είναι που το καθιστά τόσο ενδιαφέρον.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους.

Τελικά αντι για player τα λεφτά έφυγαν σε λάπτοπ που το είχα πιο πολύ ανάγκη. Όμως επειδή πήρα το Playstation 3 απο την τηλέοραση του υπνοδωμάτιου για να γίνει το cd player του σαλονιού αγόρασα το μικρό ROKU express απο την Amazon και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος για την ποιότητα του και πόσο γρήγορα συνδέθηκε με την παλιά 32'' Samsung η οποία έγινε smart παρόλο τα 12 χρόνια της χιχιχι. Netflix, Tidal, Youtube και ένα ακόμα κάρο free streaming υπηρεσίες. Η σύνδεση με τον router σε δευτερόλεπτα και με πολύ καλό σήμα. Και όλα αυτά απο ένα μικρό κουτάκι το οποίο πέρνει ρεύμα απο την usb service θύρα και εικόνα μέσω του HDMI. Ποιοτική κατασκευή και με πολύ απλό remote για να το χρησιμοποιούν και τα παιδιά και εφαρμογή android για απομακρισμένη χρήση. Στην συσκευασία έχει HDMI καλώδιο, USB καλώδιο, ταινία για να το κολλήσετε στην TV, remote και μπαταρίες για το remote. Πληροφορίες για το ROKU Express ή άλλες εκδόσεις μπορείτε να βρείτε στο site της ROKU:


Αγορά μέσω ΑΜΑΖΟΝ στα 35 ευρώ. Μπορώ να πώ πολύ καλύτερο απο κάτι china made android TV BOX στα ίδια λεφτά που έχω αγοράσει και με υποστήριξη με νέες εκδόσεις και out of the box support για τις γνωστές πλατφόρμες που ανάφερα πιο πάνω. Θα το δουλέψω λιγάκι και θα επανέλθω.

Και φυσικά δεν χρειάζεσαι κάποιο κινητό ή ταμπλετ για να στριμάρεις όπως το παρόν Chromecast.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top