Meridian Explorer 2 USB DAC/amp (€135)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
87
Reaction score
38
IMG_6488.jpg


Πωλείται το γνωστό entry level USB DAC/amp της Meridian με πολύ προσεγμένη χρήση στα €135. Εξαιρετικός ήχος για την δουλειά που καλείται να κάνει, και στην τιμή του νομίζω ότι αποτελεί καλύτερη πρόταση από υλοποιήσεις τύπου Dragonfly κ.λπ. Δυστυχώς δεν πιάνει πιο δυνατές και ακριβότερες υλοποιήσεις όπως το Chord Mojo. Με τις ακροάσεις σε MQA το θέμα αλλάζει απίπεδο, καθώς κατά την γνώμη μου καθίσταται αυτόματα μια πολύ εύκολη εισαγωγή στο αμφιλεγόμενο αυτό περιβάλλον για τα λεφτά. Έχει ξεχωριστό line out που παρακάμπτει το amp module.

Μια αντιπροσωπευτική και τίμια κριτική του μηχανήματος ατο Stereophile.

Περισσότερες πληροφορίες από το site της Meridian.

Key Features
  • Meridian apodising filter – prevents distortion and harshness in digital audio
  • 3.5mm 2V fixed-level line out
  • 3.5mm headphone out (output impedance 0.47Ω)
  • Asynchronous USB (micro USB connection)
  • Up to 24-bit / 192kHz decoding
  • MQA decoding
  • Dual XMOS DSP with 16 cores and 1000 MIPS
  • Dimensions: 18mm x 32mm x 102mm (HxWxD)
  • Weight: 50g
  • Aluminium enclosure

Αγορασμένο online τον Ιανουάριο του 2017 από την Analogue Seduction, επομένως εντός εγγύησης των 2 ετών.

IMG_6489.jpg
IMG_6490.jpg
IMG_6491.jpg
IMG_6492.jpg


Χέρι με χέρι από Αθήνα, εναλλακτικά αποστολή σε όλη την Ελλάδα με κατάθεση τραπέζης, PayPal, ή αντικαταβολή (τα έξοδα βαρύνουν τον αγοραστή).

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
87
Reaction score
38
Το Meridian έφυγε σε μέλος του AVSite! Καλοάκουστο και ευχαριστώ για την φιλοξενία!
 


Μηνύματα
87
Reaction score
38
Το περιμενω πως και πως....αψογη συναλλαγη!!!
Νομίζω ότι θα το χαρείς πολύ σε σχέση με το Audioquest. Ο φίλος σου το άκουσε ήδη, με λίγη υπομονή κι εσύ! Αν δεν σε πειράζει μην ξεχάσεις να αξιολογήσεις την συναλλαγή και στο προφίλ μου, όλοι για την υστεροφημία μας ζούμε!
:thumbsup:
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top