Merlin πρόγραμμα της svs

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Χτες από περιέργεια χρησιμοποίησα το merlin πρόγραμμα της svs για να δω τα ηχεια μου με πιο svs subwoofer τα συνδυάζει.
Ηχεία acoustic research 312 ho.

Η πρώτη μου έκπληξη ήταν ότι τα ηχεία μου τα είχε στη λίστα ηχείων..δεν το περίμενα.
Η δεύτερη όμως μεγαλύτερη έκπληξη ήταν ότι τα ηχεία μου τα συνδυάζει με το μεγαλύτερο μοντελο της svs,το pb16 ultra.
Μου ήρθε μια σκέψη.Ή τα ηχεία μου έχουν τόσο καλό μπάσο που για να δεις διαφορά πρέπει να αγοράσεις την νσυαρχίδα της svs ή απλά βάζουν ενα μοντέλο καλύτερο,γιαυτους κέρδος θα είναι.
Δοκίμασα και κατι άλλα ηχεία που είχα να δω με τι sub ταιριάζουν και έβγαζε πολύ μικρότερο μοντελο της svs.
Άρα είναι αξιόπιστο πρόγραμμα και απλά τα συγκεκριμένα ηχεια με τα 12ιντσα woofer για το κάτι παραπάνω θέλουν πολύ γερό sub.

Στις ρυθμίσεις έβγαλε αυτά:

Stereo Pre-Amplifier or Receiver:
Recommended Low Pass Filter Frequency Setting (Hz) 31 Hz
Recommended Low Pass Filter Slope (dB/octave) 24 dB/octave

Εσείς τι ηχεία έχετε και με τι sub της svs σας βγάζει αποτέλεσμα;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Χτες από περιέργεια χρησιμοποίησα το merlin πρόγραμμα της svs για να δω τα ηχεια μου με πιο svs subwoofer τα συνδυάζει.
Ηχεία acoustic research 312 ho.

Η πρώτη μου έκπληξη ήταν ότι τα ηχεία μου τα είχε στη λίστα ηχείων..δεν το περίμενα.
Η δεύτερη όμως μεγαλύτερη έκπληξη ήταν ότι τα ηχεία μου τα συνδυάζει με το μεγαλύτερο μοντελο της svs,το pb16 ultra.
Μου ήρθε μια σκέψη.Ή τα ηχεία μου έχουν τόσο καλό μπάσο που για να δεις διαφορά πρέπει να αγοράσεις την νσυαρχίδα της svs ή απλά βάζουν ενα μοντέλο καλύτερο,γιαυτους κέρδος θα είναι.
Δοκίμασα και κατι άλλα ηχεία που είχα να δω με τι sub ταιριάζουν και έβγαζε πολύ μικρότερο μοντελο της svs.
Άρα είναι αξιόπιστο πρόγραμμα και απλά τα συγκεκριμένα ηχεια με τα 12ιντσα woofer για το κάτι παραπάνω θέλουν πολύ γερό sub.

Στις ρυθμίσεις έβγαλε αυτά:

Stereo Pre-Amplifier or Receiver:
Recommended Low Pass Filter Frequency Setting (Hz) 31 Hz
Recommended Low Pass Filter Slope (dB/octave) 24 dB/octave

Εσείς τι ηχεία έχετε και με τι sub της svs σας βγάζει αποτέλεσμα;
και τα Audio Specrtum τα έχει...τότε που είχα δει μου τα έβγαζε με τa 13αρια
λογικά υπολογίζει στάθμες που μπορεί να παίξει το ηχείο και υποθέτει και το ζευγάρωμα
+ τον χώρο που λογικά θα τα έχει ο κάτοχος και δίνει αποτέλεσμα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Μπορείτε να δώσετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτά που αναφέρετε? Που το βρίσκουμε το πρόγραμμα και γενικά σε τι αναφέρεται περιληπτικά.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Παντελώς άχρηστο το εργαλειάκι αυτό. Χωρίς μέτρηση του χώρου και των ηχείων δεν έχει νόημα να μιλάμε για σημείο κρος. Χωρίς τον όγκο του δωματίου δεν έχει νόημα να μιλάμε για μέγεθος σαμπ.

Για ATC ηχεία από το 20 και πάνω προτείνει το 16. Γεα ραιτ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Για τα δικά μου έβγαλε αυτά:
sub.gif

Πάντως τον Marantz sr 7009 τον έχω και εγώ όπως αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους συμπτωματικά, παρ όλο που έχω sub yamaha και μάπα σε σύγκριση με τα παραπάνω.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top