Micro Seiki BL-111 το ονειρο που εγινε πραγματικοτητα

Μηνύματα
764
Reaction score
962
Εδω και μια εβδομαδα περιπου ολοκληρωθηκε μετα απο 1.5 χρονο αναμονης,υπομονης και επιμονης το ονειρο μου.Να αναβαθμισω ολοκληρωτικα την αναλογικη πηγη μου.Αφου λοιπον επαγγελματιας τεχνικος του χωρου ηρθε απο το σπιτι μου για να στησιμο,σεταρισμα,του πικαπ και πλεον εχω την δυνατοτητα να ξεκινησω το στρωσημο της κεφαλης, το αποτελεσμα ειναι πραγματικα ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ αποστομωτικο που δεν μπορουσα να μην το μοιραστω μαζι σας.

Πολλοι ηταν αυτοι που μου ειπαν, τι κανεις?Θα χαλασεις λεφτα για το "πεθαμενο" αναλογικο?Το βινυλιο ομως ειναι κατι το οποιο δεν μπορω να αποχωριστω, με μια δισκοθηκη με 5ψηφιο αριθμο δισκων, οφηλω να την τιμισω.Και πραγματικα απο το αποτελεσμα μπορω να πω οτι δικαιωθηκα.Ακουστηκα το ηχητικο αποτελεσμα εχει τις μικρο-δυναμικες ,την σκηνη και το "μεγεθος" σαν να ακους SACD, ομως με μια μαγικη ζεστασια, "ατσιριχτω" που καθε φορα πλεων περιμενω πως και πως να γυρισω απο την δουλεια και να παω να στηθω μπροστα στα ηχεια και να βαλω να ακουσω ξανα κ ξανα τα πραγματα που θελω.

Δεν θα πω περισσοτερα προς το παρον,ηθελα απλα να μοιραστω αυτη τη χαρα μου με αυτους απο εδω μεσα που θα καταλαβουν τι εννοω.

Για το τυπικο:

Πλατω : Micro Seiki BL-111
Tonearm : Dynavector DV 507 MK2
Cartridge : Koestu Rosewood Signature Platinum
 

Attachments




Μηνύματα
764
Reaction score
962
Όχι εγώ το εστεισα,μετά από ψαξιμο κ πολλές συζητησεις παλιες "καραβανες" του χώρου που είχαμε κάνει κουβέντες σε κάποια μαγαζιά του χώρου κ κάποιους παλιούς συντάκτες του ηχου που έτυχε να περάσουν κ να πάρουν μέρος στις συζητήσεις,κράτησα τηλέφωνα,πήρα ξαναπήρα κ τελικά κατέληξα να πάρω αυτό το πλατώ μετά από προτροπή τους.

Κ με παλιούς τεχνικούς του χώρου που μίλησα μου επαλήθευσαν τα καλύτερα για αυτές τις κορυφαίες σειρές της Micro.

Μετά ήμουν μεταξύ βραχίονα SME V η' του Dynavector.Απουσα 2 φίλους κ πήγα στον Dynavector,που παραδοξος ο άνθρωπος πολύ τον εστησε κ τον σεταρε μου είπε ότι είχα ΒΡΑΧΙΟΝΑΡΑ.

Ε από εκεί κ πέρα είπα να κάνω την υπέρβαση κ να πάω σε μια κορυφαία Koestu για να αναδείξει όλο το σύνολο.Η platinum αν και αστρωτη ακόμα με λίγες μόνο ώρες παίζει φανταστικά.Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα παίζει στρωμένη .Πήρε 1.5 χρόνο για να μπορέσω να βρω το πλατώ έτσι όπως έπρεπε κ από εκεί κ πέρα να μπουν τα χρήματα στην άκρη για τον καινούριο βραχίονα κ την κεφαλή.Πραγματικα όμως άξιζαν τον κόπο .

Στην γυναίκα μου πλέον δήλωσα ότι πέρα από παντρεμένος με αυτην, είμαι κ με αυτό το πλατό .-
 


Μηνύματα
764
Reaction score
962
Προς το παρόν της Ayre το P-5Xse (special edition) ,αν και να σου πω την αλήθεια παρότι είναι καλό το phono,πολύ το σκέφτομαι να πάω σε ένα Luxman EQ-500
 








Μηνύματα
764
Reaction score
962
Το luxman με βολεύει γτ έχει 3 input κ 3 output κ ταυτόχρονη ρύθμιση στην έξοδο ώστε ανάλογα να παίζει απο άλλο in/out με ΜΜ κεφαλή και άλλο in/out με MC.Επειδη έχω 3-4 πικάπ κ προφανος μόνιμα δεν θα παίζω με το Seiki, με βολεύει το Luxman γιατί μπορώ να έχω επάνω του κουμπωμενα 3 πικάπ ταυτόχρονα ,με ότι κεφαλη θέλω...Ευχαριστώ πάντως
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.891
Reaction score
28.648
1602851917869.png

1602851985993.png

1602852136547.png

-

-

Want flexibility until the cows come home? Here are the back panel goodies:


(Channel A and Channel B are identical)


  • 2 Ground ON/OFF switch connects the ground to the MC input.
  • XLR3 Transformer Balanced MC Input (Left and Right).
  • Left channel = top row, Right channel = bottom row.
  • Moving Coil RCA MC Input (Left and Right).
  • Left channel = white RCA, Right channel = Red RCA.
  • RCA Moving Magnet (MM) Input (Left and Right).
  • Ground binding post/banana socket.
  • RCA Output (Left and Right).
  • XLR3 Transformer Balanced Output (Left and Right).
  • Power Supply Umbilical.

Now for the front panel goodies:


(Channel A reading Left to Right)


  • Power ON/OFF switch.
  • MC/MM Selector Switch MC or 2 position MM Load
  • LED Light indicates Channel A is On.
  • Gain Switch 3 Position for MC & MM
  • MC Load 12 Position MC Load
  • Channel Selector, either A or B

(Channel B reading Left to Right)


  • MC/MM Selector Switch MC or 2 position MM Load
  • LED Light indicates Channel A is On.
  • Gain Switch 3 Position for MC & MM
  • MC Load 12 Position MC Load
  • Channel Selector, either A or B

Now you get the idea! The Tessera features a 12 position MC Load control for your cartridges! (1000, 800, 700, 500, 400, 350, 300, 250, 200, 150, 100, 50 Ohms). My best reference has two and my other reference has three choices!


Inputs


  • Two completely independent dual mono channels, A and B with LED indicator.
  • Accommodates 4 tonearms, 2 per channel.
  • Separate MM and MC inputs per channel.
  • Each channel has independent controls and all selections are saved when you switch between channels.
  • Selection switch for MC and 2 position MM 47K and MM 68K.
  • MM impedance switch 47K or 68K Ohms · MM capacitance 220pf.
  • MC transformer Balanced gold plated XLR input.
  • MM and MC Single Ended RCA input, gold plated with isolated ground.
  • MC ground on/off switch.
  • MC load impedance adjustable 1000, 800, 700, 500, 400, 350, 300, 250, 200, 150, 100, 50 Ohms.
  • Superior quality MC Internal step up transformers.
  • 3 position MC gain switch for High, Medium & Low output cartridges.
  • Two ground binding posts.

Detailed Specifications


  • 3 position Gain MC input 60dB, 65dB and 70dB.
  • 3 position Gain MM input 40dB, 45dB and 50dB.
  • Noise – 90dBu below max output level.
  • Frequency response complies with the original RIAA curve within +or- 0.5dB.
  • RIAA curve is achieved using a passive filter.
  • 1% metal film resistors throughout.
  • Polypropylene capacitors throughout the audio path.
  • All analog tube circuitry with no solid state devices in the signal path.

Just note the 50dB MM gain and the 70dB MC Gain possibilities with over 90dB of signal to noise ratio on board! The Tessera's noise floor is as good as gone while the dynamics knock your socks off! Plus, it is built right here in sunny California! It took George three years to design this work of audio art, and I see and hear why.

-
 

Μηνύματα
764
Reaction score
962
Καποιοι φιλοι μου ειχαν πει γιατι αφου βαζω Dynavector βραχιονα να μην βαλω και Dynavector κεφαλη.Η αληθεια ειναι οτι πολυ φλερταρα με την ιδεα αυτη, ομως κατα τις αποψεις πολλων που εμπιστευομαι την γνωμη τους, η Dynavector θα ηταν πιο "σκληρη" και "χειρουργικη" ενω για την Koetsu μου ειπαν οτι θα ειναι πιο "ζεστη" και "αναλογικη".Ειπα λοιπον να παω με αυτο.Το χειροτερο στον χωρο αυτο και στο επιπεδο μηχανηματων αυτον ειναι οτι ΣΧΕΔΩΝ ΚΑΝΕΙΣ αντιπροσωπος δεν εχει κορυφαια μοντελα κεφαλων διαθεσημα προς δοκιμη.Συνεπως δεν ξερω πως θα επαιζε με μια κορυφαια Dynavector αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι με την Koetsu το αποτελεσμα ειναι μαγευτικο!
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλοακουστο, αυτά είναι ωραία πράγματα. Εχεις ριξει μεράκι και μελέτη και το ωραίο είναι έχεις κανει και σωστά ματσαρισματα ώστε να το απολαμβάνεις στο αυτι σου
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.900
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top