Windows 10

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Τα Cumulative Updates είναι πακέτα που περιλαμβάνουν όλα τα μεμονωμένα updates που βγήκαν από το προηγούμενο cumulative pack. Εμπειρικά ξέρω ότι είναι 2 με 3 ανά μήνα. Τώρα, το πώς θα συμπεριφερθεί το Windows Update των Windows 10 αν το έχουμε "παροπλίσει" για καιρό δεν ξέρω. Θα μας πει ο Γιώργος.
Δεν έγινα κατανοητός (δεν εξήγησα καλά αυτό που εννοούσα).:)

Ο Η/Υ της δουλειάς έχει Win8.1. Η προτροπή για αναβάθμιση στα Win10 είναι σχεδόν καθημερινή. Οπότε: Όσο "καθυστερούμε" την αναβάθμιση, τόσο πιο πρόσφατη έκδοση των Win10 θα εγκατασταθεί ή δεν έχει σημασία (= θα εγκατασταθεί η αρχική και θα "κουμπώσουν" οι επόμενες ως update);
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Δεν έγινα κατανοητός (δεν εξήγησα καλά αυτό που εννοούσα).:)

Ο Η/Υ της δουλειάς έχει Win8.1. Η προτροπή για αναβάθμιση στα Win10 είναι σχεδόν καθημερινή. Οπότε: Όσο "καθυστερούμε" την αναβάθμιση, τόσο πιο πρόσφατη έκδοση των Win10 θα εγκατασταθεί ή δεν έχει σημασία (= θα εγκατασταθεί η αρχική και θα "κουμπώσουν" οι επόμενες ως update);
Θεωρητικά, ναι.

Εγώ πάντως για όλες τις αναβαθμίσεις, σε μένα και σε φίλους, χρησιμοποιώ το media creation tool που, θεωρητικά και πάλι, βάζει την τελευταία έκδοση με όλα τα updates.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απορία: Όσο "καθυστερούμε" την αναβάθμιση, τόσο πιο πρόσφατη έκδοση των Win10 θα εγκατασταθεί ή δεν έχει σημασία (= θα εγκατασταθεί η αρχική και θα "κουμπώσουν" οι επόμενες ως update);
αν κάνεις αναβάθμιση αυτή τη στιγμή θα εγκατασταθεί το build 10.0.10586

Τα Cumulative Updates είναι πακέτα που περιλαμβάνουν όλα τα μεμονωμένα updates που βγήκαν από το προηγούμενο cumulative pack. Εμπειρικά ξέρω ότι είναι 2 με 3 ανά μήνα. Τώρα, το πώς θα συμπεριφερθεί το Windows Update των Windows 10 αν το έχουμε "παροπλίσει" για καιρό δεν ξέρω. Θα μας πει ο Γιώργος.
Προηγούνται τα builds και έπονται τα cumulative updates που συνήθως προαπαιτούν το τελευταίο build
ο αριθμός της έκδοσης 10.0.10586.36 μας δίνει τα εξής στοιχεία
το 10.0 μας λέει την ονομασία του λειτουργικού συστήματος, Windows 10
το 10586 αντιστοιχεί στο κύριο build, το 10 μας λέει ότι είναι Threshold build και το 586 μας δίνει το major build update, το τελευταίο insider preview είναι το Redstone build 11082
το .36 μας δείχνει το cumulative last update
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
.....
Προηγούνται τα builds και έπονται τα cumulative updates που συνήθως προαπαιτούν το τελευταίο build
ο αριθμός της έκδοσης 10.0.10586.36 μας δίνει τα εξής στοιχεία
το 10.0 μας λέει την ονομασία του λειτουργικού συστήματος, Windows 10
το 10586 αντιστοιχεί στο κύριο build, το 10 μας λέει ότι είναι Threshold build και το 586 μας δίνει το major build update, το τελευταίο insider preview είναι το Redstone build 11082
το .36 μας δείχνει το cumulative last update
Μόλις εγκαταστάθηκε και το cumulative update και το winver δείχνει πλέον 10586.36:

windows_version_2015-19-12.jpg


:smile::neo:
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Παντως η pioneer δεν εχει βγαλει ακομα drivers για τα N-50A & N70-A, ετσι ωστε να δουλευουν σαν usb dac σε windows 10.Το καταλαβα σημερα οταν μετα απο πολυ καιρο συνδεσα το laptop στο δικο μου 50Α.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
5
Καλησπερα σας και εδω παιδια βρηκαμε κανενα τροπο για να μην μας παρακολουθει η Microsoft τι κατεβαζουμε κλπ κλπ ή οχι ; Μπορει και να εχω μεινει πισω απ αυτο το θεμα. Τα windows 10 προσωπικα μου αρεσουνε δεν εχω καποιο θεμα τα εχω βαλει και στους φορητους μ υπολογιστες οχι σε ολους αλλα σε εναν τον: TOSHIBA Satellite L50-B-1C9 και μου φενονται μια χαρα επισης κατεβασα και απο εδω το windows media center και οντος δουλευει με LIVE TV στα 10άρια ναι το καταργησε η MS αλλα βρηκαμε τροπο να το εχουμε.
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
μας έχει σπάσει τα νεύρα η μακακία με τις τρύπες στο internet. Πετάγονται σαν ρεπανάκια οι σκατοσελίδες.
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Μήπως είδατε το licence agreement του Adobe Reader DC; Κάνει αναφορά για peer2peer δυκτίωση, ή είναι ιδέα μου; Μου φαίνεται ότι η ιδέα της Microsoft πιάνει τόπο. Ας γίνεται το upgrade τρώγοντας το bandwidth των χρηστών κι όχι το δικό μας.
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
Καλημέρα,

Έχοντας κάνει αναβάθμιση σε αρκετά PC (λόγω δουλειάς) στα Windows 10 (σχεδόν όλα 64bit) μέχρι τώρα, ανακάλυψα το εξής "κουφό":

Τρέχοντας το Product-Key.exe προκειμένου να δω το Product Key των Windows για μετέπειτα clean install σε περίπτωση που χρειαστεί, διαπίστωσα ότι σε ΟΛΑ τα μηχανάκια, το key που μου έδειχνε το πρόγραμμα ήταν ακριβώς το ίδιο !!!!
Αυτό πρακτικά σημαίνει πως όταν έρθει η στιγμή να κάνεις clean install (πχ μετά από format) με το δισκάκι των Windows 10, τι κωδικό θα βάλεις, αυτόν που είναι ο ίδιος για όλα τα μηχανήματα ή τον (γνήσιο) κωδικό των Windows 7, 8, 8.1 που είχε το μηχάνημα πριν την αναβάθμιση ?
Στην πρώτη περίπτωση, όλος ο πλανήτης (?) θα έχει τον ίδιο κωδικό πλέον (αυτό συμπεριλαμβάνει και τα σπασμένα Windows ανά τον κόσμο, τα οποία με την αναβάθμιση θα γίνουν πλέον γνήσια), ενώ στη δεύτερη, που είναι και η πιο λογική, τα Windows 10 θα δέχονται γνήσιους κωδικούς των 7, 8 και 8.1 (όπως διάβασα κάπου στο διαδίκτυο), οπότε όλα καλά...
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας, θα ήταν χρήσιμο αν ελέγχατε το δικό σας Product Key των Windows 10 για να δούμε τι συμβαίνει.
Τα τελευταία 5 ψηφία του key στα Windows που έχω αναβαθμίσει μέχρι στιγμής είναι 3V66T.
Προφανώς τα παραπάνω ισχύουν για αναβαθμίσεις από προηγούμενες εκδόσεις των Windows...
 

Μηνύματα
7.364
Reaction score
2.554
Ευχαρίστως να δώ το δικό μου αλλά αυτό το Product-Key.exe τι είναι; Μήπως έχει ιό; Αν όχι, από πού να το κατεβάσω;
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Έχοντας κάνει αναβάθμιση σε αρκετά PC (λόγω δουλειάς) στα Windows 10 (σχεδόν όλα 64bit) μέχρι τώρα, ανακάλυψα το εξής "κουφό":

Τρέχοντας το Product-Key.exe προκειμένου να δω το Product Key των Windows για μετέπειτα clean install σε περίπτωση που χρειαστεί, διαπίστωσα ότι σε ΟΛΑ τα μηχανάκια, το key που μου έδειχνε το πρόγραμμα ήταν ακριβώς το ίδιο !!!!
Αυτό πρακτικά σημαίνει πως όταν έρθει η στιγμή να κάνεις clean install (πχ μετά από format) με το δισκάκι των Windows 10, τι κωδικό θα βάλεις, αυτόν που είναι ο ίδιος για όλα τα μηχανήματα ή τον (γνήσιο) κωδικό των Windows 7, 8, 8.1 που είχε το μηχάνημα πριν την αναβάθμιση?
.....
Ευχαρίστως να δώ το δικό μου αλλά αυτό το Product-Key.exe τι είναι; Μήπως έχει ιό; Αν όχι, από πού να το κατεβάσω;
Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πρέπει να πήγε καλά με αυτό το Pruduct-Key.exe. Ή το συγκεκριμένο λογισμικό είναι ανεπαρκές (δεν ξέρω ποιό ακριβώς είναι, αφού δεν αναφέρεται κάποιο στοιχείο του, link κλπ.) ή κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάσταση των Windows.

Ως τώρα, όλοι οι υπολογιστές με Windows, που έχουν περάσει από τα χέρια μου (μιλώντας πάντα για original λειτουργικό), έχουν και διαφορετικό κλειδί ενεργοποίησης και αυτό είναι ανιχνεύσιμο από παρόμοιου τύπου προγραμματάκια, ακόμα κι αν τα Windows, προερχόμενα από αναβάθμιση από προηγούμενη έκδοση, έχουν μετατραπεί σε Windows 10.

Προκειμένου να βρω το κλειδί ενεργοποίησης, χρησιμοποιώ ένα από τα δύο παρακάτω free προγράμματα, τα οποία ανιχνεύουν το κλειδί των Windows, καθώς και το κλειδί κάποιων άλλων προγραμμάτων, π.χ. του MS Office, ή του AnyDVD κλπ. Αυτά είναι:

1) Το γνωστό "Magical Jelly Bean Keyfinder", το οποίο προσφέρεται με αυτή την ονομασία στην απλή free έκδοση και στην επί πληρωμή έκδοση με την ονομασία "Recover Keys". Link και για τις δύο το παρακάτω:

https://www.magicaljellybean.com/keyfinder/

2) Το Product Key της Nirsoft, v. 1.82 (η τελευταία βερσιόν), κι αυτό free:

http://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html

(Το download στο τέλος της ιστοσελίδας στην Αγγλική γλώσσα και σε εκδόσεις για 32-μπιτα και 64-μπιτα Windows, καθώς και σε μορφή .zip. Υπάρχει και έκδοση στην Ελληνική, αλλά είναι παλαιότερη. Να προτιμήσετε την τελευταία στην Αγγλική).

Με αυτά τα δύο (οποιοδήποτε) μπορείς να βρεις το product key των Windows, καθώς και οποιοδήποτε άλλο, σχετιζόμενο, αρκεί να είναι μέσα στις προδιαγραφές του λογισμικού (είπαμε, στις free εκδόσεις, δεν ανιχνεύονται όλα τα κλειδιά).

Πάντως, όπως είπα μέχρι σήμερα όλοι οι υπολογιστές που έχουν περάσει από τα χέρια μου έχουν 100% διαφορετικό κλειδί, ακόμα κι αυτοί με τα - αναβαθμισμένα - Windows 10.
-
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Αγαπητοί φίλοι,
Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να ξεκινώ τον υπολογιστή χωρίς κλειδί και δεν μπορώ να βρω λύση.
Το αστείο είναι ότι από τους τρεις (όλοι με win 10), ο ένας, χωρίς να γνωρίζω τον λόγο, δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.
Στο ίντερνετ δεν μπόρεσα να βρω λύση. Μάλιστα σε κάποια πρόταση που εφάρμοσα, τα πράγματα έμπλεξαν τόσο που αναγκάστηκα να φορτώσω προηγούμενο αντίγραφο ασφαλείας των windows.
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
Προκειμένου να βρω το κλειδί ενεργοποίησης, χρησιμοποιώ ένα από τα δύο παρακάτω free προγράμματα, τα οποία ανιχνεύουν το κλειδί των Windows, καθώς και το κλειδί κάποιων άλλων προγραμμάτων, π.χ. του MS Office, ή του AnyDVD κλπ. Αυτά είναι:

1) Το γνωστό "Magical Jelly Bean Keyfinder", το οποίο προσφέρεται με αυτή την ονομασία στην απλή free έκδοση και στην επί πληρωμή έκδοση με την ονομασία "Recover Keys". Link και για τις δύο το παρακάτω:
To προγραμματάκι που χρησιμοποίησα εγώ είναι αυτό http://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html

Εγκατέστησα το "Magical Jelly Bean Keyfinder" και μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο κλειδί με το "δικό μου", άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο software.

Πάντως, όπως είπα μέχρι σήμερα όλοι οι υπολογιστές που έχουν περάσει από τα χέρια μου έχουν 100% διαφορετικό κλειδί, ακόμα κι αυτοί με τα - αναβαθμισμένα - Windows 10.
-
Αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση πραγματικά, δεν ξέρω τι να πω...
Ψάχνοντας λίγο ακόμα (στην ουσία πριν από λίγο), βρήκα αυτό το link http://www.pcworld.com/article/2970...roduct-key-after-upgrading-to-windows-10.html
Όταν έτρεξα το PowerShell Script στο link της πρώτης παραγράφου, μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο generic key που αναφέρει στη σελίδα, δηλαδή T44CG-JDJH7-VJ2WF-DY4X9-HCFC6.
Άρα, μάλλον έχει δίκιο ο συγγραφέας, δηλαδή ότι δεν υπάρχει αληθινό κλειδί για τις αναβαθμίσεις και θεωρητικά σε μελλοντικό clean install θα υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις skip στην οθόνη που ζητάει το κλειδί και ακολούθως τα Windows αφού αναγνωρίσουν το υπάρχον hardware (όπου είχαν ενεργοποιηθεί πρηγουμένως μετά το upgrade), θα ενεργοποιηθούν αυτόματα (ίσως το δοκιμάσω όποτε βρω χρόνο για να ξέρω τι γίνεται τελικά)...
Αυτό βέβαια, μας δημιουργεί ένα πρόβλημα σε περίπτωση αναβάθμισης του μηχανήματος (πχ αλλαγή μητρικής), οπότε τα Windows "βλέποντας" διαφορετικό configuration, να μη μπορούν να ενεργοποιηθούν, τότε δεν ξέρω τι λύση υπάρχει...
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
Λοιπόν,

Σήμερα βρήκα χρόνο και το δοκίμασα, δηλαδή έκανα clean install (format) σε ένα μηχάνημα που είχα κάνει αναβάθμιση σε Windows 10, αφού είχα "κάψει" ένα δισκάκι με το αντίστοιχο iso που είχα δημιουργήσει με το media creation tool στα Windows 7 (πριν την αναβάθμιση)...
Κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, πάτησα skip στην οθόνη εισαγωγής του κλειδιού και όταν τελείωσε η εγκατάσταση, τα Windows ήταν ήδη ενεργοποιημένα !!
Άρα, είχε δίκιο ο συντάκτης του άρθρου στο προηγούμενο post μου, δηλαδή τα Windows 10 δεν έχουν (και κατά συνέπεια δε χρειάζεται να μπει κατόπιν) κλειδί κατά την αναβάθμιση, αλλά "παντρεύονται" το συγκεκριμένο hardware που βρίσκουν, οπότε ενεργοποιούνται αυτόματα κάθε φορά που βλέπουν το ίδιο.
Προφανώς, σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξει κάποιος κάποιο κομμάτι του μηχανήματος (πχ μητρική ή cpu μετά από αναβάθμιση ή βλάβη), τα Windows δεν θα μπορέσουν να ενεργοποιηθούν γιατί θα "δουν" στην ουσία άλλο μηχάνημα, οπότε δεν ξέρω τι διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσει ο χρήστης (πιθανώς τηλέφωνο στη Microsoft για περαιτέρω οδηγίες)...
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους.

Στα γρήγορα μια ερώτηση, που μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω:

Σε υπολογιστή με Windows 8.1, στον οποίο έχει μεν εμφανιστεί το γνωστό εικονίδιο της δωρεάν λήψης των Windows 10
, αλλά που δεν έχει ακόμα "κατέβει" από μόνη της η αναβάθμιση, μπορεί κάποιος να τα εγκαταστήσει "δια της βίας", μέσω ενός USB stick (ή δίσκου DVD) στο οποίο να έχει γραφτεί το ISO file των 10 (και μάλιστα η τελευταία έκδοση 10586);

Να διευκρινίσω ότι το ISO file που έχω διαθέσιμο αυτή τη στιγμή είναι Windows 10 Pro 64 ή 32 bit, αλλά είναι η έκδοση στην Αγγλική γλώσσα, ενώ τα Windows 8.1, που θέλω "δια της βίας" να αναβαθμίσω είναι στην Ελληνική γλώσσα (64-bit κι αυτά).
-
 


Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
Καλησπέρα σε όλους.

Στα γρήγορα μια ερώτηση, που μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω:

Σε υπολογιστή με Windows 8.1, στον οποίο έχει μεν εμφανιστεί το γνωστό εικονίδιο της δωρεάν λήψης των Windows 10
, αλλά που δεν έχει ακόμα "κατέβει" από μόνη της η αναβάθμιση, μπορεί κάποιος να τα εγκαταστήσει "δια της βίας", μέσω ενός USB stick (ή δίσκου DVD) στο οποίο να έχει γραφτεί το ISO file των 10 (και μάλιστα η τελευταία έκδοση 10586);

Να διευκρινίσω ότι το ISO file που έχω διαθέσιμο αυτή τη στιγμή είναι Windows 10 Pro 64 ή 32 bit, αλλά είναι η έκδοση στην Αγγλική γλώσσα, ενώ τα Windows 8.1, που θέλω "δια της βίας" να αναβαθμίσω είναι στην Ελληνική γλώσσα (64-bit κι αυτά).
-
Πήγαινε στο Google και πληκτρολόγησε "Windows 10 upgrade", στο πρώτο link που θα σου βγάλει πάτα "Λήψη αναβάθμισης" ή κάτι τέτοιο (δεν μου το εμφανίζει γιατί έχω ήδη εγκατεστημένα τα 10). Από κει και πέρα, ο installer των 10 θα ξεκινήσει και θα εγκαταστήσει την αντίστοιχη έκδοση των 10 (αν έχεις ελληνικά 64-bit θα βάλει ελληνικά 64-bit)...
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα και στους δυο σας κι ευχαριστώ.

Τελικά άδικες οι - βιαστικές μου - ανησυχίες. Μέχρι να τελειώσω την αναζήτηση για τις παραμέτρους της πιθανής "δια της βίας" αναβάθμισης, ήρθε από μόνη της από το κεντρικό server της Microsoft. Αυτή τη στιγμή κατεβαίνει για αποθήκευση στον εν λόγω υπολογιστή (η αναβάθμιση θα γίνει αύριο μάλλον, γιατί τώρα αναμένεται να ενσκήψει η θύελλα, που λέγεται Μελάς junior - ο εγγονός μου, δηλαδή :wink:).

Και πάλι ευχαριστώ και καλό βράδυ.
-
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Παντως η pioneer δεν εχει βγαλει ακομα drivers για τα N-50A & N70-A, ετσι ωστε να δουλευουν σαν usb dac σε windows 10.Το καταλαβα σημερα οταν μετα απο πολυ καιρο συνδεσα το laptop στο δικο μου 50Α.
απαντω στον εαυτο μου......σημερα μπηκα στην ιστοσελιδα της εταιρειας και κατεβασα τους τελευταιους drivers και δουλευει μια χαρα σαν dac με windows 10 (foobar+wasapi).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top