Windows 10


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
USB VS οπτική ίνα. Υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα του ήχου;;
Πες μας και τη συνδεσμολογία, υπάρχουν πολλές παραλλαγές σε αυτό που λες, και σπάνια η οπτική ίνα και το USB μπορούν να συνδέσουν τις ίδιες συσκευές με τον ίδιο τρόπο...
Γενικά, το πλεονέκτημα της ίνας είναι ότι δεν επιδέχεται Η/Μ παρεμβολές και παρέχει ηλεκτρική απομόνωση (και το δεύτερο υπό προϋποθέσεις).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.998
Reaction score
8.045
Και οι δύο συνδεσμολογίες συνδέονται: Απ ευθείας στο motherboard και καταλήγουν στο dac του προ ενισχυτή μου.
Για την usb απαιτούνται drivers και μόνο μέσω αυτών βλέπει ο pro το pc.

Πάντως στα αυτιά μου κάθεται καλύτερα η usb σύνδεση.

Δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να θέσω εξωτερική κάρτα ήχου. Θεωρώ ότι εφ όσον μεσολαβεί dac παρακάμπτονται τα πάντα, και αυτό τελικά που επιβάλλεται είναι η ποιότητα ή μάλλον τα χαρακτηριστικά του dac.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Και οι δύο συνδεσμολογίες συνδέονται: Απ ευθείας στο motherboard και καταλήγουν στο dac του προ ενισχυτή μου.
Για την usb απαιτούνται drivers και μόνο μέσω αυτών βλέπει ο pro το pc.

Πάντως στα αυτιά μου κάθεται καλύτερα η usb σύνδεση.

Δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να θέσω εξωτερική κάρτα ήχου. Θεωρώ ότι εφ όσον μεσολαβεί dac παρακάμπτονται τα πάντα, και αυτό τελικά που επιβάλλεται είναι η ποιότητα ή μάλλον τα χαρακτηριστικά του dac.
Εγώ θα αποφύγω να απαντήσω μονοσήμαντα, γιατί υπάρχουν μεταβλητές στις οποίες δεν έχω απάντηση... Θα δώσω όμως τροφή για σκέψη, για τα πράγματα που ισχύουν γενικά.

Εάν θεωρήσουμε ότι στο software δεν έχουμε διαφορές μεταξύ των δύο(ισχύει?), τότε στην κάθε έξοδο πρέπει να παίρνεις το ίδιο περίπου* σήμα.
Όπως είπα νωρίτερα, η οπτική ίνα κανονικά παρέχει γαλβανική απομόνωση και αναισθησία σε Η/Μ παρεμβολές.
Όμως: Για την περίπτωση της ίνας έχεις σχεδόν σίγουρα στη μητρική σου μία μετατροπή σήματος από ηλεκτρικό σε οπτικό και στο DAC από οπτικό σε ηλεκτρικό. Κάνοντας την σχετικά ασφαλή παραδοχή ότι οι μετατροπές είναι τέλειες, πάλι έχεις ευαισθησία σε πιθανό θόρυβο πάνω στην πηγή ή στο DAC (όμως αθροιστικά μικρότερη απ' ότι με το USB).

Και το USB όμως δεν είναι χωρίς πλεονεκτήματα.
*Μία διαφορά που συναντάμε μεταξύ ίνας και USB, είναι ότι στην πρώτη περίτπωση το σήμα έχει ενσωματωμένο τον χρονισμό του, και είναι λίγο πιο επιρρεπές σε jitter.
Αντίθετα, στην περίπτωση του USB έχουμε (συνήθως) ασύγχρονη μεταφορά, με ρολόι αναφοράς πάνω στο DAC, βάσει του οποίου γίνεται ο συγχρονισμός, επομένως το jitter είναι ελαφρώς ελαττωμένο (εξαρτώμενο και από την ακρίβεια του ρολογιού).

Εάν γεμίσεις τα παραπάνω κενά κοιτώντας τις τεχνικές προδιαγραφές των συστημάτων σου, ίσως σε βοηθήσει να καταλήξεις. Και μόνο το γεγονός ότι το USB σου ακούγεται καλύτερα, είναι μια καλή αρχή :).
 






Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Update KB4093112. Πρόβλημα στην εγκατάστασή της.

Εδώ και κάμποσες μέρες μερικοί υπολογιστές (μάλλον ανεξάρτητα από το χρησιμοποιούμενο hardware), έχουν πρόβλημα με την εγκατάσταση του συγκεκριμένου update, μέσω φυσικά του αυτόματου τρόπου κατεβάσματος και εγκατάστασης που είναι ενσωματωμένος στα Windows 10. Ο αριθμός των χρηστών που διαμαρτύρονται γι αυτήν την "παραξενιά" ολοένα και μεγαλώνει και αν κανένας γκουγκλάρει τις λέξεις "update KB4093112 will not install" ή κάτι ανάλογο, θα ανακαλύψει δεκάδες ή και εκατοντάδες αναρτήσεις, είτε στην κοινότητα της Microsoft είτε αλλού, που εκθέτουν το πρόβλημα και αναζητούν λύση.

Το παρατήρησα κι εγώ σε ένα PC μου, που παρ' όλες τις προσπάθειές μου δεν έχω ακόμα καταφέρει να εγκαταστήσω την συγκεκριμένη ενημέρωση.

Ανακάλυψα ότι αυτή είναι διαθέσιμη για "χειροκίνητο κατέβασμα" στον κατάλογο της Microsoft, αλλά κι εκεί είδα ότι υπάρχουν όχι μία ή δύο, αλλά οκτώ (8) ενημερώσεις με το ίδιο νούμερο. Δείτε το παρακάτω link:

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4093112

Ξέρει κανένας ποιαν να διαλέξω; Υποθέτω ότι είναι η 7η στη σειρά:
2018-04 Συγκεντρωτική ενημέρωση για Windows 10 Version 1709 για συστήματα που βασίζονται σε x64 (KB4093112), που το μέγεθός της είναι 737,7 MB, αλλά θέλω να βεβαιωθώ.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
εμείς οι insiders τα ξέρουμε αυτά!
Προσωπικά έχω σταματήσει να εγκαθιστώ insider builds, από τότε που το insider σύστημά μου έχασε την ενεργοποίησή του, μετά από μία επανεγκατάσταση. Και να μην συνέβαινε, μάλλον θα το είχα παρατήσει - με τους ρυθμούς που βγαίνουν, γίνεται χρονοβόρο και κουραστικό.

Από τα νέα features στην 1803, μάλλον το πιο ξεχωριστό είναι το timeline, αλλά πιθανόν δεν θα το αξιοποιήσω ιδιαίτερα...
Στην λογική των καιρών, άλλη μία χρήσιμη προσθήκη είναι και η δυνατότητα να δούμε τα διαγνωστικά στοιχεία που μαζεύει το σύστημα και στέλνει πίσω στην Microsoft. Από αυτά που ίσως μου φανούν χρήσιμα, περιμένω να δω τις βελτιώσεις που έχουν κάνει στo scaling, fonts, κλπ.
Όσοι βιαστικοί τη βάλετε, ενημερώστε μας :)
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Ξέρει κανένας ποιαν να διαλέξω; Υποθέτω ότι είναι η 7η στη σειρά:
2018-04 Συγκεντρωτική ενημέρωση για Windows 10 Version 1709 για συστήματα που βασίζονται σε x64 (KB4093112), που το μέγεθός της είναι 737,7 MB, αλλά θέλω να βεβαιωθώ.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
Παναγιώτη, η 7η χρειάζεται αν έχεις 64μπιτα Windows.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Διορθώθηκε.
Mille mercis, mon ami.

(Καλά λέμε, το "γαλλικό" που νόμιζα πως το είχα ξεχασμένο, μούρθε αυτόματα) ;)
[DOUBLEPOST=1525115076][/DOUBLEPOST]
Παναγιώτη, η 7η χρειάζεται αν έχεις 64μπιτα Windows.
Άλεξ, ευχαριστώ
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Λοιπόν, την έβαλα στης Μαρίας. Την 1803 λέω - α να χαθείτε πια! Μετά την έβαλα και στο thinkpad. Αισθάνομαι πολύ βαριεστημένος, τελείως χάλια. Τίποτα δεν πήγε στραβά, δεν είχε καθόλου πλάκα. Όλα έκατσαν με τη μία και δουλεύουν ρολόι...

Νταξ, για να τα λέμε όλα, στο inspiron το σύστημα εμφανίζει ορατό ένα μικρό OEM partition και δε μ' αφήνει να του ξηλώσω το drive letter. Θα το φτιάξω το Σ/Κ...
 

ika

News
Μηνύματα
13.971
Reaction score
12.962
Έχετε παρατηρήσει στο recycle bin, όταν έχει πολλά αρχεία (τόσα ώστε να χρειάζεται scroll down για να τα δεις και τα σβήσεις, να μην εξαφανίζονται όλα από το παράθυρο του recycle bin, αλλά στην πραγματικότητα να έχουν διαγραφεί?
 


ika

News
Μηνύματα
13.971
Reaction score
12.962
Σε παλαιότερα Windows δεν το είχα ποτέ.
Με τα 10, το έχω συχνά.
 

TGD

Μηνύματα
7.130
Reaction score
7.172
Γενικότερο θέμα υπάρχει σε αυτό, με τη λίστα των αρχείων σε όλους τους φακέλους στα δικά μου Windows 7, να μην ανανεώνονται αμέσως μετά τη διαγραφή. Πρωτάρχισε πριν δυο χρόνια, αλλά δεν είναι σταθερό πρόβλημα και ποτέ δεν μπόρεσα να βρω λύση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.141
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top