Windows 10


Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Με τις δοκιμές που έκανα με bios και device manager μου δουλεύει σωστά το disable του DM απλά όταν θα γίνει κάποιο update με Intel graphics driver Εκεί βγάζει Το disable και πρέπει να κάνω την ίδια δουλειά γιαυτό ρωτάω για το bios
 


Μηνύματα
1.266
Reaction score
5.975
Λογικά πρέπει να κάνεις disable τα on board γραφικά και τέλος. Θα βλέπει μόνο την εξωτερική κάρτα γραφικών.
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Ναι έτσι έχω κάνει και πάει μια χαρά
το άλλο που έβαλα για το automatic windows update το έχει κάνει κανείς η όλοι το έχετε στο auto?
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Ως insider member εγκατέστησα χθες ένα μεγάλο update που υπόσχεται μεγάλες αλλαγές και ευκολίες. Το αποτέλεσμα; :O_o: :D

IMG_1370.jpg


Μετά το restart στο update κολλούσε και δεν έμπαινε ούτε σε safe mode. Αρκετές ώρες προσπαθειών δεν είχαν αποτέλεσμα. Μόνο αλλαγή στο code error που "πέταγε" ενίοτε.
Οπότε αναγκάστηκα να κάνω φρέσκια εγκατάσταση στο βασικό μου desktop μετά από ...αρκετά χρόνια. Άντε τώρα να περάσω όλα τα προγράμματα και κυρίως τα επαγγελματικά ήχου με τις δεκάδες VST plugins. :(

Το μόνο θετικό ήταν ότι έκανα partition σε GPT από το ξεπερασμένο πλέον MBR.
 


gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Οπότε αναγκάστηκα να κάνω φρέσκια εγκατάσταση στο βασικό μου desktop μετά από ...αρκετά χρόνια. Άντε τώρα να περάσω όλα τα προγράμματα και κυρίως τα επαγγελματικά ήχου με τις δεκάδες VST plugins. :(
Καλό θα είναι να καθιερώσεις μια πολιτική system-level backup που να σου επιτρέπει να επαναφέρεις ολόκληρο το σύστημα μετά από τέτοιες στραβές.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Καλό θα είναι να καθιερώσεις μια πολιτική system-level backup που να σου επιτρέπει να επαναφέρεις ολόκληρο το σύστημα μετά από τέτοιες στραβές.
Είμαι τόσο αναβλητικός που τελικά δεν κάνω τίποτα. :D Και τελικά όταν έρθει η στραβή βρίζω τον εαυτό μου.
Έχω αρκετά back-up σε διάφορετικούς δίσκους, φτιαγμένα με διαφορετικά προγράμματα και όταν χρειαστώ κάτι βαριέμαι να ψάχνω...

Το λάθος μου είναι που κάνω πειράματα στον βασικό μου υπολογιστή. Έχω το insider program στο slow ring, δηλαδή οι ενημερώσεις που παίρνω έχουν ήδη δοκιμαστεί και είναι ένα σκαλί πριν την επίσημη κυκλοφορία τους. Ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι χθες.

Πάντως η φρέσκια εγκατάσταση δεν συγκρίνεται με τίποτα. Κι ας λείπει το 90% του software που χρειάζομαι.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.638
Reaction score
94.586
Έχω αρκετά back-up σε διάφορετικούς δίσκους, φτιαγμένα με διαφορετικά προγράμματα και όταν χρειαστώ κάτι βαριέμαι να ψάχνω...
Πάντως η φρέσκια εγκατάσταση δεν συγκρίνεται με τίποτα.
Άρα δεν χρειάζεσαι back-up! ;)

Έτσι κάνω εγώ! :)
 

Μηνύματα
34
Reaction score
85
Εγώ είχα λάπτοπ που του είχα βάλει win 8 μόλις βγήκαν (τα είχα πάρει 20 ευρώ από την Microsoft στο δίμηνο promotion που έκαναν).
Έκανε αναβάθμιση μόνο του χωρίς προβλήματα σε 8.1

Μετά έκανε αναβάθμιση στα 10 κανονικότατα χωρίς προβλήματα. Δούλευαν τα πάντα καλά μέχρι που χρειαστηκε να βάλω ένα πρόγραμμα 64bit (το github client) και ξαφνικά κατάλαβα πως είχα 32bit λειτουργικό σε 64bit επεξεργαστή. Ε, έκανα φορμάτ μετά από 7 χρόνια και φυσικά το σύστημα δούλευε μια χαρά! (Δεν είχε drivers για την onboard κάρτα της intel αλλά δεν έπαιζα παιχνίδια ούτως ή άλλως).
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Εγώ είχα ένα στήσει Insider από λίγο πριν κυκλοφορήσουν τα 10 και έψαχναν κόσμο. Κι εμένα κάπως έτσι κατέληξε και δεν μακροημέρευσε. Αρχές 2018, μετά από αναβάθμιση σταμάτησε να δουλεύει, και κάπου εκεί σταμάτησα να βάζω Insider builds. Εγώ το είχα μόνο για δοκιμές ευτυχώς :).
 


gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Ιδεολογικοί λόγοι μου το απαγορεύουν! :D
Χριστός κι Απόστολος! :o

Έχεις ιδεολογικούς λόγους με το Linux και δεν έχεις με τα Windows που τώρα σε χαντάκωσαν; :idk:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Χριστός κι Απόστολος! :o

Έχεις ιδεολογικούς λόγους με το Linux και δεν έχεις με τα Windows που τώρα σε χαντάκωσαν; :idk:
Αστειεύομαι αλλά το εννοώ κιόλας. :)

Με χαντάκωσαν γιατί δεν καθόμουν ήσυχος στα σταθερά builds.

Για home users, αρχάριους ή προχωρημένους, τα Windows και το Mac OS είναι ό,τι καλύτερο.

Γενικά, θέλω brand name κι εμφάνιση με όσο το δυνατόν λιγότερη επέμβαση από τον χρήστη (αν δεν θέλει να ψαχτεί). Τα outsiders, οι "λύσεις" των "ψαγμένων", τα δωρεάν που πάνε κόντρα στις εταιρείες, καθώς και όλο το κίνημα που τα υποστηρίζει μου είναι απεχθή. Είναι κάτι ανάλογο με την έντεχνη μουσική. :D
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Από την Πρωτομαγιά (την κανονική, δηλ. την "κόκκινη" :p), στο ένα από όλα μου τα PCιά, εμφανίστηκε στις Ενημερώσεις και κατέβηκε η νέα έκδοση 1903, η οποία - σύμφωνα με τη μαμά Microsoft - έγινε διαθέσιμη από εκείνη την ημέρα και θα εμφανιστεί σταδιακά σε όλους τους υπολογιστές με Windows 10.

Στην αρχή, ενώ κατέβαινε και άρχιζε να εγκαθίσταται, στο τέλος εμφανιζόταν σφάλμα εγκατάστασης και το PC γύρναγε μόνο του στην προηγούμενη έκδοση 1809. Ωστόσο, μετά από τρεις (αν δεν κάνω λάθος) αποτυχημένες προσπάθειες εγκατάστασης, λίγο πριν μπω στον κόπο να θέσω ερώτημα στην κοινότητα της Microsoft, σήμερα το πρωί επαναλήφθηκε το κατέβασμα και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Ιδού:

Windows Version 1903.jpg


Εδώ μια πρώτη παρουσίαση των χαρακτηριστικών της νέας έκδοσης.

Προς το παρόν δεν έχει εμφανιστεί για κατέβασμα με κάποιο νεότερο media creation tool (παραμένει διαθέσιμο ακόμη αυτό για την έκδοση 1809), αλλά όσοι βιάζεστε και είσαστε ή θέλετε να γίνετε Windows Insider Programmers, μπορείτε να κατεβάσετε τη νέα έκδοση από εδώ.

Παρόμοιες πληροφορίες και εδώ.
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.571
Αν ειχες κανει καποιες ρυθμισεις εσωτερικα στα windows κανε εναν επανελεγχο γιατι μπορει να τα αλλαξε με την αναβαθμιση.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αν ειχες κανει καποιες ρυθμισεις εσωτερικα στα windows κανε εναν επανελεγχο γιατι μπορει να τα αλλαξε με την αναβαθμιση.
Το παίρνω υπόψη μου, αν και εκ πρώτης όψεως δεν παρατήρησα κάτι.
Ευχαριστώ πολύ, πάντως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.179
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top