Windows 10

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Το λεω περισσοτερο για τις ρυθμισεις που εχουν τα 10 για τα updates και ειδικοτερα για τους drivers του υπολογιστη σου.
Η microsoft εχει την κακη συνηθεια να αλλαζει τους drivers των συσκευων με δικους της αλλα στις προηγουμενες εκδοσεις των 10 μπορουσες να απενεργοποιησεις αυτη την λειτουργια,για να αφηνει τους κανονικους drivers των συσκευων.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Το λεω περισσοτερο για τις ρυθμισεις που εχουν τα 10 για τα updates και ειδικοτερα για τους drivers του υπολογιστη σου.
Η microsoft εχει την κακη συνηθεια να αλλαζει τους drivers των συσκευων με δικους της αλλα στις προηγουμενες εκδοσεις των 10 μπορουσες να απενεργοποιησεις αυτη την λειτουργια,για να αφηνει τους κανονικους drivers των συσκευων.
Μάλιστα, κατάλαβα.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Νεότερα σχετικά με την έκδοση 1903.

1. Πληροφορήθηκα ότι οι αποτυχημένες προσπάθειες εγκατάστασης οφείλονταν στο γεγονός ότι πάνω στο PC είχα εξωτερικές συσκευές (εξωτερικούς σκληρούς) USB. Οι φήμες λένε ότι αυτό δημιουργεί κάποια conflicts και εμποδίζει την πλήρη εγκατάσταση. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν την ώρα που πέτυχε η εγκατάσταση είχα - για κάποιο λόγο, εντελώς άσχετο με την εν λόγω πληροφορία, αφού δεν την γνώριζα καν - αποσυνδέσει τους εξωτερικούς σκληρούς και γι αυτό να πέτυχε.

Ίσως, αλλά δεν το θυμάμαι.

2. Μετά την εγκατάσταση και αφού δούλεψα το PC για αρκετή ώρα, το έσβησα και πήγα να δω λίγη TV και μετά έπεσα για ύπνο. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα, το άνοιξα για να συνεχίσω τη δουλειά που άφησα στη μέση, αλλά αρνιόταν πεισματικά να μπει στα Windows, βγάζοντάς μου συνεχώς οθόνες με "προσπάθεια επιδιόρθωσης του PC", η οποία αποτύγχανε, όταν την έτρεχα. Ότι και να έκανα, δεν έβλεπα φως. Αναγκάστηκα να κάνω πλήρες restoration, κρατώντας όμως (ευτυχώς) τα βασικά μου αρχεία, αλλά χάνοντας όλες τις εφαρμογές μου.

Στη συνέχεια, και μετά από συμβουλή φίλου συμφορουμίτη, έσωσα όλα τα σημαντικά αρχεία σε εξωτερικό δίσκο και μετά έκανα clean installation από την αρχή. Τώρα δουλεύει μια χαρά, αλλά με περιμένει γολγοθάς για να εγκαταστήσω πάλι τα αρχεία και τις εφαρμογές από την αρχή.

Αυτά προς πληροφόρησή σας, ώστε να έχετε το νου σας, όταν οσονούπω εμφανιστεί η ενημέρωση στους υπολογιστές σας.
 



Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ελπίζω να μη κολλήσει το σύμπαν όπως έγινε με τη 1809 και αναγκάστηκα να κάνω clean install.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Από χθες που το έχω βάλει όλα είναι ΟΚ. Στο feedback των φόρουμ δεν έχω διαβάσει κάποιο σημαντικό πρόβλημα.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Αν δεν εμφανίζεται το update μπορούμε να το κάνουμε μέσω του Update Assistant.
Το έκανα μ' αυτό τον τρόπο στον υπολογιστή της συζύγου... Μετά από αρκετές ώρες χρήσης, όλα φαίνονται καλά...
Να δω πότε θα πάρω απόφαση να ξεβολευτώ από τα 7 στο κύριο μηχάνημα μου και να κάνω τη μετάβαση.....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Ετοίμασα κι ένα bootable USB στικάκι με το τελευταίο ISO για περίπτωση ανάγκης:

Annotation 2019-05-24 150303.png
 




Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Κι εδώ όλα καλά, δεν μπορώ να το πιστέψω.. 8-)

Κρίμα και για τα windows phone που δεν πέτυχαν...
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
μιας και πλεον σκεφτομαι την μεταβαση απο τα 7 σε 10, ποια version εχετε αγορασει DSP ή Retail?
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Εγκαταστάθηκαν και στο δικό μου λάπτοπ τα δεκάρια, αυθεντικά, από τεχνικό. Είναι πολύ γρήγορα, λειτουργικά και καλαίσθητα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
Αφού διάβασα στο νήμα ετούτο τα πλέον πρόσφατα σχετικά με τις 2 τελευταίες ενημερώσεις, είπα να να ρίξω μια ματιά στον έλεγχο ενημερώσεων του λάπτοπ. Συμπληρώνω ότι έχω σχεδόν κατάμαυρα μεσάνυχτα στα θέματα αυτά.
Είμαι, λέει, "ενημερωμένος μέχρι σήμερα, ώρα 00:42΄".
Αλλά:
Μού γράφει ότι "η ενημέρωση (1903) προσφέρεται σε συμβατές συσκευές", πλην όμως... "η συσκευή μου δεν είναι ακόμα έτοιμη να την λάβει" (!!) Τι να εννοεί άραγε ο ποιητής??
Άλλη ερώτηση: Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί (2017 - μέσα του 2018) με ορισμένες ενημερώσεις των "10" και επιπλέον διάβασα σε τούτο το νήμα κάποια -έστω και λίγα- ανησυχητικά σχόλια, ζητώ τη συμβουλή σας. Μήπως είναι καλύτερα να κάνω μια προσωρινή "κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων", προκειμένου να παρακολουθήσω πρώτα τι παίζει και, όταν διαπιστώσω στα φόρα ότι διορθώθηκαν ενδεχόμενες αστοχίες και είναι πλέον οκ, να ζητήσω την ενημέρωση? Ή να το αφήσω να "έρθει", όποτε έρθει και όπως (μού) έρθει? Χίλια ευχαριστώ!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Αφού διάβασα στο νήμα ετούτο τα πλέον πρόσφατα σχετικά με τις 2 τελευταίες ενημερώσεις, είπα να να ρίξω μια ματιά στον έλεγχο ενημερώσεων του λάπτοπ. Συμπληρώνω ότι έχω σχεδόν κατάμαυρα μεσάνυχτα στα θέματα αυτά.
Είμαι, λέει, "ενημερωμένος μέχρι σήμερα, ώρα 00:42΄".
Αλλά:
Μού γράφει ότι "η ενημέρωση (1903) προσφέρεται σε συμβατές συσκευές", πλην όμως... "η συσκευή μου δεν είναι ακόμα έτοιμη να την λάβει" (!!) Τι να εννοεί άραγε ο ποιητής??
Άλλη ερώτηση: Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί (2017 - μέσα του 2018) με ορισμένες ενημερώσεις των "10" και επιπλέον διάβασα σε τούτο το νήμα κάποια -έστω και λίγα- ανησυχητικά σχόλια, ζητώ τη συμβουλή σας. Μήπως είναι καλύτερα να κάνω μια προσωρινή "κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων", προκειμένου να παρακολουθήσω πρώτα τι παίζει και, όταν διαπιστώσω στα φόρα ότι διορθώθηκαν ενδεχόμενες αστοχίες και είναι πλέον οκ, να ζητήσω την ενημέρωση? Ή να το αφήσω να "έρθει", όποτε έρθει και όπως (μού) έρθει? Χίλια ευχαριστώ!
Αυτό που διαβάζεις είναι ο τρόπος της Microsoft να σε ενημερώσει ότι μπορεί να παρατηρήσεις προβλήματα μετά την εγκατάσταση της 1903, επειδή έχουν παρατηρηθεί σε συστήματα όμοια με το δικό σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις κατάργηση κάποιας ενημέρωσης. Για να εγκαταστήσεις την έκδοση 1903, χρειάζεται να κάνεις ένα από τα δύο:
1. Να περιμένεις να γίνουν οι απαραίτητες ενημερώσεις ώστε να θεωρηθεί ασφαλής, οπότε θα σου την δείξει ως διαθέσιμη το Windows Update
2. Να την εγκαταστήσεις με το χέρι, αναλαμβάνοντας οποιοδήποτε ρίσκο ασυμβατότητας.
Προσωπικά σου προτείνω να περιμένεις.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Αφού διάβασα στο νήμα ετούτο τα πλέον πρόσφατα σχετικά με τις 2 τελευταίες ενημερώσεις, είπα να να ρίξω μια ματιά στον έλεγχο ενημερώσεων του λάπτοπ. Συμπληρώνω ότι έχω σχεδόν κατάμαυρα μεσάνυχτα στα θέματα αυτά.
Είμαι, λέει, "ενημερωμένος μέχρι σήμερα, ώρα 00:42΄".
Αλλά:
Μού γράφει ότι "η ενημέρωση (1903) προσφέρεται σε συμβατές συσκευές", πλην όμως... "η συσκευή μου δεν είναι ακόμα έτοιμη να την λάβει" (!!) Τι να εννοεί άραγε ο ποιητής??
Άλλη ερώτηση: Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί (2017 - μέσα του 2018) με ορισμένες ενημερώσεις των "10" και επιπλέον διάβασα σε τούτο το νήμα κάποια -έστω και λίγα- ανησυχητικά σχόλια, ζητώ τη συμβουλή σας. Μήπως είναι καλύτερα να κάνω μια προσωρινή "κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων", προκειμένου να παρακολουθήσω πρώτα τι παίζει και, όταν διαπιστώσω στα φόρα ότι διορθώθηκαν ενδεχόμενες αστοχίες και είναι πλέον οκ, να ζητήσω την ενημέρωση? Ή να το αφήσω να "έρθει", όποτε έρθει και όπως (μού) έρθει? Χίλια ευχαριστώ!
Μην κάνεις τίποτε. Όταν θα είναι συμβατή με το σύστημά σου θα εγκατασταθεί αυτόματα. Γενικά, μην ασχολείσαι με τις αναβαθμίσεις. Άσε τις στο αυτόματο και θα είσαι μια χαρά πάντα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top