Windows 10


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Εγώ έριξα μια μιατιά στα δικά μου. Δεν έχει εγκατασταθεί ποτέ, ούτε είναι στη λίστα των ενημερώσεων που πρόκειται να γίνουν. Τελικά, μήπως δεν πάνε όλες οι ενημερώσεις σε όλα τα μηχανήματα;
Είναι Optional update.
Στο βγάζει στο search for updates από κάτω και δεν εγκαθίσταται αν δεν πατήσεις Download and install now για το συγκεκριμένο update.
 


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.076
Μπα, ούτε εκεί το βλέπω κι έχω 6 σε εκκρεμότητα. Αυτή που λείπει για τα Windows 10 είναι η ΚΒ4540673, οι άλλες είναι για Office, NET, Skype και η μηνιαία του κακόβουλου λογισμικού.
Τώρα που το βλέπω, η KB4540673 λέει ότι ουσιαστικά συγχρονίζει τις
1903-OS Build 18362.719
και
1909-OS Build 18363.719
Εγώ έχω τώρα
1909-OS Build 18363.657
Άρα, μάλλον ΔΕΝ είναι όλα τα Windows 10 ϊδια και δεν λαμβάνουν τις ίδιες ενημερώσεις.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.076
Έκανα την αναβάθμιση και τώρα έχω κι εγώ 1909-OS Build 18363.719
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Είμαι λίγο πιο μπροστά κι ευτυχώς δεν έχω θέματα (ακόμα).

Annotation 2020-03-12 142000.png
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.268

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
ΦΤΟΥ!
κ@ριόλα μικροσοφτ....
πάνω που μάζευα λεφτά :laugh:
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
nowmag.gr
Η Microsoft αποσύρει προσωρινά το Windows 10 May 2020 Update λόγω προβλημάτων Τι είχες Microsoft, τι είχα πάντα…Λίγες ημέρες μετά το λανσάρισμα του Windows 10 May 2020 Update, η εταιρεία διακόπτει τη διανομή της νέας μεγάλης αναβάθμισης του λειτουργικού συστήματος για πολλού…
nowmag.gr
nowmag.gr
Χθες πάντως εγώ βρήκα το update σε ένα PC μου, να περιμένει το κατέβασμα και την εγκατάστασή του.

Στη συνέχεια, έψαξα και βρήκα ότι υπάρχει προς διάθεση και το ανάλογο Media Creation Tool, για το οποίο δεν υπάρχει πουθενά επίσημη αναφορά (από τη Microsoft, εννοώ) περί απόσυρσης.

Το αντίθετο, μάλιστα. Κατέβασα το "εργαλείο", και εγκατέστησα τη νέα βερσιόν σε 4 PC, χωρίς προβλήματα, πλην μιας μικρής (και ενδεχομένως αναμενόμενης) εξαίρεσης, η οποία αντιμετωπίστηκε στην πορεία επιτυχώς.

Επ' αυτού όμως θα ανοίξω ένα νέο νήμα, να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου.
Stay tuned.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Χθες πάντως εγώ βρήκα το update σε ένα PC μου, να περιμένει το κατέβασμα και την εγκατάστασή του.

Στη συνέχεια, έψαξα και βρήκα ότι υπάρχει προς διάθεση και το ανάλογο Media Creation Tool, για το οποίο δεν υπάρχει πουθενά επίσημη αναφορά (από τη Microsoft, εννοώ) περί απόσυρσης.

Το αντίθετο, μάλιστα. Κατέβασα το "εργαλείο", και εγκατέστησα τη νέα βερσιόν σε 4 PC, χωρίς προβλήματα, πλην μιας μικρής (και ενδεχομένως αναμενόμενης) εξαίρεσης, η οποία αντιμετωπίστηκε στην πορεία επιτυχώς.

Επ' αυτού όμως θα ανοίξω ένα νέο νήμα, να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου.
Stay tuned.
Ο Ελληνικός τίτλος ήταν ελαφρώς παραπλανητικός. Δεν αποσύρεται ακριβώς, απλά αναστέλλεται για τους υπολογιστές που υπάρχουν γνωστές ασυμβατότητες. Το έχουν κάνει και σε προηγούμενες αναβαθμίσεις, απλά από την 2004 βγάζει και το σχετικό μήνυμα, για να ικανοποιήσει όσους πατάνε μανιωδώς το Update και δεν βλέπουν την ενημέρωση.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ο Ελληνικός τίτλος ήταν ελαφρώς παραπλανητικός.
Προφανώς είναι.
Αφού υπάρχει το Media Creation Tool για την έκδοση, δεν μπορεί παρά να παραπλανά ο τίτλος.
Δεν αποσύρεται ακριβώς, απλά αναστέλλεται για τους υπολογιστές που υπάρχουν γνωστές ασυμβατότητες.
Εννοείς στο hardware?
Το έχουν κάνει και σε προηγούμενες αναβαθμίσεις, απλά από την 2004 βγάζει και το σχετικό μήνυμα, για να ικανοποιήσει όσους πατάνε μανιωδώς το Update και δεν βλέπουν την ενημέρωση.
Εδώ είναι το περίεργο, πάντα σε σχέση με το θέμα "ασυμβατότητες".

Όπως έγραψα εδώ, ο πιο παλιός υπολογιστής, άρα και αυτός που είχε τις περισσότερες πιθανότητες ασυμβατότητας, από τους 4 που δέχτηκαν την αναβάθμιση, "είδε" πρώτος στις ενημερώσεις του σε αναμονή κατεβάσματος (και εγκατάστασης) τη νέα έκδοση, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που, ενώ είναι πιο σύγχρονοι, δεν την είχαν δει ακόμα.

Βέβαια, δεν ξέρω τι θα μπορούσε να συμβεί τις επόμενες μέρες (ή ώρες) - μπορεί και να εμφανιζόταν. ΄Ίσως βέβαια, να βιάστηκα και άρπαξα την ευκαιρία να κάνω την αναβάθμιση, χωρίς να περιμένω.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Προφανώς είναι.
Αφού υπάρχει το Media Creation Tool για την έκδοση, δεν μπορεί παρά να παραπλανά ο τίτλος.

Εννοείς στο hardware?

Εδώ είναι το περίεργο, πάντα σε σχέση με το θέμα "ασυμβατότητες".

Όπως έγραψα εδώ, ο πιο παλιός υπολογιστής, άρα και αυτός που είχε τις περισσότερες πιθανότητες ασυμβατότητας, από τους 4 που δέχτηκαν την αναβάθμιση, "είδε" πρώτος στις ενημερώσεις του σε αναμονή κατεβάσματος (και εγκατάστασης) τη νέα έκδοση, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που, ενώ είναι πιο σύγχρονοι, δεν την είχαν δει ακόμα.

Βέβαια, δεν ξέρω τι θα μπορούσε να συμβεί τις επόμενες μέρες (ή ώρες) - μπορεί και να εμφανιζόταν. ΄Ίσως βέβαια, να βιάστηκα και άρπαξα την ευκαιρία να κάνω την αναβάθμιση, χωρίς να περιμένω.
Σε αυτό που περιγράφεις βλέπεις το αποτέλεσμα αρκετών μηχανισμών:
Αρχικά κάθε αναβάθμιση έχει περάσει από δοκιμές εσωτερικά στην Microsoft. Μετά βγαίνει στους Insiders/όσους επιλέγουν Fast Ring αναβαθμίσεων. Μετά από αυτό βγαίνει στο ευρύ κοινό, και πάλι όχι σε όλους ταυτόχρονα, αλλά σε κύματα.

Καθώς σε κάθε βήμα αυξάνεται ο αριθμός των δοκιμαστών, αυξάνονται και το προβλήματα που ανακαλύπτονται. Όταν ένα πρόβλημα συσχετίζεται με συγκεκριμένες συνθήκες ή hardware (πχ όσοι έχουν κάρτα ήχουν Realtek) τότε αυτό το update θα σταματήσει να διατίθεται σε αυτούς, μέχρι να διερευνηθεί περισσότερο.

Εάν είσαι στο πρώτο κύμα ενημερώσεων, αλλά έχεις αντενδείξεις, θα δεις την ειδοποίηση ότι υπάρχει ενημέρωση, αλλά ότι δεν είναι ακόμη διαθέσιμη. Αντίθετα, κάποιος που είναι σε επόμενο κύμα, δεν θα δει τίποτα ακόμα.

Πάντως η Microsoft ισχυρίζεται (και φαίνεται να ισχύει) ότι γίνεται καλύτερη στο να προλαβαίνει πιθανά προβλήματα νέων ενημερώσεων των Windows 10 στο ευρύ κοινό. Και το μήνυμα που συζητάμε, προς την ίδια κατεύθυνση κινείται...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117

Annotation 2020-06-18 085813.png
 


ika

News
Μηνύματα
13.757
Reaction score
12.823
Πάντως με το ΚΒ4557957 update, εδώ και μια βδομάδα δουλεύουν χειρότερα από πριν σε μένα
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705

View attachment 170099
Το έβαλα χτες, έμεινε (το περισσότερο) 5 λεπτά χωρίς να εμφανίσει μπλε οθόνη, το rollback τα ισοπέδωσε όλα με προγράμματα και drivers να μη λειτουργούν κτλπ...
Το σύστημά μου έχει Ryzen 5 2400G, 16G RAM & MSI 450 chipset.

Στο Laptop (i5, 4G RAM) που μπήκε με επιτυχία, είναι τουλάχιστον 30% πιο αργό πλέον ιδίως σε boot times και πρώτο άνοιγμα προγραμμάτων.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
στη δουλειά δεν τυπώνει ο panasonic πια, με roll back έγινε μερική αποκατάσταση μόνο του προβλήματος :headbang:
Είμαι σίγουρος ότι η microsoft έχει διώξει πολύ κόσμο.Έχει εμάς τους beta-μ@λ@κες.
Έπρεπε να μας πληρώνουν για να βάζουμε windows.
 

ika

News
Μηνύματα
13.757
Reaction score
12.823
.....
Είμαι σίγουρος ότι η microsoft έχει διώξει πολύ κόσμο.Έχει εμάς τους beta-μ@λ@κες.
......
Τώρα την ενδιαφέρουν τα εμβόλια πιο πολύ.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top