Mini HiFi για ακροαση. Υπαρχει ελπίδα αραγε;

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλησπέρα,
εχω επιλέξει τρια μοντελα compact hifi καιθελω τη βοηθεια σας.
1. Δεν είναι ευκολο να βρω review.
2. Όταν βρισκω σπανια μιλανε για τα ηχεια.

Ποιο από τα παρακατω θα επιλέγατε με παραμετρο μονο τη βελτιστοποιηση του ήχου; Μιλαω για χωρο μεγιστο 10 τετραγωνικών και ακροαση κυριως Κλασσικης. Ακροαση κυριως από cd.







Ευχαριστ`ω πολύ είμαι περίεργος τι θα επιλεξετε.
Α.
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Έχω τo Denon (χωρις DAB) με τα δικά του ηχεία σε μικρό χώρο. Τίμιο για τα λεφτά του παρότι μου έβγαλε ένα θεματακι με το CD player. Νομίζω με άλλα ηχεία θα είναι πολυ καλύερο.
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Ποιο από τα παρακατω θα επιλέγατε με παραμετρο μονο τη βελτιστοποιηση του ήχου;
Σαν να λες, μεταξύ νισάν μίκρα και σιτροέν σι2, ποιο θα επιλέγατε για πίστα. Δεν είναι συστήματα που στοχεύουν στην ποιότητα αλλά στην ευκολία και στο πολύ περιορισμένο μέγεθος. Αν οι απαιτήσεις σου σε ποιότητα (και μάλιστα για κλασσική μουσική) είναι αντίστοιχα περιορισμένες, καλύτερα να τα βρεις και να τα ακούσεις ο ίδιος, μην τα αγοράσεις τυφλά. Πάντως για μένα δεν αξίζουν τα χρήματα που κοστίζουν. Θα προτιμούσα να δώσω τα ίδια χρήματα για μεταχειρισμένα κομμάτια. Καλές αγορές σε κάθε περίπτωση, και εύχομαι σε λίγα χρόνια να έχεις το σύστημα που πραγματικά θέλεις.
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
Σαν να λες, μεταξύ νισάν μίκρα και σιτροέν σι2, ποιο θα επιλέγατε για πίστα. Δεν είναι συστήματα που στοχεύουν στην ποιότητα αλλά στην ευκολία και στο πολύ περιορισμένο μέγεθος. Αν οι απαιτήσεις σου σε ποιότητα (και μάλιστα για κλασσική μουσική) είναι αντίστοιχα περιορισμένες, καλύτερα να τα βρεις και να τα ακούσεις ο ίδιος, μην τα αγοράσεις τυφλά. Πάντως για μένα δεν αξίζουν τα χρήματα που κοστίζουν. Θα προτιμούσα να δώσω τα ίδια χρήματα για μεταχειρισμένα κομμάτια. Καλές αγορές σε κάθε περίπτωση, και εύχομαι σε λίγα χρόνια να έχεις το σύστημα που πραγματικά θέλεις.
Ευχαριστώ. Έχω μεγιστο...500 ευρώ για ηχεία και μια μονάδα (cd player και dac). Χωρος δεκα τετραγωνικα. Ηθελα η η μονάδα η τα ηχεία να έχουνε volume knob από μπροστινή μεριά.
 


TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Ο Νάκας πρέπει να έχει το Yamaha για ακρόαση.

Ναι βρίσκεις στα μεταχειρισμένα σοβαρά κομμάτια με 500 ευρώ, αλλά το μέγεθος (42cm πλάτος) είναι πολύ μεγαλύτερο και ογκώδες.

Από την φήμη που έχουν τα μικρά της Teac, θα άξιζε να δεις το CR-H101, και να το συνδυάσεις με ένα ευαίσθητο ζευγάρι ηχεία.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Κανενα απο αυτα,προτιμησε ξεχωριστες συσκευες με μεγαλη διαφορα στο ηχητικο αποτελεσμα, αλλα και ευελιξια-δυνατοτητες και μελλοντικη αναβαθμιση. Ενισχυτες.....Denon pma-520 ή Yamaha A-S201,dac cambridge audio dacmagic 100,ηχεια Dali Spektor 1. Σιγουρα θα εχεις και καποιο ξεχασμενο dvd player,το συνδεεις ψηφιακα με το dac και ακους τα cd σου.Φυσικα μπορεις να βαλεις στο παιχνιδι και υπολογιστη στην εισοδο usb του dac (θα παρεις τον καλυτερο ηχο και φυσικα τη δυνατοτητα αναπαραγωγης ολων των φορμα ηχου,εκτος απο dsd/mqa) και αργοτερα αγοραζεις και ενα chromecast audio ,το συνδεεις με οπτικη με το dac και αποκτας και προσβαση σε netradio,spotify χωρις τη χρηση υπολογιστη.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
- Schiit Magni 3 (preamp με analog RCA inputs για να συνδέσεις το CD player): 125 euros

- Denon DCD-520AE: 190 euros

- 1 ζεύγος ενεργών studio monitors με minimum 5" woofer
(π.χ. Tannoy Reveal 502 (ζεύγος): 240 euros ή Presonus Eris E5 (ζεύγος): 230 euros)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.501
Άμα θες να κινηθείς σε αυτήν την κατηγορία των μινι, πάρε κάποιο που να δίνει στο πακετο και σαμπ.

Εκτός κατηγορίας των μίνι, μπορείς να πας σε ένα ζευγάρι μικρά ενεργά ηχεία (όπως της jbl), μαζί με το σαμπ τους (υποχρεωτικά), και δώσε ήχο από μια κάρτα ήχου.
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Με 500 € αγοράζεις σοβαρό μεταχειρισμένο σε κομμάτια ! Οπότε θα πρότεινα να μην κοιτάς τα μικρά αυτά .
Και πως ξεκινάω; Θέλω cd player με dac και ενεργά ηχεία αλλά με volume knob. εδώ στη Γερμανία ξέρω μόνο eBay.de
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Και πως ξεκινάω; Θέλω cd player με dac και ενεργά ηχεία αλλά με volume knob. εδώ στη Γερμανία ξέρω μόνο eBay.de
Πάρε αυτό το ηχείο (200 euros) https://www.edifier.com/int/en/speakers/r2730db-bluetooth-bookshelf (ή κάποιο αντίστοιχο της εταιρείας που σε βολεύει καλύτερα σε διαστάσεις-έχει λύσεις και με sub) που διαθέτει εκτός από ενισχυτή και bluetooth και άκου την μουσική σου αρχικά από το laptop/tablet/smartphone χωρίς καλώδια!
Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλύτερη κάρτα ήχου (εξωτερική) με το laptop ή να πάρεις το Denon DCD-520AE: 190 euros που πρότεινε ο costis_d, που είναι cd player + DAC.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ακούς 10 φορές καλύτερα από όλα αυτά τα mini!
 

A

AKARL

Guest

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Έχω τo Denon (χωρις DAB) με τα δικά του ηχεία σε μικρό χώρο. Τίμιο για τα λεφτά του παρότι μου έβγαλε ένα θεματακι με το CD player. Νομίζω με άλλα ηχεία θα είναι πολυ καλύερο.
Μπορείς να προτείνεις ηχεία; Ποιο πρόβλημα έχουνε τα μίνι εάν τα συνδυάσεις με διαφορετικά ηχεία;
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
- Schiit Magni 3 (preamp με analog RCA inputs για να συνδέσεις το CD player): 125 euros

- Denon DCD-520AE: 190 euros

- 1 ζεύγος ενεργών studio monitors με minimum 5" woofer
(π.χ. Tannoy Reveal 502 (ζεύγος): 240 euros ή Presonus Eris E5 (ζεύγος): 230 euros)
Ευχαριστώ γιατί χρειάζομαι όμως και το magni 3 . Δεν είναι καλύτερο να ρίξω όλα τα λεφτά στο player και τα υπόλοιπα σε ενεργά ηχεία; Μπορείς να προτείνεις κάποια όχι πολυ μεγαλα ηχεία που να έχουν το volume από μπροστά; Θα ήθελα η κόρη μου να μπορεί να τα χρησιμοποιεί. Ευχαριστώ
[DOUBLEPOST=1545240305][/DOUBLEPOST]
Πάρε αυτό το ηχείο (200 euros) https://www.edifier.com/int/en/speakers/r2730db-bluetooth-bookshelf (ή κάποιο αντίστοιχο της εταιρείας που σε βολεύει καλύτερα σε διαστάσεις-έχει λύσεις και με sub) που διαθέτει εκτός από ενισχυτή και bluetooth και άκου την μουσική σου αρχικά από το laptop/tablet/smartphone χωρίς καλώδια!
Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλύτερη κάρτα ήχου (εξωτερική) με το laptop ή να πάρεις το Denon DCD-520AE: 190 euros που πρότεινε ο costis_d, που είναι cd player + DAC.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ακούς 10 φορές καλύτερα από όλα αυτά τα mini!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τι κάνουν τόσο λάθος τα μικρά όμως και σε 500 ευρώ δε μπορούν να δώσουν μια βασική καλή μονάδα και ένα ηχείο;(απλή απορία).
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Ευχαριστώ γιατί χρειάζομαι όμως και το magni 3 . Δεν είναι καλύτερο να ρίξω όλα τα λεφτά στο player και τα υπόλοιπα σε ενεργά ηχεία; Μπορείς να προτείνεις κάποια όχι πολυ μεγαλα ηχεία που να έχουν το volume από μπροστά; Θα ήθελα η κόρη μου να μπορεί να τα χρησιμοποιεί. Ευχαριστώ
[DOUBLEPOST=1545240305][/DOUBLEPOST]
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τι κάνουν τόσο λάθος τα μικρά όμως και σε 500 ευρώ δε μπορούν να δώσουν μια βασική καλή μονάδα και ένα ηχείο;(απλή απορία).
Δεν υπάρχει λόγος να μπορεί να διαθέσει κάποιος 500 ευρώ και να πάρει μικρό compact μηχανηματάκι. Το denon (μαζί με τα ηχεία του) που έχω το αγόρασα πρίν 3 χρόνια σαν δώρο στην γυναίκα μου που ήθελε κάτι " μικρούλικο και γλυκούλικο"....
Λάθος μου όμως καθώς τα δικά μου κομάτια είναι ακόμα ...στο πατρικό.
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Με 500 € αγοράζεις σοβαρό μεταχειρισμένο σε κομμάτια ! Οπότε θα πρότεινα να μην κοιτάς τα μικρά αυτά .
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι η συνολική επιφάνεια είναι εβδομήντα λοντοι για όλα. Τα μίνι έχουν το καλό ότι χωράνε πολύ καλύτερα πάνω στη διαθέσιμη επιφάνεια.
[DOUBLEPOST=1545241776][/DOUBLEPOST]
Δεν υπάρχει λόγος να μπορεί να διαθέσει κάποιος 500 ευρώ και να πάρει μικρό compact μηχανηματάκι. Το denon (μαζί με τα ηχεία του) που έχω το αγόρασα πρίν 3 χρόνια σαν δώρο στην γυναίκα μου που ήθελε κάτι " μικρούλικο και γλυκούλικο"....
Λάθος μου όμως καθώς τα δικά μου κομάτια είναι ακόμα ...στο πατρικό.
Ωραία απάντηση .μπορείς να μου χωρέσεις τα κομμάτια μέσα σε 70 πόντους; Το player είναι 30 συνολικά.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Ευχαριστώ γιατί χρειάζομαι όμως και το magni 3 . Δεν είναι καλύτερο να ρίξω όλα τα λεφτά στο player και τα υπόλοιπα σε ενεργά ηχεία; Μπορείς να προτείνεις κάποια όχι πολυ μεγαλα ηχεία που να έχουν το volume από μπροστά; Θα ήθελα η κόρη μου να μπορεί να τα χρησιμοποιεί. Ευχαριστώ
Το Magni 3 έχει το προενισχυτικό στάδιο και το volume control απ' όπου θα ελέγχεις τα ηχεία.
Τα ενεργά ηχεία έχουν συνήθως μόνο τελικό στάδιο ενίσχυσης.

On second thought, καλύτερα όχι τα Tannoy, έχουν ολοκληρωμένο ενισχυτή και δεν θα ματσάρουν με τον προενισχυτή του Magni.

Από την άλλη, σε βλέπω να είσαι προσανατολισμένος σε mini hifi οπότε κάνε αυτό που σου είπε ο Nick από πάνω: πήγαινε να ακούσεις κάποια μοντέλα σε ένα Media markt και κρίνε μόνος σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.368
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top