miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Έχοντας εδώ και ένα μήνα περίπου το miniDSP 2 x In, 4 x Out στην κατοχή μου και έχοντας πειραματιστεί αρκετά με τις λειτουργίες και τις δυνατότητές του, ήρθε η ώρα να κάνω μια μικρή παρουσίαση για το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αυτό εργαλείο.

Καταρχήν η πλήρης ονομασία του είναι miniDSP 2 x In, 4 x Out

Τώρα τι είναι το minidsp.
• Ψηφιακό crossover 2 δρόμων.(για περισσότερους από 2 δρόμους υπάρχουν άλλες version http://www.minidsp.com/products/minidspkits/2-x-in-8-x-out)
• Ψηφιακός ισοσταθμιστής ήχου με 16 παραμετρικά equalizer ανά κανάλι.
• Ψηφιακός προ-ενισχυτής (παθητικός).
• ADC (analog to digital converter) το αναλογικό σήμα εισόδου, μετατρέπεται σε ψηφιακό προκειμένου να πραγματοποιηθούν οι διάφορες λειτουργίες (crossover, filters) και κατόπιν μετατρέπεται πάλι σε αναλογικό προκειμένου να σταλεί από τις δύο εξόδους στους τελικούς ενισχυτές.
• DAC (digital to analog converter) σε συνδυασμό με το miniDigi.

Συνδέσεις
• Eχει μία στερεοφωνική αναλογική είσοδο (RCA)
• 2 στερεοφωνικές εξόδους αναλογικές (RCA) η μία για πρίμα η άλλη για μπάσα.
• Συνδετικό για τροφοδοσία, από 5 έως 24 Vdc.
• Miniusb port, για σύνδεση με υπολογιστή προκειμένου να γίνεται ο προγραμματισμός αλλά μπορεί να πάρει και τροφοδοσία power από την usb. Δυστυχώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως είσοδος ψηφιακού σήματος, αλλά για αυτό υπάρχει εξτρά η πλακέτα “usb streamer”.

miniDSP small.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

miniDIGI
To mini DIGI είναι μια πλακέτα που «κουμπώνει» επάνω στο miniDsp και του δίνει την δυνατότητα λήψης ψηφιακού σήματος, διαθέτει τις ακόλουθες συνδέσεις:
Είσοδοι: 2 x toslink & 2 x SPDIF.
Ενώ διαθέτει και δύο εξόδους 1x toslink & 1 x spdif, προκειμένου να συνδεθεί ψηφιακά με άλλα miniDigi.
Ο συνδυασμός των δύο παραπάνω μονάδων προσφέρει μια ψηφιακή οδό από την πηγή μέχρι και την έξοδο του minidsp, έτσι λοιπόν, όλη η διαδρομή αλλά και η επεξεργασία του σήματος από την πηγή μέχρι και την έξοδο του minidsp είναι ψηφιακή.

miniDIGI_small.jpg
Assembled-miniDSP-stack.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Plugin.
Προκειμένου να λειτουργήσει το minidsp, χρειάζεται ένα πρόγραμμα που το ονομάζεται plugin. Υπάρχουν διάφορα pluings, ανάλογα με το τι θέλει να κάνει κανείς.
Το ποιο συνηθισμένο είναι το “2 way advance plugin” αυτό που πήρα και εγώ, ενώ υπάρχουν και άλλα που προορίζονται για άλλες λειτουργίες http://www.minidsp.com/products/plugins

Plugin01.jpg



Όλα τα παραπάνω τα αγόρασα από το επίσημο website της εταιρείας που είναι http://www.minidsp.com/onlinestore/browse/7-minidsp-kits?sef=hc

Και μαζί με ένα ποτενσιόμετρο και τα μεταφορικά μου στοίχισαν 200 usd.
Volume-pot.jpg

Μετάνιωσα που δεν αγόρασα και το miniStreamer, το οποίο είναι μια usb είσοδος ήχου, προκειμένου να χρησιμοποιήσεις το pc ως πηγή. http://www.minidsp.com/onlinestore/browse/16-usb-audio-streaming?sef=hc
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

To interface
Ο τρόπος χειρισμού του minidsp γίνεται μέσω του plugin από το pc.
Όλα τα plugin λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Κάνεις εγκατάσταση του plugin στον υπολογιστή σου (νομίζω υπάρχει και έκδοση για mac) και από εκεί κάνεις όλες τις ρυθμίσεις που θέλεις, έπειτα συνδέεις το pc με το minidsp μέσω της miniusb θήρας και συγχρονίζεις τα δεδομένα. Από την στιγμή που είσαι συνδεδεμένος με το minidsp, μπορείς να κάνεις αλλαγές – ρυθμίσεις σε πραγματικό χρόνο και να ακούς το αποτέλεσμα των ρυθμίσεων. Όταν καταλήξεις σε αυτό που θέλεις κάνεις save τα settings στον υπολογιστή σου (αρχεία με κατάληξη .xml μεγέθους μερικά kb) και πλέον το minidsp έχει στην μνήμη του τις ρυθμίσεις και μπορεί να παίζει χωρίς την ανάγκη του υπολογιστή.

Η παρακάτω εικόνα δείχνε τις βασικές βαθμίδες ρυθμίσεων του “2 way advance plugin” το οποίο χρησιμοποιώ εγώ.
Ουσιαστικά μιλάμε για την βαθμίδα του cross καθώς και 3 διαφορετικές βαθμίδες παραμετρικών φίλτρων (PEQ)ανά κανάλι. Επίσης τις βαθμίδες ελέγχου της στάθμης εισόδου και εξόδου στη οποία περιλαμβάνεται και ρύθμιση χρονικής καθυστέρησης.

Plugin01.jpg Plugin02.jpg Plugin03.jpg Plugin04.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Προκειμένου λοιπόν να ενσωματωθεί το minidsp σε ένα σύστημα θα πρέπει να συνδεθεί μεταξύ της πηγής και των τελικών, που στην συγκεκριμένη περίπτωση θα πρέπει να είναι 2 στερεοφωνικοί ή ένα τετρακάναλος.

Ουσιαστικά λοιπόν το minidsp αντικαθιστά το dac τον προενισχυτή και τα παθητικά crossover που βρίσκονται μέσα στα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Όμορφα...
Με τελωνεία έμπλεξες?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Όχι ευτυχώς, τους είχα πει να γράψουν στο δέμα "gift".
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Τώρα το πραγματικά φοβερό όλων είναι πως το minidsp συνεργάζεται με το πρόγραμμα μετρήσεων REW το οποίο είναι δωρεάν και μπορείτε να κατεβάσετε αφού πρώτα κάνετε εγγραφή από εδώ http://www.hometheatershack.com/roomeq/

Και όταν λέω ότι συνεργάζεται, το REW έχει την δυνατότητα να κάνει μετρήσεις και να προτείνει διορθωτικά φίλτρα προβλέποντας το αποτέλεσμα αυτών, τα φίλτρα αυτά γίνονται export από το REW σε μορφή αρχείων (txt) και κατόπιν γίνονται import από το minidsp στις κατάλληλες θέσεις.

Η πλάκα είναι ότι η πρόβλεψη που δίνει το REW στην οποία λαμβάνει υπ’ όψιν του και τις διαφορές φάσεις είναι πολύ κοντά στο αποτέλεσμα που θα πάρεις αφού χρησιμοποιήσεις τα φίλτρα που σου προτείνει (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση) και έτσι αντί να πηγαίνεις στα τυφλά έχεις ένα πολύ καλό οδηγό.

Βέβαια μπορείς να ακολουθήσεις και την manual οδό και να κάνεις ότι θέλεις.

REW-EQ.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Για να μπορέσει όμως κάποιος να χρησιμοποιήσει το REW χρειάζεται και ένα αξιόπιστο μικρόφωνο.

Η ποιότητα του μικροφώνου καθορίζει και την ακρίβεια του αποτελέσματος. Αν το μικρόφωνο διαβάζει λάθος, λάθος θα είναι και τα φίλτρα του REW και το ηχητικό αποτέλεσμα χάλια.

Σε γενικές γραμμές υπάρχουν δύο λύσεις για μικρόφωνα.

Η ποιο σύνηθες λύση είναι η χρήση του Behringer ECM8000 με κόστος περίπου στα 60 ευρό και μια εξωτερική κάρτα ήχου με phantom power άλλα 100 €.
Βέβαια ένα κάποιος θέλει μεγάλη ακρίβεια στις μετρήσεις, θα πρέπει να στείλει σε κάποια εξειδικευμένη εταιρεία το μικρόφωνο για calibration.

Η δεύτερη λύση που επέλεξα και εγώ είναι η χρήση της κάψουλας Panasonic WM-61A η οποία στοιχίζει 2-3 euro και μπορεί να λειτουργήσει απευθείας με την κάρτα του υπολογιστή μας, αρκεί αυτή να μην έχει πολύ θόρυβο.
Εγώ την δική μου την πείρα από ebay, αλλά φαντάζομαι πως υπάρχει και αλλού.

Η κάψουλα αυτή προσφέρει αξιόπιστες μετρήσεις και χρησιμοποιείται από πολλούς με επιτυχία, μάλιστα υπάρχει και ένα γενικό calibration file που είναι δωρεάν.

Το πώς θα συναρμολογήσετε την κάψουλα θα το βρείτε εδώ: http://www.diyaudioandvideo.com/Tutorial/Microphone/

Και εδώ http://gainphile.blogspot.com/2008/11/cheap-and-accurate-speaker-measurement.html
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Νομίζω πως αρκετά με τις περιγραφές καιρός για πράξη.

Στην δική μου περίπτωση το πειραματόζωο ήταν ένα Tannoy M2 που έχω εδώ και περίπου 15 χρόνια, αν δεν με απατά η μνήμη μου. Το συγκεκριμένο ηχείο το αγόρασα χωρίς να το ακούσω, απλά και μόνο επειδή εκείνη τη εποχή τα αγγλικά περιοδικά τα οποία παρακολουθούσα, είχαν γράψει καλές κριτικές.

Στην πράξη το Tannoy δεν μου άρεσε ποτέ, ήταν ένα μπασαριστό ηχείο χωρίς με μια υποτονική μεσαία περιοχή και αδιάφορα πρίμα, είχε όμως πάντα πολύ χαμηλό, όχι απαραίτητα καθαρό. Επίσης δεν «έπαιζε» σε χαμηλές εντάσεις κάτι που είναι σημαντικό για εμένα και είχε και μεγάλες απαιτήσεις σε ενισχυτικά >50 watt, εγώ το έπαιζα με 100 watt monoblock .

Κατά καιρούς έκανα διάφορες προσπάθειες (όχι πάντα επιτυχημένες) να το αναβαθμίσω με άλλα καλώδια, ηχο-απορροφητικά, μέχρι και phase plug του έβαλα, αλλά μετά από κάθε «αναβάθμιση» το ηχείο ξανά κατέληγε στην αποθήκη, εκεί πέρασε και το μεγαλύτερο διάστημα από τα 15 αυτά χρόνια. Βέβαια ίσως και οι δικές μου απαιτήσεις να ήταν υπερβολικές μιας και ουσιαστικά πρόκειται για ένα budget ηχείο.

Τα γράφω αυτά για να πω ότι το συγκεκριμένο ηχείο δεν έχει πλέον τις προδιαγραφές που είχε όταν βγήκε από το εργοστάσιο τόσο λόγω πειράγματος, αλλά και λόγω ηλικίας. Βέβαια στα δικά μου αφτιά ακούγεται καλύτερα από καινούργιο, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία αυτό, μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

Και μια φωτογραφία από το εν’ λόγω ηχείο.
Tannoy-M2.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Το Tannoy λοιπόν με τα παθητικά crossover της μαμάς του μετρήθηκε με το REW από το απόσταση 1m δηλαδή NF, μάλιστα το minidsp είχε συνδεθεί στο σύστημα παίζοντας απλά το ρόλο του προενισχυτή, δηλαδή χωρίς φίλτρα κτλ.

Η μέτρηση που πήρα ήταν η παρακάτω.

tannoy m2 fr with passive crossovers nf 1m measurement.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Στην συνέχεια αφαιρέθηκαν τα παθητικά cross και συνδέθηκαν οι μονάδες απευθείας στους ενισχυτές.

Το minidsp σε συνδιασμό με το REW έπιασαν δουλειά και μέσα σε δύο απογεύματα που ασχολήθηκα είχα αυτό το αποτέλεσμα.

Η μέτρηση είναι NF στο 1m.

tannoy m2 fr with minidsp & filters  nf 1m measurement final result.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω πως σαν ηλεκτρονικός που είμαι και παρά την εμπειρία 15 περίπου ετών που έχω στην κατασκευή ενισχυτών – προενισχυτών μέχρι και cdplayer (σαν χόμπι πάντα), είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μετρήσεις ηχείων και θεωρώ το εαυτό μου σε αυτόν τον τομέα αρχάριο .

Ξέρω πως ότι η καμπύλη απόκρισης ενός ηχείου δεν μπορεί να δώσει την πλήρη εικόνα του πως θα παίζει αυτό το ηχείο, χρειάζεται να ληφθούν υπ’ όψιν και άλλα πράγματα όπως η διαφορές φάσεις, το φασματογράφιμα κτλ, αλλά επειδή όπως είπα είμαι αρχάριος σε αυτόν τον τομέα προς το παρόν τα αγνοώ εσκεμμένα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Και ένα συγκριτικό με τις δύο κυματομορφές μαζί.

Παθητικό crossover vs minidsp με φίλτρα.

tannoy m2  passive vs active xover - nf measurements.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Μέχρι εδώ όλα καλά, ένα ηχείο με απόκριση συχνότητα +/- 3 db κουρδίστηκε ώστε να παίζει με απόκριση +/- 1 db.

Το ηχείο ήδη έπαιζε καλύτερα από ποτέ, αλλά οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν στο 1 m, τι γίνεται όμως στην θέση ακρόασης που είναι περίπου 3 m?

Εδώ ήταν και το σημείο που έπαθα σοκ. Η ήδη καλιμπραρισμένη καμπύλη που μετράει flat +/- 1 db στο 1m στα 3m μετράει έτσι (πράσινο γραμμή).

tannoy m2flat at nf vs ff.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Με μια λέξη …………………………………Καταστροφή.

Για πρώτη φορά συνειδητοποιώ το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο χώρος και πως αυτός επηρεάζει το ηχητικό αποτέλεσμα.

Εδώ θα πρέπει να πω πως ή περίπτωσή μου είναι λίγο ακραία μιας και λόγο ύπαρξης μωρού, τα ηχεία αντί σε βάσεις έχουν μεταφερθεί πάνω σε ένα έπιπλο με απόσταση μεταξύ τους 1,5 m και κοιτάνε την φαρδιά πλευρά του δωματίου, μάλιστα το αριστερό ηχείο είναι κοντά σε γωνία ενώ το δεξί σε ελεύθερο τοίχο, δεν υπάρχουν ηχοαποροφητικά στο δωμάτιο (αν εξαιρέσει κανείς τα αρκουδάκια και τα παπάκια τις κόρης μου). Οπότε θεωρώ την περίπτωσή μου ακραίο παράδειγμα αλλά υπαρκτό.

Φτου λοιπόν και από την αρχή, τα ηχεία μετρήθηκαν ξανά χωρίς φίλτρα από την θέση ακρόασης και ρυθμίστηκαν ξεχωριστά το καθένα λαμβάνοντας υπ’ όψιν και την συμπεριφορά του δωματίου.

Εδώ να πω πως κανένα equalizer από μόνο του δεν μπορεί να διορθώσει όλα τα προβλήματα ενός δωματίου, θα πρέπει απαραίτητα να συνδυαστεί με σωστά τοποθετημένα ηχοαπορροφητικά , μπασοπαγήδες κτλ.

Παρόλα αυτά εγώ το προσπάθησα και το αποτέλεσμα ήταν αυτό.

tannoy m2 ff withour filters vs ff final result.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Η διαφορά του Tannoy με τα παθητικά crossover σε σχέση με το τώρα είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ, είμαι σίγουρος πως αν το άκουγαν οι σχεδιαστές της Tannoy στην παρούσα κατάσταση, δεν θα πίστευαν στα αυτιά τους, ακόμα και εγώ δυσκολεύομαι να το συνειδητοποιήσω.

Κατ’ αρχήν το ηχείο λόγο της διενίσχυσης και της απουσίας των παθητικών cross, παίζει μουσική από πάρα πολύ χαμηλή ένταση, δεν χρειάζεται πλέον τσίτες, οι ενισχυτές το οδηγούν στο χαλαρό, αμφιβάλω αν χρειάζεται πάνω από 20 watt στο κανάλι.

Το χαμηλό είναι πιο σφιχτό από πριν και έχει λεπτομέρειες, που δεν της έχω ξανακούσει σε ηχείο αυτής της κατηγορίας και μιλάμε για βαθύ χαμηλό που είναι flat μέχρι τα 40 hz και φτάνει μέχρι και τα 35 hz περίπου (αυτό είναι το δώρο του δωματίου) αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για ένα 6.5’’ woofer νομίζω είναι σημαντικό.

Η μεσαία περιοχή εκεί που έπασχε το Tannoy έχει αναστηθεί, …….επιτέλους ακούω και φωνές!!!!!!!

Τα πρίμα, η πρώτη σκέψη που σου έρχεται για τα πρίμα είναι «αυτό το tweeter παίζει?»


Βέβαια κακά τα ψέματα το φτωχό Tannoy δεν θα γίνει ΠΟΤΕ “Grand Utopia” ή κάτι παρεμφερές (τυχαίο το παράδειγμα) και αυτό γιατί περιορίζεται από πολλά πράγματα, πρώτο και καλύτερο οι μονάδες του η οποίες είναι χαμηλής ποιότητας με μεγάλες παραμορφώσεις δεν του επιτρέπουν να αποδώσει την απαιτούμενη αληθοφάνεια, όσο και από την καμπίνα του που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Παρόλα αυτά με ένα σωστό «κούρδισμα» μπορεί να παίξει αξιοπρεπέστατα και απολαυστικά.


Υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν πως η flat ρύθμιση ενός ηχείου στερείτε μουσικότητας και γενικά δεν είναι και η καλύτερη εκτός και αν μιλάμε για στουντιακά μόνιτορ. Συμφωνώ και εγώ αλλά έχοντας ρυθμίσει την συχνότητα απόκρισης flat, είναι «σχετικά εύκολο» κάνοντας μικρορυθμίσεις του στυλ λίγο πίσω τα μεσαία, λίγο κάτω τα πρίμα κτλ, να φέρεις το ηχείο εκεί που το θέλεις σύμφωνα με τα γούστα σου την μουσική που ακούς, την ένταση που θες να ακούς.

Μάλιστα ο ίδιος ο Linkwitz πρόσφατα αναθεώρησε την άποψή του για την flat απόκριση
http://linkwitzlab.com/links.htm#factors in loudspeaker quality

και πλέον στα ηχεία του ORION χρησιμοποιεί αυτήν την καμπύλη.

stereo-slope2.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: miniDSP, Παρουσίαση και Εντυπώσεις.

Συμπερασματικά να πω πως για εμένα το minidsp είναι ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ «παιχνίδι» και ταυτόχρονα ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ εργαλείο που μου έδωσε γνώσεις σε πράγματα που δεν γνώριζα αλλά και αποτελέσματα πολύ καλύτερα από τα αναμενόμενα.

Θεωρώ πως είναι μακράν τα καλύτερα χρήματα που έδωσα ποτέ για το χόμπι αυτό και μετανιώνω που δεν το είχα πάρει πριν δύο χρόνια που το πρωτοείδα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Εξαιρετική και πλήρης παρουσίαση. Σε ευχαριστούμε πολύ.
Καλή συνέχεια με τα καινούρια σου εργαλεία-<<παιχνίδια>> για μεγάλα παιδιά.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ωραίος Χάρη (αν θυμάμαι καλά), πολύ επεξηγηματική παρουσίαση κι αν μη τι άλλο ειδικά όποιος έχει budget ηχεία που δεν φοβάται να τα χεριάσει και μάλιστα σε "περίεργους χώρους", αξίζει να το δοκιμάσει!!

ΥΓ: Η φλατ απόκριση είναι κλάσεις πιο απολαυστική και μουσικότερη από αυτό το τερατούργημα που λέγεται καμπύλη απόκρισης σε έναν συνηθισμένο και προβληματικό σπιτικό χώρο, το είπες και μόνος σου, "τα ηχεία έπαιξαν πιο όμορφα από ποτέ" ... Από εκεί και πέρα ναι, αν θες να βάλεις λίγο σώμα κλπ. το πειράζεις κατά το δοκούν...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top