minidsp μόνο για Sub

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλησπέρα

Μόνο για eq σε sub (s) χρειάζομαι κάτι περισσότερο από το minidsp 2x4?
αξίζει το 2x4 HD αν η χρήση του είναι μόνο για το/τα sub?

Υπάρχει κάποιος που να πουλάει κάποιο?

Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχεις το dsp pb13.
στην ουσία έχει παλιά έκδοση του audyssey με πολλούς περιορισμούς. θέλω να δοκιμάσω το θαυματουργό dirac.
[DOUBLEPOST=1544301514][/DOUBLEPOST]
Μαγκέψαμε; ;)
Λόγο των ημερών και με όλα αυτά τα θαυματουργά πλεονεκτήματά του λέω να το δοκιμάσω. ;)
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτο παρε και εγω για τα σαμπ το πηρα για ναρθει ο Μανωλης για τα περαιτερω!!
εφόσον το ήθελες και εσύ μόνο για τα sub, σου είπε το λόγο που ήθελε το hd και όχι το απλό ο Καστρουνής?
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
εφόσον το ήθελες και εσύ μόνο για τα sub, σου είπε το λόγο που ήθελε το hd και όχι το απλό ο Καστρουνής?
0.9Vrms το απλό,2.00Vrms το hd στην έξοδο.
Αυτό μεταφράζεται ότι είχα το pb13 και η πρόενισχυση sub του yamaha στο απλό ήταν στο +9 ενώ στο hd στο 0.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
0.9Vrms το απλό,2.00Vrms το hd στην έξοδο.
Αυτό μεταφράζεται ότι είχα το pb13 και η πρόενισχυση sub του yamaha στο απλό ήταν στο +9 ενώ στο hd στο 0.
:o:o 9db διαφορά σε ένταση? στον marantz 7012 τώρα το έχω -5db και -10 το volume στο sub
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Με το απλό μην ασχοληθείς, το hd έχει πρόγραμμα για dirac το πληρώνεις στα έξτρα αν θες.
Γιατί να βάλει Dirac μόνο στο sub? Και πως θα το λειτουργήσει; Δεν καταλαβαίνω
 


Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
εφόσον το ήθελες και εσύ μόνο για τα sub, σου είπε το λόγο που ήθελε το hd και όχι το απλό ο Καστρουνής?
Οτι εχει κατι εξτρα ρυθμισεις που τις χρησιμοποιει για καλυτερο αποτέλεσμα
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Τι να το κάνει το ντιράκ ;;;;;;
Το 2x4 το απλό είναι υπεραρκετό*

* το 0,9 V είναι θέμα, αλλιώς πας στο hd για τα 2V.
Ντιράκ δεν κολλάει.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Πολύ ωραία επιλογή κάποιο minidsp για τα subs σου, απλά δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεσαι Dirac για τα sub. Το κόστος για Dirac δεν είναι μικρό, και άμα το βάλεις κάπου, καλύτερα να το βάλεις στα main ηχεία σου. To minidsp 2x4hd με Dirac πάει κοντά στα 500€, τρελό νούμερο. Ενώ το 2x4 balanced π.χ. δεν πάει πάνω από 120€, ενώ το απλό με τα rca κανα 100€. Διάφορες balanced από το απλό το voltage στην έξοδο που σαφώς είναι μεγαλύτερο στο balanced. Αυτό μόνο και κανείς μια χαρά τη δουλειά σου.

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-balanced-2x4

Διάφορες που τα έχω δει? Το προγραμμα του απλού σου δίνει 6 περιοχές να φτιάξεις, ενώ το προγραμμα το απλό (όχι το Dirac) στο 2x4HD σου δίνει 10. Ίδιες ρυθμίσεις πάντα. Τώρα έχεις και άλλες 6 ή 10 να ρυθμίσεις ΠΡΙΝ τα crossover, στην είσοδο του σήματος. Αν έχεις μέχρι 2 sub, τότε με το ένα έχεις 12 περιοχές και με το άλλο 20 συνδυαστικά.

Αυτά :)
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.426
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top