Mirrorless ή handycam;

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι. Ξεκίνησα ψάχνοντας μια βιντεοκάμερα τυπου handycam γύρω στα διακόσια ευρω. Δεν έχω καμιά ιδέα για το αντικείμενο, πρωτη φορά ψάχνω να βρώ και να καταλάβω μερικά πράγματα. Ο σκοπός είναι η ενασχόληση ερασιτεχνικά με εγγραφές για καλλιτεχνική χρήση όπως για παράδειγμα ταινιάκια μικρού μήκους, βίντεο που θα ντύνουν μουσική κλπ όμως ψάχνοντας είδα ότι υπάρχουν και άλλες επιλογές εκτός των handycam με περισσότερες ίσως δυνατότητες. Είδα αυτη την sony rx100: https://www.skroutz.gr/s/2113759/Sony-Cyber-shot-RX100.html#specs

Απ'ότι κατάλαβα αυτού του τύπου οι μηχανές τραβανε βιντεο πολύ καλυτερα απ'ότι οι handycam. Όμως ποια είναι τα χαρακτηριστικά που παίζουν το σημαντικότερο ρόλο και συμβαίνει αυτο για να μπορώ να ψάξω κι'εγώ με τη σειρά μου κι'αλλες περιπτώσεις; Επίσης τι γίνεται με τις mirrorless; Όπως για παράδειγμα αυτή : https://www.plaisio.gr/fotografia-v...tzZFmBHTKx3dkBOwakojaUoaFqFUZm6QaAjFmEALw_wcB

Μπορείτε να μου κάνετε μια σύγκριση αυτών των δύο;

Αν και καλύτερες στην εγγραφή βίντεο αυτές οι μηχανες σίγουρα θα υστερουν σε κάτι άλλο σε σχέση με τις handycam. Σε τι υστερούν;

Τρία πράγματα που σκέφτηκα και δεν βρίσκω τρόπο μέσα απο τις περιγραφές των χαρακτηριστικών τους για να τα ξεκαθαρίσω είναι τα εξής:

1. Αυτές οι μηχανές (mirrorless κλπ) έχουν μικρόφωνο για την εγγραφή και του ήχου την ώρα της βιντεοσκόπησης και αν ναι αυτό θα είναι κατώτερης ποιότητας από τις handycam όπως φαντάζομαι;

2. Τι γίνεται με την μνήμη τους. Δηλαδή πόση μνήμη χρειάζεσαι για να μπορείς να γράφεις άνετα, για παράδειγμα μία ώρα βίντεο; Οι κάρτες αποθήκευσης που παίρνουν, ανάλογα με τον τύπο τους και τα χαρακτηριστικά τους παίζουν κάποιο ρόλο την ώρα της εγγραφής; γιατι φανταζομαι ότι το μέσο εγγραφής θα είναι απευθείας η κάρτα.

3. Τί γίνεται με τις μπαταρίες τους; Όταν στα χαρακτηριστικα δεν αναφέρεται ο τύπος σημαίνει αυτόματα ότι δεν έχουν ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία; Επίσης όταν για παράδειγμα η sony rx100 λέει πως η μπαταρία της διαρκει για 330 λήψεις πως μπορώ να βγάλω ένα συμπέρασμα για την αυτονομία της σε εγγραφη βίντεο; Φαντάζομαι ότι και εδώ θα υστερεί μια τέτοια μηχανή σε σχέση με μια handycam και ίσως θα είναι απαραίτητο να κρατάς δύο ή και τρεις μπαταρίες μαζί σου και αυτό είναι σημαντικό να το γνωρίζω από πριν για τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κατω απο 300 ευρω δεν παιζει τιποτε που να γραφει μια ωρα + αξιοπιστα και να εχει καλη εικονα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου ταυτοχρονα...
Γενικα οι καθαρες camcorders vs cameras εχουν το πλεονεκτημα του μεγαλου ζοομ και της μεγαλης αυτονομιας αλλα χανουν σε εικονα ειδικα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου λογω ακριβως μεγαλου ζοομ :fuckyou: και μικρου αισθητηρα ελπιζω να μη σε μπερδεψα.....για καλο ηχο θες εξωτερικο μικροφωνο σε ολες τις περιπτωσεις φτανει να εχει σχετικη εξοδο .
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top