Mirrorlink σε κινητά

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Μεσα στον επόμενο μήνα θα αλλάξω το δυόμισυ ετών κινητό μου xiaomi, κυρίως για τρείς λόγους:
1.Ta 32gb με δύο κάρτες sim κοντεύουν να σωθούν (δεν μπαινει εξτρα sd card με δύο sim)
2.Δεν υποστηρίζει wifi στα 5Ghz
3.Δεν υποστηρίζει mirrorlink για να το συνδεσω στην οθόνη του αυτοκινήτου και οι προσπάθειες που έκανα μεσω android auto (κατεβασμένου από το γαλλικό playstore, καθώς στο ελληνικό αργεί ακόμη) κατεληξαν δυό φορες σε πλήρες μπλοκάρισμα του κινητού και στον τεχνικό...
Τα 1 και 2 τα βρισκω εύκολα στα περισσότερα νέα κινητά
Το 3 ....δεν το βρίσκω εύκολα. Το έχω βρει στο Samsung A7 dual sim 64gb, 4gb ram (2018) αλλά ψάχνοντας μου γυάλισαν περισσότερο τα νεότερα Samsung A40 (dual 64GB) - A50 (dual 128GB) με το Α40 να εμφανίζεται και φτηνότερο του Α7 ενω το Α50 όχι πολύ ακριβότερο, πλην ομως δεν βρηκα καμία πληροφορία στο νετ για το αν υποστηρίζουν και αυτά mirrorlink
Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με το θέμα; Το αμάξι ειναι Skoda αλλά έχει το νέο infotainment της Volkswagen
Υπάρχει κάποιο άλλο νέο κινητό με δύο σιμ και ραμ 64 γιγκα και ανω που να μην υπερβαινει τα 300 ευρω τιμή σκρουτζ και να καλύπτει σίγουρα και τις 3 προυποθέσεις;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Μεσα στον επόμενο μήνα θα αλλάξω το δυόμισυ ετών κινητό μου xiaomi, κυρίως για τρείς λόγους:
1.Ta 32gb με δύο κάρτες sim κοντεύουν να σωθούν (δεν μπαινει εξτρα sd card με δύο sim)
2.Δεν υποστηρίζει wifi στα 5Ghz
3.Δεν υποστηρίζει mirrorlink για να το συνδεσω στην οθόνη του αυτοκινήτου και οι προσπάθειες που έκανα μεσω android auto (κατεβασμένου από το γαλλικό playstore, καθώς στο ελληνικό αργεί ακόμη) κατεληξαν δυό φορες σε πλήρες μπλοκάρισμα του κινητού και στον τεχνικό...
Τα 1 και 2 τα βρισκω εύκολα στα περισσότερα νέα κινητά
Το 3 ....δεν το βρίσκω εύκολα. Το έχω βρει στο Samsung A7 dual sim 64gb, 4gb ram (2018) αλλά ψάχνοντας μου γυάλισαν περισσότερο τα νεότερα Samsung A40 (dual 64GB) - A50 (dual 128GB) με το Α40 να εμφανίζεται και φτηνότερο του Α7 ενω το Α50 όχι πολύ ακριβότερο, πλην ομως δεν βρηκα καμία πληροφορία στο νετ για το αν υποστηρίζουν και αυτά mirrorlink
Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με το θέμα; Το αμάξι ειναι Skoda αλλά έχει το νέο infotainment της Volkswagen
Υπάρχει κάποιο άλλο νέο κινητό με δύο σιμ και ραμ 64 γιγκα και ανω που να μην υπερβαινει τα 300 ευρω τιμή σκρουτζ και να καλύπτει σίγουρα και τις 3 προυποθέσεις;

Φίλιππε, καλημέρα!

Το Α50 υποστηρίζει mirrorlink. To screenshot είναι από το manual που υπάρχει εδώ. Παρακάτω εξηγεί αναλυτικά τον τρόπο σύνδεσης.

screenshot-downloadcenter.samsung.com-2019.05.08-09-44-32.png


Όμως... επειδή βγαίνουν πολλές εκδόσεις για διάφορες χώρες καλό θα ήταν να πας σε ένα κατάστημα και να δεις μέσα από τα settings ότι υπάρχει για σιγουριά. Μετά δες την έκδοση της συσκευής και ψάξε την ίδια στο σκρουτζ.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Σ ευχαριστώ Άλεξ!
Εν τω μεταξύ μίλησα και στο επίσημο τσατ με τεχνικό της ελληνικής σαμσουνγκ (πολύ ωραία υπηρεσία, κίνητρο για αγορά τηλεφώνων της εταιρείας) που μου έλυσε άμεσα διάφορες απορίες, πλην αυτής του μιρρορλινκ για την οποία περιμένω απάντηση με εμαίηλ αφού ενημερωθεί έγκυρα (ρωτησα για τα Α50 και Α40)
Ενημερωτικά και τα δύο πιο πάνω κινητά δέχονται....και δυο σιμ και εξτρα κάρτα μνήμης σε ειδικό σλοτ! Σ αυτή την περιπτωση θα μου αρκέσει το Α40 με τις φωτό και τα βίντεο σε sd card (το οποίο ειναι και πιο συμμαζεμμένο σε διαστάσεις). Λογικά παντως αν υποστηρίζει μιρρορλινκ το Α50 θα το κάνει και το Α40 πιστευω....
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Φίλιππε, καλημέρα!

Το Α50 υποστηρίζει mirrorlink. To screenshot είναι από το manual που υπάρχει εδώ. Παρακάτω εξηγεί αναλυτικά τον τρόπο σύνδεσης.

View attachment 125896

Όμως... επειδή βγαίνουν πολλές εκδόσεις για διάφορες χώρες καλό θα ήταν να πας σε ένα κατάστημα και να δεις μέσα από τα settings ότι υπάρχει για σιγουριά. Μετά δες την έκδοση της συσκευής και ψάξε την ίδια στο σκρουτζ.
Φίλιππε,

Δεν χρειάζεσαι MirrorLink. Μπορείς να κατεβάσεις το Android Auto από το www.apkmirror.com/android-auto (και όχι από το γαλλικό playstore)και να το εγκαταστήσεις στο κινητό σου. Βέβαια, θα πρέπει να κατεβάζεις και τις εκάστοτε αναβαθμίσεις από το ίδιο site. Έχω αυτοκίνητο VW και το android auto λειτουργεί άψογα.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Φίλιππε,

Δεν χρειάζεσαι MirrorLink. Μπορείς να κατεβάσεις το Android Auto από το www.apkmirror.com/android-auto (και όχι από το γαλλικό playstore)και να το εγκαταστήσεις στο κινητό σου. Βέβαια, θα πρέπει να κατεβάζεις και τις εκάστοτε αναβαθμίσεις από το ίδιο site. Έχω αυτοκίνητο VW και το android auto λειτουργεί άψογα.
Ευχαριστω
Δεν ειναι ακριβως το ίδιο όμως, ακόμη κι αν δουλέψει με αλλο κινητό (με το xiaomi εφαγα δυο χοντρα μπλοκαρίσματα και εχει φοβηθεί το ματι μου...) λίγες μόνο εφαρμογες δουλεύουν, που είναι ειδικά φτιαγμένες για αυτό. Αντιθετα στο μιρρορλινκ σε βιντεο που εχω δει βλεπεις όλες τις εφαρμογες στην οθονη, σαν να είναι το κινητό σου. Ετσι προτιμώ να έχω υποστήριξη και μιρορλινκ και μετα μπορει να ξανασχοληθω και με το αντροιντ ωτο (το γκουγκλ μαπς μόνο ειχα καταφερει να δουλέψει με το ωτο, πριν φαω το πρωτο μπλοκάρισμα)
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Με σκλάβωσαν στην Samsung, μόλις πήρα επιβεβαίωση ότι το Α40 υποστηρίζει μιρρορλινκ (βασικά γι αυτό ειχα ρωτήσει πρώτα)
Αγαπητέ κύριε
Eυχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas καθώς και για την προτίμηση που δείχνετε στα προϊόντα και τις υπηρεσίες μας.
Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας για το μοντέλο SM-A405 θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι υποστηρίζει Μιrror Link.
Με εκτίμηση,
Samsung Electronics Hellas
Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top