Mkv σε ps3.

Μηνύματα
159
Reaction score
0
Καλημερα σε ολους! Μετα απο αρκετο ψαξιμο για μετατροπεα mkv σε format συμβατο με το ps3 βρηκα στο ps3forum.gr το παρακατω προγραμμα http://forum.doom9.org/showthread.php?t=131782 .
Εχει επιλογες για transcode ( χρονοβορα ,βγαζει αρχεια σε mpeg2 με θετικο τη χρηση του fast forward κτλ) και απλoυ demux-remux (ταχυτατο , μου πηρε 5 λεπτα σε pc 5ατιας βγαζει αρχεια avc ,χωρις ffroward).
Και στις 2 περιπτωσεις καταπληκτικη εικονα , ηχο dd 5.1 αλλα χωρις ελληνικους υποτιτλους! Οποιος εχει χρονο και ορεξη ας το δοκιμασει και σε αρχεια μεγαλυτερα των 2giga(δεν ξερω αν υποστηριζονται) , δυστηχως δεν εχω τοσο μεγαλα mkv .
H δοκιμη εγινε σε επεισοδιο του lost 720p μεγεθους 1.43 giga.(Lost.S03E01.720p.x264-iLL)
 

Μηνύματα
4.272
Reaction score
5
Το εχω δουλεψει και εγω αυτο το προγραμμα και ειναι πολυ καλο.Καποιες φορες ειχα ηχο αλλα οχι εικονα.Στην τελευταια εκδοση σου ζηταει αν θες να κανει transcoding se mpeg.Κατα ποσο καλα κανει την μετατροπη εχω ακομα καποιες επιφυλαξεις :smoking: :smoking: :smoking:

Το PS3 βλεπει μια χαρα αρχεια μεχρι 4.2Gigs οπως εχω ξαναπει :cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4:
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Re: Mkv σε ps3.

Το εχω δουλεψει και εγω αυτο το προγραμμα και ειναι πολυ καλο.Καποιες φορες ειχα ηχο αλλα οχι εικονα.Στην τελευταια εκδοση σου ζηταει αν θες να κανει transcoding se mpeg.Κατα ποσο καλα κανει την μετατροπη εχω ακομα καποιες επιφυλαξεις :smoking: :smoking: :smoking:

Το PS3 βλεπει μια χαρα αρχεια μεχρι 4.2Gigs οπως εχω ξαναπει :cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4:
Και με .srt τι κανει;
 

Μηνύματα
159
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Mkv σε ps3.

Και με .srt τι κανει;
Δυστηχως τιποτα.Παντως οσον αφορα τη ποιοτητα εκανα μια συκριση (htpc και ps3 ) και οι διαφορες ηταν ελαχιστες εως μηδαμινες.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
0
Μιας και από σήμερα είμαι και εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος ps3 :crazy_1::crazy_1:...
και καθώς με ενδιαφέρει πάρα πολύ η αναπαραγωγή mkv...
βρήκα το παρακάτω
http://www.videohelp.com/tools/mkv2vob
Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανένας σας...πάντως διάβασα πολύ καλά πράγματα σε κάποια άλλα ξένα φόρουμ...
Το δοκιμάζω τώρα με μια ταινία 4,7Gb...θα σας ενημερώσω αργότερα για το αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
487
Reaction score
0
Λοιπόν, το πρόγραμμα φαίνεται εξαιρετικό.
Μου έκανε μετατροπή μιας ολόκληρης ταινίας σε λιγότερο από 35 λεπτά.
Στο media player που δοκίμασα δεν φαίνεται να έχει χάσει καθόλου ποιότητα (βέβαια ο ήχος δεν είναι πια dts)...
Ωστόσο, κάτι φαίνεται ότι δεν πάει καλά με τα frame rate αλλά μάλλον είναι κάποια ρύθμιση...
Επειδή δεν έχω καλώδιο hd ακόμα..δεν το δοκίμασα στο ps3..θα το κάνω το βράδυ αργά...
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Re: Mkv σε ps3.

Λοιπόν, το πρόγραμμα φαίνεται εξαιρετικό.
Μου έκανε μετατροπή μιας ολόκληρης ταινίας σε λιγότερο από 35 λεπτά.
Στο media player που δοκίμασα δεν φαίνεται να έχει χάσει καθόλου ποιότητα (βέβαια ο ήχος δεν είναι πια dts)...
Ωστόσο, κάτι φαίνεται ότι δεν πάει καλά με τα frame rate αλλά μάλλον είναι κάποια ρύθμιση...
Επειδή δεν έχω καλώδιο hd ακόμα..δεν το δοκίμασα στο ps3..θα το κάνω το βράδυ αργά...
Ποσα gb ηταν το mkv;
 

Μηνύματα
159
Reaction score
0
Μιας και από σήμερα είμαι και εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος ps3 :crazy_1::crazy_1:...
και καθώς με ενδιαφέρει πάρα πολύ η αναπαραγωγή mkv...
βρήκα το παρακάτω
http://www.videohelp.com/tools/mkv2vob
Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανένας σας...πάντως διάβασα πολύ καλά πράγματα σε κάποια άλλα ξένα φόρουμ...
Το δοκιμάζω τώρα με μια ταινία 4,7Gb...θα σας ενημερώσω αργότερα για το αποτέλεσμα
Για το ιδιο προγραμμα μιλαμε!!! Κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι αν δεν κανεις transcode δεν μπορεις να παιξεις το βιντεο απο οποιοδηποτε σημειο αλλα μονο απο την αρχη.
 


Μηνύματα
487
Reaction score
0
Λοιπόν, έχουμε και λέμε...τα νέα πάντως είναι πολύ καλά :bravo::bravo::bravo:
Η μετατροπή όπως είπα χθες ολοκληρώθηκε σε περίπου 35 λεπτά (για αρχείο 4,7Gb).
Το αρχείο όπως είπα δεν παίζει σωστά στο pc...αλλά μετά από ψάξιμο είδα πως όλοι έχουν αυτό το πρόβλημα.
Ωστόσο, τα αρχεία παίζουν εξαιρετικά καλά στο ps3!!!!
Έκοψα την ταινία στη μέση με ένα πρόγραμμα (tssplitter v1.0), πήρα δύο αρχεία περίπου 2,3 gb..τα πέρασα σε usb δίσκο και έπαιξαν νεράκι (αν και δεν λειτουργεί καλά το fast forward)...

:cool_1::cool_1::cool_1:
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Εκανα μια μετατροπη.
Λοιπον απο εικονα μια χαρα απο ηχο ειναι και παλι DTS αλλα!
Η ταινια ειχε σαν πρωτη γλωσσα τα Ρωσικα οποτε ολο το αρχειο παει για πεταμα.
Ξερει κανεις πως επιλεγουμε τον eng ηχο;
 

Μηνύματα
133
Reaction score
0
Κι εγω με τη σειρα μου εκανα δοκιμη επιτυχημενη. Ειχα κατεβασει σε μορφη mkv τα short films της Pixar σε 720p και παιξανε εκπληκτικα μεσα απο το PS3.

Ενα μικρο tip: Επειδη τα output αρχεια ειναι .vob, το λειτουργικο του PS3 δεν τα βλεπει. Η λυση ειναι απλη: απλα μετονομαζεις το αρχειο απο .vob σε .wmv και υστερα παιζει κανονικα!!!

Η επομενη δοκιμη θα ειναι σε ταινια με ηχο DTS. Παντως ειναι απλο και πολυ πετυχημενο το κολπο αυτο!!
 


Μηνύματα
487
Reaction score
0
μέγιστο μέγεθος τα 4gb νομίζω...όσο δηλαδή το μέγιστο μέγεθος του fat32...
ωστόσο με το TSSplitter μπορείς να κόψεις το αρχείο σε μικρότερα κομμάτια για να κάνεις τη δουλειά σου.

Για την επιλογή του stream ξέρω ότι το πρόγραμμα δεν δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις, οπότε δυστυχώς το μόνο που μένει είναι να κάνεις χειροκίνητα τη διαδικασία...

στο παρακάτω λινκ
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=131782&page=26
υπάρχει συζήτηση με το δημιουργό του προγράμματος, αν δεν βαριέστε ρίξτε μια ματιά λέει σε κάποιο σημείο αναλυτικά τα βήματα που ακολουθεί το πρόγραμμα, οπότε θα βρεις οδηγίες για να κάνεις χειροκίνητα την επιλογή του ήχου..
 


Μηνύματα
487
Reaction score
0
Αυτό από ότι είδα είναι για τα Evo αρχεία, δηλαδή ουσιαστικά για rip απευθείας από blueray/hddvd...οπότε δεν κάνει για τα mkv...
Άσε που μόνο αυτόματη δεν είναι η διαδικασία αυτή....σκέτη ταλαιπωρία...
 


Μηνύματα
487
Reaction score
0
Νομίζω το mkvmerge το κάνει αυτό που θες vader...
Εγώ όσες μετατροπές δοκίμασα χώρισα το vob με το tssplitter
.
Όσο για τους υπότιτλους λυπάμαι, δεν έχω ιδέα.
Επειδή γενικά προτιμώ να βλέπω ταινίες χωρίς υπότιτλους δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτό το θέμα...
 


Μηνύματα
629
Reaction score
0
Απάντηση: Mkv σε ps3.

Αυτοι οι αθεοφοβοι στην sony θα μας δωσουνε κανενα update;;;Αντε εχουνε 2μηνες να δωσουνε..Αντε δωστε μια υποστυριξει για mkv να κατεβασουμε τα clip που ανεβαζει ο Σωτηρης:bravo::bravo::bravo:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.684
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top