ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

Βασίλη μάλλον σε άκουσαν στην ML...

Στο blog του Stereophile για τη CEDIA 2007 διαβάζω:



MartinLogan showed some enticing and very reasonably-priced two-ways with real electrostatic drivers. The Purity (left) and the Source (right) are similar in size and appearance (at least so far as the electrostatic elements are concerned), but differ significantly. The Source ($2000/pair) uses an 8'' woofer and has a wedge-shaped base that allows you to tilt the entire speaker to suit the needed vertical listening angle. The Purity ($3000/pair) has a pair of 6.5'' woofers and a 200W digital amp, which permits it to be driven by a CD player or preamp or, even, by an MP3 player.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η π

.......
Και αν δεν κάνω λάθος στην κατηγορία τιμής (περίπου) βρίσκεται και το περίφημο 802D.
Πολύ θα ήθελα να μάθω πως ακούγεται σε σχέση με αυτό..

Αν έχεις λίγο υπομονή θα μάθεις σύντομα !

Ηδη υπάρχουν δεδομένα αυτής της σύγκρισης !

Αν θέλεις μπορείς να έρθεις για ακρόαση και να επέμβεις

στο set up κατά βούληση.....
 

Μηνύματα
385
Reaction score
7
Μα αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον ! Μπράβο και πάλι !
Ευχαριστώ για την πρόσκληση Βασίλη, αν με βολεύει ο τόπος και ο χρόνος θα το προσπαθήσω (στείλε pm με το που βρίσκεται ο χώρος σου και τι ώρες είστε διαθέσιμοι)
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
κ.Βασιλη, πως καταλαβαινεις αν τα ηχεια ειναι 1ης η 2ης γενιας? Για καποιο που θα παραγγειλει τωρα μπορει να του στειλουν ηχειο 1ης γενιας?

Aν θυμαστε παλια ειχαμε μιλισει στο τηλεφωνο και σας ειπα οτι εχω ενα ζευγος ντενον μονομπλοκς με τους οποιους σκοπευω να τα οδηγησω, θα χρειαστουν τπτ μοντιφες οι πιστευετε θα δεσουν ανετα?

Επισης αν γνωριζει καποιος στο περιπου ποσα στοιχιζει επιπλεον το stainless steel frame? στο περιπου, εξαλλου τα ηχεια δεν θα αγοραστουν απο Ελλαδα για να αποφυγω τυχον παρεξηγησεις
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Τελικα μετα απο αρκετο καιρο καταφερα να τα ακουσω, συνοδευτικα ηταν το audia flight cd one και ενισχυτης ενας απ την φθηνη σειρα της lexicon. Προ δεν υπηρχε καθως το audia δουλευε και σαν προ, καλωδια ηταν απ την acoustic zen. Tα σχολια περιττευουν, παρολο το οτι διαβασα πολλα για το χαμηλο των ηχειων ημουν δυσπιστος απιστος θωμας βλεπετε. οντως ηταν υπεροχο και δεν το περιμενα σε καμια περιπτωση.

Αυτα που ακουσα πρεπει να ηταν ver1 γιατι απ οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης οταν τα ενωσε με ice amps κατι του εκαψαν και σε επικοινωνια με την ml του ειπαν οτι θα του στειλουν ενα ειδικο module.

Αυριο περιμενω τελικη τιμιη για να δωσω παραγγελια σκεφτομε για ολομαυρα η με ali frame το οποιο εδω στοιχιζει περι τα 700ευρω πιο πανω απ την κανονικη τιμη. Απ οτι καταλαβμαινω τα δικα μου καθως καινουργια θα πρεπει να ειναι ver2 σωστα? υπαρχει τροπος να το διαπιστωσω?
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Κ. Βασιλη η διαφορα με τα generation one απ οτι καταλαβα ειναι η πιο κατω?

When the Summits were first introduced in 2005, the ICE amps we were using were having problems communicating with power amplifiers that were also using ICE amps like PS Audio, Halcro and some of the Jeff Roland amps. That problem was identified and corrected back in ‘05 and all Summits produced since then have the modification in place. Only a handful of Summits were shipped without this modification. You can rest assured that any and all Summits manufactured post February 2005 will have the modification in place and will have no problems communicating with another amp. The crossovers did not change. Let us know if you have any other questions
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

Γειά και απο μένα.
Έχω βρεί τα Summit σε πολύ καλή τιμή και ήθελα να ρωτήσω εάν ο συνδυασμός audiolab 8000ap kai 2xNuForce Reference 9 V2SE είναι καλός για αυτά τα ηχεία. Ο ενισχυτής είναι συμβατός για bi-wire με τα χαμηλά ηχεία? Αυτός που τα είχε μου είπε οτι προσπάθησε να τα ενώσει και δέν δούλεβαν. Τα ηχεία είναι πρόσφατης κατασκευής. Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

με τους nυforce τα ειχα ακουσει πριν τα παρω και το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο. πιστευω ομως οτι θα χρειστεις καλυτερο προ. σε τι τιμη τα βρηκες αν επιτρεπετε? τι ενοεις οτι δεν δουλευαν?
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

με τους nυforce τα ειχα ακουσει πριν τα παρω και το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο. πιστευω ομως οτι θα χρειστεις καλυτερο προ.
ετσι πιστευω κι εγω - καποια λαμπα στην προενισχυση
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

katw apo 6k eur.. den doulevan me tin ennoia oti ekane bi-wire apo ton nuforce sto bass driver kai den antapokrinotan.. yparxei published ena bug me active d-class amps kai ice powered amps me kapoia palia montela summit alla auta fenetai na einai kainourgia..mporei na itan kai tyxaio.. telospantwn mallon tha epily8ei me ton kataskeuasth..

oso gia pre-amp o 8000ap pou ysterei? exw akousei genika para poly kala logia gia tin poiotita kai to processing tou. (tha doulepsei to digital processing apo to amp oxi apo to source).

euxaristw!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

katw apo 6k eur.. den doulevan me tin ennoia oti ekane bi-wire apo ton nuforce sto bass driver kai den antapokrinotan.. yparxei published ena bug me active d-class amps kai ice powered amps me kapoia palia montela summit alla auta fenetai na einai kainourgia..mporei na itan kai tyxaio.. telospantwn mallon tha epily8ei me ton kataskeuasth..

oso gia pre-amp o 8000ap pou ysterei? exw akousei genika para poly kala logia gia tin poiotita kai to processing tou. (tha doulepsei to digital processing apo to amp oxi apo to source).

euxaristw!
:112::118::111:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Γιού ντιντ νοτ αντερστάντ γουότ ντιαμπόλικαλ?


Markoulini καλώς ήρθατε στο avsite.Απλώς να σας επινθυμήσω ότι βάσει των κανονισμών του foroum δεν γράφουμε σε greekenglish γιατί πονάνε τα ματάκια μας.

Φιλικα
Γιώργος Στριφτός
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
markoylini καλως ηρθες ΚΑΙ στο Ελληνικο φορουμ...
συνηθως τα ηχεια σου με τους κυρυφαιους ενισχυτες που αναφαιρεις θα παιξουν φανταστικα σε ενα δικαναλο σεταπ. η ποιοτητα του AV προενισχυτη δεν ειναι ανταξια του παραπανω συνδιασμου, ψαξε καλυτερα για δικαναλο προενισχυτη. και διαβασε το θρεντ ο κΤσαντουλης καπου γραφει οτι τα επαιξε και με κλασσ D. ξεχνα την διενισχυση που αναφερεις στο αλλο φορουμ, δεν εχει νοημα στα Summit.
Nikos
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

διενισχυση δεν γινεται αφου τα γουφερ του σουμιτ ειναι ενεργα.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

Έχω οδηγήσει επανειλημμένα τα SUMMIT με class D ενισχυτές . Επίσης έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές τους NuForce ! Και (επειδή υπάρχουν πάντα οι δύσπιστοι και οι κακοπροαίρετοι ) οι παρακάτω φωτογραφίες το επιβεβαιώνουν :







Η πρώτη γενιά των Summit είχε προβλήματα ηλεκτρονικής "συμβατότητας" με κάποιους class D ενισχυτές ! Θέλω να πιστεύω ότι βοήθησα και εγώ στο να γίνουν αντιληπτά τα προβλήματα από την εταιρία και να αντιμετωπιστούν. Αργότερα επιλύθηκαν τα προβλήματα αυτά.

Τα Summit παίζουν πολύ καλά με τους NUFORCE.

Ο καλύτερος κατά την γνώμη μου class D για την οδήγηση των Summit είναι ο NEXUS REFERENCE DELTA 400 !

 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

διενισχυση δεν γινεται αφου τα γουφερ του σουμιτ ειναι ενεργα.
Διενίσχυση μπορεί να γίνει ! Απλά εδώ οι ευεργετικές της συνέπειες δεν θα ήταν ιδιαίτερα εμφανείς. Πάντως δεν θα προκαλούσε κανένα πρόβλημα αρκεί να γινόταν με όμοιους ενισχυτές!
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ML SUMMIT-η υπέρβαση των εσκαμμένων και η προσέγγιση του τέλειου.

παρακαμπτει δηλαδη Βασιλη τους δυο D ενισχυτες που εχει για τα γουφερ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.781
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top