MM η MC στην ιδια τιμη ;

Μηνύματα
18
Reaction score
41
Αν είναι δυνατόν στο 2021 να μιλάμε κι ακόμα περισσότερο να θεωρούμε αξιόλογες τις σφαιρικές βελόνες!
Κι όμως, αν δεν ξέρεις επηρεάζεσαι σπό τα διάφορα στο YouTube και Internet. Τώρα που ασχολήθηκα λίγο με τα τεχνικά και πήρα μια ιδέα για σφαιρικές, ελλειπτικές, Shibata κλπ. θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που τη γλύτωσα λόγω βραχίονα.
Αν δεν απατώμαι Γιάννη έχεις εμπειρία και με Jico οπότε έχει ενδιαφέρον η γνώμη σου, πολλοί θεωρούν ότι μια καλή γεννήτρια με Jico SAS κοντράρει MC κεφαλές.



Μου κάνει εντύπωση πως η φήμη της 103 είναι ακόμα μεγάλη, μια κεφαλή με σφαιρική βελόνα... Ειλικρινά αναρωτιέμαι μιας και δεν έχω άποψη και με τιμή κοντά στα 300€ ούτε θ' αποκτήσω. Αν είχε 50 θα δοκίμαζα αλλά μόλις βλέπω σφαιρική στα χαρακτηριστικά σταματάει το ενδιαφέρον.

Για τη συνεργία κεφαλής - βραχίονα συμφωνώ, από 'κει πρέπει να ξεκινάμε.
Marketing; Νοσταλγία; Αγνοια; Μίγμα αυτών; Μην μας κάνει εντύπωση αν κάποιοι αγοράζουν την επετειακή DL-A110 στα 600 ευρώ νομίζοντας ότι παίρνουν κάτι ιδιαίτερο μέχρι να δουν ότι ουσιαστικά αγοράζουν μια 103 (νομίζω ούτε καν R) με ωραίο headshell. Τέτοια εντύπωση είχα κι εγώ μέχρι που είδα τις φωτογραφίες και προσπαθούσα να καταλάβω πως αιτιολογείται η (τεράστια) διαφορά τιμής.... :)
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
41
ευχαριστω ολους σας για την συνδρομη σας.Ο βραχιονας ειναι ο Project 9c κ phono το Trichord Dino +.
κ σκεφτομαι για κεφαλη μεχρι το πολυ 800 ευρω.



Ειναι σαν να τογραψα εγω.Το ιδιο εκανα κ κατεληξα σε 6 -7 .
Εγώ έχω τον 9 σε Project Perspective. Ο δικός σου αν και είναι από ανθρακόνημα ειναι κι αυτός νομίζω στα 11gr.
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Θα έλεγα ότι καμία mm δεν έχει πιθανότητα να ακουστεί έστω κοντά σε μια mc.
Δεν ειναι σωστο αυτο...

Οι χαμηλοεξοδες MC θελουν ποοοοοοοοοοολα λεφτα για να παιξουν σωστα (ΜΜ σταδιο εισοδου + πολυ καλους μετασχηματιστες - αντε πληρωσε τους).

Οι υψηλοεξοδες MC ΔΕΝ παιζουν οπως οι χαμηλοεξοδες και επιπλεον η εξοδος τους ειναι χαμηλοτερη απο τις πιο αναισθητες ΜΜ, με αποτελεσμα περισσοτερο θορυβο.

Εμενα η προταση μου θα ηταν σχετικη με το budget που διαθετει καποιος...

-Αν σκοπευει να ξοδεψει λιγοτερα απο 1000 ευρω, τοτε οπωσδηποτε ΜΜ...
-Αν το budget ειναι μεταξυ 1000 και 2000 ευρω, τοτε και οι δυο λυσεις πρεπει να συνυπολογιστουν με προσοχη και συνεση.
-Αν το budget υπερβαινει τα 2000 ευρω, τοτε χαμηλοεξοδη ΜC + μετασχηματιστες...

Την λυση της υπαρξης MC σταδιου (επιπλεον) ενισχυσης στο phono stage και χρηση "φτηνης" MC, την αποριπτω εντελως.
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο όπως τα θέτεις.
Eσυ τα λες ολα ασπρο - μαυρο... εσυ ειπες (ουσιαστικα) "η καλλυτερη ΜΜ ειναι χειροτερη απο την χειροτερη MC..." To οποιο βεβαιως ειναι ανοησια για να ειπωθει...

Εγω σημερα, (εντελως τυχαια) εκανα συγκρισεις για να αποφασισω τον βραχιονα και κεφαλη που θα αναλαβει πηγη στο 3ο μου συστημα.... Πηρα λοιπον τον προ (στουντιακος SAE vintage με 2 phono stage επανω) και μερικα απο τα πικαπ μου και τις κεφαλες μου (ΜC & ΜΜ) και τα πηγα στο πρωτο συστημα και αρχισα τους συνδιασμους και τις συγκρισεις αλλαζοντας ενοιοτε τον προενισχυτη του 1ου συστηματος με τον (αγρια πειραγμενο) SAE που θα "αναλαβει" το 3ο...

View attachment 207412

Εν τελει θα ειναι η το RD-11S με την extra διφασικη καρτα τροφοδοσιας που εχει μεσα και τον δεκαμισιιντσο double pivot Stax UA-7, η το TD-125MKII με τον δεκαιντσο unipivot Grace 940... θα δουμε ακομα... Κεφαλη ομως θα ειναι η Ortofon 2M Black body με εναλασσομενα τα black και blue stylii (ναι! το blue στο black body... δεν ειναι λαθος), η DL-304 και η Sumiko αποριφθηκαν εξαιτιας της αναγκης χρησης μετασχηματιστων (που εχω μεν Τ.L.A & Εsoteric), αλλα δεν διατιθεμαι να βαλω step up καποιων χιλιαδων) και το Dino με την Dino+ τροφοδοσια δεν μπορει να συγκριθει με τa (δυο) internal phono του SAE οταν ενεργοποιησει καποιος την MC ευαισθησια... Ασε που ο ηχος της black ειναι ισαξος με την DL-304 η την Sumiko οταν χρησιμοποιουνται με τους κορυφαιους μετασχηματιστες σε εισοδο ΜΜ,,,
 
Last edited by a moderator:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.271
Eσυ τα λες ολα ασπρο - μαυρο... εσυ ειπες (ουσιαστικα) "η καλλυτερη ΜΜ ειναι χειροτερη απο την χειροτερη MC..." To οποιο βεβαιως ειναι ανοησια για να ειπωθει...

Εγω σημερα, (εντελως τυχαια) εκανα συγκρισεις για να αποφασισω τον βραχιονα και κεφαλη που θα αναλαβει πηγη στο 3ο μου συστημα.... Πηρα λοιπον τον προ (στουντιακος SAE vintage με 2 phono stage επανω) και μερικα απο τα πικαπ μου και τις κεφαλες μου (ΜC & ΜΜ) και τα πηγα στο πρωτο συστημα και αρχισα τους συνδιασμους και τις συγκρισεις αλλαζοντας ενοιοτε τον προενισχυτη του 1ου συστηματος με τον (αγρια πειραγμενο) SAE που θα "αναλαβει" το 3ο...

View attachment 207412

Εν τελει θα ειναι η το RD-11S με την extra διφασικη καρτα τροφοδοσιας που εχει μεσα και τον double pivot Stax UA-7, η το TD-125MKII με τον unipivot Grace 940... θα δουμε ακομα... Κεφαλη ομως θα ειναι η Ortofon 2M Black body με εναλασσομενα τα black και blue stylii (ναι! το blue στο black body... δεν ειναι λαθος), η DL-304 και η Sumiko αποριφθηκαν εξαιτιας της αναγκης χρησης μετασχηματιστων (που εχω μεν Τ.L.A & Εsoteric), αλλα δεν διατιθεμαι να βαλω step up καποιων χιλιαδων) και το Dino με την Dino+ τρφοδοσια δεν μπορει να συγκριθει με τa (δυο) internal phono του SAE οταν ενεργοποιησει καποιος την MC ευαισθησια... Ασε που ο ηχος της black ειναι ισαξος με την DL-304 η την Sumiko οταν χρησιμοποιουνται με τους κορυφαιους μετασχηματιστες σε εισοδο ΜΜ,,,
Ωραια ηχεια, ομορφα, μ αρεσουν μπραβο!
Κανε μας μια παρουσιαση των συστηματων αν θελεις!
 

Μηνύματα
27.257
Reaction score
25.248
Δεν είπα ποτέ αυτό που λες εσύ.
Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.
Στο δικό σου σύστημα κάνε ότι γουστάρεις. Θέλεις mm μπράβο βάλε mm.
Ασε τους υπόλοιπους να έχουν την άποψή τους . Μην το παίζεις καθηγητής . Δεν χρειάζεται.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Ωραια ηχεια, ομορφα, μ αρεσουν μπραβο!
Κανε μας μια παρουσιαση των συστηματων αν θελεις!
Προτιμω να μεινουμε στο θεμα...
Δεν είπα ποτέ αυτό που λες εσύ.
Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.
Στο δικό σου σύστημα κάνε ότι γουστάρεις. Θέλεις mm μπράβο βάλε mm.
Ασε τους υπόλοιπους να έχουν την άποψή τους . Μην το παίζεις καθηγητής . Δεν χρειάζεται.
Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες, αρκει να προερχονται απο δοκιμη, οχι απο εντυπωσεις... Εχω στην κατοχη μου μια συλλογη απο μερικες δεκαδες κεφαλες, βραχιονες και deck ολων των κατηγοριων και οτι ισχυριζομαι, ειναι παντα τεκμηριωμενο μετα απο εκτεταμενες δοκιμες.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
κεφαλη-βραχιονας-phono stage ειναι ενα παιχνιδι με απειρους συνδιασμους
ισως αν οχι σιγουρα περισσοτερους απο το αντιστοιχο transport-dac.
Τωρα ενας αγραφος κανονας λεει οτι μια ακριβη MM ειναι καλυτερη απο μια φθηνη εισαγωγικη MC.
Αν παρουμε πρωτα δεδομενο οτι θα εχει ταιριαξει και με τον βραχιονα που ειναι κρεμασμενη........
 

Μηνύματα
56
Reaction score
19
Διαβασα με προσοχη οσα ειπατε κ σας ευχαριστω.Τελικα ,αναμεσα απο τα δυο ζευγαρια ποιες θα μου προτεινατε με σειρα προτεραιοτητος και γιατι ; Θα με ενδιεφερε αυτη με τον λιγοτερο θορυβο επιφανειας .Τα συνοδα ειναι Project rpm 9 ,βραχ.9c ,Dino+ με τροφοδοτικο, προ ,τελ Sugden Masterclass και Harbeth 5.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Διαβασα με προσοχη οσα ειπατε κ σας ευχαριστω.Τελικα ,αναμεσα απο τα δυο ζευγαρια ποιες θα μου προτεινατε με σειρα προτεραιοτητος και γιατι ; Θα με ενδιεφερε αυτη με τον λιγοτερο θορυβο επιφανειας .Τα συνοδα ειναι Project rpm 9 ,βραχ.9c ,Dino+ με τροφοδοτικο, προ ,τελ Sugden Masterclass και Harbeth 5.
Mε το Τrichord & Dino+ τροφοδοσια, μονον MM...

Καποιος πρεπει επιτελους να αναρωτηθει γιατι ΟΛΑ (ανεξαιρετως) τα κορυφαια phono stages που κανουν μερικες δεκαδες χιλιαδες ευρω ειναι μονον ΜΜ...

Για να παιξει σωστα μια χαμηλοεξοδη ΜC κεφαλη, θελει πολυ καλους μετασχηματιστες step-up... Oποιοσδηποτε αλλος τροπος προ-προενισχυσης του σηματος, προσθετει σταδιο ενισχυσης (εστω κι αν ειναι με ενισχυτη μικροφωνου οπως εχει το Trichord και οχι j-fet που -ακομα χειροτερα- χρησιμοποιουν αλλοι κατασκευαστες) σε πολυ ευαισθητο σημα και κανει περισσοτερο κακο παρα καλο...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.605
Μηνύματα
2.867.564
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top