MM κεφαλές

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Έχω μπερδευτεί. Αν υποθέσουμε ότι η διαδικασία για μένα όσον αφορά τις Mc κεφαλές - αλλαγή βελόνας - εξωτερικό μου φαίνεται γραφική, επιστρέφω το ενδιαφέρον μου στις MM. Άλλος μου προτείνει Nagaoka, άλλος Dynavector, άλλος Orthofon, Goldring, shure και Grado. Nagaoka, Grado και Goldring έχω δοκιμάσει. H Nagaoka 500 αναλυτικά υπερβολική (καλό αυτό) αλλά χωρίς πολύ σώμα, η Grado για μένα ήταν γλυκόηχη αλλά όταν άκουσα τη Nagaoka αισθάνθηκα ότι η Grado ήταν "λασπώδης".
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη Dynavector. Για τη Shure δεν ξέρω. Αν κάποιος έχει εμπειρία από MM ας την πει. Μιλάμε για κατηγορία τιμής εώς 1000 ευρώ.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Να έχετε υπόψιν πως σε μια κεφαλή ΜΜ περίπου το 80% της αξίας της κεφαλής αντιπροσωπεύει την αξία της ανταλλακτικής βελόνας.
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
H Dynavector είναι ΜΜ?
Η SHURE δεν νομίζω να έχει κεφαλές στα 1.000€, η 97 έχει λίγο πάνω από 100.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Ενα kuzma με βραχιονα rega και phono το edwards audio το "ακριβο" των 450 ευρω το οποιο θα αλλαχτει...
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Αν αλλάξεις το phono, είναι πιθανό να βγάλεις διαφορετικά συμπεράσματα. Σε άμεση σύγκριση που έγινε πρόσφατα με το schiit mani, οι διαφορές είναι μεγάλες υπέρ του mani σε όλους τους τομείς. Καλημέρα.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες, αντικειμενικοί και υποκειμενικοί, που εμπλέκονται στην επιλογή μιας κεφαλής και όχι μόνο, που κανείς εκ του μακρόθεν δεν μπορεί να υποδείξει με σχετική βεβαιότητα στον άλλον ποια είναι η καλύτερη επιλογή. ΔΕΝ υπάρχει ασφαλής τρόπος παρα μόνον με δοκιμές απο πλευράς του χρήστη στον δικό του χώρο με τα δικά του συνοδά μηχανήματα. Και αυτό γίνεται μόνον αν έχεις φίλους που μπορεί να φέρουν στο χώρο σου για δοκιμή την δική τους κεφαλή (-ές).
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Το θέμα είναι πολύ υποκειμενικό. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, δεν μπορείς να απομονώσεις την κεφαλή από τα υπόλοιπα μέρη του συστήματός σου, ιδιαίτερα από τον phono pre. Ένα καλό ταίργιαγμα μιας "φτηνής" κεφαλής φέρνει αλλά ακουστικά αποτελέσματα (καλύτερα τις περισσότερες φορές) από μια ακριβότερη αλλά όχι καλά ταιριαγμένη. Άσε που οι "ακριβές" είναι δύστροπες και "θυμώνουν"! Και από ότι έχω καταλάβει, όλα αυτά τα χρόνια που παιδεύομαι, είναι ότι δεν υπάρχει κεφαλή (και άλλα κομμάτια στην αλυσίδα αναπαραγωγής...) που να είναι καλή σε όλους τους τομείς, σώμα, συχνοτικό εύρος, ζεστασιά, χαμηλό κλπ. Αν δε πιάσουμε και το παράγοντα "μουσικό είδος" τότε δεν θα βγάλουμε άκρη.
Τι κάνουμε θα μου πεις. Εκεί βασιζόμαστε στις γνώμες των πολλών (όχι ειδικών...), δοκιμάζουμε, αν βρούμε διαθέσιμες, πολλές και καταλήγουμε στις λιγότερες υποχωρήσεις, (πχ. εμένα μου αρέσουν οι αναλυτικές, Nagaoka MP-500, και ίσως θυσιάζω κάτι άλλο...)
Γιάννης
 
Last edited:

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Άλλος μου προτείνει Nagaoka, άλλος Dynavector, άλλος Orthofon, Goldring, shure και Grado. Nagaoka, Grado και Goldring έχω δοκιμάσει. H Nagaoka 500 αναλυτικά υπερβολική (καλό αυτό) αλλά χωρίς πολύ σώμα, η Grado για μένα ήταν γλυκόηχη αλλά όταν άκουσα τη Nagaoka αισθάνθηκα ότι η Grado ήταν "λασπώδης".
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη Dynavector. Για τη Shure δεν ξέρω. Αν κάποιος έχει εμπειρία από MM ας την πει. Μιλάμε για κατηγορία τιμής εώς 1000 ευρώ.
Σε ποια μοντέλα αναφέρεσαι ακριβώς και σε τι κατάστασή (καινούριο, μεταχειρισμένο κλπ).
(..μιας και λατρεύω τις Grado..) ..από περιέργεια ποιο μοντέλο της Grado άκουσες?
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη Dynavector. Για τη Shure δεν ξέρω. Αν κάποιος έχει εμπειρία από MM ας την πει. Μιλάμε για κατηγορία τιμής εώς 1000 ευρώ.

Με 1000€ αγοράζεις την Αudio Technica ART-9 και δεν θα χρειαστεί ποτέ να ξοδέψεις περισσότερα για κεφαλή. Αρκεί να την στήσεις ακριβώς και να έχεις ένα πολυ καλό phono ώστε να αναδειχτεί επειδή είναι MC. Δε θα ξαναθελήσεις ΜΜ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- grado sonata, audio technica at 150 mlx,,,, έχω και τις δύο και ηχούν διαφορετικά, εάν ξέρεις τον ήχο των grado η άλλη είναι εντελώς διαφορετική,,, έχει φοβερή ανάλυση και ενέργεια στο άνω μέρος του φάσματος, είναι επίσης λίγο ψυχρή σε σχέση με την grado

DSC_0436.JPG
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
(audiotechinca ή αν εχει η nagaoka) shibata ή dynavector mc
...βεβαια ειναι υποκειμενικο τι ψαχνεις και τι βρισκεις σε καθε μια, σε συνδιασμο με το πως θες να ακους αυτο που ακους.
+ βεβαια παιζουν ρολο και τα υπολοιπα συνοδα, και οι σταθμες (και ο χωρος).
 



Μηνύματα
676
Reaction score
395
Για καποιον που ρωτησε ειχα την gold grado. Μολις ομως ακουσα τη nagaoka 150 την πεταξα την grado. Η 500 παλι που ειχα ηταν κλινικη σε σημειο που για μενα η αναλυτικοτητα της δεν ειχε νοημα. Αοσμη. Ακουω με την 150 αλλα θελω καλυτερη ( αναλυτικη αλλα και με βαθος).
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το phono παίζει μεγάλο ρόλο στο τι θα ακούσεις. Όσο ανεβαίνεις κατηγορία κεφαλής τόσο καλύτερο phono χρειάζεσαι.

Μια μέτρια κεφαλή σε καλό phono ακούγεται καλύτερα από μια καλή κεφαλή σε μέτριο phono.

Άλλαξε πρώτα το phono και ύστερα ψάχνεσαι για κεφαλή. Άν δωσεις 1000€ για κεφαλή όπως λες τότε θες phono από 1500 - 2000€
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top