Mobyambient

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
These recordings were made at home during the first few months of the pandemic. I only gave myself three rules/guidelines when creating these pieces;
1. they had to be strictly improvised. nothing was written or rehearsed beforehand, everything was recorded as it was being played for the first time.
2. i wasn’t allowed to go back and change or edit any of the improvised performances.
3. every part of the process, from recording to mixing to listening, had to be calming.


1608841998491.png


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δε ξέρω, λίγο (έως πολύ) βαρετός μου φάνηκε αυτός ο δίσκος όταν τον άκουσα, αλλά πάει καιρός.

Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία..

Βεβαίως το ταλέντο του Μόμπι είναι αδιαμφισβήτητο, φρι τζαζ ένα πράμα, και το βίντεο στο πιάνο είναι όλα τα λεφτά..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δε ξέρω, λίγο (έως πολύ) βαρετός μου φάνηκε αυτός ο δίσκος όταν τον άκουσα, αλλά πάει καιρός.

Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία..

Βεβαίως το ταλέντο του Μόμπι είναι αδιαμφισβήτητο, φρι τζαζ ένα πράμα, και το βίντεο στο πιάνο είναι όλα τα λεφτά..
Άλλος δίσκος είναι, σήμερα βγήκε
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν βγήκε σήμερα, τότε γκάφα έκανα, προφανώς το μπέρδεψα με κάποιον άλλο δικό του δίσκο που άκουγα μαζί με τη γυναίκα μάλιστα σε αναζήτηση δίσκων του Μόμπι κατά τέλος καλοκαιριού ή αρχές φθινόπωρου, με παραπλήσιο όνομα δίσκου..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν βγήκε σήμερα, τότε γκάφα έκανα, προφανώς το μπέρδεψα με κάποιον άλλο δικό του δίσκο που άκουγα μαζί με τη γυναίκα μάλιστα σε αναζήτηση δίσκων του Μόμπι κατά τέλος καλοκαιριού ή αρχές φθινόπωρου, με παραπλήσιο όνομα δίσκου..
Έχει άλλους 4 δίσκους με ambient στον τίτλο
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Και το hotel πολυ καλο ειδικά το δευτερο CD με τους ambient ήχους. Γενικώς ο Moby είναι μεγάλος δημιουργός και με μοναδικά άκουσματα.
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Σε ambient τι μπορεί να πάει στραβά ακόμα και στον αυτοσχεδιασμό.

Πάντως και τις 3 φορές που τον έχω δει λάιβ μόνο ambient δεν ήταν. .

Το σημαντικό ερώτημα είναι άλλο,
Τα είχε με την Ναταλι Πόρτμαν ή μας πουλάει παραμύθια ;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
καλος ο Moby, εξαιρετικος καποτε..

Εχει γραψει ιστορια, με απιστευτα αλμπουμ και πρωτοποριακες συνθεσεις στην ηλεκτρονικη μουσικη, συχνα πρωτοπορος.

Τελευταια δε τον ακουω, νομιζω πως εχει χασει τον οιστρο του, και γενικοτερα πιστευω εχει ξεφυγει το χει χασει..

οι μουσικες του, οι ηχοι του , τα αλμπουμ του δεν θυμιζουν σε καμια περιπτωση το παρελθον του, κι ο ιδιος μουσικα και προσωπικα σα να εχει "χαζεψει" νομιζω, με κολληματα του τυπου vegan κλπ, με τα ταττο του, το βιβλιο του, σα να εχει παραπεσει λιγο μου κανει..

Δεν ειναι ο παλιος καλος Moby, απο δω παν κι οι αλλοι πλεον.
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Σόρυ για το κάπως off topic, αλλά στον ευρύτερο χώρο της ambient (ό,τι σημαίνει για τον καθένα) προτείνω να τσεκάρετε κάποιους από τους καλλιτέχνες της Ultimae Records: Aes Dana, Asura, Carbon Based Lifeforms, Solar Fields.
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
χώρο της ambient (ό,τι σημαίνει για τον καθένα) προτείνω να τσεκάρετε κάποιους από τους καλλιτέχνες της Ultimae Records: Aes Dana, Asura, Carbon Based Lifeforms, Solar Fields.
btw,
Για τον σποτιφάη, υπάρχει ειδικό εργαλείο ώστε να ψάχνεις με το όνομα του label .


Πχ
Screenshot_2020-12-26-21-56-20-666_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2020-12-26-21-59-06-771_com.android.chrome.jpg
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Σόρυ για το κάπως off topic, αλλά στον ευρύτερο χώρο της ambient (ό,τι σημαίνει για τον καθένα) προτείνω να τσεκάρετε κάποιους από τους καλλιτέχνες της Ultimae Records: Aes Dana, Asura, Carbon Based Lifeforms, Solar Fields.
Έτσι, έτσι Miktek και πολλοί άλλοι στην ultimae είναι Ελληνόφσκι. Θα πρότεινα επίσης τα Aphex Twin - Selected ambient works 1&2 και το Ελληνικό Menta - Telepherique
Βέβαια όσοι διαθέτουν εξοπλισμό για υποήχους ψάχνουν σε λάθος κατηγορία...
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top