Monoprice Monolith THX Subwoofers

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
τα μεταφορικά είναι δωρεάν....πήγα να βάλω παραγγελία χθες από περιέργεια το 12αρι κ είναι φρι κ 5 χρόνια εγγυηση

βασανίζομαι

ΥΓ

@Kostas Kefalas ονλαιν σε έχουν με την αποθήκη μωρέ; :biggrin:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
απο χθες το εχω ποσταρει και σημερα μπηκε ....:biggrin:
.....δουλευω για την ενημερωση σας, αλλα εσεις.....

αν θετε εξοδο χαμηλα σαν κλειστο καλο

Group delay is the measurement of how much time it takes for individual frequency bands of an input signal to be produced by the speaker. It can indicate that some frequency components are developing slower than others or are taking longer to decay. It is generally thought that 1.5 sound cycles are needed for group delay to be audible at bass frequencies, although there is an argument that group delay should remain under 20 ms to be completely unnoticeable, but that is likely meant for mid and upper bass frequencies. There is no significant group delay to worry about in these measurements; on the contrary these are among the better group delay measurements I have seen for a ported subwoofer. The sealed mode group delay measurements are better in deep bass but not by much. There is no delayed output over 10 ms until under 50 Hz, and nothing over 20 ms until approaching 30 Hz. There is nothing even close to audible delay here. The 15” THX Ultra will have no overhanging notes or bass sound. This is an excellent measurement set.

 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
όποιος θέλει sub της monoprice να μου πει....
έχω συνεργάτη με ηχητικά κ έχει κάνει κονέ για καλύτερες τιμές



Υ.Γ. γι αυτό βασανίζομαι...8-)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Up! τι εχει γινει με αυτα? τετοιες αποκρισεις προσομοιαζουν κλειστα σαμπ και οχι μονο, τρελλα νουμερα !!
Το ειχα παρατηρησει οπως φανταζομαι κιαλλοι, πως εχει γινει αυτο σηκωνω τα χερια ψηλα.
Στις μετρησεις του γιουθ εντος χωρου του δε φαινεται καν το μαχαιρατο φιλτραρισμα που δημιουργουν οι br κατω του σημειου συντονισμου τους...ενω αντιθετα εντονα ορατο στο svs,...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι τα svs σε GD ειναι χειροτερα...ακομα και τα κλειστα π.χ.

αν παρουμε σαν δεδομενο τα νουμερα spl-THD% που δινουν (και τους πιστευω) με σοβαρη κατασκευη σε ολα του και την 5ετη εγγυση, δεν νομιζω σε τετοια τιμη να υπαρχει κατι αλλο που να μπορει να ερθει ελλαδα ...απλα θελουν χωρο, ειναι μεγαλα....το 15ρι ειναι 70x50x70 !!!!
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
δε φαινεται καν το μαχαιρατο φιλτραρισμα που δημιουργουν οι br κατω του σημειου συντονισμου τους...ενω αντιθετα εντονα ορατο στο svs,...
Πιθανώς να συντονίζει πολύ χαμηλά ο σωλήνας, ή να έχει σωλήνες διαφορετικού μήκους.
Στηρίζονται πιο πολύ στο μέγεθος της καμπίνας πάρα στην οπή.

Όπως και να'χει, φαίνεται να έχει γίνει εξαιρετική δουλειά.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πιθανώς να συντονίζει πολύ χαμηλά ο σωλήνας, ή να έχει σωλήνες διαφορετικού μήκους.

Όπως και να'χει, φαίνεται να έχει γίνει εξαιρετική δουλειά.
Κωστα κοιτα το group delay δεν υπαρχει... δεν εχουν διαφορετικο μηκος κιεγω ετσι νομιζα ...
Τα ιδια κανουν και τα σαμπ με τα δυο 15ιντσα ...απιστευτα πραματα ...
τσεκ #84.#85 εδω ξανα...
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578


 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Στειλε κάνα τσίπουρο στον Κριστόφ να φέρει κάνα κοντέινερ για τα παιδιά εσύ και άσε τις φατσούλες !
της μπύρας είναι αυτός.... :biggrin:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
τα μετέφερα εδώ παιδάκια....
μη γράφουμε στις προσφορές καταστημάτων
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Αυτό το 16ρι πόσο να έρθει άραγε Ευρώπη, φαίνεται τρομακτικό (λιγότερο από το διπλό 15ρι ΟΚ αλλά και πάλι τρομακτικό).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Αυτό το 16ρι πόσο να έρθει άραγε Ευρώπη, φαίνεται τρομακτικό (λιγότερο από το διπλό 15ρι ΟΚ αλλά και πάλι τρομακτικό).
απ όσο έχω ενημερωση από Μάιο-Ιούνιο του 22 είναι να φέρουν ΕΕ….τιμή άγνωστη
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Άσχετο με τα subs, αλλά μήπως ξέρεις εάν και πότε θα έρθει το HTP-1?

Εμένα μου είχαν πει μέσα κάποια στιγμή μέσα στο 22, αλλά έτσι πολύ αόριστα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Άσχετο με τα subs, αλλά μήπως ξέρεις εάν και πότε θα έρθει το HTP-1?

Εμένα μου είχαν πει μέσα κάποια στιγμή μέσα στο 22, αλλά έτσι πολύ αόριστα.
τέλη πρώτου 6μήνου του 22 και αυτό όπως και με το 16άρι
μάλλον θα έρθει κοντέινερ :party: :biggrin:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top