Moonfall 2022


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Το είδα και μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα. Ανατρίχιασα σε κάποιες στιγμές, καλό κανάλι ήχου. Δεν χρειάζεται να σκέφτεστε αν είναι ρεαλιστικό αυτό που βλέπετε, στο κάτω κάτω ταινία επιστημονικής φαντασίας είναι. Ένα καλό ευχάριστο δίωρο.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αρκετά καλό, και με ωραίο ήχο.
Εμένα μου άρεσε και ας το θάβουν.

Πρώτα από όλα πρέπει να ξέρεις τι βλέπεις. Επιστημονική φαντασία βλέπεις. Δεν υπάρχουν όρια. Αληθοφάνεια θέλει στα οπτικά και ηχητικά εφέ.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αληθοφάνεια θέλει στα οπτικά και ηχητικά εφέ.
Στα οπτικά εφέ, υπήρχαν κάποιες σκηνές όπου φαίνεται ότι τα renderings δεν είναι κορυφαίου επιπέδου. Δε λέω ποιές για να μη τη χαλάσω σε αυτούς που θα την δουν.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εντάξει, έχουμε, hollow moon, Dyson sphere, λευκός νάνος, αποικία, προβληματική AI, κλασικός Roland Emmerich, ακόμα ποιο κλασικό hollywood - κάποιοι λίγοι εχοντας την τύχη 1000 jack pot σώζουν τον πλανήτη.

Πλάκα είχε,αφήνοντας τα κλισέ στην πάντα που είναι γεμάτη, περνάει ωραία η ώρα. Έτσι όπως περνάει η Σελήνη και σηκώνει τα πάντα έχει χαβαλέ:lolsign:

Υστ. Ήταν πάντα φωτεινό το φεγγάρι η μου φανηκε?
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εντάξει, έχουμε, hollow moon, Dyson sphere, λευκός νάνος, αποικία, προβληματική AI, κλασικός Roland Emmerich, ακόμα ποιο κλασικό hollywood - κάποιοι λίγοι εχοντας την τύχη 1000 jack pot σώζουν τον πλανήτη.

Πλάκα είχε,αφήνοντας τα κλισέ στην πάντα που είναι γεμάτη, περνάει ωραία η ώρα. Έτσι όπως περνάει η Σελήνη και σηκώνει τα πάντα έχει χαβαλέ:lolsign:

Υστ. Ήταν πάντα φωτεινό το φεγγάρι η μου φανηκε?
Μια παράγραφος, spoiler όλη η ταινία! Όλε!
Έλα ντε, απαράδεκτος! Κι εγώ φοβόμουν να γράψω για μία σκηνή...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Δηλαδή κάποιος που βλέπει ταινία του Emmerich θα τη δει για το σενάριο της? Βρε απολαύστε εκεί καταστροφή, παραμύθι και τέτοια, και μην ασχοληστε με σενάρια επιπέδου νηπιαγωγείου :beach:
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Συγγνώμη για την αυτόματη μετάφαση...

Λαμβάνοντας υπόψη ότι η σύγχρονη περίοδος περιστροφής της Γης σε μία ημέρα αντιστοιχεί στο 25 τοις εκατό της σεληνιακής τροχιακής στιγμής, τότε το ένα τοις εκατό θα αντιστοιχεί σε μια περίοδο 25 ημερών. Αυτή η περίοδος θα είναι μικρότερη από τον σεληνιακό μήνα, ο οποίος, λόγω του τρίτου νόμου του Κέπλερ, θα μειωθεί μόνο κατά τρία τοις εκατό και θα είναι περίπου 28 ημέρες. Δηλαδή, η Γη θα περιστρέφεται γρηγορότερα από τη Σελήνη. Επομένως, η Σελήνη ΔΕΝ θα μπορέσει να πλησιάσει τη Γη ούτε κατά 2 τοις εκατό, αλλά θα πλησιάσει λίγο λιγότερο.

Τώρα η Σελήνη απομακρύνεται 4cm κάθε χρόνο. Στην αρχή θα συνεχίσει να απομακρύνεται από τη Γη, λαμβάνοντας ορμή από αυτήν. Αλλά η Γη δεν έχει πολλή γωνιακή ορμή - το 25% της τροχιακής γωνιακής ορμής της Σελήνης. Επομένως, το μέγιστο που μπορεί να πάρει η Σελήνη είναι να αυξήσει τη γωνιακή της ορμή κατά 25%. Η ακτίνα της τροχιάς του θα αυξηθεί κατά 1,5 φορές. Πόσο καιρό θα πάρει η Σελήνη για να απομακρυνθεί από τη Γη σε αυτή την απόσταση; Είναι εύκολο να υπολογίσουμε ότι η μισή ακτίνα της Σελήνης θα περάσει σε πέντε δισεκατομμύρια χρόνια εάν απομακρυνθεί από σταθερή ταχύτητα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το μόνο σίγουρο ότι κάποιες σκηνές είναι αναφοράς ήχου , χαμηλού κ εικόνας ...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top