mp3, το test που δεν βγήκε στον αέρα ποτέ...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Συγχαρητήρια για την συνέντευξη και τις εύστοχες ερωτήσεις. Όντως πρωτοποριακό για ένα site να παίρνει συνέντευξη από ένα τόσο καταξιωμένο κατασκευαστή.

Πιστευω ότι επισης επρεπε να τον ρωτησετε «Ειμαστε μια ωραια παρεα που δεν ακουει διαφορες αναμεσα σε Wav και Mp3, αξιζει να παρουμε το μηχανημα σας?» η εστω μια αναλογη ερωτηση.

Τα παραπανω δεν αφορουν τον Βασιλη που δεν δηλωσε ποτε κατι τετοιο.
Ποιός ακριβώς δήλωσε και τι?...
Μιχάλη προφανώς θα απαντούσε ότι κανείς δεν είναι σίγουρος ότι ακούει, κάτι που συμβαδίζει με την άποψή του για τα καλώδια: όλα αποκαλύπτονται σε ένα blind test.

Η παρέμβασή σου μάλλον όμως είχε άλλο σκοπό από το να συμεμτέχεις στην κουβέντα έτσι? Μετά τις παρεμβάσεις και του g.kar στην γνωστή παρουσίαση, αρχίζω να πιστεύω ότι υπάρχουν κρυφοί λόγοι ή απωθημένα που κάθε τόσο θα βγαίνουν από την γνωστή παρέα. Αν όμως είναι έτσι τα πράγματα γιατί ρε παιδιά συμμετέχετε εδώ μέσα? Σας βάζει κανείς το μαχαίρι στον λαιμό?

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Εσυ ο Κογιας και ο Κωστας ειπατε οτι δεν υπαρχουν ακουστες διαφορες το οποιο με μανια προσπαθεισατε να επιβεβαιωσετε απο το τεστ που εγινε.

Ειμαι σιγουρος οτι και για τον κακο καιρο νομιζεις ακομα οτι φταινε οι Ρωσοι.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Εσυ ο Κογιας και ο Κωστας ειπατε οτι δεν υπαρχουν ακουστες διαφορες το οποιο με μανια προσπαθεισατε να επιβεβαιωσετε απο το τεστ που εγινε.

Ειμαι σιγουρος οτι και για τον κακο καιρο νομιζεις ακομα οτι φταινε οι Ρωσοι.
Μιχάλη, εντάξει, απλά δεν κατάλαβες τίποτα από όσα είπαμε για τα MP3. Είναι ανάγκη να το συζητήσουμε εδώ; Υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 σχετικά thread...Τα λέμε εκεί να θέλεις.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Εσυ ο Κογιας και ο Κωστας ειπατε οτι δεν υπαρχουν ακουστες διαφορες το οποιο με μανια προσπαθεισατε να επιβεβαιωσετε απο το τεστ που εγινε.

Ειμαι σιγουρος οτι και για τον κακο καιρο νομιζεις ακομα οτι φταινε οι Ρωσοι.
Είπαμε πολύ συγκεκριμένα πράγματα για ένα πολύ συγκεκριμένο test που έγινε και απέδειξε του λόγου το αληθές. Αν θέλεις διοργάνωσε κάποιο άλλο για να αποδείξεις την θέση σου. Για τον κακό καιρό μπορεί να μην ξέρω ποιοί φταίνε αλλά για την συμπεριφορά που βλέπω ξέρω.

- Θα απαντήσεις τώρα κι εσύ στο ερώτημά μου? Αν όλα εδώ (η απόψεις μας, οι υπέρμετρες τάσεις ορθολογισμού, τα στημένα test) σου/σας βρωμάνε, γιατί συμμετέχετε? Τόσο τραβηχτικοί είμαστε? :happy_9:


...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

- Θα απαντήσεις τώρα κι εσύ στο ερώτημά μου? Αν όλα εδώ (η απόψεις μας, οι υπέρμετρες τάσεις ορθολογισμού, τα στημένα test) σου/σας βρωμάνε, γιατί συμμετέχετε? Τόσο τραβηχτικοί είμαστε? :happy_9:
Και σου είπα να μη βάλουμε φωτογραφίες μου στο forum... Ορίστε τώρα. :crazy_10:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Εμενα δεν μου την σπαει/ χαλαει τιποτα αλλα πρεπει να ακουγεται και η αλλη αποψη. Εκτος και αν στη σπαει εσενα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Εμενα δεν μου την σπαει/ χαλαει τιποτα αλλα πρεπει να ακουγεται και η αλλη αποψη. Εκτος και αν στη σπαει εσενα.
Εμένα γιατί να μου τη σπάσει, εσύ τα έβαλες με τον sk. :cool_4:


- Και για να μην έχεις την αίσθηση ότι εσύ ακούς διαφορές με 100% σιγουριά να σου πω ένα μυστικό?

Ο g.kar μου εκμυστηρεύτηκε δια τηλεφώνου όταν κάναμε εδώ το test, ότι το έχει κάνει και σε εσάς (ψαχτείτε ποιοί είστε). Θυμάσαι που έλεγες ότι τα τελευταία κομμάτια των cd ακούγονται καλύτερα από τα πρώτα? Μάντεψε! Είναι γιατί ήταν mp3 15 μετατροπών στην σειρά. Ο Γιώργος σας είχε κάνει το test σε ανύποπτο χρόνο και όλοι επιλέξατε ως καλύτερο το καρασυμπιεσμένο ή συμπιεσμένες εκδόσεις του αυθεντικού. Και καλά έκανε, το κακό δεν ήταν αυτό. Το κακό ήταν ότι δεν βγαίνει να τα πει.

:happy_4:
...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Αααα τοτε εννοεις που καθομουν 2 μετρα απο το δεξι ηχειο και ακουσα το κομματι για 10 δευτερολεπτα. Νταξει τοτε.:)

Και δεν ειπαμε ποιο ειναι καλυτερο ειπαμε απλα οτι ακουγεται πιο γεματο. Αφου μας ειχε ειπε: Το τελευταιο δεν σας φαινεται πιο γεματο?

Αν θυμασαι καλα, τοτε που το ειχα αναφερει στο θεμα, ειχα πει οτι ειχαν διαφορες οχι ποιο ηταν καλυτερο.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Θυμάσαι που έλεγες ότι τα τελευταία κομμάτια των cd ακούγονται καλύτερα από τα πρώτα? Μάντεψε! Είναι γιατί ήταν mp3 15 μετατροπών στην σειρά. Ο Γιώργος σας είχε κάνει το test σε ανύποπτο χρόνο και όλοι επιλέξατε ως καλύτερο το καρασυμπιεσμένο ή συμπιεσμένες εκδόσεις του αυθεντικού.
:cool_11: :cool_11: :cool_11:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Αααα τοτε εννοεις που καθομουν 2 μετρα απο το δεξι ηχειο και ακουσα το κομματι για 10 δευτερολεπτα. Νταξει τοτε.:)

Και δεν ειπαμε ποιο ειναι καλυτερο ειπαμε απλα οτι ακουγεται πιο γεματο. Αφου μαςε ειπε: Το τελευταιο δεν σας φαινεται πιο γεματο?
Shit happens Μιχάλη και στις καλύτερες οικογένειες. Φαντάσου τι αποτελέσματα θα έβγαζες σε ένα blind test.


...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Συννενοηση ντοματα.

Οποτε θες (ΕΣΥ) εισαι καλεσμενος σπιτι μου για ενα blind.
Kαι το emm labs παιζει και mp3 οποτε δεν θα εχουμε αλχημειες.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Συννενοηση ντοματα.

Οποτε θες (ΕΣΥ) εισαι καλεσμενος σπιτι μου για ενα blind.
Kαι το emm labs παιζει και mp3 οποτε δεν θα εχουμε αλχημειες.
Το έχω κάνει εγώ το blind test. Αν ανατρέξεις στα θέματα, θα δεις ότι εγώ επέλεξα το ασυμπίεστο (είδες η πουτάνα η τύχη? :happy_9: ).

Το συμπεράσματα των εδώ test ήταν τα αυτονόητα και έχουν διατυπωθεί πολλάκις. Οι διαφορές είναι μη ανιχνεύσιμες 100% και όταν ανιχνευθούν δεν είναι ικανές για να κάνουν τον ακροατή να αποφανθεί με σιγουριά για το ποιό είναι το αυθεντικό. Τελικά δεν διαφωνούμε ε?


p.s. Μπορούμε να κάνουμε άλλο test σπίτι σου όμως (με άλλον αλγόριθμο). :cool_4:

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Mολις ενηλικιωθεις.:happy_8:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Τα 18, είναι κλεισμένα... :happy_9:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Τελικά επιβεβαιώνεται ακόμη μία φορά οι δήθεν "high-endάδες" ακόμα δεν έχουν ενηλικιωθεί. Τι κι αν έκοψαν τα κοντά παντελονάκια και φοράνε πλέον μακρυά παντελόνια, δυστυχώς είναι μυαλό ανήλικου μέσα σε σώμα ενήλικου...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Θελω να πιστεψω οτι δεν αναφερεσαι σε μενα μιας και δεν εχω δηλωσει ποτε hi-endας και αυτος ο ορος δεν μου λεει απολυτως τιποτα.

Κατα τα αλλο ο καθεις στο ειδος του και εσυ στην Audio.:happy_4:

Eχεις πολλα να προσφερεις εκει.

Παρακαλω τον Αντρεα να σβησει ολα τα ασχετα μηνυματα γιατι το μαμησαμε το θεμα και πραγματικα ειναι πολυ καλο. Ενα αστειο εκανα αλλα εσεις δεν αφηνετε κουβεντα να πεσει κατω μηπως και σας παρεξηγησουνε.
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Ο g.kar μου εκμυστηρεύτηκε δια τηλεφώνου όταν κάναμε εδώ το test, ότι το έχει κάνει και σε εσάς (ψαχτείτε ποιοί είστε). Θυμάσαι που έλεγες ότι τα τελευταία κομμάτια των cd ακούγονται καλύτερα από τα πρώτα? Μάντεψε! Είναι γιατί ήταν mp3 15 μετατροπών στην σειρά. Ο Γιώργος σας είχε κάνει το test σε ανύποπτο χρόνο και όλοι επιλέξατε ως καλύτερο το καρασυμπιεσμένο ή συμπιεσμένες εκδόσεις του αυθεντικού. Και καλά έκανε, το κακό δεν ήταν αυτό. Το κακό ήταν ότι δεν βγαίνει να τα πει.
Ποτέ δεν έγινε αυτό το test με τα MP3s παρουσία του Μιχάλη. Εγινε στο σπίτι μου με το cd player το Tascam και μάλιστα με άλλα άτομα. Σου το είχα πει αυτό τηλεφωνικώς πριν αρκετούς μήνες και ουδέποτε σου είπα ποιοι ήταν παρόντες γιατί ήμουν σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το έγραφες τουλάχιστον εδώ μέσα.

Το test που έγινε στο Μιχάλη αφορούσε εγγραφή με ένα ίδια τρακ σε διαφορετικές θέσεις επάνω στο CD. Το τελευταίο τρακ σε όλους μας ακούστηκε καλύτερα αρχικώς. Μετά από κάποιες επαναλήψεις λόγω κόπωσης ήταν αδύνατον να ακούσουμε διαφορες. Φαινεται ότι ακόμα και η θέση εγγραφής μπορεί να πάιζει κάποιο ρόλο, αν και πιστεύω ότι από CD-writer σε CD-writer αυτό το φαινόμενο θα αλλάζει κάθε φορά. Κάτι σαν offset .
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Θα καλύψω το θέμα της εγγραφής με τις αντίστοιχες μετρήσεις σε ένα άλλο θέμα "ειδικό" με πολλές φωτογραφίες εδώ αλλά και στο avclub γιατί πιστεύω ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον να τις δουν όλοι.

Παρακαλώ να μεταφερθούν τα εκτός θέματος μηνύματα στο θέμα με τα MP3s.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ DANIEL WEISS!!!

Ποτέ δεν έγινε αυτό το test με τα MP3s παρουσία του Μιχάλη. Εγινε στο σπίτι μου με το cd player το Tascam και μάλιστα με άλλα άτομα. Σου το είχα πει αυτό τηλεφωνικώς πριν αρκετούς μήνες και ουδέποτε σου είπα ποιοι ήταν παρόντες γιατί ήμουν σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το έγραφες τουλάχιστον εδώ μέσα.

Το test που έγινε στο Μιχάλη αφορούσε εγγραφή με ένα ίδια τρακ σε διαφορετικές θέσεις επάνω στο CD. Το τελευταίο τρακ σε όλους μας ακούστηκε καλύτερα αρχικώς. Μετά από κάποιες επαναλήψεις λόγω κόπωσης ήταν αδύνατον να ακούσουμε διαφορες. Φαινεται ότι ακόμα και η θέση εγγραφής μπορεί να πάιζει κάποιο ρόλο, αν και πιστεύω ότι από CD-writer σε CD-writer αυτό το φαινόμενο θα αλλάζει κάθε φορά. Κάτι σαν offset .
Nικο ελπιζω να εκανες απλα λαθος.
Καλημερα
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: mp3, το test που δεν έγινε ποτέ...

Nικο ελπιζω να εκανες απλα λαθος.
Καλημερα
Δυστυχώς, δεν έκανα καθόλου λάθος Μιχάλη.
Το/τα test έγιναν ακριβώς όπως σου είπα. Μου είπε ότι φυσικά δεν είπε στους εξεταζόμενους την αλήθεια γιατί ποτέ δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία. Επίσης μου είπε ότι το test έγινε και με άνθρωπο που έχει μηχανές εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ (...) και τα αποτελέσματα ήταν αυτά που σου είπα. Ονόματα δεν μου είπε. Μου είπε όμως ΑΚΡΙΒΩΣ όμως το περιστατικό με τις πολλαπλές μετατροπές. Για να μην σας πει ότι ήταν μετατροπές σας είπε ότι ήταν απλά το ίδιο κομμάτι σε άλλη θέση στο cd. ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΕΓΩ? Μετά εντόπισα ότι κάποτε το είχες γράψει εσύ εδώ (το ότι τα κομμάτια προς το τέλος του cd ακούγονται καλύτερα) και έτσι συνδύασα το ότι έγινε σε εσένα το test. Απλά πράγματα...

Αυτά τα ήξερα πριν ακόμη αποστείλω τα cd σε όσους έλαβαν μέρος στο δικό μας test (μπορώ να σου θυμίσω πολλές από τις τότε μπηχτές μου), όμως με είχε παρακαλέσει να μην πω τίποτα γιατί θα είχε πρόβλημα. Δεν θέλω να έχει πρόβλημα, ούτε να αισθάνεστε πειραματόζωα. Θέλω όμως να σταματήσει επιτέλους αυτή η ανοησία με το ποιοί ακούνε επειδή έχουν τα χρυσά αυτιά και ποιοί δεν ακούνε επειδή δεν έχουν ακριβά συστήματα. Αρκετά Μιχάλη με αυτά τα τραγελαφικά.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να κρυβόμαστε πλέον.

...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top